Yumuşatıcı

Yumuşatıcı, çamaşır yıkarken çamaşır deterjanından sonra gelen en gerekli malzemelerden biri. Her yıkamada kullanılan yumuşatıcıların üç etkisi var: yumuşatmak, kolay ütü için kırışıklığı önlemek ve güzel koku vermek. Aynı zamanda çamaşırların daha az kırışmasını sağlayarak ütü yapmaya ayrılan vakti azaltarak tasarruf ettiriyor. Kumaşın yapısına geçen ürün, çamaşır yıkanırken oluşabilecek sürtünmeleri minimuma indiriyor. Aynı zamanda çamaşırların orjinal şekli de korunuyor. Yünlü ve tüylü kumaşlar yıkanırken topaklanma yapabiliyor. Yumuşatıcı bir ürün kullanıldığında ise bu tür kumaşlarda oluşan topaklanma azalıyor. Çamaşır yumuşatıcılar farklı çiçek kokuları ya da özel aromalar içeriyor. Kokulara hassasiyeti olan kullanıcıların kokusuz bir çamaşır yumuşatıcısı kullanabiliyor. Hassas ciltli kullanıcılar hipoalerjenik yumuşatıcılar tercih edebiliyor. Dermatolojik olarak test edilen ürünler, hassas ciltli kullanıcılar için uygunluk gösteriyor. Çamaşırlar yıkanırken yumuşatıcı kullanılmazsa çamaşırlar sertleşip yıpranabiliyor. Bunu önlemek için ve kıyafetlerdeki statik elektriğin azaltılması için ürün etkili bir çözüm oluyor. Yumuşatıcı kullanırken tasarruf etmek isteyen kullanıcılar konsantre ürüne yönelebilir. Konsantre yumuşatıcılar kullanılırken ürün suyla seyreltildiği için kullanım ömrü daha uzun oluyor. Kıyafetlerin yanı sıra rahat bir uyku için nevresim takımları da yumuşatıcı kullanılarak yıkanabiliyor. Ürün hem elde hem de çamaşır makinesinde kullanılabiliyor. Yumuşatıcı çeşitlerini inceleyerek ihtiyacınıza uygun olan ürünü Hepsiburada ile satın alabilirsiniz. 

Yumuşatıcı Ne İşe Yarar?

Yumuşatıcı ne işe yarar, kullanımı gerekli mi gibi sorular kullanıcılar tarafından soruluyor. Çamaşır yumuşatıcılarının ana işlevi kumaş liflerine nüfuz ederek yumuşaklık sağlamak ve çamaşır yıkanırken oluşan sürtünmeleri minimuma indirmek olarak ifade edilebilir. Yumuşatıcılar çamaşırlar için özel bir kaplama oluşturuyor. Bu sayede çamaşırların orjinal şekli korunuyor ve renklerin solması engelleniyor. Aynı zamanda çamaşırlara yumuşaklık kazandırılıyor. Yünlü ve tüylü kumaşlardaki meydana gelen topaklanma azalıyor. Giysilerdeki statik elektriğin azalmasına yardımcı olan çamaşır yumuşatıcıları parfümlü kokular içeriyor. Parfümlere karşı hassasiyeti olan kullanıcılar için kokusuz ürünler de bulunuyor. Ütü işlemlerini daha kolay hale getiren ürün, bazı zamanlarda tamamen ütü ihtiyacını ortadan kaldırıyor. 

Yumuşatıcı Çeşitleri

Çamaşır yumuşatıcı çeşitleri teknolojinin gelişmesi ve daha geniş kapsamlı formüllerin kullanılması ile birlikte artış gösteriyor. Farklı ihtiyaçlara sahip olarak geliştirilen çamaşır yumuşatıcı çeşitleri bulunuyor. Aynı zamanda markaların geliştirdiği farklı koku seçenekleri de var. Yumuşatıcı çeşitleri incelendiğinde parfümlü olması, miktarı, üretimde kullanılan formül gibi etkenler belirleyici oluyor. 

 • Parfümlü Yumuşatıcılar

Çamaşır yumuşatıcılar çamaşırları yumuşatırken aynı zamanda güzel kokmalarını da sağlıyor. Ürünler üretilirken içeriğine birçok özel esans ekleniyor. Bu esanslar da çamaşırları mis gibi kokutuyor. Hanımeli, gül, yasemin gibi birbirinden farklı çiçek kokularına sahip olan yumuşatıcı çeşitleri bulunuyor. Bunların yanı sıra özel aromalar içeren yumuşatıcılar da üretiliyor. En güzel kokan çamaşır yumuşatıcısı arayışında ise kişisel zevkler öne çıkıyor. Bazıları sabunsu kokuları severken bazıları fresh ve keskin kokuları tercih ediyor. Benzer şekilde şeker, vanilya, çikolata gibi kokuları veya kavun, çilek gibi meyve kokuları da çok popüler. Ayrıca parfüm notalarını çamaşırlarda isteyenler de var.

 • Organik Yumuşatıcılar

Yumuşatıcıların içeriğinde kumaşı daha yumuşak hissettiren silikon bazlı bileşikler bulunuyor. Bu maddelere karşı hassasiyeti olan kullanıcılar için özel olarak organik çamaşır yumuşatıcıları üretiliyor. Bu ürünlerde sertifika standartları gereği enzim, GDO, koruyucu ve renklendirici yer almıyor. Ürünü hassas ciltli kullanıcılar gönül rahatlığıyla kullanabiliyor. Silikon içermeyen yumuşatıcı arayışında organik seçenekler öne çıkıyor. Organik içerikli çamaşır yumuşatıcısı çeşitlerinde silikon olmamasının yanında bazı alerjen maddelerin de bulunmaması önemli oluyor. 

 • Bebekler Çamaşır Yumuşatıcıları

Organik yumuşatıcıların yanı sıra bebekler için özel olarak tasarlanan çamaşır yumuşatıcıları da mevcut. Bu ürünlerin içerisinde kimyasal koku partikülleri bulunmuyor. Bebeklerin hassas tenleri için özel olarak hazırlandığı için alerji ve kaşıntı yapmıyor. Yumuşatıcı bebek için tasarlanan ürünler, çocuklu ailelerin ortak tercihi olabiliyor. Bebeklerin koşma, emekleme ve hareket etme gibi işlemler sırasında kıyafetlerin sertliğinden dolayı cildinde herhangi bir tahriş olması engelleniyor. Bebekler için çamaşır yumuşatıcısı arayışında bu ürünlerin özellikleri de önem kazanıyor. 

 • Bitkisel Yumuşatıcılar

Hassas ciltli kullanıcılar için tasarlanan bitkisel yumuşatıcılar, ekolojik bir ürün. Alerjik bir cilde sahip olan kullanıcılar içeriğinde kimyasal madde bulunmayan ürünleri tercih edebiliyor. Bitkisel özler içeren yumuşatıcılar hem hassas ciltlere uygunluk gösteriyor hem de çevre dostu bir ürün olarak ilgi görüyor. Ecogarantie sertifikasına sahip olan bu ürünler: GDO, fosfat, paraben, SLES, klor gibi zararlı kimyasallar içermiyor. Ecogarantie sertifikası dünya çapında organik ve ekolojik ürünler sektöründe kurulan bağımsız mesleki birlik tarafından veriliyor. Çevre konusunda hassas olan bu ürünler, dünyanın ekolojik dengesini bozmadan ve bu dengeye dikkat ederek üretiliyor. 

 • Konsantre Yumuşatıcılar

Sık yıkanan çamaşırlar birkaç yıkamadan sonra sertleşebilir. Çamaşırların sertleşme nedenleri arasında; kireçlenme ve sık yıkanma yer alıyor. Çamaşırlarda oluşan sertleşmeyi azaltmak ya da tamamen gidermek için konsantre yumuşatıcılar tercih edilebiliyor. Bu ürün suda kolayca çözünüyor ve kokuları diğerlerine kıyasla daha kalıcı oluyor. Ayrıca bu ürünler çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözünü tıkamıyor. 

En İyi Yumuşatıcılar

Kullanıcılar satın alma işleminde en iyi yumuşatıcılar hangileri bilmek istiyor ve konu hakkında araştırma yapıyor. Kaliteli bir çamaşır yumuşatıcısı, kıyafetleri yalnızca yumuşak hale getirmekle kalmıyor, gün boyu güzel kokmalarını da sağlıyor. Kumaş yumuşatıcılarının bir çoğu kalıcılığı yüksek kokulara sahip. Kullanıcılar en iyi yumuşatıcıyı ararken kişisel koku tercihlerini de göz önünde bulundurabilir. Sentetik kokulara karşı duyarlı olan kullanıcıların kokusuz ürünleri seçmeleri öneriliyor. Alternatif olarak doğal kokuların kullanıldığı yumuşatıcılar da tercih edilebilir. Hassas ciltli kullanıcılar için ise hipoalerjenik özelliği bulunan ürünler uygunluk gösteriyor. Dermatolojik olarak test edilen bu ürünler cilt dostu bir ürün olarak küçük çocuklar ve hassas ciltli kullanıcılar için oldukça ideal. 

Yumuşatıcı Kullanmanın Faydaları

Genellikle sıvı formda üretilen yumuşatıcıların toz formda ve kalıp halinde olan çeşitleri de mevcut. Bu ürünlerin birbirinden farklı özellikleri bulunuyor. Yumuşatıcıların bazısı yalnızca yumuşatıcı görevi görürken bazısı farklı özellikler de içeriyor. Çamaşır yumuşatıcısı kullanmanın faydaları ekseninde kumaş konforu ve güzel koku öne çıkıyor. Ancak çamaşır yumuşatıcısı kullanma nedeni genellikle kolay ütü oluyor. 

 • Ütü sırasında vakit kaybı yaşanmasına sebebiyet veren kırışıklık sorununu ortadan kaldırıyor. 
 • Elektriklenme yolu ile kıyafetin zarar görmesini önlüyor. 
 • Çiçek kokuları ve taze kokular ile hem çamaşırlara hem de eve ferahlık veriyor. Haftalar boyu süren ferah kokular, dışarıdan istenmeyen kokuların kumaşlara sinmesini de engelliyor. Her yıkamada koku daha canlı hale geliyor. 
 • Anti statik özelliği ile çamaşırlar güvenle korunuyor ve yıpranması engelleniyor. Bu sayede kullanıcılar kıyafetlerini, nevresimlerini, havlularını daha uzun süre kullanabiliyor. 

 

Yumuşatıcı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Yumuşatıcılar çamaşırlara yumuşaklık, koruma ve kokur kazandırıyor. Ancak bazı durumlarda ürünü kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Ürünlerin ambalajında dikkat edilmesi gereken durumlarla ilgili genel bir bilgilendirme bulunuyor. Mikrofiber kumaşlar, spor kıyafetler, yangına karşı dayanıklı kumaşlar ve çocuk pijamaları gibi çamaşırlar yıkanırken yumuşatıcı kullanımı önerilmiyor. Mikrofiber kumaşlarda kullanıldığında hassas lif yapılarına zarar gelebiliyor. Özellikle temizlik amaçlı kullanılan bezlerin toz ve kir alma performansı düşüyor. Spor kıyafetlerinin hemen hemen hepsi ter emiciliği yüksek olan teknik kumaşlardan üretiliyor. Ürün kumaş liflerini sardığı için spor kıyafetlerin ter emiciliği özelliğini azaltabiliyor. Bu sebeple kullanıcıların yüksek fiziksel efor sarf ederken giydikleri özel kumaşların zarar görmemesi için yumuşatıcı kullanmamaları tavsiye ediliyor. Ürün giysilerin alevlere karşı dayanıklılığını azaltıyor. Yanmaz, alev yanmaz veya güç tutuşur olarak sınıflandırılan alev geciktirici kıyafetler için yumuşatıcı kullanmamaya dikkat edilmesi gerekiyor. 

Yumuşatıcı Nasıl Kullanılır?

Yumuşatıcılar, çamaşır deterjanlarına benzer şekilde kullanılıyor. Çamaşır makinelerinin özelliğine bağlı olarak çeşitli şekillerde yıkama işlemine dahil edilebiliyor. Güvenli bir kullanım sağlaması açısından ürünün giysilere doğrudan temas etmemesi gerekiyor. En iyi sonuçları almak isteyen kullanıcıların ürünün üzerinde yer alan kullanım talimatlarını okuması ve kıyafetlerin etiketindeki kumaş bakım talimatlarını gözden geçirmesi tavsiye ediliyor. Ürünün ne miktarda kullanılması gerektiği ürünün ambalajının üzerinde yer alıyor. Konsantre yumuşatıcılar, standart yumuşatıcılara kıyasla daha az kullanılıyor. Ürünün miktarı yumuşaklık ve koku seviyesine göre artırılıp azaltılabilir. Yumuşatıcıların birçoğu, ürün miktarının kolayca ayarlanabilmesine izin veren kapakla beraber satışa sunuluyor. Kapağın üzerinde bulunan ölçüm işaretleri kullanıcıya ne kadar kullanması gerektiği hakkında bilgi veriyor. Ölçüm işaretleri doğru miktarı ayarlamada oldukça etkili. Çamaşır makinelerinin yumuşatıcı bölmesi markadan markaya değişiklik gösterebiliyor. Deterjan haznesinde hangi göze yumuşatıcı konulacağının çamaşır makinesinin kullanım kılavuzundan kontrol edilmesi öneriliyor. 

