Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayar Parçaları

Birden fazla bileşenden oluşan bilgisayarlarda, kimi zaman bilgisayarı hızlandırmak ve kapasitesini arttırmak için kimi zaman da arızalanan bilgisayar parçalarını değiştirmek için yeni ürünlere yönelmek gerekebilir. Çok sayıda markanın, birbirinden farklı ürünleri arasından, amacınıza ve gereksiniminize uygun bilgisayar parçalarından edinerek bilgisayarınızın eksiklerini giderebilir, performansını yükseltebilirsiniz.

Bilgisayar Parçası Fiyatları

Var olan bilgisayarınızı güncel işletim sistemleri, yazılımlar ve oyunlara uygun hale getirmek için tercih edebileceğiniz çok sayıda bilgisayar parçası bulunur. Sistem bileşenlerinizin büyük kısmını üzerine takabileceğiniz anakart ve sisteminizin temel hızını belirleyen işlemci bu bilgisayar parçaları arasında başta gelmektedir. Kullandığınız yazılımlar ve günlük işlemlerinizdeki performansı belirleyebilen bellekler, bilgisayarınızın oyun performansını belirleyen ses ve ekran kartları gibi parçalar da çok önemlidir. Sahip olduğunuz dijital verileri depolamak amacıyla kullandığınız hard diskler, gerekli olduğunda CD, DVD, Bluray okuyup kayıt da yapabilen optik sürücüler ve bilgisayarınıza elektrik enerjisini veren power supply ürünlerinden, ihtiyacınıza uygun olanını belirleyerek edinebilirsiniz.

Bilgisayar Parçası Fiyatları; marka, model, kapasite, hız, beraberinde gelen ekstra soğutma çözümü gibi özellikleri dolayısıyla değişiklik gösterebilir. Örneğin, anakart fiyatlarıyla kasa fiyatları arasında farklılık olabilirken, anakart ürünlerinin oyunculara özel ya da normal bilgisayar kullanıcılarına göre dizayn edilen sürümleri arasında da fiyat değişikliği bulunabilir.

Bilgisayar Parçaları Nelerdir?

Bilgisayarın, en görünür kısmı olan kasadan iç donanımına kadar bütün elektronik ve mekanik ürünler, bilgisayar parçası olarak adlandırılabilir. Sahip olduğunuz bilgisayarın temel özelliklerini belirleyen ve birçok donanım bileşenini üzerine takarak kullanabildiğiniz anakartlar en temel iç donanım parçasıdır. Sisteminizin hızını belirleyen, oyunlardan profesyonel yazılımlara kadar pek çok uygulamanın sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlayan diğer bir bilgisayar parçası işlemcidir. Bilgisayar kullanırken klavye ve fare aracılığıyla verdiğiniz komutların en hızlı şekilde ilgili sistem bileşenlerine ulaştıran ve kimi uygulamaların gerçekleştirdiği sabit diske kayıt işlemini, bu işlem gerçekleşene kadar elektronik olarak bekleten bilgisayar parçası bellek yani RAM’dir. Hem bilgisayara verdiğiniz komutların ekranda görünmesini sağlayan hem de oyun, video, film gibi eğlenceye yönelik içeriklerin işlenerek görüntü haline gelmesini sağlayan birim ise ekran kartıdır. Bilgisayar üzerinde ürettiğiniz ya da harici bir disk ile aktardığınız dijital verilerinizi saklayan bilgisayar bileşeni hard disktir. Aldığınız CD, DVD ya da Bluray’leri bilgisayarınızla izlemek için kullanmanız gereken bilgisayar parçası optik sürücülerdir. Bazı optik sürücüler, CD ve DVD’nin yanı sıra Bluray’e veri yazabilirler. Tercih edilen modele göre bilgisayar kasalarıyla birlikte gelebilen ve pek çok bilgisayar bileşenine takılabilecek yapıda farklı kabloları üzerinde bulunduran power supply ürünleri, bilgisayara elektrik enerjisini vermekle sorumlu olan bileşendir. Bilgisayar parçalarının dış etkenlerden korunması, sabit olarak bir arada kalması ve içinde bulunan fanlar aracılığıyla bu parçaların serin bir ortamda çalışmasından sorumlu olan bileşen kasadır.

