En iyi Filtre Kahve

Filtre Kahve

Çeşitli kahveler içerisinde en çok tercih edilenlerden biri olan filtre kahve, enfes tadıyla ve kıvamıyla günlük tüketime uygundur. Demleme tekniği kullanılarak elde edilen bu kahve türü binlerce çekirdek aroması ile çeşitli lezzetleri sizlere sunar. Kendine has bir demleme tekniği bulunan kahveyi ilk kez içenler için tadı ve lezzeti biraz yoğun gelebilir. Ancak sağlık açısından mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gereken bir kahve türüdür. Sıcak, soğuk ve buzlu şekillerde tüketilen bu kahve keşfedildiği dönemlerden bu yana hızla gelişim gösteriyor. Yeni nesil lezzetler arasında da yer alan bu kahve gerçek bir kahve deneyimi sunar. Çeşitli markaların lezzetli içeriklerini inceleyerek hem damak tadınıza en uygun olanları hem bütçenize en uygun olanları tercih edebilirsiniz. Sıcak iklimlerde yetişen ve çok eski dönemlerden bu yana kullanılan kahvenin yapılma tekniği, lezzeti, çekirdekleri ve aromaları tamamen kendisine özeldir. 

Filtre Kahve Nedir?

Hiç duymayanlar tarafından en çok merak edilen soru filtre kahve nedir sorusudur. Günümüzde neredeyse dünyanın her yerinde yetişme özelliği sergileyen çekirdeklere sahiptir. Özel topraklar ve gübreleme tekniği kullanılarak yetiştirilen kahvenin çekirdeklerinin tarihçesi ise 14. Yüzyıla dayanır. Etiyopya topraklarında başlayan yetişme sahnesi günümüzde tüm dünyaya yayılmış durumdadır. İçen herkesin lezzetinden haz aldığı, zihin açıcı özelliği bulunan ve keyif verici hormonların salgılanmasına yardımcı olan bir kahve türü olarak bilinir. Sıcak ve soğuk iki farklı türde tüketilen kahvenin ilk olarak Etiyopyalı Sufi Şeyhi Şazili tarafından keşfedildiği bilinir. Çok eski dönemlerde yaşayan bu şahıs, uyanık kalmak için çeşitli yöntemler denerken bu kahve türünü keşfetmiştir. O dönemlerden günümüze kadar gelişerek gelen kahvenin demleme yöntemi ile yapıldığı da bilinir. Demlenerek yapılan ve süzülerek içilen tek kahve türüdür. Kahvaltıdan önce, öğle yemeğinden sonra ve ara öğün olarak tüketime uygundur. Günde en az 2 fincan tüketilebilir. İçerdiği kafein oranı kullanılan çekirdek türüne ve aromasına göre değişiklik gösterir. 

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Tüketiminin keyif verici özelliği ve faydalarının yanı sıra filtre kahve nasıl yapılır sorusu da elbette bilinmelidir. En doğru teknik kullanılarak yapılan kahveden alınan lezzet ve kıvam her zaman daha keyif verici hale gelir. Bu kahvenin içilebilecek hale gelmesi için özel bir demlik ve kağıt kullanımına ihtiyaç duyulur. Öğütülmüş kahve çekirdekleri çeşitli paketlerde ya da kavanoz şeklinde temin edilebilir. Kuru öğütme yapıldığı için uzun süre boyunca raflarınızda ya da buzdolabında saklanmaya uygundur. Birçok faydası olan bu kahveyi yapmak için kendinize özel bir demlik ve kağıt temin etmeniz gerekir. Yaklaşık 90-95 derece kaynamış suya ihtiyaç vardır. Demliğiniz porselen, cam ya da metal olabilir. Demliğinize, kağıdı yerleştirmelisiniz. Yerleşen kağıdın içerisine tüketmek istediğiniz miktarda ya da yoğunluğa bağlı olarak 1-2 tatlı kaşığı kahveyi doldurmalısınız. Daha sonra kaynak suyu kağıttan içeriye doğru boşaltmalısınız. Demliğin üzerini kapatmalı ve tam anlamıyla süzülene kadar beklemelisiniz. Süzülme süresini istediğiniz kıvama ve yoğun tada bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Tam orta kıvamda ve her damak tadına hitap eden lezzette bir yoğunluk için 5 dakika demlemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra kağıdı demlik içerisinden alabilir ve sıcak kahveyi fincanlarınıza boşaltarak tüketebilirsiniz. Eğer soğuk olarak tüketmek isterseniz, kahvenin kendiliğinden soğumasını bekleyebilir ve içerisinde buz küpleri katabilirsiniz. Tadını yumuşatmak istediğinizde ise içerisine şeker, süt tozu ya da süt ekleyebilirsiniz.