Yumuşatıcı Hangi Çamaşırlarda Kullanılır?

Yumuşatıcı çeşitlerini kullanırken yıkanan çamaşırın kumaşına dikkat etmek gerekiyor. Bazı yumuşatıcılar her kumaşta kullanıma uygun olmuyor. Bu sebeple çamaşır yumuşatıcısından etkilenen bir niteliğe sahip kumaşlardan üretilen çamaşırlar için yumuşatıcı kullanılması tavsiye edilmiyor. Yumuşatıcı hangi çamaşırlarda kullanılır veya kullanılmaz:

 • Özel bir dokuma tekniği kullanılarak tasarlanan mikrofiber bezler genellikle temizlik alanında ve toz bezi için kullanılıyor. Yumuşatıcı ile yıkanan mikrofiber bezler, tozları ve suyu çekme özelliklerini kaybedebiliyor. 
 • Sportif aktiviteler için tasarlanan giyim eşyaları yüksek ter emici özelliğe sahip. Ayrıca bu kıyafetler spor yaparken kullanıcıları serin tutacak özel kumaşlardan tasarlanıyor. Yumuşatıcılar spor kıyafetlerinin dokusunda bulunan lifleri sararak, kıyafetlerin emiciliğinin azalmasına yol açabiliyor. Aynı zamanda makinede yıkanan spor giyim eşyaları geç kuruyabiliyor. Bu sebeple spor kıyafetleri için kullanılması önerilmiyor. 
 • Çocuklar için tasarlanan birçok kıyafet herhangi bir yangın durumunda alev almaması için özel üretiliyor. Bu özelliğe sahip çamaşırlar yumuşatıcı ile yıkandığında özelliğini kaybedebilir. 
 • Birçok kullanıcı havlularını yıkarken yumuşacık olması için yumuşatıcı kullanıyor. Ancak bu ürünler havluların nem çekme özelliğini kaybetmesine yol açıyor. Bu şekilde havlu daha kolay yağlanıp, kirleniyor. Dolayısıyla bu ürünler için kullanılması önerilmiyor. 

 

Yumuşatıcı Nereye Konur?

Yumuşatıcı nereye konur?” sorusu ürünün doğru kullanımı için oldukça önemli. Yumuşatıcılar, çamaşır deterjanlarının sahip olduğu sıvı, toz ve jel kapsül formlarına nazaran genellikle sıvı formlarda üretiliyor. Sıvı formüldeki ürünler, çamaşırlara daha rahat nüfuz ediyor. Klasik veya akıllı makinelerde tek bir bölme üzerinden yumuşatıcı konulabiliyor. Deterjan bölmelerinden farklı olarak ürünün miktarı ve ölçüsü belirlenerek ayrı bir alana ekleniyor. Klasik makinelerde yer alan yumuşatıcı bölmeler, kullanıcılar tarafından yıkanacak olan çamaşırın çeşidine göre ekleniyor. Akıllı makinelerde ise hazneye doldurulan ürünü makine kendisi algılayarak kullanıyor. Birbirinden farklı gözlere eklemek yerine tek bir göze eklenen yumuşatıcı ve deterjan çamaşır temizliğinde sorun yaratabilir. Bu sebeple ürünün kendisi için özel olarak tasarlanan yumuşatıcı gözüne konulması öneriliyor. Böylece “Yumuşatıcı hangi göze konur?” sorusu da yanıtını buluyor.

Yumuşatıcı Ne Zaman Konur?

“Yumuşatıcı ne zaman konur?” sorusu da kullanıcılar için önem arz ediyor. Akıllı veya klasik teknoloji ile donatılan tüm çamaşır makinelerinde, ürün yıkama öncesinde yumuşatıcı bölmesine ekleniyor. Yıkama programı, su sıcaklığı ve zaman ayarlaması yapılıyor. Daha sonra eklenen yumuşatıcılar için işleme göre doğru doz ayarlamasını yapmak daha kolay bir hal alıyor. Yıkama tercihine göre yapılan uygulamalar, yıkama işlemlerini daha verimli gerçekleştiriyor. Talimatlara uygun olarak yapılan kullanımlar, hem makineleri hem de giysileri koruyor. Ayrıca kullanım sürelerini de uzatıyor. 

Yumuşatıcı Lekesi Nasıl Çıkar?