Bilgisayar Parçası Uyum Problemleri

Bundan yıllar önce aldığınız bilgisayar parçalarından bazıları, güncel yazılımlar karşısında yavaş kalmış ya da çeşitli nedenlerden bozulmuş olabilir. Sisteminizi yenilemek için bu eskiyen parçalar yerine yenilerini edinmeyi arzu ediyorsanız, önceki parçaların yerine alacağınız ürünlerin giriş yapılarını ve hızlarını kontrol etmelisiniz. Örneğin arızalanan bellekleriniz yerine yenilerini almak istiyorsanız, anakartınızın modelini öğrenmeniz, hangi tip belleği kullandığınızın tespit edilebilmesi için uygun olur. Aksi halde herhangi bir belleği aldığınızda, giriş yapısı farklılığı yaşayarak ürünü kullanamayabilirsiniz. Benzer bir durum ekran kartlarında da görülebilir. Eski anakartınızda bulunan ekran kartı yuvası AGP 8X tipinde olabilir. Günümüz şartlarında bu giriş yapısına sahip ekran kartı bulmanız mümkün olmadığından sisteminizi genel olarak güncelleştirmeniz faydalıdır. Böylelikle bilgisayar parçası uyum sorunlarından tamamen kurtulmuş olursunuz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bilgisayar Parçaları ve Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Bilgisayar Bileşenleri
Bilgisayar Bileşenleri
Anakartlar
Anakartlar
Ekran Kartları
Ekran Kartları
Bellek (Ram)
Bellek (Ram)
İşlemciler
İşlemciler
Hard Diskler
Hard Diskler
Bilgisayar Kasası
Bilgisayar Kasası
Power Supply (Psu)
Power Supply (Psu)
Optik Sürücüler
Optik Sürücüler
Soğutucular / Overclock
Soğutucular / Overclock
Tv Kartları
Tv Kartları
Ses Kartları
Ses Kartları
SSD (Solid State Drive)
SSD (Solid State Drive)
Dijital Video İşleme
Dijital Video İşleme
Server Donanımları
Server Donanımları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Marka
Toplam 24 / 10000+ ürün
Bilgisayar Parçaları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
İşlemci Bilgisayarın çalışmasını ve sistem içindeki data (veri) akışını kontrol eden; verileri değerlendirip yeni veriler üreten elektronik aygıta işlemci denilmektedir. İşlemcinin veriler üzerinde yaptığı işlemler, basit aritmetik işlemler olabildiği gibi çok daha karmaşık olan işlemleri de içerebilir. İşlemciler, sadece bilgisayarlarda bulunan bir donanım değildir. Tüm elektronik cihazların çalışması, işlemci yoluyla gerçekleşir. Fabrikalardaki otomatik cihazlar, televizyonlar, otomatik çamaşır ve bulaşık makineleri de işlemci sayesinde çalışmaktadır. İşlemciler, girilen tuşun ifade ettiği karakteri aynen ekranda gösterebildiği gibi; aldığı verileri değerlendirip yeni veriler de üretebilmektedir. İnsan beyninin sinir sistemi vasıtasıyla tüm vücut organlarını kontrol edebildiği gibi işlemciler de kontrol sinyalleri ile sisteme bağlı olan tüm birimlerin çalışmasını düzenleyerek yönetir. Elektronik sistemlerinin üzerinden aktığı milyonlarca transistör mikroişlemcileri oluşturularak, bilgisayarın yaptığı tüm toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi işlemler, işlemciden gelen sinyaller vasıtasıyla gerçekleşir. Sistem devresinde elektrik sinyalinin olması “1” olarak ifade edilirken, devrede elektrik sinyalinin olmaması ise “0” olarak ifade edilmektedir. İşlemci, bu işlemleri en basit sayma sistemi olan ikili sistem üzerinden gerçekleştirir. Ancak, işlemciye ne yapmasını istediğinizi söyleyen programlar olmadığı sürece işlemci bir işe yaramaz. Bilgisayarlardaki tüm programlar hard diskte (sabit disk) tutulur ve işlemci her saniye milyonlarca, hatta milyarlarca komutu işleme gücüne sahiptir. Günümüzde kullanılan işlemcilerin çoğu, 0,25 mikron olarak üretilmekte ve bu mikron rakamı ne kadar aşağı düşerse, işlemcinin hızı da o derece artmaktadır. Her bilgisayarda komutları düzenli bir şekilde yerine getirebilmesi için işlem hızını belirleyen ve aygıtlar arasındaki senkronizasyonu sağlayan dâhili bir saat bulunur ve işlemci, her bir komutu belirli bir saat döngüsünde yerine getirir. 1 MHz, saniyede bir milyon saat döngüsüne karşılık gelmekte ve 500 MHz’lik bir işlemci, saniyede 400 milyon döngü yapabilmektedir.
