Bisiklet

Hem şehir içi ulaşımda, hem gezilerde, hem de spor amaçlı kullanabileceğiniz bisikletler gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor. Birçok farklı türü olan bisikletler, geniş model ağı sayesinde ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabiliyor. Kullanımınız sırasında ihtiyacınız olan aksesuarlar veya bisikletinizin bakımı ve modifiyesi için gereken birbirinden farklı parçalar da bisiklet açısından büyük önem taşıyor.

Bisiklet Modelleri

Bisikletlerde katlanabilir modeller, çocuk modelleri, BMX'ler ve elektrikli modeller gibi farklı amaçlara hitap eden ürünler dışında genel kullanımda dağ, şehir ve yol bisikletleri öne çıkar. Hangi bisikleti alacağınıza karar vermeden önce ilk olarak bisikleti ne amaçla kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Daha çok stabilize ve toprak yollarda ve ormanlarda kullanmak isteyenler dağ bisikletini tercih ederlerken, düz zeminde ve şehirler arası asfalt yollarda hız yapmak isteyenler yol bisikletlerini tercih ederler. Yol bisikletleri aynı zamanda yarış bisikletleri olarak da adlandırılırlar. Zamana karşı, pist ve triatlon bisikletleri de yol ve yarış bisikletleri arasında yer alırlar. Şehir bisikletleri ise yol ve dağ bisikletlerinin hibrit versiyonları olarak tanımlanır. Genel olarak şehir içi ve kara yollarında bisiklet kullananlar, dağ bisikleti kullananlara oranla orman ve dağ yollarına daha az uğramak isteyenler için en uygun modeller şehir bisikletleridir. Sadece şehir içi ve ulaşım amaçlı kullanımlarda ise şehir bisikletlerine alternatif olarak katlanabilir bisikletler kullanılabilir. Toplu taşıma ve şehir içi kullanımı birleştirmek isteyenler için katlanabilir modeller sıklıkla tercih edilir. Bisiklet üzerinde devamlı güç harcamak istemeyenler ve yokuşları kolay tırmanmak isteyenler için ise elektrikli bisikletler kolaylık sağlıyor. BMX bisikletler akrobatik ve şov amaçlı kullanımlar için uygun mimarileriyle tercih edilirlerken, çocuk bisikletleri ise her yaştan çocuğun gün içerisinde hem eğlence hem de spor ihtiyacını karşılıyor.

Bisiklet kullanırken matara, zil, çanta ve sepet gibi birbirinden farklı aksesuarlar kullanılır. Her bisiklet için ışıklandırmalar, gözlükler, kasklar, mataralar ve matara kafesleri tercih edilirken seçilen modele göre aksesuarlar da farklılık gösterir. Yarış bisikletlerinde gidon bantları kullanılırken, şehir ve dağ bisikletlerinde çamurluklar sıklıkla tercih edilir. Ek güvenlik için paça bantları, reflektörlü yelekler ve yansıtıcılar da tüm bisiklet modellerine uygundur. Aksesuarlar dışında yedek tamir ve bakım setleri ve yedek parçalar öne çıkar. Bunlar, bisikletinizi hem yolda yaşanan sorunlardan kolayca kurtarır, hem de bakım yaparken en doğru müdahaleleri yapmanızı sağlarlar.

Bisiklet Fiyatları

Birçok farklı türü bulunan bisikletlerin tamamında, kullanılan vites ve fren takımları, kadro malzemeleri, jantlar, pedallar ve lastikler fiyatlandırmayı etkiler, bisiklet fiyatları buna göre değişkenlik gösterir. Bisikletlerin çocuk, yol, şehir, dağ, BMX, elektrikli ve katlanabilir türleri de kendi aralarında farklı fiyat gruplarına sahiptir. Yol ve yarış bisikletleri genel olarak daha yüksek teknolojiler ve aerodinamik çalışmalarla üretildikleri için eklenen her yeni özellikle fiyatlarında önemli değişiklikler olur. Özellikle karbon fiber kadrolu bisikletler en üst seviye bisikletler olarak öne çıkarlar. Kadroların el yapımı olup olmamaları da fiyat çeşitliliği sağlar. Diğer kadro çeşitleri ise alüminyum ve çelik kadrolardır. Fren seçeneklerinde disk, hidrolik disk ve V fren seçenekleri öne çıkar ve kalitelerine göre farklı oranlarda fiyatlara etki ederler.

Bisikletinizde kullanacağınız aksesuar fiyatları da özelliklerine göre farklılık gösterir. Işıklandırmalar su geçirip geçirmemelerine ve malzeme türlerine göre çeşitlenirler. Kasklarda ise en üst modeller, yol ve yarış bisikletlerinde sıklıkla kullanılırlar ve çok ince aerodinamik detaylar barındırırlar. Kask türleri en basitten en profesyonele dek bisikletçinin güvenliği düşünülerek üretilir. Fiber gibi malzeme detayları bulunduran kaskların fiyatları diğer modellere göre farklılık gösterir. Kullanabileceğiniz yedek parçaların birçoğunu set halinde alıp uzun süre kullanabilirsiniz. Genel bakım ve tamir amaçlı ürünler bir arada sunularak birbirine uygun ürünleri kullanarak en doğru uygulamayı yapmanız sağlanır. Bisikleti hangi amaçla kullandığınız fark etmeksizin her zaman pompa, iç lastik, yama gibi önemli anlık müdahale araçlarını yanınızda bulundurmanız yolda kalmamanız için çok önemlidir. Bisiklet kullanımı sırasında gözlerinizin korunması da başka bir önemli konudur, standart gözlüklerin yanı sıra farklı tonda camların bir arada bulunduğu, camları değiştirilebilen gözlüklerle birçok farklı tondaki gözlüğü aynı anda yanınızda bulundurabilirsiniz.

