Halı Temizleme

Geleneksel Yöntemlerle Halı Yıkama

Halı yıkama işlemi ülkemizde genel olarak üç şekilde yapılıyor. Elde, makinede yıkayarak ya da profesyonel firmalardan hizmet alarak temizlik ve hijyen ihtiyacı karşılanıyor. Geleneksel halı yıkama yöntemlerinden biri akan suyun altında yıkamak. Elektrik süpürgesiyle sıkı sıkı temizlenen halı balkon, teras ya da bahçe gibi ıslak işlemler için uygun bir alana alınıyor. Ardından hortumla tutulan suyla ıslatılıp leke olan yerleri varsa beyaz sabun ya da leke çıkarıcılarla yumuşak bir bez/ lif yardımıyla ovularak uzaklaştırılıyor. Leke çıkarıcının durulanmasının ardından elde yıkamaya uygun halı şampuanı talimat ölçüsünde suya eklenerek köpürtülüyor. Tüm halının üzerine bolca dökülen temizlik suyu saplı fırçayla iyice dağıtılıyor. Halının tüm yüzeyine dağılan ürünün en alta kadar iyice nüfuz etmesi bekleniyor. Sabun, arap sabunu, halı şampuanı kullanmak yaygın yöntemler arasında sayılıyor. Bunların yanı sıra çok kirli halılar için hazırlanan köpüklü suya az miktarda leke çıkarıcı eklemek derin temizliğe yardımcı oluyor.

Arzuya göre halı el fırçasıyla özellikle yoğun kirli bölümlerden geçmek başarıyı artırıyor. Kirlerin iyice yumuşaması ve yüzeye çıkmasını sağlayan bir bekleme süresinden sonra daha derin bir temizlik için yumuşak kıllı el fırçasıyla üstünden geçiliyor. Halı yıkama ürününün uygulama talimatlarına göre değişmekle birlikte ortalama yarım saat ılık temizlik suyu etkisinde kalması yeterli oluyor. Sonrasında hortumla durulama işlemine geçiliyor. Bol suyla uzaklaştırılan şampuan çekçek yardımıyla iyice yüzeyden sıyrılıyor. Çok kirli ve lekeli halılarda durulama işlemi sonrası dikkatlice kontrol etmek, yeterli değilse aynı işlemleri tekrarlamak gerekebiliyor. Ön yüzü temizlenen halı sonrasında ters çevrilerek arka yüzünde işe başlanıyor. Eğer saçaklar varsa orta kalınlıkta fırçayla, hatta çok kirli olanlarda halıya değirmeden ağartıcı takviyesiyle detaylı bir şekilde temizleniyor. Sonrasında iyice durulanan halı serilerek ya da asılarak kurutuluyor.

Güçlü Formüllerle Lekelere Veda

Halı yıkama niyetinde olanlar için güneşli ve rüzgârlı günleri tercih etmek kurutma süresini kısaltıyor. Durulama sonrası tercihen asılarak kurutulan halılar nemini atıp serilmeye hazır hale geliyor. Son durulama suyuna sirke katmak halıların tüylerini pırıl pırıl parlatıyor. Çok sıcak yaz günlerinde halıları kuvvetli direkt güneş ışığına maruz bırakmamak öneriliyor. Çamaşır makinesinde yıkanabilen halılar için uygun ayarları yapmak ve çamaşır deterjanıyla yıkamak yetiyor. Elde yıkamalar içinse arap sabunu, leke çıkarıcı ürünler ve şampuanlardan yardım almak işleri kolaylaştırıyor. Ancak tüm halı türleri için direkt ağartıcı kullanmaktan uzak durmak gerekiyor. Yıkanan halıların tüylerini henüz nemliyken elle ya da yumuşak fırça yardımıyla düzeltmek düzgün kurumasına olanak sağlıyor. Ayrıca halının kullanım ömrünün kısalmaması için yakıcı ve delici cisimleri de uzak tutmak gerekiyor. Bunlarla birlikte uzun süre güneş ışığına bırakmak solmalara ve yıpranmalara neden olabiliyor.