Cas Hızı (cl) Günümüz dünyasında tüm teknolojik ürünlerde olduğu gibi bilgisayar sistemlerinde de hız değerleri oldukça önemli bir konuma gelmiştir. Temelde bir bilgisayarın hızını CPU frekansı, depolama aygıtının birim zamanda gerçekleştirebildiği okuma yazma oranı, işlemci çekirdek sayısı ve bellek değerleri direkt olarak etkilemektedir. CAS hızı denilen ve bir diğer adı CL olan terim de belleğe ait bir unsurdur. RAM’in çalışma performansı MHZ ile ifade edilen saat hızına ve CAS hızına (CL) bağlıdır. İngilizce'de açılımı Column Address Strobe Latency ya da Cas Latency olan CAS terimi, Türkçe'de gecikme süresi anlamına gelmektedir. RAM seçilirken MHZ değeri kadar CL gecikme süresi de hesaba katılmalıdır. Bazen bilgisayar kullanıcıları mevcut sistemlerinin hızını yeni bir donanım almadan artırmak isterler. Bu işi Overclock denilen hız aşırtma yöntemleri ile yaparlar. MHZ ve CL değerlerinin önem kazandığı RAM hızını artırma işlemi de bu amaçla tercih edilen işlemlerden biridir. CL değeri ile performans arasında ters orantı vardır. Dolayısıyla CL değeri ne kadar düşük ise RAM o kadar hızlı çalışıyor demektir. Bir diğer anlatımla CL, belleklere işlemciden bir iş emri gittiği anda, belleğin hedef adresin bulunduğu sütuna ulaşması için geçen tepkime süresidir. Örneğin; yüksek performans için 1600 MHZ CL9 bellek yerine 1600 MHZ CL7 bellek tercih edilmelidir. Unutulmaması gereken bir diğer unsur ise belleğin gecikme süresinin çalışma hızı ile doğru orantılı olarak arttığıdır. Örneğin; 2133 MHZ frekansında çalışan bir RAM’in CL değeri CL9 iken 1333 MHZ hızında çalışan bellekler CL6 gecikme süresine sahiptir. Overclock yöntemi ile RAM hızını artırmak isteyen bir kullanıcı MHZ değerini artırdıkça CL gecikme süresinin de arttığını görür. Dolayısıyla hız aşırtma işlemlerinde optimum bir noktanın bulunması gerekmektedir.
Optik Sürücü Optik sürücüler; CD, VCD, DVD ve BD (Blu-ray disk) gibi optik disklerden veri alır ve/veya depolar. Laptop, AIO ve masaüstü bilgisayarlarda bulunan optik sürücüler, optik disklerden alınan verilerin bilgisayara aktarılmasını veya sürücü aracılığı ile okunabilmesini sağlar. Veriler CD’den bilgisayara taşınabileceği gibi herhangi bir dâhili bellek desteği olmadan da kullanılabilir. Bilgisayarların yanı sıra oyun konsolları, kamera sistemleri, DVD ve Blu-ray oynatıcılar gibi farklı cihazlarda da optik sürücülere yer verilir. Veri yazma özelliğine sahip olan cihazlar, boş CD’lere farklı format ve içeriklerde kayıt yapabilme imkânı tanır. Optik disk sürücüleri veri okumak ve yazmak için lazer teknolojisini kullanır. Optik sürücü kutusu içindeki lazer ışınları, görünür ışık spektrumunun içinde veya yakınında elektromanyetik dalgalar oluşturur. Farklı disk tipleri farklı dalga boyları gerektirir. Kompakt diskler veya CD'ler için kızılötesi aralıkta olan 780 nanometre (nm) bir dalga boyu kullanılır. Dijital video disklerde veya DVD'lerde 650 nm (kırmızı) bir dalga boyu, Blu-ray disklerde ise 405 nm (mor) dalga boyu kullanılır. Optik sürücü üzerindeki mekanizmalar geliştikçe sürücülerin veri okuma, yazma ve depolama özellikleri de gelişir. Kapalı bir kutu şeklinde tasarlanan optik sürücü modellerinin ön bölümünde sürücü yuvası kapağını çıkaran ve geri çeken küçük bir Aç/Kapat düğmesi bulunur. Bu sayede CD, DVD ve BD gibi diskler sürücüye kolayca takılıp çıkarılabilir. Optik sürücü kutusunu bilgisayar kasasındaki disk yuvasına bağlayabilmek için kutu üzerinde önceden açılmış vida delikleri de bulunur. Optik sürücü; kabloları ve soketleri kasa içinde kalacak, sürücü başlığı da dışarıda tutulacak şekilde kasa üzerine kolaylıkla monte edilebilir. Optik sürücünün arka ucundaki soket, ana karta pinli iç kablo desteği ile pratik bir şekilde bağlanabilir.
AMD Açılımı "Advanced Micro Devices" olan AMD, Amerika merkezli bir mikro çip üreticisidir. 1969 yılında Kaliforniya'da kurulan şirket, bilgisayarlar üzerine geliştirdiği pek çok teknoloji ile bugün dünyanın en büyük donanım üreticileri arasına girmeyi başarmıştır. AMD'nin geliştirdiği mevcut ürün grubu arasında merkezi işlem birimi (CPU), grafik işleme ünitesi (GPU), anakart yonga setleri ve bunları uyumlu şekilde çalıştıran yazılımlar yer almaktadır. AMD'nin yönetim kurulu başkanı ve CEO görevlerini Dr. Lisa Su yürütmektedir. İlk dönemlerinde yalnızca yarı iletken ve mikro işlemci üretimine yoğunlaşan AMD, ürünlerini uzun bir süre tersine mühendislik yöntemi ile geliştirmiştir. Genel olarak Intel platformları üzerine işlemciler üreten şirket, 1995 yılından itibaren itibaren AR-GE yatırımlarını artırmış ve kısa süre içerisinde kendi işlemci platformunu oluşturmuştur. Kısa zamanda ikinci büyük işlemci üreticisi haline gelen AMD, grafik alanında çalışan yarı iletken firması ATI'yi 2006 yılında satın alarak GPU pazarına adım atmıştır. AMD'nin mikro işlemci alanında geliştirdiği en önemli ürün, APU adı verilen işlemci serisidir. Açılımı "Hızlandırılmış İşlem Birimi" olan APU, merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işleme ünitesini (GPU) tek üründe birleştirmektedir. İşlemcinin ve ekran kartının aynı ürün altında sunulduğu APU, benzersiz yapısıyla sektörde yeni bir devrin başlangıcını gerçekleştirmiştir. Bu teknoloji markanın Athlon ve Ryzen serisi işlemcilerinin bir bölümünde kullanılmaktadır. AMD'nin en büyük ikinci ürün grubu ise kendi grafik işleme ünitesi üzerine geliştirdiği ekran kartı modelleridir. 2010 yılında satın aldığı ATI şirketini bünyesine katan AMD, Radeon alt markasıyla ekran kartı üretmeye başlamıştır. Radeon 200, Radeon 300, Radeon 400, Radeon 500, Radeon Vega serisi GPU'ları tasarlayıp üreten AMD, tıpkı işlemciler gibi bu pazarda da kısa süre içerisinde ilk iki üretici arasına girmiştir.
İşlemci Hızı Bilgisayarınızın en önemli parçası işlemci, yapacağınız işlemleri doğrudan etkiler. Bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken işlemci tipi ve işlemci hızıdır. Bazı durumlarda işlemcinin performansını belirleyen etken işlemci tipi ve işlemci hızıdır. İşlemci hızı bilgisayarınızda, tabletinizde, telefonunuzda ya da akıllı televizyonlarınızda yapacağınız büyük ve küçük her işlemin hızı ile ilgilidir. İşlemci hızını gösteren birim Gigahertz, kısaca GHz ile gösterilir. İşlemcilerin hızlarının ve kapasitelerinin anlaşılabilmesi için kullanılan bir saat frekans birimi olan GHz, kullanıcılar tarafından Clock Speed ve Clock Rate olarak da adlandırılır. GHz, bir işlemcinin saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılır. İşlemcinin yaptığı her bir hesaplama 1 Hertz olarak değerlendirilir. İşlemci hızı tercih edeceğiniz cihazın çekirdek sayısı ile de doğru orantılıdır. Yani, dört çekirdekli işlemciye sahip bilgisayarların işlemci hızı çekirdek sayısı ile çarpılarak saniyede gerçekleştirilen işlem kapasitesi elde edilir. Yüksek işlemci hızına sahip bilgisayarları almanız yapacağınız işlemlerin de hızını artırır ve daha fazla işlem yaptırarak size zamandan kazandırır. Bilgisayarınızın hızı yaptığınız işlemler için yeterli değilse, GHz'ni yükseltebilirsiniz. GHz'i donanımsal ve yazılımsal olarak yükseltme şansınız vardır. Donanımsal açıdan; bilgisayarınızın ana kartı ve diğer bileşenleri ile uyumlu bir işlemci kartı satın alarak işlemcinizi değiştirebilirsiniz. Yazılımsal olarak ise; bilgisayarınızdaki Overclock çalışmalarını gerçekleştirerek işlemcilerden yüksek verim alabilirsiniz. Overclock çalışmalarının bilgisayara konusunda profesyonel kişiler tarafından yapılması cihazınız için son derece önemlidir. Bir diğer yöntem bilgisayarınızın güç tüketim ayarı ile ilgilidir. Güç tüketim ayarını 'Yüksek Performans' seçeneğine almak, GHz hızınızı artırmasa bile yapacağınız işlemler için işlemcinin daha aktif bir şekilde kullanılmasını sağlar. Kısacası, işlemci hızı herhangi bir cihaz satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk faktörlerden biridir.
TLC Açılımı Triple Level Cell olan TLC, SSD sürücülerde yer alan bir çeşit NAND flaş yongasıdır. Veriler bu bölümde depolanır. Bilgisayarların vazgeçilmez parçası SSD sürücüler, mekanik disklere göre daha verimli olmaları ve işletim sistemlerini hızlandırmaları gibi pek çok avantaj sebebiyle tercih edilir. NAND flaş; sürdürülebilirliklerini elektrik olmadan sağlayan hafıza birimleridir ve aynı zamanda bitlik verileri tuttuğu çok sayıda da hücreden oluşur. Bu yongalar, tuttuğu bit sayısına göre çeşitlerine ayrılır. Hücre sayısını üçe katlayan TLC'nin üretilme amaçları arasında küçük ölçekte daha fazla boyut, daha yüksek performansla düşük güç tüketimi ve dayanıklı bellek hücreleri gibi özelliklere sahip olması yer alır. Hücreler arası mesafesi kısa olan TLC yongalar, bilgisayarla sağlam bir iletişiminin sağlanması için yetenekli bir kontrolöre ihtiyaç duyar. Her bir hücredeki bit sayısının artması SSD'nin de kapasitesini artırmaktadır. TLC, SLC'ye göre daha ucuz maliyetli olduğu için tercih edilir ve yalnızca günlük kullanıma uygundur. Hücre başına 3 bit veri depolayan TLC yongaların okuma yazma döngüsü ömrü ise 3.000'le 5.000 arasındadır. MLC (Multi Level Cell) ile kıyaslandığında bu sayı düşük kalmaktadır. TLC yongalar başlangıçta, sadece dijital fotoğraf makineleri, MP3 oynatıcılar ve cep telefonları için tasarlanmıştır. Ancak geliştirilen komut setleri ve algoritmalar sayesinde katı hâl diski sahasına da dahil edilmişlerdir. Ticari anlamda ilk olarak Samsung markasının ürettiği SSD'lerde kullanılmıştır. TLC yongaların taşıdığı hücre yükü SLC ve MLC'ye göre çok daha fazladır. Bu durum hücre aşınmasını doğursa da söz konusu yongaların maliyet düşüklüğü sebebiyle üretim alanında payı oldukça yüksektir. Yongalar hakkında bilgi sahibi olmak bilgisayarınız için doğru SSD sürücüyü seçmenizi sağlar. Doğru SSD sürücü ile bilgisayarınızdan istediğiniz performansı alma şansınız da artar.
