Dünyanın her yerinde en bilinen ve en fazla tüketilen içecek kahvedir. Kahve çekirdekleri sıcak ve nemli iklimlerde yetişir. Yetişen bu kahveler dünyanın her yerine ulaştırılır. Türk kültüründe yaygın olarak geleneksel yöntemlerle pişirilen kahve, günümüzde farklı teknikler ile de pişirilir. Özellikle son zamanlarda demleme tekniği hâlihazırda kullanılan pek çok yöntemin önüne geçmiş durumdadır. İçeriğinde bulunan başta kafein olmak üzere özel bileşimler ile zihnin açılması ve dikkatin toplanmasına etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kahve çeşitlerinin aynı zamanda antioksidan özellik göstermesi ile de sağlık açısından kahvenin ne kadar önemli olduğu görülür. Bu anlatılan farklılıklar kahve ürünlerinin çeşitliliğin oldukça fazla olmasını sağlar. Tüm dünya tarafından tüketilen kahve çeşitleri ekvator ikliminin görüldüğü sıcak bölgelerde üretilir. Her bir ülkede ayrı tat ve aromalara sahip kahve çeşitleri meydana getirilir. Çekirdeklerin farklılığı sayesinde kahveler de ayrı lezzete sahip olur. Bu da dünyada yaşayan herkesin damak tadına uygun olarak bir kahve bulunabileceği anlamına gelir. Ürünlerin en lezzetli olduğu zaman çekirdeklerin ilk kavruldukları ve çekildikleri zamandır. Bu şartlara sahip olan kahveler ile çok daha keyifli zaman geçirmek mümkün olur. Yeni mahsul ve taze çekilmiş olarak satın alınmış kahveler hangi yöntemi kullanarak pişirilirse pişirilsin enfes bir tat ortaya çıkar. Kahve çeşitleri arasında uzun yıllardır bilinen ve sevilen geleneksel ürünlerin dışında son zamanlarda en sık tercih edilen yeni kahve çeşitleri de bulunur. Yerli ve yabancı kahve üreticileri çok farklı teknikler ile pişirilmek üzere ürünlerini kullanıcılarına sunar. Özellikle kahve zincirleri şeklinde kullanıcıları ile buluşan kahve üreticileri ve klasik türlerde ürünler sunan yerli üreticiler birbirinden güzel kahve çeşitleri ile bu kategoride yer alır.

Geçmişten Günümüzde Kahve

Kahve günümüzün en popüler içeceği olmasının yanında aynı zamanda asırlar öncesinde de bolca tüketilen bir içecektir. Geçmişine bakıldığında 9. yüzyıla dayandığı tahmin edilen kahve o tarihten bu zamanda kadar pek çok değişikliklere uğraşmıştır. O tarihlerde dahi kahve çeşitleri bilinen ve sevilen içecekler olmuştur. Kahvenin herkesçe bilinen ama gerçekliği bir kaynağa dayanmayan hikâyesi de bulunur. Bu hikâyeye göre ilk olarak kahve çekirdeğini yiyen hayvanların çok daha hareketli ve aktif oluşundan yola çıkılmıştır. Bölgede bulunan çoban, bir ağacın meyvesini yiyen hayvanlarda bunu fark ederek kendisi de meyveleri yemeye başlar. Kahveleri yediğinde hayvanlarda fark edilen enerji artışının gözlenmesi ile kahve zamanla her yere yayılmaya başlar. İlk zamanlar sadece Habeşistan’da bulunan bu ağaçlar ilerleyen zamanda sıcak iklimin görüldüğü pek çok bölgeye yayılmıştır. Günümüzde kahve her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilir durumdadır. İçerisinde bulunan bileşenler sayesinde sıcak ve soğuk türleri ile keyifli anların en güzel içeceği olarak bilinir. İlk bulunduğu yıllarda üretiminin de az olması dolayısıyla pahalı olan kahve, zengin içeceği olarak tanınmıştır. Ancak artan üretimi ve çeşitliliği sayesinde kısa zamanda oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmış ve herkes tarafından tercih edilir duruma gelmiştir.

