En İyi Zeytinyağı

Natürel, rafine ve riviera gibi çeşitli kalitelerde üretilen zeytinyağı, gerek besin değeri gerek uzun ömürlü olmasıyla, binlerce yıldan bu yana kullanılır. Zeytinyağının lezzeti ve kalitesi büyük ölçüde kullanılan zeytinin türüne, yetişme koşullarına ve üretim tekniğine bağlıdır. Zeytinyağı fiyatları açısından en kaliteli yağlar, geleneksel yöntemlerle üretilen ve zeytinin değerli besin bileşenlerinin korunduğu yağlardır. Bununla birlikte saf olarak kabul edilen sızma yağlar, düşük yanma noktaları nedeniyle kızartma gibi yüksek ısı gerektiren tarifler için uygun olmayabilir. Kızartmalarda ve yüksek ısıyla pişirdiğiniz tariflerde, daha yüksek asit oranına sahip yağları ya da yanma sıcaklığı yükseltilmiş riviera zeytinyağı çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinler kalitelerine ve üretim tekniklerine göre natürel, rafine ve riviera olarak sınıflandırılır. En kaliteli yağ kabul edilen natürel zeytinyağı kendi içinde üç alt sınıfa sahiptir. Bunlar natürel sızma, natürel birinci ve natürel ikinci zeytinyağıdır. Natürel zeytinyağlarının hepsi zeytinin dalından koparılmasını takiben en geç 4 saat içinde öğütülerek preslenmeye hazır hale getirilir. Soğuk presleme öğütülerek hamur haline getirilmiş zeytinlerin yoğurma işlemi sırasında 27°C'yi geçmeyen sıcaklıkta preslenmesidir. Soğuk presleme yöntemiyle elde edilen zeytinyağında organizmayı serbest radikallerden koruyan maddeler olan mineraller, vitaminler ve antioksidanlar korunur. Natürel zeytinyağlarında rafine işlemi uygulanmaz. Elde edilen yağ başka bir işleme ihtiyaç duymaksızın tüketime hazırdır.

Natürel Sızma Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Natürel yağlar içerdikleri oleik asit seviyesine göre üçe ayrılır. Natürel sızma zeytinyağı olarak etiketlenen ürünler, erken hasat döneminde toplanan zeytinlerden üretilen ve en düşük asit seviyesine sahip yağlardır. Lezzetini, kokusunu ve faydalı bileşenlerini yitirmemesi için genellikle salatalarda, soslarda ve soğuk yemeklerde çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Sağlıklı bir besin takviyesi olarak içilebilir. Tadı meyveli ve acımsıdır.

Natürel birinci zeytinyağları, natürel yağ olarak da bilinir. Sızma zeytinyağına benzer tekniklerle üretilir. İki yağ arasındaki temel fark asit oranının biraz daha yüksek olmasıdır. Zeytinyağlarında yüksek asit oranı genellikle ‘’kusur’’ olarak kabul edilir. Zeytinyağı fiyatı ve özelliği bakımından yemek pişirmek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biridir.

Natürel ikinci zeytinyağı, yüksek asit seviyesi nedeniyle natürel yağlar arasında en düşük kaliteli yağdır. Asit oranı 100 gram için yaklaşık %2-3 civarındadır. Asit seviyesi 3’ü geçen yağlar genellikle asit oranının düşürülmesi için rafine işlemine tabi tutulur. Kızartmalar için en uygun zeytinyağıdır.

Rafine ve Riviera Zeytinyağı Arasındaki Fark Nedir?

Rafine zeytinyağı, asit oranı nedeniyle doğrudan tüketime uygun olmayan yağların, çeşitli işlemlerle asit oranının düşürülmesiyle elde edilir. Natürel yağların karakteristik özelliklerinden biri olan boğazda yanma hissi, rafine yağlarda yaşanmaz. Rafine işleminden sonra elde edilen yağın asit oranı maksimum %0,3'tür. Sızma zeytinyağından sonra en çok tüketilen yağlardan biri olan riviera zeytinyağı rafine edilmiş yağla natürel yağların karıştırılmasıyla elde edilir. Sızma zeytinyağına göre daha uygun fiyatlıdır. Karışımdaki natürel yağ miktarı markadan markaya göre değişebilir. Oleik asit oranı genellikle %1 civarındadır. Sıcak ve soğuk tüm yemeklerin yanı sıra kızartmalar için de uygundur.

Sıcak Pres ve Soğuk Pres Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağının işlenmesi sırasında yağın zeytin hamurundan daha iyi ayrışabilmesi için belirli miktarda ısı uygulanır. Soğuk sıkım tekniğinde maksimum 27 derece kullanılır. 27 derecenin üzerindeki tüm ısı uygulamaları sıcak pres olarak adlandırılır. Soğuk presleme, en yüksek zeytinyağı kalitesi anlamına gelmekle birlikte birim başına elde edilebilecek yağ oranı daha azdır. Sıcak presleme, üretici için daha yüksek (niceliksel) verim anlamına gelirken, diğer yandan daha düşük kaliteli yağ elde edilir. Soğuk pres zeytinyağı fiyatları, sıcak prese göre daha yüksek olma eğilimindedir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...

Zeytinyağı Fiyatları

5 lt
2 lt
18 lt
1 lt
20 lt
10 lt
3 lt
4 lt
500 ml
12 lt
6 lt
2,5 kg
1,3 kg
1 kg
500 gr
350 gr
250 gr
100 gr
9 lt
2,5 lt
Sızma
Soğuk Sıkım
Natürel Sızma
Riviera
Erken Hasat
Taş Baskı
Natürel Birinci
Miktar
Toplam 24 / 2854 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/60001330/60001331