BMX Bisiklet

BMX “Bisiklet Motokrosu” anlamına gelir. 1970'lerin başında çocukların motokros yarışlarını taklit etmesiyle ortaya çıkan BMX, zaman içinde sokak ve serbest stil teknikleriyle, kendi içinde alt kültürler oluşturan ikonik bisiklet modellerden biridir. Serbest stil başta olmak üzere, sokak, yol ve yarış gibi farklı sürüş teknikleri için özelleştirilen BMX bisiklet, şasi, tekerlek ve gidon tasarımındaki farklılıklarla, geniş bir model yelpazesine sahiptir.

BMX Bisiklet Özellikleri Nelerdir?

BMX bisikletleri, cadde sürüşünün yanı sıra paten parklarındaki aksiyon dolu atlama manevralarına dayanacak şekilde tasarlanır. İskelet malzemeleri, tekerlekler ve diğer bileşenler, hem güç hem de manevra kabiliyeti kolaylığı için eşit şekilde optimize edilir. Serbest stil BMX modelleri, 'serbest stil' teriminin altına giren birkaç alt disiplinden oluşur. Flatland hariç, bu disiplinlerin içinde çok fazla geçiş olduğundan, serbest stil olarak kategorize edilmiş çok yönlü bir bisiklet seçmek muhtemelen en iyi seçimdir. Serbest stil ve giriş seviyesi yarış BMX bisikletleri ağırlıklı olarak Chromo 4130 olarak bilinen çelik bir bileşimden yapılır. Chromo, tipik olarak, üstün mukavemet özellikleri sunan alaşımlı bir çeliktir. Dayanıklı bir malzemedir ve onarımı kolaydır.

Freestye BMX Bisiklet Nedir?

Freestyle BMX bisikletler; çocuklar, gençler ve yetişkinler tarafından kullanılabilir. Bu nedenle, tekerlek boyutu tutarlı kalsa da, çerçeve boyutu sürücünün sürüş stiline ve yüksekliğine uyacak şekilde değiştirilebilir. Çoğu serbest stil BMX bisikleti, 21 inçlik bir üst boru ile birlikte gelir. Böylece biniciler akrobasi hareketlerini uygulamak ve bisikletin üzerine çıkmak için yeterli alana ve sahip olabilir. Flatland çerçeveleri genellikle daha hafiftir. Daha iyi denge ve kontrol için en kısa çerçeve borusuna sahiptir. Ayrıca daha dik bir baş açısına ve daha küçük arka akslar için 3/8 " boşluğa sahiptir. 

BMX Race Bisiklet Nedir?

Yarış tipi (race) BMX bisikletleri hız için optimize edilir. Bu nedenle genellikle daha hafif malzemelerden yapılır. Kararlı bir hız seviyesinin yanı sıra dayanıklılık ve çeviklik sağlamak için geleneksel BMX şasisinden farklı geometriye sahiptir. Yarış bisikletlerinde bulunan daha gevşek kafa açısı ve daha uzun dingil mesafesi, sürücüyü daha da ileri götürerek denge ve hızlı sürüş sağlar. BMX yarışlarında kullanılan bisikletlerin iskeleti genellikle daha sert, ancak daha hafif bir malzeme olan alüminyumdan yapılır. Yarışlarda ekstra bir avantaj elde etmek istiyorsanız, karbon fiber çerçeveler BMX yarışçıları arasında popülerliği bir seçimdir. Karbon fiber, hafif olması ve alüminyumda bulunmayan titreşin emme gibi özellikleri nedeniyle tercih edilir. 

BMX Bisiklet Tekerleği Nasıldır?

BMX tekerleği için standart' boyut, dağ bisikleti veya yol bisikletinden çok daha küçük olan 20 inç'tir. Çocuk BMX bisikletlerinde, 16 inç veya 18 inç tekerlekler bulunabilir. Toprak zeminde kullanılan bazı BMX bisikletlerinde 22 inç veya 24 inç gibi daha büyük tekerlekler görülebilir. Bununla birlikte, BMX denildiğinde ilk akla gelen, 20 inç tekerleklerdir. Yarış BMX bisikletleri, tekerlek boyutuna bağlı olarak iki kategoriye ayrılır. En yaygın olan modeller 20 inçtir. 24 inçlik modeller kruvazör olarak isimlendirilir. Kruvazör bisikletleri daha fazla denge sunduklarından, genellikle daha uzun ve yaşı daha büyük sürücüler arasında popülerdir. BMX yarış bisikletlerinin tekerlekleri, başlangıç hızını artırmak için serbest stil BMX'ten daha hafiftir. Serbest stil bisikletleri için standart jant genişliği 32 mm olmakla birlikte, 36 mm'lik daha geniş jantlar da tercih edebilir. Jantlar alüminyumdan yapılır. Tek, çift veya üç duvarlı olabilir. Daha fazla metal katmanı, artan ağırlıkla birlikte daha fazla yapısal destek sağlar. Binicilerin çoğu için ideal standart, iyi bir güç ve ağırlık dengesi olduğu için çift duvarlı modellerdir.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

BMX Bisiklet Fiyatları

Konumseçilmedi
DSACategoryId/60001546/2147483635/27026003/19234