Kahve sözcüğü ilk olarak Arapçada Qahwa adıyla ortaya çıkmıştır. Sonrasında dünya üzerinde gittiği tüm ülkelerde bu sözcükten esinlenerek farklı isimler almıştır. Kahve ilk görüntüsü itibariyle meyveden meydana gelmiş bir ürüne benzemez. Ancak kiraz ve vişneye benzeyen ancak içerisinden iki adet çekirdek çıkan bir meyveden meydana gelir. Bu ağaçlar ekvator ikliminde yetişen meyve çeşitleridir. En fazla performansı tabii ki bu iklime sahip yerlerde verirler. İklim dışı hava olaylarında verimlerinin düşmesi söz konusu olur. Isının ani şekilde düşmesi ya da havanın normalin altında seyretmesi durumunda ağaçlardan alınan meyve miktarında düşme gözlenir. Kahvenin tarihinde ayrıca uyanık kalmak için kullanıldığının duyulması ile kullanımının arttığı söylenen bilgiler arasında yer alır. Arap Yarımadası’nda başlayan kahve içimi kısa zamanda Orta Doğu’nun tamamına yayılarak artmaya devam etmiştir. Osmanlı’da ilk olarak kahve 16. yüzyılda bilinmeye başlar. Saraya kahvenin ilk giriş Yemen Valisi ile olmuştur. Yemen Valisi'nin saraya getirdiği çekirdeklerden yapılan kahvenin beğenilmesi üzerine sarayda kahve yapmakla görevli olan kahvecibaşı adı altında kişiler görevlendirilmiştir. İlk olarak saraya giren ürün zamanla halka da yayılmaya başlamıştır. Halkın da beğenisini kazanan kahve o günden bugüne artan bir kullanıcı kitlesi ile içilmeye devam eder. Halk tarafından kullanımının yaygınlaşması neticesinde kahvehaneler bile kurulmuş ve kahve günün her anında keyifle içilebilir bir içecek haline gelmiştir.

Pişirme Yöntemlerine Göre Kahveler

Türkiye’de keyif denilince akla gelen ilk içeceklerden biri olan kahve 16. yüzyıldan beri Türk milleti için var olan bir içecektir. İlk olarak Saray'da daha üst kademedeki insanlara ikram edilen kahvenin zamanla halka kadar inmesi kahvenin yapımında da değişiklik yaşanmasına neden olur. Ancak Türkler için Türk kahvesinin yeri her zaman ayrıdır. Pişirme yönteminin aynı olduğu kahveler, kahve ve şeker miktarının değiştirilmesi ile farklı versiyonlara sahip olur. Bol kahveli ya da az kahveli tercih edenler için kahve miktarının azaltılıp arttırılmasına göre farklılık gösterebilir. Aynı zamanda şeker miktarını şekersiz, az, orta ya da çok gibi farklı şekillerde seçeneklendirmek mümkün olur. Kahve ya da şeker miktarı değişse de kahvenin pişirme tekniği hep aynı kalır. Cezveye kişi sayısına ve tercihlere göre alınan kahve kısık ateşte kaynayana kadar tutulur. Sonrasında fincanlar yardımıyla kişilere sunulur. Türk kahvesi için kahve çekirdekleri oldukça ince çekilmelidir. Su ile kaynadığında bu şekilde bütünleşebilirler. Ayrıca çekirdekler çok ince olmaları dolayısıyla süzme işlemine gerek kalmadan tüketilmesi mümkün olur. Kahvenin su yerine süt ile yapılan çeşitleri de mevcuttur. Süt ile bütünleşen kahve su ile yapılan kahveden farklı bir tada sahip olur. Bunun dışında Türk kahvesinin mırra, dibek ve melengiç gibi farklı çeşitleri de bulunur.