Filtre Kahve Kağıdı Nedir?

Kahveyi demlemek için olmazsa olmazlar arasında filtre kahve kağıdı yer alır. Evde hazırlamak istediğiniz kahve için mutlaka kağıda ihtiyaç duyulur. Bu kağıtların kullanılma amacı öğütülmüş olan kahve çekirdeklerindeki aromanın suya geçmesini sağlamaktır. Büyük tanelerin suya karışmasını engeller. Öğütülmüş kahve çekirdekleri istenilen miktarda kağıt içerisine konulur. Üzerine kaynak su ilave edilir. Kağıt pamuklu ve fitilli bir yapıya sahiptir. Genellikle beyaz renge sahiptir. Beyaz renge sahip olmasının en temel sebebi ise kahve tanelerinin çok daha net görünmesini sağlamaktır. Sıcak su eklenen kahve çekirdekleri süzüldükçe kağıdın alt kısmından demliğe kahve akışı başlar. İyice süzülen kahve artık tüketim seviyesine gelir. Kağıtların hem tek kullanımlık olan hem de uzun süreli birden fazla kullanımlık olan çeşitleri mevcuttur. Birden fazla kullanım özelliği bulunan kağıtların yapısı daha kalın ve serttir. Tek kullanımlık kağıtlar ise daha ince ve pamuksudur. İplikleri özel olarak seçilen bu kağıtlar demleme ve süzme özelliği ile bezenir. 

Filtre Kahve Demlik Çeşitleri

Kahvenin tam olarak doğru demlenebilmesi ve lezzetine erişebilmesi için olmazsa olmaz parçalar arasında filtre kahve demliği de yer alır. Demlik modelleri çeşitli boyutlara sahiptir. Gün boyu tüketim için daha büyük filtre kahve demlik modellerine göz atabilirsiniz. Kırmızıdan sarıya tüm renk tonlarını içeren demlik modellerinde cam, metal ve porselen tasarımları bulabilirsiniz. Evde kullanım için tezgahlarınızı süsleyecek olan porselen modelleri tercih edebilirsiniz. Ofislerde kullanım için, içini görebileceğiniz cam demlikleri tercih edebilir ve kahve bittikçe hızlıca yeni demleme yapabilirsiniz. Metal demlikleri ise piknik ve açık alan etkinliklerinde kahve demlemek için tercih edebilirsiniz. 

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Düzenli tüketime devam edildiği sürece filtre kahve faydaları oldukça fazladır. İçerdiği doğal kafein dozu sayesinde beyin fonksiyonlarının hızlı çalışmasına yardımcı olur. Zamanla yağ yakımı sağlar ve sağlıklı bir biçimde kilo vermenize olanak sunar. Günlük tüketimde enerjinizin artmasına yardımcı olur ve kandaki şeker dengesini korur. Düzenli tüketim sonucunda alzheimer gibi unutkanlığa sebep olan hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Karaciğeri koruma altına alır ve karaciğerde zararlı toksinlerin birikmesini engeller. Aynı zamanda depresyon riskini azaltır ve hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak rahatlatır. Çok güçlü bir besin ve antioksidan kaynağı olan kahvenin meyve ve sebzeler kadar magnezyum ihtiyacını karşıladığı da bilinir. Düzenli tüketime devam ettiğiniz sürece kalp sağlığını da korur. İdrar yollarında bulunan enfeksiyon ve iltihabın atılmasına yardımcı olur. Vücutta yer alan zararlı toksinlerin atılmasında etkilidir. İçeriğinde yer alan kafein zihnin çalışmasına pozitif yarar sağlar. Vücutta bulunan dopamin hormonunun daha etkili şekilde salgılanmasına yardımcı olur. Parkinson hastalığını önlemede önemli bir role sahiptir. Günlük olarak vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Filtre kahve faydası tüketimiyle doğru orantılı olarak artar. Ne kadar çok ve doğru tüketirseniz, o derece faydalarıyla karşılaşırsınız. 

Filtre Kahve Fiyatları

Çeşitli aromalara ve çeşitli büyüklükte paketlere sahip olan filtre kahve fiyatları oldukça uygundur. İster günlük tüketim için büyük paketleri ister özel anlarda tüketim için minik paketleri tercih edebilirsiniz. Paketleri özel içerik kullanılarak tasarlanan bu kahveler hava almaz. Bayatlama ya da bozulma, küflenme ve nem tutma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Kuru ve serin yerde uzun ömürlü bir şekilde saklamaya devam edebileceğiniz bir kahve türüdür. Kendi paketleri içerisinde saklayabileceğiniz gibi cam ya da ahşap kavanozlara da doldurabilirsiniz. Lezzetiyle, kokusuyla ve binlerce çeşitli aromasıyla her geçen gün daha fazla tüketilen kahvenin fiyatları boyutlarına göre değişebilir. 

Filtre Kahve Ne Kadar Kaloriye Sahiptir?

Genel olarak öğütülen kahve çekirdeklerinin kalorisi ölçülmez. Ancak demleme yapıldıktan sonra kalori açığa çıkar. Filtre kahve kalori vermeyen ve aksine yağ yakımına yardımcı olan bir kahve çeşididir. Günde bir orta boy fincan kahvenin tüketiminden açığa çıkan kalori yalnızca 2’dir. Büyük boy fincanda ve şekersiz olarak içilen filtre kahvenin sunduğu kalori 3’tür. Oldukça az olan bu kalori ölçüsü sayesinde kilo almak gibi bir durum söz konusu olmaz. Süt ve şeker ilavesi yapıldığında, sütün ve şekerin içerdiği kalori kahveyle birlikte açığa çıkar. Daha az kalori için sade tüketmekte fayda vardır. Ancak daha yumuşak ve dolgun kıvamlar ve lezzet için elbette süt ve şeker gibi ekstra bileşenler ilave edebilirsiniz. 

Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

French Press kullanılarak demlenebilen kahvenin daha orijinal ve daha doğal şekilde demlenebilmesi için filtre kahve nasıl demlenir bilinmelidir. En pratik şekilde French Press kulanarak demleyebilirsiniz. Ancak hem lezzetinin daha fazla açığa çıkması hem de kıvamının daha kremsi olması için demlik kullanımı gereklidir. İstediğiniz miktarda kahveyi aldıktan sonra kağıt içerisine yerleştirmelisiniz. Daha sonra kahve dolu olan kağıdı demlik içerisine yerleştirerek üzerine kaynamış su ilave etmelisiniz. Ardından belirli bir süre demlenmesini beklemelisiniz. Kıvamına, rengine, kokusuna ve yoğunluğa karar vererek demlenme süresini kendiniz belirleyebilirsiniz. Çok daha pratik ve acil bir şekilde demlemek istediğinizde ise french press tam olarak işinize yarar. Sıcak su ve öğütülmüş kahveyi french press içerisine yerleştirebilirsiniz. Ardından 4-5 dakika bekleyip üzerinden bastırma butonunu indirmelisiniz. Bastırdıkça kahve çekirdeklerinin içinde yer alan aroma suya karışır. Bastırma bittiği zaman öğütülen kahve posası basıncın altında kalır ve demlenmiş kısmı da üst tarafa çıkar. 1-2 dakika soğumasını bekledikten sonra fincanınıza boşaltabilirsiniz. 