3D Nand Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen 3D Nand bellek, veri depolama ve aktarma işlemlerinin hızlanmasını sağlayan yeni nesil bellek modelidir. Halen kullanılan 2D belleklere göre performans, enerji verimliliği ve yer kaplama gibi konularda daha ileri seviyededir. Bilgilerin üst üste sıkıştırılarak saklanması esasına dayanan Nand teknolojisi, kullandığı bellek dizilimleri ile aynı alana 64 kata kadar daha fazla bilgi kaydetmeye yarar. Oyundan dosyaya kadar boyutları daha da artan veriler, bu bellekler sayesinde verilerin yüksek güvenilir şekilde saklanmasına da yardımcı olur.  Geliştirilen 3D Nand teknolojisi, yaygınlaşan yapılarıyla hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarda kullanıma uygundur. Yaşanılan dönemin en önemli olgularından biri hız olduğu için bu teknoloji hemen hemen herkes tarafından tercih edilir. Markalar, her ihtiyaca göre ürünler tasarlasa da bellek modelleri arasında özelliksel farklar bulunur. Profesyonel ve günlük kullanıma göre tasarlanan ürünler, kendi aralarında veri depolama ve aktarma hızlarında farklılık gösterir. Klasik anlamda tasarlanan 3D Nand SSD bellekler, 500 MB okuma ve yazma hızlarına sahiptir. Bazı üretici firmalar, yüksek veri işleyen profesyonel kişiler ve kuruluşlar için 3000 MB okuma, 2100 MB yazma hıza ulaşan bellekleri tasarlar. Bilgi aktarım hızlarının gelişimine uygun olarak belleklerin sahip oldukları saklama alanları da giderek büyür. 256 GB ile 4 TB arasındaki saklama kapasiteleri, devasa bilgileri avucunuzun içinde saklamaya yardımcı olur. Teknolojinin yeni buluşu kullanıcılarına bazı konularda avantajlar ve dezavantajlar sunar. Yüksek güvenirlikli ve performanslı olan bu ürünler, birçok bilgisayar ile uyumludur. Yazılım destekli kontrol paneli bulunan yeni nesil bellek çalışma özellikleri ile hata kontrol gibi işlemlerin yapılmasına imkân tanır. Verimli çalışması nedeniyle harcanan enerji miktarının düşmesine yardımcı olur. Yeni nesil ve güncellenen bir teknoloji olması nedeniyle 2D bellek sistemlerine göre daha yüksek fiyatlı olarak satışa sunulur.
QLC Açılımı "Dört Seviyeli Hücre" olan QLC bellek, bilgiyi daha fazla ve kalıcı olarak depolayabilen NAND belleklerin en son çıkan sürümüdür. Ayrıntılı bir deyişle QLC NAND bellek, bir birime veya hücreye 4 bit bilgi yazılabilmesine olanak sağlayan teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde, flash belleklerde hücre başına daha çok bit eklenebilir ve daha az alana daha fazla bilgi sığdırılabilir. QLC'lerde, hücre yoğunluğu artırılır. Bu da enerjiyi daha verimli kullanma olanağı sunar. Fakat, yoğunluğun artırılması belleğin daha kısa ömürlü olmasına sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için QLC'ler geliştirilirken düzeltme mekanizması gibi bir teknoloji kullanılmıştır. QLC'den önce üretilen modeller çıkış sırasına göre SLC, eMLC, MLC ve TLC belleklerdir. Katı hal sürücü (SSD) adı da verilen NAND bellekler ilk üretildiklerinde hücre başına 1 bit bilgi depolanabiliyordu. Bunlara SLC bellek adı veriliyordu. Daha sonra 2 hücreye sahip olan eMLC ve MLC'ler, ondan sonra da 3 hücreli TLC'ler üretildi. QLC bellekler ise en son üretilen ve depolama kapasitesi en yüksek SSD'lerdir. Aynı zamanda, en uygun maliyetli olanlarıdır. Maliyeti en yüksek ve en hızlı olan bellekler ise ilk üretilen SLC belleklerdir. Üretiminde kullanılan düzeltme mekanizması sayesinde QLC belleğin ömrü TLC belleğinki ile hemen hemen aynıdır. Eğer daha az yere daha fazla bilgi depolamayı amaçlıyorsanız, QLC bellek yongalarını rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 1997 yılında NEC tarafından "Dinamik Rastgele Erişim Belleği(DRAM)" adı altında ilk kez dört seviyeli hücreye sahip bellek üretildi. Ardından, 2000 yılında STMicroelectronics, 64 MB alanı olan NOR flash bellekler ile ürettiği dört seviyeli hücreleri gösterdi. 2009 yılında ise Toshiba ve Sandisk tarafından 64 GB kapasiteye sahip QLC NAND flash bellek yongaları piyasaya sunuldu. Hızla ilerleyen teknoloji sayesinde 2017 yılında 768 GB kapasiteye sahip V-NAND bellekler Toshiba tarafından üretildi. QLC bellek yongalarına rağbetin hızla artması, birçok şirketin bu alana yatırım yapmasını sağladı ve 2018'de ADATA, İntel, Micron ve Samsung gibi birçok teknoloji devi, QLC bellek yongaları üretmeye başladı.
DSACategoryId/2147483646/8