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklet kullanma alışkanlığı insan sağlığını oldukça olumlu etkiliyor. Her geçen gün daha da tercih edilir hale gelen bisiklet sporunun hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumlu sonuçlar yarattığı uzmanlar tarafından da onaylanan bir gerçek. Kan basıncını azaltan ve dolaşım sistemine fayda sağlayan bisiklet sporu, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermeye de yardımcı oluyor. Vücuttaki birçok kası çalıştırdığı için bölgesel yağların yakılmasına katkı sağladığı gibi sırt ve bel ağrılarına da iyi geliyor. Bunların yanı sıra vücudun dayanıklılığını artıyor ve biçimlenmesine yardımcı oluyor.

Bisiklet kullanmak yaklaşık yarım saat içinde vücudunuzun endorfin hormonu salgılamasına neden oluyor. Mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin; vücuttaki acı ve ağrıyı azaltıyor, rahatlamayı sağlıyor. Dolayısıyla bisiklet kullanımı stresten arındırıyor ve mutluluk hissi veriyor. Ruh halini iyileştirdiği gibi beyin ve sinir sistemini güçlendiriyor. Ayrıca bisiklete binmenin uyku kalitesini arttırdığı da tespit edilen bir gerçek. Uyku sorunu çekenler düzenli olarak bisiklete bindiklerinde uykuya dalış sürelerini kısaltırken uyku süresini uzatmış oluyor.

İnsan sağlığı için oldukça yararlı olan bisiklet, ekonomik açıdan da en tasarruflu ulaşım aracı olma özelliği gösteriyor. Bunun yanı sıra çalışma prensibi itibarıyla doğa dostu olduğu için çevre kirliliğini önlemeye de yardımcı oluyor.

Bisiklet Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir bisiklet edinmeye karar verdiniz ancak neye göre seçim yapacağınızı bilemiyorsunuz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken en önemli şey bisikleti nerede kullanacağınız olmalıdır. Yanlış bisiklet seçimi, kullanım anında size sıkıntı yaratacağı gibi kaza ve sakatlıklara da yol açabiliyor.

Bisikletler kullanım yerlerine ve zemin koşullarına göre farklılık gösteriyor. Bu yüzden bisiklet almadan önce cevaplanması gereken en önemli soru, bisikleti nerede ve ne için kullanacağınızdır. Şehir içi kullanılacak bir bisiklet ile doğa gezisi için ya da şehirlerarası yolda kullanılacak bisikletlerin özellikleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla ilk önce bisikletinizi hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz oldukça doğru bir başlangıç olacaktır.

Size En Uygun Bisiklet Hangisi?

Amacınızı belirlediniz ama en uygun bisikletin hangi özellikleri taşıması gerektiğinden emin olamıyorsunuz. O zaman sizi, bisiklet türleriyle tanıştıralım.

En temel anlamda bisikletler; şehir bisikletleri, yol bisikletleri ve dağ bisikletleri olmak üzere üç farklı kategoriden oluşuyor.

Şehir bisikletleri, kısa mesafeler arasında kullanmak için tasarlanan ve şehir içi seyahatlerde tercih edilen bisikletlerdir. Dayanıklı malzemelerden üretildiği için genellikle ağır yapıdadırlar. Ağırlıkları sebebiyle de uzun yol için uygun bir bisiklet modeli değildir. Birçok modelde ızgara, mataralık, çamurluk ve sepet gibi parçalar yer alır.

Yol bisikletleri, asfalt yollarda yüksek performans gösteren; büyük jantlara ve ince lastiklere sahip bisikletlerdir. Oldukça hafiftirler. Uzun mesafeler ve asfalt yollar için tasarlanan yol bisikletleri, engebeli zeminlerde; taş ve toprak yollarda kullanım için uygun değillerdir.

Dağ bisikletleri ise engebeli ve bozuk yollarda kullanmak için en uygun kategoridir. Fren sistemleri oldukça gelişmiştir ve darbe emici özelliklerle tasarlanmıştır. Taşlı ve topraklı zeminlerde güvenli bir sürüş sağlaması için kalın, tırtıklı yapıda lastikleri mevcuttur. Bu yüzden şehir içi ve uzun yol kullanımlarına uygun değildir.

Tüm bunların dışında 2, 3, 4 kişi gibi çok kişilik tandem bisikletler ve katlayarak bagaja, otobüse ya da uçağa rahatça sığdırabileceğiniz katlanır bisikletler de mevcuttur.

Amacınız ne olursa olsun Hepsiburada.com’un sahip olduğu ürün çeşitliliğiyle mutlaka size en uygun bisikleti bulabilirsiniz. Kendi zevkinizi yansıtan bisikletinizle ister şehrin keyfini çıkartın ister orman; dağ demeden özgürce dolaşın.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bisiklet Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Bisiklet
Bisiklet
Dağ Bisikleti
Dağ Bisikleti
Şehir Bisikleti
Şehir Bisikleti
Yol Yarış Bisikleti
Yol Yarış Bisikleti
Çocuk Bisikleti
Çocuk Bisikleti
BMX Bisiklet
BMX Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Elektrikli Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Katlanabilir Bisiklet
Yedek Parça & Bakım
Yedek Parça & Bakım
Bisiklet Aksesuar ve Parçaları
Bisiklet Aksesuar ve Parçaları
Giyim
Giyim
ATV Motor
ATV Motor
Elektrikli Bisiklet Yedek Parça & Aksesuar
Elektrikli Bisiklet Yedek Parça & Aksesuar
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Değerlendirme Puanı
Toplam 32 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?