Kilo yapıcı özelliği olmasına rağmen mutfakların vazgeçilmezlerinden olan nişasta, kompleks bir karbonhidrattır. Birçok glikoz molekülünün birleşmesiyle oluşur. Suda çözünmeyen nişasta, bitkinin tanelerinde, tohumlarında ve yumrularında depolanmış olarak bulunur. Karbonhidrat olması nedeniyle, bitkilerin enerji deposu olarak tanımlanır. Nişastanın insan bedenindeki sindirimi ağız ve ince bağırsaklar olmak üzere iki yerde gerçekleşir. Bu nedenle sindirimi uzun sürer. Bağırsaklarda glikoza dönüştürülerek kullanılır. Nişasta sadece gıda sektöründe kullanılmaz. İlaç ve sanayi sektörlerinde de kullanılmaktadır.

Nişasta Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Nişasta, tadı tuzu olmayan, tahıl tanelerinden ve patatesten elde edilen ve una benzeyen beyaz renkli bir tozdur. Küçük şeker moleküllerinden oluşur. Enerji veren bir gıda maddesidir. Tatlıların hazırlanmasında bağlayıcı ve kıvam verici özellik gösterir. Gıda sektöründe kullanılan nişasta genel olarak patates, pirinç, buğday ve mısırdan yapılır. Nişastanın kullanıldığı diğer alanlar, kâğıt, kola, tutkal, kozmetik, patlayıcı madde yapımı, ilaç ve tekstil sektörüdür.

Nişasta Çeşitleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tahıl tanelerinden elde edilen nişasta, gıda sanayinde yoğun olarak kullanılır. Evlerde kullanımı yaygın olan çeşidi ise buğday nişastasıdır. Rengi biraz daha sarımtırak olan buğday nişastası, çoğunlukla sütlü tatlıların yapımında, baklava hamuru ve yufka açımında kullanılır.

Mısır nişastası ise daha beyaz bir renge sahiptir. Mısır tanelerinden üretilir. Özellikle sütlü tatlılarda, pasta, kurabiye yapımında ondan faydalanılır. Pastacılık sektöründe mısır nişastası kullanımı yaygındır. Kıvam artırma özelliği fazla olduğu ve kaynatıldığında kolayca jelleştiği için pasta yapımında mısır nişastası tercih edilir.

Pirinçten elde edilen nişasta en beyaz renkli olanıdır. Bebek mamalarının yapımında genellikle pirinç nişastası tercih edilir. Kozmetik sektöründe de kullanılan bir nişasta çeşididir. Nefis ve tam kıvamında çorba hazırlamak istiyorsanız pirinç nişastasından yardım alabilirsiniz. Soslara kıvam vermek için de kullanılır.

Nişasta Nasıl Kullanılır?

Nişasta mutfakta, lezzet tamamlayan bir gıda maddesi olarak kullanılır. Her evde bulunan ve farklı amaçlarla da kullanılan bir üründür. İshali hafifletmek için ondan faydalanmak mümkündür. Bir kâse yoğurdun içine bir kaşık nişasta katarak yerseniz yararını görürsünüz. Basit nitelikte bir yapıştırıcı yapmak için de ondan yardım alabilirsiniz.

Mutfaklardaki en yoğun kullanım şekli, kıvam tutturma amaçlı olanıdır. Hazırladığınız tatlının ya da çorbanın kıvamı sulu olursa nişastayla bu sorunu çözebilirsiniz. Ağızda dağılan kurabiyeler yapmak isterseniz, tarifinizin içine nişasta eklemeniz yeterli olur. Muhallebi ve sos yapımında kullanırken nişastayı önce biraz suyun içinde iyice eritip de karışımın içine katarsanız, topaklanmasının önüne geçmiş olursunuz.

Nişastanın Faydaları Nelerdir?

Nişasta abartılı biçimde kullanılmazsa aslında sağlıklı bir besin maddesidir. Kaza ile meydana gelebilecek tentürdiyot zehirlenmelerinde, suda eritilip içildiğinde faydalı olmaktadır. Aynı zamanda iltihap giderici özelliğe sahiptir. Üst solum yolları enfeksiyonlarında, sütle birlikte pişirilip içildiğinde göğsü yumuşatır. Lapası hazırlanıp cilde sürülürse, cilt sorunlarında yaşanan kaşıntıları keser. Nişastayla yapılacak maskeler cilt güzelliğine katkılar sağlar. Öksürük sorunu olanlar nişastayı badem yağı ile karıştırıp yerlerse öksürükten kurtulabilirler. Sesi açıcı ve bağırsak ağrılarına iyi gelici özelliği vardır. Nişasta çok eski tarihlerden beri çamaşırları kolalama işinde de kullanılır.

Nişastanın Zararları Nelerdir?

Fazla miktarda nişasta tüketirseniz vücudunuzda depolanmasına yol açarsınız. Şeker gibi depolanan ihtiyaç fazlası nişasta, kilo almanıza neden olur. Çünkü nişasta bazlı şekerler insan sağlığı açısından zararlıdır. Kanser, kalp, siroz, diyabet gibi çok sayıda hastalığın oluşmasına neden olabilirler. İhtiyacınız olan kadarını kullanır ve depolanmasına olanak vermezseniz faydalarından yararlanmış olursunuz.

Farklı markalar tarafından üretilen ve pek çok çeşit sunan nişasta ürün seçeneklerini, hemen şimdi inceleyebilirsiniz.

Nişasta

53 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Dr. Oetker
  2. Yazar
  3. Çınar
  4. Figenes
  5. Katkı Dünyası
  6. Pakmaya
  7. Attar Dünyası
  8. Bağdat Baharat
  9. Gürbüzler
  10. Merve Baharat
  11. Altın
  12. Aybak
  13. GÖNLÜGÜR
  14. Itır
  15. Lokman Aktar
  16. Mina
  17. Çevik
  18. Ülker
 2. Türü
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Miktar A-Z
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365058/80365063
Başa dön