Makine, shaggy, pathwork, el dokuma halılarının türü fark etmeksizin aynı özen ve dikkatle yıkanması gerekiyor. Halı yıkama ürünü üreten firmaların Ar-Ge departmanlarında çalışan kimyagerler çağın gereklerine uygun, hızla etki gösteren, çabuk sonuç alınan ürünler üzerinde titizlikle çalışıyor. Bu araştırma geliştirme çalışmaları sürecinde hem halıya hem de insan sağlığına zarar vermeyen ürünler üzerinde özellikle duruluyor. Hızla nüfuz eden, kolayca temizlenen, kalıntı bırakmadan uzaklaştırılan ürünler öne çıkıyor. Kaliteli ve sağlıklı içerikleri tasarruf çatısı altında değerlendirip pek çok hayat kolaylaştırıcı özelliği tek üründe toplamak hedefleniyor. Günümüzde temizlik malzemeleri formüle edilirken az efor, kısa sürede güçlü etki ve uygun fiyat kriterleri bir araya getiriliyor. Hem evler hem de profesyonel kullanımlar için az sürede derinlemesine temizlik deneyimi yaşatmak için çalışılıyor. Bu çalışmalar esnasında farklı mekânlar ve kullanıcılar göz ardı edilmiyor. Sanayi tipi temizlik makineleri için kuvvetli ürünler büyük hacimli ambalajlarda sunulurken, bebek odaları için organik halı şampuanları geliştiriliyor. Halıların dokularını koruyan, renkleri soldurmayan, keçeleşmeye mâni olan, hoş kokulu yüzlerce halı yıkama ürünü sağlıklı ve hijyenik mekânlar kazandırıyor.

Tertemiz Halılarla İçiniz Rahat

Her daim zeminde serili olan halıların üzerinde yürüme, yemek yeme, misafir ağırlama, çocukların oyun oynamaları gibi pek çok aktivite sergileniyor. Bunlar esnasında zaman zaman küçük kazalarla lekelenmeler yaşamak kaçınılmaz oluyor. Halının üstüne çay, kahve, meşrubat gibi içecekler dökülebiliyor. Mobilya ayaklarıyla toz taşınabiliyor. Çocukların boya kalemleri sürünebiliyor. Tüm bunlar da ilk gördüğünüzde büyük bir beğeniyle almış olduğunuz halılarınızın zamanla istenmeyen bir görünüme bürünmesine sebep olabiliyor. Eskiden türlü malzemelerle uzun uzun fırçalayıp ovarak çıkarılmaya çalışılan lekeler yine de kalabiliyorken günümüzde son derece güçlü özellikler içeren ürünler sayesinde işler kolaylaşıyor.

Küçük ev kazalarında dökülen tortuyu kaldırıp, bölgenin üzerini kaplayacak şekilde köpük/ sprey ürünlerden sıkmak 5-10 dakika bekletip ıslak bezle durulamak en zor lekelerde bile son derece etkili sonuçlar veriyor. Hatta kendi fırçasını taşıyan modellerle başka hiçbir desteğe ihtiyaç kalmıyor. Döşemelerde de aynı başarıyı gösteren bu ürünler polyester, naylon, pamuklu fark etmeksizin tüm tekstillerle uyum gösteriyor. İpek, deri, kadife döşemeler içinse temkinli yaklaşıp kullanım uyarılarına dikkat etmek gerekiyor. Leke çıkarıcılarda üreticiler öncelikli olarak leke oluşur oluşmaz bekletmeden ürünleri uygulamak konusunda birleşiyor. Zira leke bekledikçe ve oturdukça çıkarmak biraz daha güçleşiyor. Bir başka uyarı da halı ve döşeme renkleri konusunda yapılıyor. Bir miktar ürünü halı ya da kilimin görünmeyen bir kısmında denemek, renkler zarar görmüyorsa temizleme işlemine devam etmek gerekiyor. Ayrıca bu tarz ürünleri diğer ev temizlik ürünleriyle ve çamaşır suyuyla karıştırmamak lazım.