Filtre Kahve Ölçüsü Ne Kadar Olmalıdır?

İçmek istediğiniz yoğunlukta ve kıvamda filtre kahve ölçüsü size bağlı olarak değişir. İster bir tatlı kaşığı ister iki tatlı kaşığı şeklinde kullanabilirsiniz. Hafif bir tat ve kıvam için bir tatlı kaşığı öğütülmüş kahve yeterlidir. Daha yoğun kıvam ve acı bir lezzet için iki tatlı kaşığı kahve kullanabilirsiniz. Eğer damak zevkiniz kafein oranını kaldırmaya müsaitse, ölçü miktarını arttırabilirsiniz. Ölçüde artış herhangi bir zarar vermez. Yalnızca kahvenin kıvam, koku ve tadında bir değişiklik sunar. Çok daha hafif ve yumuşak bir lezzet için ölçüyü daha da aza çekebilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kahvenin yanı sıra bir tatlı kaşığı toz şeker, esmer şeker ya da süt tozu kullanabilirsiniz. 

Filtre Kahveyi Kimler İçebilir?

Çevrenizden alacağınız filtre kahve önerileri kapsamında ilk denemede daha hafif içerikleri tercih edebilirsiniz. Çok yoğun kahve tutkunları için daha fazla kafein ve aroma içeren filtre kahve önerisi yapılabilir. Ancak bu kahvenin tüketimi çok küçük yaş grupları için tat açısından uygun değildir. Daha genç ve yetişkin gruplar tarafından sevilerek tüketilir. Ders çalışan lise grupları için, final ve vizeleri için sabahlayan üniversite öğrencileri için, ofiste uykusunu alamayan ve dinç bir şekilde çalışmaya devam etmek isteyenler için daha uygun bir kahve türüdür. İçerdiği yoğun kafein ve yoğun aromadan ötürü çocuklar tarafından sevilmez. Ancak kahve tutkunu olan yetişkinler için vazgeçilmez bir lezzettir. 

Filtre Kahve Çeşitleri 

Birbirinden sevimli paketlere sahip olan filtre kahve çeşitleri oldukça fazladır. Sade çeşitlerinin yanı sıra kremalı, güllü, çilekli, naneli, sütlü, çikolatalı, karamelli, damla sakızlı, vanilyalı, kakuleli ve fındıklı gibi binlerce çeşidi mevcuttur. Demlenirken mükemmel kokularına hayran kalacağınız bu çeşitler günlük tüketime uygundur. İster tek başına tüketebileceğiniz ister süt ve krema ile karıştırarak köpüklü ve daha yumuşak kıvamlı hale getirebileceğiniz bu kahve türleri ile kahve hayatınızda zengin içeriklere hazır olun. Yanında sıcak ya da soğuk kurabiyeler, muffinler, çikolata parçaları ve kekleri tüketebileceğiniz kahve türleridir. 

Filtre Kahve Çekirdekleri ve Aromaları

Çeşitli aromalara sahip olan filtre kahve çekirdek türüne bağlı olarak aroma kazanır. Çekirdeklerin vanilyalı, karamelli gibi çeşitleri olduğu düşünülür ancak kullanılan çekirdekler sade kahve çekirdeğidir. Çekirdekler sade ve kuru bir şekilde öğütüldükten sonra aroma katkısına yer verilir. Dört farklı aromaya sahip olan çekirdek türü mevcuttur. En çok tercih edilen çekirdekler Arabica çekirdekleri olarak bilinir. Dünyanın her yerinde yetişmeye uygun olan ve en yaygın bulunan çekirdektir. İçerisinde düşük seviyede asit bulunur. Keyifli ve daha yumuşak bir içim deneyimi sunar. Diğer çekirdek türü ise Robusta çekirdekleridir. Daha çok Vietnam bölgesinde yetiştirilen robusta çekirdekleri özel şekilde harmanlanır ve daha baharatlı bir aromaya sahiptir. En yaygın şekilde kullanılan ve çeşitli kahvelerin temel bileşeni olarak da tercih edilen diğer çekirdek türü ise Kolombiya çekirdekleridir. Daha sert ve daha koyu bir kıvama ve içeriğe sahiptir. Guatemala çekirdekleri ise özel harmanlama yoluyla elde edilen bir diğer çekirdek türüdür. Her birinin ayrı ayrı kullanıldığı kahvelerin yanı sıra bir arada kullanıldığı kahve türleri de mevcuttur. 

