İrmik

Çorbalardan sütlü tatlılara kadar mutfakta pek çok kullanım alanı olan irmik, iri taneli öğütülmüş bir un çeşididir. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan bu besin değeri yüksek yiyecek, dozunda tüketildiğinde sağlığa pek çok faydası bulunur. İçerdiği yüksek miktarda karbonhidrat ve proteinin yanında, lifli bir yapıya sahip olması ile de tokluk hissi verir. Zengin içeriği sayesinde, bebek maması hazırlarken irmiği ek gıda olarak kullanabilirsiniz. Doktorlar tarafından diyabet hastalarına önerilen irmik, düşük glisemik indekse sahiptir. İnsülin direncinin önüne geçmesi bakımından, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kabuklu ve kabuksuz olarak iki çeşidi bulunan irmiği; yemeklerinizi, çorbalarınızı koyulaştırmak için de kullanabilirsiniz. Ülkemizde çoğunlukla helvası yapılan irmik, pek çok yabancı ülkede kuskus yapımında kullanılır.

İrmik Hangi Tahıldan Yapılır?

İrmik yapımında sert buğday kullanılır. Buğday irmiği, yabancı maddelerden temizlenerek, tavlanmış durum buğdayının özel irmik öğütme metoduna uygun olarak öğütülmesi sonucu elde edilir. Makarna üretiminde kullanılacak irmik, 125 ile 530 mikronluk eleklerin arasında kalan buğday ürünü iken; ince irmik, 125 ile 450 mikron eleklerin arasında kalan mamuldür. Tam buğday irmiği ise, Triticum durum buğdayının yabancı maddelerden arındırılıp, tavlandıktan sonra, usulüne uygun olarak öğütülmesi ile oluşan, kepek ve embriyoyu da içeren irmiktir. Kullanacağınız yemeğe göre, bu irmik tiplerinden birini tercih edebilirsiniz.

İrmiğin Faydaları Nelerdir?

İrmik tüketerek kan şekerinizi düzeltebilirsiniz. İrmik içerisindeki yüksek protein sayesinde, insülin direncinizi dengeleyebilirsiniz. Oldukça yavaş sindirilen irmik ile uzun süre tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Proteinin yanı sıra içinde bol miktarda karbonhidrat bulunan irmik sayesinde, uzun süre enerjik kalabilirsiniz. Özellikle aktif bir günlük yaşamanız varsa, irmiğin size sağlayacağı yüksek enerjiden faydalanabilirsiniz. Büyüme çağındaki çocuklara da verilen irmikte bulunan magnezyum sayesinde, kas ve sinir sisteminizin çalışmasını destekleyebilirsiniz. Kanda oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin, demir minerali varlığında verimli çalıştığından, irmik tüketerek, kan değerlerinizi iyileştirebilirsiniz. İrmikte bulunan potasyum sayesinde, vücudunuzun ihtiyacı olan elektroliti alabilir, kalp ve böbreklerinizi olası sağlık sorunlarından koruyabilirsiniz.

İrmik Kaç Kaloridir?

% 73 oranında karbonhidrata sahip 100 gramlık irmiğin içerisinde, 360 kcal enerji bulunur. İrmik, enerji değeri yüksek bir besin olmasına rağmen, içerdiği % 12 oranın protein, kısa sürede acıkmanızın önüne geçer ve tokluk hissi verir. İrmik lif oranı yüksek bir gıda olup, 100 gramlık miktarının 3.9 gramı lif, 47 mg’ı magnezyum, 1,23 mg’ı demir, 1.36 mg’ı fosfor, 1.7 mg’ı kalsiyum, 186 mg’ı potasyum ve 1,05 mg’ı çinkodur. Vejetaryenler, hayvansal kökenli olmaması ve yüksek enerji vermesi sebebiyle irmiği sıklıkla kullanırlar. Beyaz una kıyasla pek çok avantajı bulunan irmiği, çocuk ve yetişkin sağlığı için kullanabilirsiniz.

İrmik Bebeklere Hangi Ayda Verilir?

Beyaz ekmeğe veya beyaz pirince oranla besleyici değeri daha yüksek olan irmik, bebek ve çocuk sağlığı için önerilen bir karbonhidrattır. 8. aydan itibaren bebeğiniz için kullanabilirsiniz. Ancak bebeğinizin ya da çocuğunuzun glüten alerjisi olmadığına dikkat etmelisiniz.

İrmik Hangi Tatlılarda Kullanılır?

İrmiği; sütlü tatlılar, meyveli muhallebiler, helvalar ve şerbetli tatlılarda kullanabilirsiniz. Tatlı krizlerinizde, glisemik indeksi düşük bir besin olarak size yardımcı olan irmiği, kek ve muffinlerinizde de kullanabilirsiniz. Bu sayede hem sağlığınızı koruyup hem farklı tatlar yakalayarak, mutfağınıza yenilik getirebilirsiniz.

İrmik Fiyatları Hangi Seviyededir?

Sofraların vazgeçilmezi olan yüksek besin değerli irmik, tipine ve kalitesine göre farklı şekilde fiyatlandırılır. İrmik fiyatları, besinin organik etiketli olup olmamasına bağlı olarak da değişebilir. Organik etiketli ürünler, diğerlerine oranla daha pahalı olur. Kalite ve çeşit kriterleri doğrultusunda değişen etiketlere sahip bu sağlıklı gıdayı, ihtiyaç türünüze göre satın alıp, yemeklerinizde ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

İrmik

113 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 113 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/80365058/80365061