Dünyada en çok tüketilen içecek olan ve günlük hayatların vazgeçilmezi olan kahve, güne enerjik başlamak isteyen ya da yorucu yaşam temposunda enerjiye ihtiyaç duyan kullanıcıların tükettiği bir içecektir. İşlenmemiş hali bir meyve olan kahve, oldukça köklü bir geçmişe sahiptir. Tam olarak bilinmese de kahvenin kökeninin dokuzuncu yüzyıla kadar uzandığı düşünülmektedir. Kırmızı bir meyve içerisinde bulunan yeşil kahve çekirdeklerinin farklı işleme metodlarıyla işlenmesi ve kavrulmasıyla üretilen kahve, günümüzde pek çok farklı demleme yöntemine sahiptir. En çok tercih edilen türler arasında çözünebilir kahve, filtre kahve, espresso ve Türk kahvesi gibi çeşitler yer alır. 

Kahve Çeşitleri Nelerdir?

Kahve, dünya üzerinde ekvatoral kuşak üzerinde yer alan ülkelerde yetişir. Kahvenin, farklı aroma, gövde ve asidite yapılarına sahip çeşitleri bulunduğu gibi tüketim yöntemlerine göre de farklı çeşitleri bulunur. Aroma, gövde ve asidite sınıflandırmaları kahvenin sahip olduğu kompleks tatları, sertlik derecesini ve içerdiği aromaların yoğunluğunu belirtmek için kullanılır. Dünyada en fazla tarımı gerçekleştirilen kahve varyeteleri Arabica ve Robusta kahve çeşididir. Arabica kahve çekirdekleri yüksek bölgelerde yetişen, daha zengin tat profillerine sahip olan bir kahve türüyken, Robusta kahve çekirdekleri daha düşük yüksekliklerde yetişen ve zayıf tat profillerine sahip çekirdeklerdir. Kahve fiyatları ve çeşitleri bu kriterlere göre değişiklik gösterir. Tüketim yöntemlerine göre sınıflandırılan kahve çeşitleri çözünebilir kahve, çekirdek kahve ve kapsül kahve olarak ayrılır. Hazırlaması ve muhafaza etmesi son derece basit olan çözünebilir kahve türleri, kahve çekirdeklerinin farklı işlemlerden geçerek sıcak suda çözünebilir hale getirilmesiyle oluşur. Farklı aroma ve tatlandırıcılar içeren çözünebilir kahveler pratik oldukları için pek çok tüketici tarafından tercih edilmektedir. Çekirdek kahve çeşitleri işlenen, kavrulan ve öğütülen kahve çekirdeklerinden oluşur. Türk kahvesi, espresso ve filtre kahve gibi içecekler için öğütülmüş çekirdek kahve kullanılır. Tüketiciler çekirdek kahve tercihlerinde damak zevklerine uygun olan çekirdekleri tercih etme şansına sahiptir. Kapsül kahve türleri, yalnızca kapsül desteği bulunan kahve demleme makinelerinde kullanılan tek kullanımlık kapsüllerdir. Espresso bazlı içeceklerin yanı sıra filtre kahve ve benzeri kahve türlerinin de hazırlanabildiği kapsül kahve, pratik bir yöntemdir.

Damak Tadına Uygun Kahve Nasıl Seçilir?

Kahve, enerji sağlayan bir içecek olmasının yanı sıra keyifle tüketilen bir içecek olduğundan, pek çok farklı çeşidi bulunur. Tüketicilerin damak zevklerine uygun kahveleri tercih etmeleri daha uygundur. Kahve tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, hazırlama yöntemidir. Çözünebilir kahve tercih eden tüketiciler süt tozu gibi ürünleri tercih ederek farklı lezzetler elde edebilir. Bunun yanı sıra farklı aromalara sahip çözünebilir kahve çeşitleri de vardır. Çekirdek kahve tercihi yapmak isteyen tüketicilerin dikkat etmesi gereken noktalar arasında kavurma profili, tat profili, gövde, asidite ve uygun boyutlarda öğütülüp öğütülmediği yer alır. Tazeliklerini uzun süre koruyabilmeleri için genellikle çekirdek halinde bulunan bu kahveler, harici bir öğütücüye ihtiyaç duyar. Bu sebeple uygun ekipmana sahip olmayan tüketicilerin öğütülmüş çekirdekleri tercih etmeleri daha uygundur. Bunun yanı sıra çekirdek kahve türleri harici demleme ekipmanlarına ihtiyaç duyarlar. Türk kahvesi için cezve, espresso için espresso makinesi ve filtre kahve için filtre kahve makinesi, french press veya uygun bir demleme ekipmanı gereklidir. 

Kahve Nasıl Hazırlanır?

Dünya üzerinde pek çok farklı kahve hazırlama yöntemi bulunmaktadır. Çözünebilir kahveler, harici bir ekipmana ihtiyaç duymadan sıcak su yardımıyla kolaylıkla hazırlanabilirken, espresso bazlı kahveler yüksek bar basıncıyla hazırlandığı için makineye ihtiyaç duyar. Filtre kahve hazırlamak için de french press veya otomatik filtre kahve makinelerine ve demleme ekipmanına ihtiyaç duyulur. Türk kahvesi hazırlamak için cezveye ve ateş kaynağına ihtiyaç vardır. Kapsül kahvelerin kullanımı ise son derece basittir. Kapsülün kahve makinesinin haznesine yerleştirilmesi yeterlidir. Kahvelerin hazırlama aşamalarında farklı miktarlarda kahveye ve suya ihtiyaç duyulabileceğinden ürün paketleri üzerinde yer alan yönergelere uymak, lezzetli bir kahve hazırlamak için önemlidir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kahve Fiyatları ve Çeşitleri

4.969 ürün var
  1. Markalar A-Z
    1. Nescafe
    2. Arifoğlu
    3. Mehmet Efendi
    4. Kahve Dünyası
    5. Lavazza
    6. Jacobs
    7. Aktar Diyarı
    8. Tchibo
    9. Dr. Oetker
    10. Efendioğlu
    11. Mecitefendi
    12. Nestle
    13. Nish Kahve
    14. Castro
    15. Trescol
    16. Coffee Filters
    17. Mare Mosso
    18. Deal Coffee
    19. Sezy coffee
    20. Kahve Atölyesi
  2. Türü
  3. Fiyat Aralığı
    -
  4. Ürün Puanı
  5. Miktar A-Z
  6. Fırsat Ürünleri
  7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001517/28001486
Başa dön