Korunan Dokular ve Canlı Renkler

Günümüz hızlı yaşantısında halıları açık alanlarda yıkamak hem mekânsal hem de zamansal anlamda pek mümkün olmuyor. Artık daha güçlü ve pratik ürünler sayesinde halıları olduğu yerde derinlemesine temizlemek tercih ediliyor. Bunun için halı şampuanları gündelik yaşamın koşuşturması içinde en büyük yardımcılar arasında yerini alıyor. Öncelikle halıyı sıkıca süpürüp katı parçacıklardan kurtarmak gerekiyor. Sonrasında ürünün kullanım talimatı göz önünde bulundurularak bir kova içerisinde uygun miktarda suya ekleyip hazırlanması gerekiyor. Genellikle köpüren bu hoş kokulu ürünü yumuşak bir bez, sünger ya da lif yardımıyla halıya yaymak ovma ve fırçalama gibi efor bekleyen aktivitelerden kurtarıyor. Bir süre tüm ürünün halının tamamına nüfuz edip en derindeki kirlerin yumuşayıp yüzeye çıkması sağlandıktan sonra kuruması bekleniyor. Nemini atan halı sıkıca süpürülerek yüzeye çıkan kirler de vakumlanıyor. Böylece kurumuş zorlu lekeler bile gelişmiş ürün teknolojisi sayesinde kolayca çıkıyor.

Halılardaki lekeleri çıkarırken fazla güç kullanmak yerine bazı püf noktalarından yararlanmak işleri kolaylaştırıyor. Halıya dökülen ne olursa olsun belli başlı yöntemleri izlemek başarı şansını artırıyor. Öncelikle halıya dökülenin kabasını havlu ya da bezle sıyırmak gerekiyor. Lekeleri ovarak dağıtmamak, temiz bir bezle bölgenin fazla nemini almak gerekiyor. Zira fazla ovmak halının tüylerine zarar verebildiği gibi lekenin kalıcı şekilde derinlerine işlemesine de sebep olabiliyor. Temizleme esnasında da kaynar su yerine el değecek kadar ılık bir su kullanmak, leke partiküllerinin halıdan tamamen beze geçişi bitene kadar temizlemek gerekiyor. Temizlik sonrası kolay ve hızlı kuruma isteniyorsa kâğıt havluyu üstüne bastırarak fazla nemi almak kuruma süresini kısaltıyor. Kurumayı genel olarak doğal akışında bırakmak, yüksek ısılı hızlandırıcı yöntemlere başvurmamak öneriliyor.

Gelişen Çağa Ayak Uyduran Güçlü Halı Yıkama Ürünleri

Evde, ofiste ve ticari alanlarda halı temizleme araçlarından biri de yıkama makineleri oluyor. Son teknoloji ışığında üretilen halı yıkama makineleri sayesinde efor sarf etmeden, kolay ve zahmetsizce pırıl pırıl halılara ulaşmak konfor yaratıyor. Gerek parça halılarda gerekse duvardan duvara yekpare her tür halıda bu makinelerle temizlik işlemi kısa zamanda muhteşem sonuçlar veriyor. Başlarda ticari amaçlı devasa halılarda kullanılan makineler zamanla ev tipi daha pratik kullanımlı, küçük boyutlu, hafif olanlarının üretimiyle yaygınlaşıyor. Yalnızca yıkama için geliştirilen yarı profesyonel ürünler yanında evlerde rahatça kullanıma uygun elektrik süpürgesine entegre varyasyonları da beğeni topluyor. Makinelere özgü geliştirilen halı şampuan ve parfümleriyle tertemiz mis kokulu evlere sahip olmak yalnızca dakikalar alıyor. Hav yüksekliği, dokuma sıklığı, iplik cinsi ne olursa olsun uygun şekilde yıkanan halılar yıpranmıyor, canlanıyor ve parlıyor.