Kahve pişirme yöntemlerinden biri de kaynamış su ile karıştırma yöntemidir. Bu yöntem genellikle granül kahve ve hazır karışım kahve çeşitlerinde kullanılan yöntemdir. En önemli özelliği hızlı şekilde tamamlanması ve hemen içilebilmesidir. Suyun sıcak olarak her zaman bulunması durumunda saniyeler içerisinde hazırlanıp anında tüketilebilir. Kahve içerisine özel olarak farklı karışımlar da ilave edilebilir. Karamel, çikolata ve tat verici aromalar eklenerek kahveye başka bir boyut kazandırılabilir. Türk kahvesinde olduğu gibi bu yöntemle pişirilen kahveleri de su yerine süt ile yapmak mümkündür. Suyu ısıtmak yerine sütü ısıtarak kahveyi süt içerisinde çözmek yine kısa sürede tamamlanacak bir durumdur. Son zamanların en popüler kahve pişirme yöntemi ise demleme metodudur. Bu yöntem çay demlemek gibi de değerlendirilebilir. Manuel olarak yapılabilen işlem için aynı zamanda çeşitli makineler de geliştirilmiştir. Makinelerin su, kahve tozları ve demlenmiş kahve için farklı hazneleri bulunur. Su, haznede kaynadığı anda kahve dolu haznenin içerisinden geçerek kahveyi demler. Kahve uzun süre demlenmiş olarak kahvenin haznesinde bekleyebilir. Tıpkı çay gibi istendiği zaman fincana alınarak tüketilebilir. Kahve tozlarının bulunduğu yerde bir filtre bulunur. Bu filtre sayesinde demlenen kısma kahve geçişi olmaz. Bu nedenle ekstra bir süzme işlemine tabi tutulmasına gerek yoktur.

Kahve Çekirdeklerinden Gelen Lezzet

Kahve günlük hayatın pek çok anında kullanılan bir içecek olarak bilinir. Okulda, işte ya da evde ister tek başınıza ister sevdiklerinizle oturduğunuzda vazgeçilmez içeceğiniz olur. Okul ya da iş hayatınızın yoğun geçtiği zamanlarda ise uykusuzluk çekmemek için sıklıkla başvurduğunuz bir içecektir. İçerdiği kafein sayesinde daha enerjik ve zinde kalmak mümkündür. Tüm bu özellikleri kahvenin bir alışkanlık haline gelmesini sağlar. Kahvenin bu kadar sevilmesi kahve çeşitlerinin artmasını sağlar. Kahveler, kahve ağaçlarının bulunduğu bölgeye, ağaçların çeşidine ve tatlarına göre farklı çeşitlere ayrılır. İlk olarak kahve çeşitleri iki bölüme ayrılır. Bu çeşitlerden bir tanesi Arabica denilen kahve türleridir. Türk kahvesinin de içinde bulunduğu bu tür ağaçlar diğer kahve ağaçlarına göre daha düşük sıcaklıklara karşı dayanıklıdır. Diğerleri deniz seviyesine daha yakın bölgeler için uygun türler olduğu halde bu ağaçlar daha yüksek bölgelerde yetişir. Diğer ağaçlara göre direnci fazla olmasına rağmen yine de bakımı özenle yapılması gereken bitkilerdir. Arabica türü kahve çekirdekleri ayrıca daha kaliteli yapıya sahiptir. Bunun yanında yetiştikleri bölgelerin özelliklerine göre de farklı aromalara sahiptirler. Bu aromalar kişiler arasında farklı seçimler yapabilmeyi sağlar.

Kahve çeşitlerinin ikinci kategorisi Robusta türü kahvelerdir. Bu kahvelerin Arabica türü kahvelere göre avantaj ve dezavantajları bulunur. Robustalar çok daha fazla miktarda kafein içerdiği bilinen kahvelerdir. Bu uyanık kalmak ve enerjik olmak isteyenler için çok önemli bir durumdur. Böyle durumlarda Arabica yerine Robusta türü kahve seçimleri ile istenen zindeliğe ulaşmak mümkün olur. Ürünün daha alçak bölgelerde yetişmesi ile toplama aşamaları çok daha basit şartlarda tamamlanabilir. Bu da kahvenin Arabicaya göre avantajlı olduğu diğer bir noktadır. Çekirdek kısmının Arabicadan daha dayanıklı olmasına rağmen ağaç bakımından Arabicalar daha sert şartlara dayanır. Bu da yetiştirilme şartları açısından Arabicanın üstün olduğu bir durumdur. Robusta türü kahveler daha sert bir aromaya sahiptir. Bu nedenle de tek başlarına kullanmak yerine genellikle karışım olan kahveler kullanılır. Kahvelerin daha çarpıcı ve sert olması istendiğinde bu tür çeşitler eklenerek beklenti karşılanabilir. Sert olmasından yola çıkarak bu ürünlerin daha fazla uyarıcı etkisi olduğu ve uyanık kalmak için rahatlıkla kullanılabileceği söylenebilir.

