Ayçiçek yağı Türk mutfağından en çok kullanılan sıvı yağlardan biridir. Sıcak ve soğuk tüm yemeklerde kullanılır. Yüksek yanma sıcaklığı sayesinde kızartmalar için en uygun yağlardan biridir. Altın sarısı renginde, akışkan, hafif ve nötr bir tada sahiptir. Ayçiçek yağlarına üretim aşamasında çeşitli bileşenler eklenerek besin değeri artırılabilir. Omega 3 asitleri ile desteklenmiş yağ çeşitleri bulunabilir. Kızartmalar için standart yağlardan daha yüksek yanma derecesine sahip özel rafine ayçiçek yağları tercih edilebilir.

Ayçiçek Yağı Nasıl Üretilir?

Ayçiçek yağının tohumları yüksek oranda yağ içerir. Yağın elde edilmesi üretim tekniğine bağlı olarak birkaç aşamadan oluşabilir. İlk aşamada ayçiçek yağının tohumları öğütülerek hamur haline getirilir. Bu aşamadaki hamur ortalama % 20 oranında yağ içerir. Yağın ayrıştırılması işlemi pres olarak da bilinen sıkma işlemiyle yapılır. Yağlı tohumlardan elde edilen tüm yağlarda iki temel sıkma yöntemi kullanılır. Soğuk sıkım yönteminde tohum hamuru 27 dereceyi geçmeyen sıcaklıklarda ısıtılarak ayrıştırılır. Isı, yağın daha ince hale gelmesine ve kolay süzülmesine yardımcı olur. 27 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yapılan işleme ise sıcak sıkım ya da sıcak pres adı verilir.

Ayçiçek yağı natürel ya da rafine olarak elde edilebilir. Natürel soğuk sıkım ayçiçek yağı sadece pres işlemi uygulanarak yağ elde edilir. Ürünün hamur hale getirilmesi ve preslenmesi tamamen mekanik olarak gerçekleştirilir. Elde edilen yağ miktarı daha az olmakla birlikte yağın kalitesi çok yüksektir. Soğuk preslenmiş yağlar, rafine edilmiş yağın aksine, tüm besin maddelerine sahiptir. Bu nedenle görüntüsü rafine yağlar kadar berrak değildir. Rafine ayçiçek yağında, tohum hamurundan daha fazla yağ çıkartabilmek için daha fazla ısı ve daha farklı pres yöntemleri kullanılır. Bu gibi ayçiçek yağlarına solvent çıkarmalı yağ da denir. Natürel sızma ayçiçek yağına kıyasla nötr bir tada sahiptir. 

Ayçiçek Yağı Kaç Derecede Yanar?

Yanma ya da duman noktası, bir yağın yanmaya ve duman çıkarmaya başladığı sıcaklığı belirtir. Yağlar yanma noktasından daha yükseğe ısıtıldığında, sadece yemeklerin tadını bozulmakla kalmaz yağda bulunan faydalı besinler de kaybedilir. Aşırı ısınma aynı zamanda vücutta olumsuz etkileri bulunan ve hücre yaşlanmasına neden olan zararlı serbest radikalleri oluşturur. Bu nedenle tercih ettiğiniz yağın türü ne olursa olsun, sağlıklı lezzetli bir şekilde kullanım için yağların yanma derecelerinin bilmeniz önemlidir. 

Yemeklik yağların yanma noktası çok değişkendir. Genel olarak, yağ ne kadar çok rafine edilmişse, yanma noktası da o kadar yüksek olur. Rafine işlemi yağın duman çıkartmasına neden olabilecek yabancı maddeleri ve serbest yağ asitlerini giderir. Bu nedenle rafine yağlar tipik olarak nötr bir tat ve kokuya ve net bir görünüme sahiptir. Ayçiçek yağının yanma noktası rafine yağlar için ortalama 227 derecedir. Bununla birlikte rafine edilmemiş soğuk sıkım ayçiçek yağının yanma derecesi 100 derecelere kadar düşebilir. Natürel yağların besin değerini kaybetmemesi için genellikle soğuk olarak tüketilmesi önerilir. Rafine yağlar yüksek sıcaklık gerektiren kızartma ve sote gibi yemekler için daha iyidir. Natürel yağlarınızı balıkların, salataların ya da sebzelerin üzerine gezdirerek tüketebilirsiniz.

Ayçiçek Yağı Fiyatları Ne Kadar?

Ayçiçek yağı zeytinyağına kıyasla daha ekonomik bir sıvı yağ çeşididir. İçerdiği E vitamini ile en sağlıklı yemeklik yağlardan biri olarak kabul edilir. Ayçiçek yağı fiyatları pres yöntemine göre değişiklik gösterir. Soğuk sıkım ve organik ayçiçek yağlı fiyatları, rafine yağlara kıyasla daha yüksektir. Yağ fiyatları ürünün ambalajına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle 5 kg yağ çeşitleri, birim fiyat başına 1 kg yağ çeşitlerine kıyasla daha ekonomiktir. Yağ uzun süre tazeliğini muhafaza eden bir gıda ürünü olduğundan, fiyat avantajı sağlamak için daha büyük ambalajlar tercih edilebilir.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Ayçiçek Yağı Fiyatları

141 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Komili
  2. Kristal
  3. Yudum
  4. Biryağ
  5. Zade
  6. Zer
  7. Olin
  8. Torku
  9. Orkide
  10. Trakyağ
  11. Ülker
  12. Atc
  13. Beşler
  14. Bizim
  15. Cotanak
  16. Emek
  17. Salat
  18. Sırma
  19. Tarım Kredi
  20. Kent Boringer
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Miktar A-Z
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001469/60001330/60002211
Başa dön