Unlu Mamül, Pasta

Un ile yapılan her şeye genel olarak unlu mamul denir. Unlu mamullerin günlük hayatta önemli bir yeri vardır. Kahvaltıda, öğle ve akşam yemeğinde tüketilen farklı türleri mevcuttur. En çok tüketilen unlu mamul, ekmektir. Herkesin damak tadına uyan farklı ekmek türleri vardır. Bu farklılığı oluşturan şey, un türüdür.

Unlu Mamul Nedir? Türleri Nelerdir?

kmeklik unlar, %11-13 oranında protein içerirler. Bu unlar, Tip 650 olarak da bilinirler. Un seçimi ile değişik lezzetler elde edilir. Makarna da unlu mamullerden birisidir. Öğrenci yemeklerinin tacı olan makarna, kaliteli bir undan elde edilmişse daha lezzetli olur. Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olan poğaçalar, bir başka unlu mamul çeşididir. Lezzet sofralarının vazgeçilmez tatlıları olan pastalar da unlu mamuller arasındadır. Pasta yapımında unun yanı sıra birçok başka malzeme de kullanılır. Bu malzemeler lezzeti doğrudan etkilediği için doğru seçim yapmak önemlidir. Anadolu mutfağının vazgeçilmezi olan börekler de unlu mamuller arasındadır. Kurabiyeler de unlu mamuller içerisinde yer alır.

Un Çeşitleri Nelerdir?

Unların arpa, yulaf, mısır, çavdar, buğday, glutensiz, pirinç, patates, badem, ruşeym, kestane gibi birçok türü vardır. Arpa unu, serttir. Bu yüzden pasta, kek, börek gibi hamur işlerinde kullanılır. Çorbalara da farklı bir tat katar. Lezzeti ile ünlü olan yulaf unu da serttir. Pasta ve kurabiyelerin daha gevrek olmasını sağlar. Ayrıca oldukça sağlıklıdır. Diyet unu olarak da bilinir. Mısır ununun kıvamı oldukça yoğundur. Pastalarda ve diğer unlu mamullerde kullanılırken buğday unu ile karıştırılması gerekir. Balık tavaların vazgeçilmezidir. Sağlıklı ve lezzetlidir. Çavdar unu ise oldukça sağlıklıdır. Kalorisinin düşük olmasından ötürü diyet yapanların dostudur. Buğday unu, mutfakların vazgeçilmezidir. Yemeklerde ve hamur işlerinde sıklıkla kullanılır. Glutensiz unlar, sağlık için oldukça iyidir. Vücut için zararlı olan glutenin proteinini içermezler. Mısır unu, glutensiz unlar arasında en meşhur olanıdır. Bunun haricinde pirinç ve patates unları da glutensizdir. Galeta unu ise poğaçalar için idealdir. Sert bir un olduğu için piştiğinde kıtır kıtır olur. 

Pasta Malzemeleri Nelerdir?

Yaş pasta, sütlü pasta, kolay pasta gibi çeşitleri olduğu için malzemeler de farklılık gösterir. Süt, yumurta, şeker, un, nişasta, krema, pudra şekeri, krem şanti, kabartma tozu, Hindistan cevizi gibi çok fazla malzeme alternatifi vardır. Yapılan pastanın türüne ve kişisel damak zevkine göre farklı oranlarda kullanılır.

Pasta Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Pasta yaparken sert buğday unu tercih edilir. Sert un, içerisinde yüzde 10-12 protein bulunduran unlara verilen genel bir isimdir. Tip 550 unu olarak da bilinir. Bu un türü, pasta ve poğaçaların gevrek olmasını sağlar. Gevreklik, lezzeti artıran önemli bir detaydır. Un dışında diğer önemli malzeme ise nişastadır. Buğday, mısır, pirinç gibi birçok çeşidi vardır. Pastalarda ise en uygunu mısır nişastasıdır. Kıvam artırma oranı, tam olarak pastalara göredir. Miktarın abartılmaması önemlidir. Nişastanın tadı fazla baskın olursa istenen lezzetten uzaklaşılır. Sütün günlük veya UHT olması lezzeti fazla etkilemez. Süt, pastalarda genellikle soğuk olarak kullanılır. Sıcak süt, hamur kıvamını etkiler ve istenen lezzet elde edilemez. Yumurtanın protein oranının yüksek olması, pastanın tadını artırır. Bunun için organik yumurta tavsiye edilir. Kullanılan yağ, bitkisel veya hayvansal olabilir. Yaş pastanın tarifine göre yağ tercihi değişkenlik gösterir. Bitkisel yağlar içerisinde mısır yağı, daha yoğundur. Pasta malzemesi olarak oldukça uygundur. Ayçiçek yağı kullanılırsa kıvam tutturmak zorlaşır. Hayvansal yağlar içerisinde tereyağı, pastaya güzel bir tat katacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Unlu Mamül & Pasta Malzemesi

10.000+ ürün listeleniyor
Süpermarket
Süpermarket
Gıda
Gıda
Unlu Mamül, Pasta
Unlu Mamül, Pasta
Pudra Şekeri
Pudra Şekeri
Krem Şanti
Krem Şanti
İrmik
İrmik
Un
Un
Krema, Sos
Krema, Sos
Nişasta
Nişasta
Galeta, Grissini
Galeta, Grissini
Ekmek
Ekmek
Kakao
Kakao
Maya
Maya
Kek, Pasta Karışımı
Kek, Pasta Karışımı
Kabartma Tozu, Vanilin
Kabartma Tozu, Vanilin
Toz Tatlılar
Toz Tatlılar
Pastacılık Malzemeleri
Pastacılık Malzemeleri
Kuvertür
Kuvertür
Pasta
Pasta
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler