İçeceklerin tadını yumuşatmak ve aromasını iyileştirmek için süt tozu, şeker & tatlandırıcılar gibi çeşitli gıda yardımcıları kullanılıyor. Bu ürünlerin başında kahve beyazlatıcılar, süt tozu, şeker, kahve kreması, tatlandırıcı ve aroma vericiler geliyor. Özellikle de çözünebilir kahve ile birlikte kullanılan bu ürünler; kahvenin acı ve yoğun tadının yumuşatılmasını, renginin açılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra tatlandırıcılar, sıcak çikolata, sahlep gibi içeceklere aroma vermek; hamur işlerine kıvam ve lezzet kazandırmak amacıyla da kullanılıyor.

Süt tozu, yağ düzeyi azaltılmış sütte bulunan suyun endüstriyel tip püskürtmeli kurutucularda çok yüksek sıcaklıklarda buharlaştırılmasıyla elde ediliyor. Nemi uzaklaştırılan süt, kuruduktan sonra toz hâline geliyor. Bu üretim yönteminde sütün besleyici özellikleri ve lezzeti korunuyor. Böylece içecekleri seyreltmeden, kokusunu kaybetmesine yol açmadan süt tadıyla yumuşatmak ve renginin açılmasını sağlamak mümkün oluyor. Süt tozunda protein, kalsiyum, laktoz gibi önemli bileşenler ve mineral maddeler bulunuyor. Bu yönüyle son derece besleyici olan süt tozu; bebek mamalarında, hamur işlerinde, muhallebi, çorba gibi yiyeceklerde de sıkça kullanılıyor. Tam yağlı süt tozunu içme suyuyla karıştırarak süt gerektiren tariflerde sütün yerine kullanmak da mümkün oluyor. Nem ve yağ düzeyi düşük olduğu için süt tozlarının raf ömrü, UHT veya pastörize sütlere göre çok daha uzun oluyor.

Süt tozu üretilirken, kurutma sırasında sütün içindeki yağın yanarak istenmeyen bir tat oluşturmasını engellemek için kurutma işleminden önce sütteki yağ miktarı düşürülüyor. Bu nedenle az yağlı süt tozu, suyla tamamen karışmayıp topaklanmaya yol açabiliyor. Oysa kahve beyazlatıcılar, içerdikleri emülgatörler sayesinde suda tamamen çözünerek içeceklerin homojen bir yapıya dönüşmesini sağlıyor. Süt tozu, şeker & tatlandırıcılar arasında kahvenin kendine has kokusunu ve tadını koruyarak acılığını gidermesi ve rengini açması nedeniyle sıkça kullanılan kahve beyazlatıcılar; çeşitli tatlandırıcılar ve yapı iyileştirici katkı maddeleri kullanılarak üretiliyor. Özellikle laktoz alerjisi olanlar ve vegan tüketiciler için süt tozuna eş değer bir kullanım amacıyla geliştirilen kahve beyazlatıcılar; düşük kalorili oluşları sayesinde diyet yapanlar tarafından da sıkça tercih ediliyor. Kahve beyazlatıcılarda şeker veya glikoz şurubu, süt aromaları, topaklanmayı önleyici ajanlar, proteinler, bitkisel yağlar, asitlik düzenleyiciler, emülgatörler ve renklendiriciler bulunuyor. Kahve beyazlatıcılar çeşitli boyutlardaki ambalajlarda satışa sunuluyor.

Kahve beyazlatıcılara benzer bir prosesle üretilen kahve kremaları ise süt kremasının yumuşak tadını ve kokusunu içeren toz veya kremsi ürünler olarak biliniyor. Kahve kremaları; cappuccino, latte ve macchiato gibi yumuşak kahvelerin hazırlanmasında kullanılıyor; içeceklere kıvam ve lezzet kazandırıyor. Toz kahve kremaları, tıpkı kahve beyazlatıcılar gibi üretilirken krem formundaki ürünler, süt kremasının köpürtülüp çeşitli tatlandırıcılarla lezzetlendirilmesi yöntemiyle elde ediliyor. Kahve kremaları, pastörize edildikten sonra karton ambalajlara doldurularak satışa sunuluyor.

En eski endüstriyel tatlandırıcılardan biri olan şeker; içeceklere, tatlılara ve hamur işlerine lezzet katmak amacıyla kullanılıyor. Şeker kamışı veya şeker pancarının işlenmesiyle elde edilen şeker; toz, pudra veya küp formlarında üretiliyor. Günümüzde yüksek oranda karbonhidrat içeren şeker yerine çeşitli yapay tatlandırıcılar da kullanılıyor. Çay şekerine oranla çok daha tatlı olan bu yapay tatlandırıcılar, karbonhidrat ve enerji içermedikleri için özellikle de diyet yapanlar ve diyabet hastaları tarafından tercih ediliyor. En yaygın yapay tatlandırıcılar arasında bulunan aspartam ve sakarin türevi ürünler; içeceklerin yanı sıra tatlılarda da kullanılıyor. Piyasada farklı aromalarla zenginleştirilmiş çeşitli tatlandırıcılar bulunuyor. Damla sakızı, nane, fındık gibi çeşitli gıdaların aromasını ve kokusunu taşıyan tatlandırıcılar, içeceklerin ve bazı tatlıların yapımında kullanılıyor.

ARA
Loading interface...
Loading interface...

Süt Tozu, Şeker & Tatlandırıcılar

Toplam 24 / 186 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001517/28001486/80080012