Kondisyon Bisikletleri

Günlük yaşamın yoğun temposu içerisinde birçok insan spor yapmak istiyor ancak düzenli olarak spor yapacak vakit bulamadığı gibi bu konuda plan da yapamıyor. Zayıflamak, formunu korumak ve sağlıklı yaşamak için spor yapmayı isteyip de buna düzenli vakit ayıramayanların en büyük yardımcısı da şüphesiz kondisyon bisikletleri. Fazla yer kaplamaması, evde rahatlıkla kullanılabilmesi, az zamanda çok kalori yaktırması ve farklı kas gruplarını çalıştırıyor olması nedeni ile kondisyon bisikletleri en çok tercih edilen spor aletleri arasında yer alıyor.

Kondisyon Bisikleti Hangi Kas Gruplarını Çalıştırır?

Her spor aleti farklı kas gruplarını hedefler. Kondisyon bisikletleri de 4 farklı kas grubunun kullanılmasını sağlar. Kalça, basen, baldır ve bacak kasları pedal çevirmek için farklı yoğunluklarda efor sarf eder. Kondisyon bisikletinizi rampa konumunda kullandıkça baldır kaslarınız daha çok çalışacaktır. Kondisyon bisikleti kullanırken kalp dahil vücudunuzda yer alan neredeyse tüm büyük kas grupları aktif olarak görev alır.

Kondisyon Bisikleti ile Kaç Kalori Harcanır?

Özellikle eliptik kondisyon bisikletlerinde ellerinizle tuttuğunuz iki kola bağlı pedallar yer almaktadır. Bu kollar hareket ettirildiğinde, pedallar ve doğal olarak da bacaklar da hareket eder. Bacakların ileri-geri hareketleri kalp atışını da artıracak ve kalori harcanmasını sağlayacaktır. Bu çalışma şekli ortalama 70 kiloluk bir insan için bir saatlik süre içerisinde 670 kalorinin yakılmasına neden olur. Bu değerler kondisyon bisikletinin ortalama bir hızla kullanılması halinde karşılık bulacaktır. Yaşınıza, performansınıza ve kondisyonunuza bağlı olarak bu hızı artırarak daha fazla kalori yakabilirsiniz.

Kondisyon Bisikleti Ne Kadar Süreyle Kullanılmalı?

Her sporda ve spor aletinde olduğu gibi kondisyon bisikletleri için de standart bir süre ve zorluk derecesi belirlemek yanlış olacaktır. İdeal kullanım süresi ve zorluğu sizin yaşınıza, kilonuza ve sportif geçmişinize bağlı olarak değişecektir. Sağlık kuruluşları, sağlıklı bireylerin haftada en azından 150 dk. orta seviye veya yüksek eforda 75 dk. egzersiz yapmasını tavsiye ediyor. Kondisyon bisikleti kullanırken aktif olan ve yorulan kaslarınızı dinlendirmeyi hedefleyerek, 2 günde bir, size uygun olan süre ve zorluk derecesinde bisikletinizi kullanabilirsiniz.

Hangi Kondisyon Bisikleti Daha İyi?

Kondisyon bisikletlerinin 3 çeşidi bulunuyor. Siz; kullanım amacınıza, ihtiyacınıza ve bütçenize uygun olarak bunların arasından seçim yapabilirsiniz.

Dikey Kondisyon Bisikletleri

İsteğinize bağlı olarak eklenebilecek bilgi ekranının yanı sıra hareketsiz kollar, oturma bölgesi ve pedallardan oluşur. Kol kaslarına etkisi bulunmayan dikey kondisyon bisikletlerini, sadece bacak ve karın kaslarını çalıştırmak isteyenler tercih edebilir.

Yatay Kondisyon Bisikletleri

Temel olarak yaslanabileceğiniz bir oturma alanı ve pedallardan oluşur. Yine isteğe bağlı olarak ön tarafa bilgi ekranı yerleştirilebilir. Bacak kaslarını çalıştırırken rahatından da ödün vermek istemeyenler tercih edebilir.

Eliptik Kondisyon Bisikletleri

Diğer modellerden farklı olarak eliptik kondisyon bisikletleri dikey konumda bulunan iki tutamak yardımıyla kol kaslarını da çalıştıran aktif ön kısım, pedallar ve isteğe bağlı olarak yerleştirilebilen bilgi ekranı ve oturma alanından oluşur. Yüksek efor sarf etmek ve vücudunun bütün kas gruplarını çalıştırmak isteyenler tarafından kullanılabilir.

Kondisyon Bisikleti Nasıl Kullanılır?

Kondisyon bisikletleri aynı tempoda belirli bir süre kullanılabileceği gibi bir uzman tarafından düzenlenecek bir egzersiz programı dahilinde de kullanılabilir. Bu program belli bir süre yüksek tempo ve belirli bir süre dinlenme sayılacak düşük tempo şeklinde olacaktır. Ancak, bilinçsizce yüksek tempoya çıkılması ve alışık olmayan kasların kaldıramayacağı şekilde vücudun yorulması özellikle spor kondisyonu olmayanlar için tehlikeli olabilir ve bir takım sakatlıklara yol açabilir.