Demleme Yöntemi ile Kahve Yapımı

Kahve çok uzun yıllardır insan hayatında yer alır. Kahve çeşitlerinin ve pişirme yöntemlerinin farklılığı ile her türlü damak tadına hitap edebilir. Pişirme yöntemleri de kahve çeşitleri gibi her geçen gün farklı türleri ile karşınıza çıkabilir. Bu yöntemlerden biri son zamanlarda yaygınlaşan kullanımı ile kahve demleme tekniğidir. Bilinen ve yüzyıllardır kullanılan pişirme yönteminin aksine kaynatılmadan tıpkı bir çay demler gibi yapılan bir yöntemdir. Bu yöntemi uygulamak üzere pek çok makine tasarlanmıştır. Bu makineler yardımıyla kahve sürekli olarak hazır halde bulunabilir. Makineler temelde üç bölümden oluşur. Su, kahve ve demlenmiş olan kahve için ayrı ayrı tasarlanan bölümler sayesinde kahveyi dakikalar içerisinde demlemek mümkün olur. Kaynayan su, kahve haznesine dolarak burada demlenir ve alttaki bölümde toplanır. Bu aşamadan sonra kısa bir süre demlenmesi beklenerek tüketilebilir. Makinenin en kritik bölümlerinden biri filtre kısmıdır. Filtre kısmı kahvenin kuru olarak durduğu bölümde yer alır. Burada bulunan kahvenin üzerinden süzülen su ile kahvenin geçmesi engellendiği için ekstra bir süzme işlemi gerekmez.

Kahve makinelerinde kullanılan kahve çekirdekleri genellikle orta büyüklükte çekilir. Bu şekilde daha verimli ve daha lezzetli kahveler yapılması amaçlanır. Ancak bazı makineler için özel olarak kalın çekim tercih edilebilir. Bu ayrıma özellikle dikkat etmek gerekir. Bunlar genellikle basınçlı yöntem kahve makineleridir. Bu tür makinelerden en bilineni espresso kahve makineleridir. Espresso makineler çok uzun yıllardır bu alanda yer alan ürünler olduğu için eski yöntemleri kullanan ya da daha modern tarza sahip makine çeşitlerine sahiptir. Espresso sert bir kahve türü olması dolayısıyla sertliğini ayarlamak için müdahale gerekebilir. Daha sert şekilde hazırlanabileceği gibi süt kullanarak tadını yumuşatmak da mümkündür. Basınçlı makinelerin özelliği farklı kuvvetlerde basınç uygulayarak değişik kahve türlerinin yapımına olanak sağlamasıdır. Farklı bar basınçlarında uygulanan kuvvet ile pek çok farklı kahve çeşidi yapmak mümkün olur.

