En İyi Zeytinyağı

Natürel, rafine ve riviera gibi çeşitli kalitelerde üretilen zeytinyağı, gerek besin değeri gerek uzun ömürlü olmasıyla, binlerce yıldan bu yana kullanılır. Zeytinyağının lezzeti ve kalitesi büyük ölçüde kullanılan zeytinin türüne, yetişme koşullarına ve üretim tekniğine bağlıdır. Zeytinyağı fiyatları açısından en kaliteli yağlar, geleneksel yöntemlerle üretilen ve zeytinin değerli besin bileşenlerinin korunduğu yağlardır. Bununla birlikte saf olarak kabul edilen sızma yağlar, düşük yanma noktaları nedeniyle kızartma gibi yüksek ısı gerektiren tarifler için uygun olmayabilir. Kızartmalarda ve yüksek ısıyla pişirdiğiniz tariflerde, daha yüksek asit oranına sahip yağları ya da yanma sıcaklığı yükseltilmiş riviera zeytinyağı çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Zeytinler kalitelerine ve üretim tekniklerine göre natürel, rafine ve riviera olarak sınıflandırılır. En kaliteli yağ kabul edilen natürel zeytinyağı kendi içinde üç alt sınıfa sahiptir. Bunlar natürel sızma, natürel birinci ve natürel ikinci zeytinyağıdır. Natürel zeytinyağlarının hepsi zeytinin dalından koparılmasını takiben en geç 4 saat içinde öğütülerek preslenmeye hazır hale getirilir. Soğuk presleme öğütülerek hamur haline getirilmiş zeytinlerin yoğurma işlemi sırasında 27°C'yi geçmeyen sıcaklıkta preslenmesidir. Soğuk presleme yöntemiyle elde edilen zeytinyağında organizmayı serbest radikallerden koruyan maddeler olan mineraller, vitaminler ve antioksidanlar korunur. Natürel zeytinyağlarında rafine işlemi uygulanmaz. Elde edilen yağ başka bir işleme ihtiyaç duymaksızın tüketime hazırdır.

Natürel Sızma Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Natürel yağlar içerdikleri oleik asit seviyesine göre üçe ayrılır. Natürel sızma zeytinyağı olarak etiketlenen ürünler, erken hasat döneminde toplanan zeytinlerden üretilen ve en düşük asit seviyesine sahip yağlardır. Lezzetini, kokusunu ve faydalı bileşenlerini yitirmemesi için genellikle salatalarda, soslarda ve soğuk yemeklerde çiğ olarak tüketilmesi önerilir. Sağlıklı bir besin takviyesi olarak içilebilir. Tadı meyveli ve acımsıdır.

Natürel birinci zeytinyağları, natürel yağ olarak da bilinir. Sızma zeytinyağına benzer tekniklerle üretilir. İki yağ arasındaki temel fark asit oranının biraz daha yüksek olmasıdır. Zeytinyağlarında yüksek asit oranı genellikle ‘’kusur’’ olarak kabul edilir. Zeytinyağı fiyatı ve özelliği bakımından yemek pişirmek için kullanılabilecek en iyi yağlardan biridir.

Natürel ikinci zeytinyağı, yüksek asit seviyesi nedeniyle natürel yağlar arasında en düşük kaliteli yağdır. Asit oranı 100 gram için yaklaşık %2-3 civarındadır. Asit seviyesi 3’ü geçen yağlar genellikle asit oranının düşürülmesi için rafine işlemine tabi tutulur. Kızartmalar için en uygun zeytinyağıdır.

Rafine ve Riviera Zeytinyağı Arasındaki Fark Nedir?

Rafine zeytinyağı, asit oranı nedeniyle doğrudan tüketime uygun olmayan yağların, çeşitli işlemlerle asit oranının düşürülmesiyle elde edilir. Natürel yağların karakteristik özelliklerinden biri olan boğazda yanma hissi, rafine yağlarda yaşanmaz. Rafine işleminden sonra elde edilen yağın asit oranı maksimum %0,3'tür. Sızma zeytinyağından sonra en çok tüketilen yağlardan biri olan riviera zeytinyağı rafine edilmiş yağla natürel yağların karıştırılmasıyla elde edilir. Sızma zeytinyağına göre daha uygun fiyatlıdır. Karışımdaki natürel yağ miktarı markadan markaya göre değişebilir. Oleik asit oranı genellikle %1 civarındadır. Sıcak ve soğuk tüm yemeklerin yanı sıra kızartmalar için de uygundur.

Sıcak Pres ve Soğuk Pres Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağının işlenmesi sırasında yağın zeytin hamurundan daha iyi ayrışabilmesi için belirli miktarda ısı uygulanır. Soğuk sıkım tekniğinde maksimum 27 derece kullanılır. 27 derecenin üzerindeki tüm ısı uygulamaları sıcak pres olarak adlandırılır. Soğuk presleme, en yüksek zeytinyağı kalitesi anlamına gelmekle birlikte birim başına elde edilebilecek yağ oranı daha azdır. Sıcak presleme, üretici için daha yüksek (niceliksel) verim anlamına gelirken, diğer yandan daha düşük kaliteli yağ elde edilir. Soğuk pres zeytinyağı fiyatları, sıcak prese göre daha yüksek olma eğilimindedir.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Zeytinyağı Fiyatları

2.726 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Komili Zeytinyağları
  2. Tariş Zeytinyağları
  3. Kristal Zeytinyağları
  4. Sinesos Zeytinyağları
  5. Kavlak Zeytinyağları
  6. Ahsaf Zeytinyağları
  7. Marmarabirlik Zeytinyağları
  8. Natura Belenna Zeytinyağları
  9. Akey Çatal Zeytin Zeytinyağları
  10. Zade Zeytinyağları
  11. Ferhatoğlu Zeytinyağları
  12. Zer Zeytinyağları
  13. Monteida Zeytinyağları
  14. Spana Zeytinyağları
  15. Datça Köy Ürünleri Zeytinyağları
  16. Zeytin Yurdu Zeytinyağları
  17. Zeytin Hanım Zeytinyağları
  18. Altın Seyit Zeytinyağları
  19. Boztepe Zeytinyağları
  20. Hüseyin Kavlak Zeytinyağları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Miktar A-Z
  1. 5 lt
  2. 2 lt
  3. 2,5 kg
  4. 1 kg
  5. 750 gr
  6. 675 gr
  7. 500 gr
  8. 250 gr
  9. 150 gr
  10. 100 gr
  11. 20 lt
  12. 18 lt
  13. 12 lt
  14. 10 lt
  15. 9 lt
  16. 6 lt
  17. 4 lt
  18. 3,1 lt
  19. 3 lt
  20. 2,5 lt
 5. Türü
  1. Sızma
  2. Soğuk Sıkım
  3. Natürel Sızma
  4. Erken Hasat
  5. Riviera
  6. Natürel Birinci
  7. Taş Baskı
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483619/28001469/60001330/60001331
Başa dön