Modern yaşamın öğrenci, ev hanımı ya da çalışan fark etmeksizin hemen herkesi hareketsizliğe yöneltmesi, kişilerin zamanla kilo almasına ve sağlıklarını günden güne kaybetmesine zemin hazırlıyor. Yaz aylarının son derece sıcak, kış aylarının ise yağışlı ve soğuk geçmesi, dış mekan sporlarının ve uzun süreli yürüyüşlerin de kısıtlı olmasına neden oluyor. Spor salonuna gitmeye zaman bulamayanlar için çok sayıda marka tarafından hazırlanan ve kendi içlerinde farklı kullanım amaçlarıyla hazırlanan kondisyon bisikletleri, bu noktada devreye giriyor.

Ev içerisinde ya da kendine ait iş yeri dahilinde uygun olunan zamanlar çerçevesinde spor yapmak arzusunda olanlar için dikey konumlu, yatay konumlu, eliptik ya da doğrudan pedal mekanizması şeklinde dizayn edilen kondisyon bisikletleri, birçok beklentiyi karşılıyor. Seçeceğiniz modellerde hız, kullanım süresi, gidilen mesafe, kalori sayacı, pedal çevirme hızı, saat ve tarih, nabız gibi pek çok gösterge yer alabiliyor. Elektrikli ya da elektriksiz çalışacak formda tasarlanan kondisyon bisikletleri ve kondisyon aletleri, gereksinimlere yanıt verebiliyor. Bunun yanında mekanik aksamları genellikle ayarlanabilen ürünlerin sele yüksekliği ve el-kol yerleştirilen alanlarının açıları ve yükseklikleri rahatlıkla değiştirilebiliyor. Kullanım sırasında hareketli parçaları en az ses çıkaracak şekilde tasarlanan modellerin bazıları, beraberinde twister, çekme lastiği, stepper, dambıl seti gibi farklı kas gruplarını çalıştırabilen ekstra fonksiyonlar ve aksesuarlarla da gelebiliyor. Kimi ürünlerin sunduğu fonksiyonellik, mekanik aksamdan ziyade dijital açıdan da hayli zenginlik gösteriyor. Örneğin, bazı kondisyon bisikletlerinde bulunan dijital sistem, akıllı cep telefonu ve tabletlerle tam uyumluluk göstererek ne kadar mesafe sonucunda gün içinde tükettiğiniz yiyecek ve içecekleri yakacağınızı hesaplayabiliyor. Ayrıca gelişmiş ürünlerin bazılarında bulunan ekranlar, sizi kondisyon bisikleti üzerindeyken sanal bir yolculuğa çıkararak antrenman sırasında sıkılmanızın da önüne geçiyor. Bunun yanında, elektrikli ve programlanabilir altyapılı modeller, nabzınızın durumuna göre bisikletin çalışma hızını arttırıp azaltarak kendinizi normalden daha çok yormanızı engelliyor.

İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak edineceğiniz kondisyon bisikleti fiyatları, seçeceğiniz ürünün; markası, modeli, elektrikli ya da elektriksiz olması, sürüş konumu, sahip olduğu özellikler ve beraberinde getirdiği mekanik veya dijital ekstralara göre farklılık arz ediyor. Hedefinizdeki ürünü edinmeden önce evinizde ya da iş yerinizde gerçekleştireceğiniz antrenmanlarınız için ayırabileceğiniz alanların, almayı planladığınız ürünler için yeterli olup olmadığını da değerlendirmeniz, antrenman konforunuz ve kondisyon bisikletlerini tam performansıyla kullanmanız açısından önem kazanıyor. Bunun yanı sıra yöneldiğiniz ürünü kullanım amacınız da ürün seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor. Hareketsiz bir yaşantınız varsa ve yıllardır sportif faaliyetlerle aktif olarak ilgilenmediyseniz, elektrikli kondisyon bisikleti modelleri sizin için ideal hale geliyor. Zira bu ürünlerdeki kontrol mekanizması, seçeceğiniz modele göre nabız kontrolü dahi yapabilmesiyle aşırı ve şiddetli antrenmanı engelleyebiliyor. Normalde de aktif bir insansanız ve düzenli olmasa da çeşitli şekillerde sportif aktivitelere dahil oluyorsanız, elektrikli ya da elektriksiz modeller, sizin için uygunluk sunuyor. Eliptik, dikey konumlu ya da yatay konumlu modeller, fazla kilolarınızdan kurtulmanızda etkili olurken, gün içerisinde harcamanız gereken kalori düzeyini de rahatlıkla takip edebilmenize imkan tanıyor. İleri yaşlardaysanız ve çok kapsamlı bir kondisyon bisikleti almayı arzu etmiyorsanız, pedal mekanizmalı temel düzeydeki kondisyon bisikletleri, gereksinimlerinizi karşılıyor. Doğru şekilde konumlandırıldığında yalnızca bacaklarınızı değil kol ve sırt kaslarınızı da çalıştırmanıza olanak veren ürünler, üzerlerinde bulunan dijital göstergelerle, antrenmanınız hakkında genel bilgi edinmenizi de mümkün kılıyor.

Sağlıklı bir yaşama adım atmak için kendinize en uygun modellerden dilediklerinizi alabilir, evde veya iş yerinde spor yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kondisyon Bisikletleri

270 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Çalışma Tipi
Toplam 26 / 270 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?