Kahve Fiyatları

Kahveler farklı noktalara bağlı olarak çeşitlilik kazanan içeceklerdir. Çekirdeğin yapısı, kavurma işlemleri, çekilme ebatları, pişirme teknikleri kahvenin çeşitlerini arttıran durumlardır. Kişilerin istek ve beklentilerine göre hazırlanan bu kahve çeşitleri farklı markalar tarafından satışa sunulur. Her türlü yöntem ile hazırlanabilen onlarca farklı çeşit kahve kullanıcılarının keyifli zaman geçirmesi için sunulur. Bu çeşitlilik kahve fiyatlarında farklılık yaratır. Değişen kahve türleri yetiştirilme aşamalarından pişirme yöntemine kadar bir dizi işleme tabi tutulur. Bu aşamalar da zorluk ve kolaylık bakımından maliyete etki eden işlemlerdir. Dolayısıyla oldukça geniş bir skalaya yayılır. Ürün ve işlemlerin maliyeti, kullanılan işçilik, ürünlerin kullanıcılarına sunulan paketlerdeki miktarları gibi konular fiyatların yukarı ya da aşağıya oynamasını sağlar. Aynı zamanda her marka kendi ürünü için farklı bir fiyat belirleyebilir. Bu çeşitlilik kullanıcılar açısından olumlu bir durum oluşturur. Her bütçeye sahip kullanıcı kendi damak tadına uygun ürünü bütçesini aşmadan satın alabilir.

Kahve neden çok tercih edilen bir içecektir?

Kahve, tat itibariyle herkese hitap eden bir üründür. Aynı zamanda daha sert ya da daha yumuşak olan türleri bulunması daha çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlar. İçeriğinde bulunan özellikle kafein bileşeni sayesinde vücuda gerekli olan enerjiyi toplamak ve gün boyunca enerjik hissetmek mümkün olur. Hazırlanırken kullanılan farklı teknikler ve içeriğine eklenen süt gibi öğeler sayesinde tadı deneyen herkesin damak tadına göre ayarlanabilir. Tüm bu etkenler sayesinde kahve tüketimi her geçen gün daha fazla artmaktadır.

Kahve pişirme yöntemleri nelerdir?

Kahve pişirmek için çok fazla yöntem kullanılır. Bunlardan en bilineni geleneksel cezvede pişirme yöntemidir. Bu yöntemde su ile karıştırılan kahve, şeker ilavesi yapılıp ya da şeker eklenmeden ocakta kaynaması sağlanarak pişirilir. İkinci yöntem granül kahveleri kaynayan su ile özdeşleştirme yöntemidir. Kahvenin üzerine su dökülerek kolayca hazırlanabilir. Son zamanların en favori yöntemi ise demleme yöntemidir. Çay demleme yöntemi gibi filtreden geçen su ile kahve basit şekilde demlenir.

Kahve fiyatları ne kadardır?

Kahveler çok fazla çeşitliliğe sahip olan ürünlerdir. Ağaçtaki hallerinden başlayan bir çeşitlilik ortaya çıkar. Sonrasında çekirdeklerin kavrulması, çekilmesi, pişirilmesi gibi aşamalar ürünlerin çeşitlerinin artmasına katkı sağlayan süreçlerdir. Buna bağlı olarak kahve fiyatlarında da bir çeşitlilik görülür. Çeşitliliğin çok fazla olması fiyatların da geniş bir yelpazede yer almasına neden olur. Ayrıca her marka kendi ürünü ve işlemleri için bir fiyat belirler. Bunun dışında kullanıcılara sunulan ambalaj miktarları da farklı boyutlarda yer alabilir. Bu noktada önemli olan ihtiyacın doğru belirlenmesidir. Hangi kahve çeşidinden hangi miktarda alınması gerektiği belirlendiğinde geniş fiyat skalası içerisinden her bütçeye uygun olan ürün bulmak oldukça basittir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kahve Fiyatları ve Çeşitleri

Süpermarket
Süpermarket
İçecek
İçecek
Kahve
Kahve
Filtre & Çekirdek Kahveler
Filtre & Çekirdek Kahveler
Hazır Kahve
Hazır Kahve
Türk Kahvesi
Türk Kahvesi
Kahve Kapsülleri
Kahve Kapsülleri
Espresso, Cappucino Kahve
Espresso, Cappucino Kahve
Sıcak Çikolata, Salep
Sıcak Çikolata, Salep
Süt Tozu
Süt Tozu
Kahve Şurubu
Kahve Şurubu
Kahve Aksesuarları
Kahve Aksesuarları
Çekirdek Kahve
Çekirdek Kahve
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
HepsiLojistik Ürünleri
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483619/28001517/28001486