Halı yıkama makinelerinin yaygınlaşmasına paralel olarak kullanılan temizlik ürünleri de çeşitlilik kazanıyor. Elde yıkama amaçlı üretilenlerin makine için olan versiyonlarının yanı sıra daha komplike profesyonel ürünler de kullanılabiliyor. Makinenin temiz su tankına maksimum 40°C sıcaklıkta su koyup üzerine halı şampuanını eklemek hazırlık için yeterli oluyor. Böylece elektrik süpürgesinin ulaşamadığı derinlikteki kirler, lekeler bir bir kayboluyor. Burada önemli olan hem yıkama makinenizin hem de seçtiğiniz halı şampuanının arkasında yazılı bulunan kullanım talimatlarına uymak. Elektrik süpürgesiyle kaba tozundan arındırılan halı yıkama fonksiyonuna hazır hale geliyor. Derinlemesine temizlik ve kalıcı ferahlık için halının kirlenme derecesine uygun periyotlarla yıkamak yeterli oluyor. Su tankına eklenen çeşit çeşit halı parfümleriyle kirden kurtulurken tüm evi saran aromalarla yuva sıcaklığı perçinleniyor.

İster Elde İsterse Makinede Derin ve Kalıcı Temizlik

Elde yıkama şampuanlarında bol köpük arzu ediliyor. Makine uyumlu ürünlerdeyse köpük kontrolü ön plana çıkıyor. Halının en dibine kadar kirlerin vakumlanması esnasında makine içinde çok köpürmeye ihtiyaç duyulmuyor. Ev tipi makinelerde belli miktarlarda şampuan uzun süre kullanım imkânı sağlarken endüstri tipi makineler geniş alanları sıklıkla taradığından büyük galonlarla edinmek gerekebiliyor. Temiz suyu halı üzerine bırakarak kirli suyu vakumlama şeklinde toplayan bu makinelerin çalışma mantığında sıcak su kullanmak kirli yumuşatma etkinliği bakımından daha verimli bir çalışma sağlıyor. Islak ve kuru özelliklere sahip makinelerin buhar özelliği evin pek çok noktasında hijyen açısından da etkin bir kullanımla gönül rahatlığı sunuyor. Makinede kullanılan halı şampuanları için de makinenin ve ürünün kullanım talimatlarına harfiyen uymak önem taşıyor.

Halının büyüklüğü, serili bulunduğu mekânın kullanım sıklığı, sirkülasyon yükü, çocuk veya evcil hayvan bulunma durumu halının kirlenme durumunu belirliyor. Periyodik olarak süpürülen halılarda derin yıkama ihtiyacı daha geniş aralıklarla hissediliyor. Yıkama işleminde halının cinsi, ipliği, dokuma sıklığı, hav yüksekliği, renkleri göz önünde bulundurularak ayarları yapılıyor. Yıkama esnasında doğru su miktarını kullanmak da önemli. Önerilenden az su kullanmak halıyı tam durulamaya mâni olacağından etkili bir temizlik gerçekleştirmiyor. Tam tersine çok kullanmak da halıyı fazlaca ıslatıp geç kurumaya sebebiyet veriyor. Ayrıca halının yapısına zarar vermeyecek ölçülerde basınç uygulamak önem arz ediyor. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan havadar bir ortam sağlamak da sağlıklı kuruma için önemli.

Halınıza Nezaketle Yaklaşan Marifetli Halı Yıkama Ürünleri

Halıların genel temizliği için haftada bir ya da iki kez elektrik süpürgesiyle temizlemek gerekiyor. Halınızın kullanım sıklığına ve kirlenme derecesine bağlı olarak mevsim dönüşlerinde yıkamak her daim pırıl pırıl olmasını sağlıyor. Kalabalık aileler, sirkülasyonu yoğun misafirperver evler, çok sayıda evcil hayvan sahiplenme olağan periyotları değiştirebiliyor. Bu açıdan bir genelleme yapmak yerine her ev ve işyerinin kendi dinamiklerini izlemek daha mantıklı bir çözüm oluyor. Süpürme esnasında dikkatle gözlemleyip ihtiyaç duyuldukça yıkamanın bir sınırı bulunmuyor. Küçük kazalar olup sıvılar döküldüğünde leke iyice işlemeden tampon hareketlerle bir havlu kağıt ya da kuru bir bezle fazla sıvıyı emdirmek sonraki temizlik adımlarını kolaylaştırıyor. Böylesi bir durumda fazla sıvıyı büyük daireler çizerek ve ovarak çıkarma gayreti daha geniş bir alanın lekelenmesine sebebiyet verebiliyor. İlk temizlik işleminde başarılı olunamaması durumunda kuruma sonrası kontrol edip tekrar müdahale etmek gerekebiliyor.