Filtre Kahve İle Türk Kahvesi Arasındaki Farklar

Geleneksel kahve türleri içerisinde yer alan Türk kahvesi ile filtre kahve yapımı arasında farklar mevcuttur. Türk kahvesinin her bir fincan için bir kaşık olacak şekilde pişirilmesi gerekir. Pişerken köpüğü alınır ve bir taşım kaynayan kahve fincanlara boşaltılır. Türk kahvesi yalnızca sıcak içilen bir içecek türüyken filtre kahvenin soğuk içilebilme özelliği de vardır. Aynı zamanda filtre kahve tarifi verirken kesinlikle köpüğü alınmalıdır gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu kahve türünde köpük bulunmaz ve demleme şeklinde tüketilir. 

Filtre Kahve Soğuk İçilir mi?

Filtre kahve zararları ve faydaları ile en çok merak edilen kahve türleri arasında yer alır. Hem sıcak hem soğuk içilme özelliği vardır. Bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmayan bu kahve türünü soğuk ve buzlu şekilde de tüketebilirsiniz. Kahvenizi demledikten sonra normal soğuma seviyesine ulaştığında buz küplerini ekleyebilirsiniz. 

Filtre Kahve Demlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kahvenizi demlerken dikkat etmeniz gereken hususlar mevcuttur. Öncelikle evde demleme yapmak için mutlaka filtre kahve seti almanız gerekir. Setin içerisinde demlik ve kağıt olmasına dikkat edilmelidir. Kahve çekirdeklerinin iyice öğütülmüş olmasına dikkat etmelisiniz. Kaynamış suyun en az 95 derece sıcaklıkta olmasına özen göstermelisiniz. 

Filtre Kahve Her Yaşa Uygun mudur?

İçerdiği yoğun kafeinden ötürü küçük yaş grupları için uygun değildir. Gençler ve yetişkinler bu kahve için daha uygun fiziksel yapıya ve sağlığa sahiptir. 

Filtre Kahve Acı mıdır?

Kuru ve tamamen doğal kahve çekirdekleri öğütüldüğü için sade bir şekilde içildiğinde acı bir lezzeti vardır. Ancak tatlandırmak istediğinizde şeker, esmer şeker, bal ve tatlandırıcı kullanabilirsiniz. Acılığını kırmak için süt de ekleyebilirsiniz. 

Filtre Kahve Kaç Gr Kafein İçerir? 

Orta boy bir fincanda tüketilen filtre kahvenin 150-200 mg arasında kafein içerdiği bilinir. Çok güçlü bir antioksidan özelliği taşıyan bu kahve, günde en az iki fincan tüketilmelidir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Filtre Kahve

7716 ürün listeleniyor
Tchibo
Lavazza
Starbucks
Dozze
Glowing
Yeldeğirmeni Kurukahvecisi
Vendor
Kahve Dünyası
Bongardi Coffee
Kuru Kahveci Mehmet Efendi
Kafija Roaster
Jacobs
Mare Mosso Caffe ê Vendite
Collective Coffee Roasters
Trescol
Mehmet Efendi
Moliendo Finest Coffee
Mim And More
Friendzone 3rd Wave Coffee & Roastery
Dagk
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Filtre Tipi
Toplam 47 / 7716 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?