Köpük Sabun

Temizlik ve hijyen, insanların sağlıklı ve zinde yaşamaları için büyük önem arz ediyor. Gün içinde insan sağlığına zarar verecek pek çok kire, bakteriye ve mikroba maruz kalınıyor. Bu anlamda özellikle, sıklıkla elleri yıkayarak pek çok hastalığın önüne geçmek mümkün oluyor. Özellikle kamuya açık alanlarda bulunan tuvaletlerin kullanımında, temizliğe daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Temizliği sağlayan en temel ve eski araçlardan biri olarak aklımıza sabunlar geliyor. Bu doğrultuda, gerek yanınızda sabun bulundurmak gerekse bulunan ortamlarda yer almanız sağlığınız için önem teşkil ediyor. Son yıllarda, teknolojinin gelişmesiyle yaygınlaşan köpük sabunlar kullanım bakımından kolaylık sağlıyor.

Sabun Nedir?

Evlerimizin olmazsa olmaz temizlik maddesi sabunun icadı, 18 ve 19. yüzyıllara dayanıyor. Sabunun icadı; on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyılın başlarında Fransız kimyacı Nicholas Leblanc'ın, ortak sofra tuzu (sodyum klorür) ile kostik soda (sodyum hidroksit) oluşturmak için bir işlem icat etmesine dayanıyor. Onun bu tesadüfi buluşu, kimyagerlerin sabun üretimini gerçekleştirmesine temel oluşturmuştur. Sabun, sodyum ve potasyum birleşiminden meydana gelerek yağ ve kiri temizleyen bir madde olarak biliniyor. 

Sabun Temizliği Nasıl Sağlıyor?

Günlük rutinimiz halinde olan sabunun temizliği nasıl gerçekleştirdiği konusu, birtakım kimyasal bilgilere dayanıyor. Normalde, yağ ve su karışmayan yapıda bulunuyorlar. Böylece iki farklı katmana ayrılabiliyorlar. Sabun ise bu noktada yağı suyla karışabilen daha küçük damlalara ayırıyor. Sabun, iki farklı ucu olan moleküllerden oluşuyor. Sabun moleküllerinin hidrofilik olan bir ucu suyu seviyor. Sabun moleküllerinin diğer ucu ise hidrofobik olarak sudan nefret ediyor. Bu anlamda basit bir kimyasal işlemle elimizi yıkadığımızda, sabun molekülünün hidrofobik uçları yağa yapışıyor, hidrofilik uçlar ise suya yapışıyor.  Bu durum, yağ ve kirlerin elinizden çekilmesine ve suda asılı kalmasına neden oluyor. Böylece ellerinizi durulayınca bu kirli damlalardan arınıyorsunuz.

Sabun Türleri Nelerdir?

Piyasada kullanıma bağlı olarak, pek çok farklı sabun çeşidi bulunuyor. Kozmetik amaçlı sabunlar, çamaşır sabunları, bulaşık sabunları, antibakteriyel sabunlar, parfümlü sabunlar, transparan sabunlar, ilaçlı sabunlar, doğal sabunlar, medikal sabunlar ve gliserinli sabunlar gibi pek çok farklı türde sabun üretiliyor. Güzellik amaçlı satılan kozmetik sabunları, çekici kokular, aromalar ve çeşitli cilt tipleri için iyileştirici etkide bileşenler içeriyor. Ayrıca kozmetik amaçlı bu sabunlar gliserin, parfüm veya özel yağ karışımları içerebiliyor. İlaçlı sabunlar ve orijinal sabunlar benzer içerikler sunuyorlar. Orijinal sabunun aksine, ilaçlı sabun antiseptik ve dezenfektanların ilavesine sahip şekilde üretiliyor. Daha yüksek sıcaklıklarda uygulanan işlemi değiştirmek için biraz farklı malzemeler ve genellikle bir miktar alkol kullanılarak transparan sabun elde ediliyor. Aslında deterjan olan köpük formda sabunlar ise evlerde en sık rastlanan sabun çeşitleri olarak biliniyor.

Köpük Sabun Nedir?

Köpük sabun, normal sabuna deterjan bazlı yağ asitlerinin eklenmesi sonucu oluşturuluyor. Bu anlamda kalıp şeklindeki geleneksel sabunlardan daha fazla kimyasal içerdiği yönünde endişeler gelişebiliyor. Kullanım kolaylığı yaratması ve dekoratif olarak daha şık olması bakımından köpük sabunlar, kalıp sabunlardan çok daha fazla tercih ediliyor. Sıvı sabun içerisindeki bileşenler, sabunun işlevini ya da görünüşünü iyileştirmek amacıyla ekstra kimyasal bileşenler içerebiliyor. Alerjiniz varsa veya daha "yeşil" ya da doğal yaşam tarzında yaşamak istiyorsanız, köpük formda sabun satın alma işleminizi yapmadan önce içerdiği kimyasalları bilmeniz gerekiyor. Bu anlamda pek çok marka; doğada kolaylıkla çözünebilen ve insan sağlığına zarar vermeyen çevreye duyarlı sabun çeşitleri üretiyorlar. 

Pek çok farklı markanın köpük formdaki sabunlarını, inceleyebilir ve hemen satın alabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Köpük Sabun

354 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 354 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28002071/28003016/80361002