Özenle geliştirilmiş bunca halı temizleme ve yıkama ürünü mevcutken geleneksel çırpma, sert silkeleme gibi işlemler halı üreticileri tarafından artık önerilmiyor. Elektrik süpürgesinin fırça kısmını kapatarak halı tüylerinin yatış yönünde kibarca süpürmek başlangıç için iyi bir hazırlık sağlıyor. Sulu temizlikte halı şampuanlarından, yoğun lekelenmelerde leke çıkarıcılardan yararlanmak yetiyor. Ağartıcılar ve çamaşır suyu konsantrasyonları hem dokuya hem de renklere zarar verdiğinden önerilmiyor. Çamaşır makinesinde yıkanabilen halılar içinse 30°C sıcaklıkta sıkma fonksiyonu kullanılmadan narin çamaşır programında yıkamaya özen göstermek gerekiyor. Ayrıca yumuşatıcı ilavesine de gerek kalmıyor. Makineden çıkarılan halının zemine serilerek kurutulması, ütü, vantilatör, radyatör gibi hızlandırıcılardan yardım alınmaması gerekiyor.

Halı yıkama işleminden sonra yazlık kışlık halı değişimi yapanlar için doğru koruma teknikleri de önem kazanıyor. Bazı evlerde kışlık kalın halıları yazın kaldırmak, yerine ince halılar ya da kilimler kullanmak tercih edilebiliyor. Aynı kaldırma yöntemine taşınmalar esnasında da karşılaşılıyor. Yıkayıp kurutup rulo haline getirdiğiniz halılarınızı dik konumda saklamak deformasyonlara neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek sert ve düz bir zemine yatırmakla mümkün oluyor. Temiz bir ortamda toz almadan korumak için halı hurçları imdada yetişiyor. Ayrıca serili halıları korumak için tamamı ya da bir kısmı mobilya ayaklarının altında kalan bölümlerde üstündeki eşyaları ara sıra hareket ettirmek gerekiyor. Halıyı çevirerek yönünü değiştirmek de ezilmeleri güçleştiriyor. Yine de iz kalan yerler olursa  yumuşak bir fırçayla üzerinden geçerek kıllar düzeltilebiliyor.

Halı yıkama makineme koyduğum şampuan fazla köpürmüyor. Bozuk mudur acaba?

Halı yıkama makinelerinde köpüğü ayarlı halı şampuanları tercih edilir. Makineler için özel olarak üretilen şampuanlar elde yıkama için üretilenlere göre daha farklıdır. Makinenin verimli çalışması, durulamada su sarfiyatının sağlanması, leke ve kirlerin daha net bir şekilde görülebilmesi gibi nedenlerle köpük miktarı kısıtlanmıştır. Hiç endişe etmeyin. Çünkü düşük köpük performansı aktif kimyasal bileşiklerin yüksek parlaklık ve canlılığı getirmesini sağlar.

Salondaki yün halılarımı halı şampuanı yardımıyla yıkadıktan sonra terasta kurutmak istiyorum. Sorun olur mu?

Güneş altında kurutmak yünün özünün kaybolmasına neden olduğundan pek önerilmez. Ömrü kısalır, direnci azalır. Gerilim ve kırılmalara açık hale gelir. Sürekli böyle kurutulan halılarda parçalanma, yırtılma gibi deformasyonlar yaşanabilir. Rüzgârlı, az güneşli bir günü tercih etmek ya da pergola altında kurutmak yün halınızı güneşin zararlı etkilerinden koruyacaktır.

Yıkadığım halılarımı büyük naylon hurçta saklamıştım. Çıkardığımda hem nahoş koktuğunu hem de kısa sürede deforme olduğunu gözlemledim. Tekrar etmemesi için ne yapabilirim?

Öncelikle özenle yıkanan halıların tamamen kuruduğundan emin olmadan rulo yapıp kaldırmak küflenme, mantar ve çürümelere sebep olabilir. Ayrıca naylon yerine hava alıp vermeyi sağlayan kumaş hurçlar daha sağlıklı bir koruma ortamı sunar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Halı Yıkama Ürünleri

313 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 29 / 313 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?