Yumuşatıcı lekesi, çamaşır yıkama işlemi yapılırken makinelere kapasitesinden fazla ürün doldurulması sonucu etkili durulama yapılamamasından kaynaklanabilir. Ayrıca çamaşır yıkama işlemi sırasında su veya elektrik kesintisi gibi bekleme kaynaklı işlemler de yumuşatıcı lekesine sebep olabiliyor. Yumuşatıcıların yoğun özlerinin suyla çözünememesinden kaynaklı oluşan bu lekeler, pratik birkaç uygulama sayesinde çıkarılabiliyor. Çamaşırlarda oluşan lekenin çözünmesi için kıyafetin dokusuna göre ılık veya soğuk suda bekletilmesi işe yarayabilir. Ayrıca kısa süreli elde ovalamak da sorunu ortadan kaldırabiliyor. Yalnızca su ile giderilemeyen leke oluşumları için ise klasik el sabunu, birkaç damla şampuan ya da leke çıkarıcı bir ürün kullanılması faydalı oluyor. 

Yumuşatıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yumuşatıcı satın almadan önce ne tür bir ürüne ihtiyacınız olduğuna karar vermeniz oldukça önemli. İhtiyacınızı belirledikten sonra ürünün içerdiğe özellikleri kontrol ederek doğru ürüne ulaşabilirsiniz. Çamaşırların yumuşak olması ve güzel kokması için kullanılan yumuşatıcılar bu özellikler dışında da kullanıcılara birçok alanda kolaylık sağlıyor. 

 • Her türlü çamaşır için kırışıklık giderme özelliğine sahip olan yumuşatıcılar ile ütüleme işlemleri daha pratik bir hal alıyor. Hatta çoğu zaman kullanıcı ütü yapma derdinden kurtulabiliyor. 
 • Makinede yıkamaya uygun olmayan hassas çamaşırlar elde yıkanırken de yumuşatıcı kullanılabiliyor. Bu sayede lekelerin kıyafet dokularına zarar vermeden çıkması sağlanıyor. 
 • Koku alternatifleri arasından kullanıcı kendisine hitap eden çiçek kokusunu veya farklı aromaları seçebiliyor. Kokuya karşı hassasiyeti olan kullanıcılar ise parfümsüz yumuşatıcı çeşitlerine göz atabilir.

Yumuşatıcı Seçiminde Hangi Kokular Tercih Edilmeli?

Yumuşatıcıların en önemli özelliklerinden biri de yıkanan çamaşırlar üzerinde bıraktığı koku. Ürün ile yıkanan çamaşırlar haftalar boyunca aynı kokuyu muhafaza edebiliyor. Bu nedenle kullanıcılarda kalıcı yumuşatıcı kokusu isteği var. Bu koku sayesinde kullanıcılar kıyafetlerin içinde kendini daha canlı hissedebiliyor. Yumuşatıcılar çamaşırlar üzerinde parfüm etkisi yaratıyor. Çamaşır yumuşatıcısı kokusu seçiminde kendi zevkiniz ya da mevsimler etkili olabilir. Bahar aylarında içi ferahlatan kır çiçeklerinin kokusu iyi bir tercih olabilir. Yaz aylarının sıcak günlerini kullanıcıları ferahlatmak için daha fresh kokular seçilebiliyor. Kış aylarında ise daha sıcak tonlu kokular uygunluk gösterebiliyor. Yumuşatıcılar sadece kıyafetler için değil, evlerde kullanılan perde ve çeşitli kumaşlar için de tercih ediliyor. Çarşaf, nevresim, yastık kılıfı, nevresim gibi ürünler için lavanta kokusu öneriliyor. Lavantalı yumuşatıcılar, sakinleştirici özelliği sayesinde nevresimler için harika bir seçim.  Bebek odalarında kullanılan nevresim ve yastık kılıfları için kokusuz yumuşatıcılar tercih edilebiliyor. 

Yumuşatıcı Fiyatları

Yumuşatıcı fiyatları özelliklerine, kokusuna, gramajına ve markasına göre değişiklik gösterebiliyor. Yumuşatıcılar birçok fonksiyonel özelliğe sahip olabiliyor. Bu özellikler arasında; kırışıklık giderme, rengini koruma, yıpranmasını engelleme gibi birçok etken yer alıyor. Her kullanıcının ihtiyacına hitap eden yumuşatıcı çeşidini bulmak mümkün. Parfümlü ve parfümsüz yumuşatıcı fiyatları ya da organik yumuşatıcı fiyatları için araştırma yapmak çok kolay. Özellik ve koku tercihi yapılan yumuşatıcı çeşitleri arasında fiyat karşılaştırması yapılabiliyor. Hepsiburada ile ürünler fiyatı artan veya azalan şekilde sıralayabilirsiniz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yumuşatıcı Fiyatları

1413 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 1413 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001525/28001529/28002776