Bilgisayar Bileşenleri

Bilgisayar Parçaları

Birden fazla bileşenden oluşan bilgisayarlarda, kimi zaman bilgisayarı hızlandırmak ve kapasitesini arttırmak için kimi zaman da arızalanan bilgisayar parçalarını değiştirmek için yeni ürünlere yönelmek gerekebilir. Çok sayıda markanın, birbirinden farklı ürünleri arasından, amacınıza ve gereksiniminize uygun bilgisayar parçalarından edinerek bilgisayarınızın eksiklerini giderebilir, performansını yükseltebilirsiniz.

Bilgisayar Parçası Fiyatları

Var olan bilgisayarınızı güncel işletim sistemleri, yazılımlar ve oyunlara uygun hale getirmek için tercih edebileceğiniz çok sayıda bilgisayar parçası bulunur. Sistem bileşenlerinizin büyük kısmını üzerine takabileceğiniz anakart ve sisteminizin temel hızını belirleyen işlemci bu bilgisayar parçaları arasında başta gelmektedir. Kullandığınız yazılımlar ve günlük işlemlerinizdeki performansı belirleyebilen bellekler, bilgisayarınızın oyun performansını belirleyen ses ve ekran kartları gibi parçalar da çok önemlidir. Sahip olduğunuz dijital verileri depolamak amacıyla kullandığınız hard diskler, gerekli olduğunda CD, DVD, Bluray okuyup kayıt da yapabilen optik sürücüler ve bilgisayarınıza elektrik enerjisini veren power supply ürünlerinden, ihtiyacınıza uygun olanını belirleyerek edinebilirsiniz.

Bilgisayar Parçası Fiyatları; marka, model, kapasite, hız, beraberinde gelen ekstra soğutma çözümü gibi özellikleri dolayısıyla değişiklik gösterebilir. Örneğin, anakart fiyatlarıyla kasa fiyatları arasında farklılık olabilirken, anakart ürünlerinin oyunculara özel ya da normal bilgisayar kullanıcılarına göre dizayn edilen sürümleri arasında da fiyat değişikliği bulunabilir.

Bilgisayar Parçaları Nelerdir?

Bilgisayarın, en görünür kısmı olan kasadan iç donanımına kadar bütün elektronik ve mekanik ürünler, bilgisayar parçası olarak adlandırılabilir. Sahip olduğunuz bilgisayarın temel özelliklerini belirleyen ve birçok donanım bileşenini üzerine takarak kullanabildiğiniz anakartlar en temel iç donanım parçasıdır. Sisteminizin hızını belirleyen, oyunlardan profesyonel yazılımlara kadar pek çok uygulamanın sağlıklı ve hızlı çalışmasını sağlayan diğer bir bilgisayar parçası işlemcidir. Bilgisayar kullanırken klavye ve fare aracılığıyla verdiğiniz komutların en hızlı şekilde ilgili sistem bileşenlerine ulaştıran ve kimi uygulamaların gerçekleştirdiği sabit diske kayıt işlemini, bu işlem gerçekleşene kadar elektronik olarak bekleten bilgisayar parçası bellek yani RAM’dir. Hem bilgisayara verdiğiniz komutların ekranda görünmesini sağlayan hem de oyun, video, film gibi eğlenceye yönelik içeriklerin işlenerek görüntü haline gelmesini sağlayan birim ise ekran kartıdır. Bilgisayar üzerinde ürettiğiniz ya da harici bir disk ile aktardığınız dijital verilerinizi saklayan bilgisayar bileşeni hard disktir. Aldığınız CD, DVD ya da Bluray’leri bilgisayarınızla izlemek için kullanmanız gereken bilgisayar parçası optik sürücülerdir. Bazı optik sürücüler, CD ve DVD’nin yanı sıra Bluray’e veri yazabilirler. Tercih edilen modele göre bilgisayar kasalarıyla birlikte gelebilen ve pek çok bilgisayar bileşenine takılabilecek yapıda farklı kabloları üzerinde bulunduran power supply ürünleri, bilgisayara elektrik enerjisini vermekle sorumlu olan bileşendir. Bilgisayar parçalarının dış etkenlerden korunması, sabit olarak bir arada kalması ve içinde bulunan fanlar aracılığıyla bu parçaların serin bir ortamda çalışmasından sorumlu olan bileşen kasadır.

Bilgisayar Parçası Uyum Problemleri

Bundan yıllar önce aldığınız bilgisayar parçalarından bazıları, güncel yazılımlar karşısında yavaş kalmış ya da çeşitli nedenlerden bozulmuş olabilir. Sisteminizi yenilemek için bu eskiyen parçalar yerine yenilerini edinmeyi arzu ediyorsanız, önceki parçaların yerine alacağınız ürünlerin giriş yapılarını ve hızlarını kontrol etmelisiniz. Örneğin arızalanan bellekleriniz yerine yenilerini almak istiyorsanız, anakartınızın modelini öğrenmeniz, hangi tip belleği kullandığınızın tespit edilebilmesi için uygun olur. Aksi halde herhangi bir belleği aldığınızda, giriş yapısı farklılığı yaşayarak ürünü kullanamayabilirsiniz. Benzer bir durum ekran kartlarında da görülebilir. Eski anakartınızda bulunan ekran kartı yuvası AGP 8X tipinde olabilir. Günümüz şartlarında bu giriş yapısına sahip ekran kartı bulmanız mümkün olmadığından sisteminizi genel olarak güncelleştirmeniz faydalıdır. Böylelikle bilgisayar parçası uyum sorunlarından tamamen kurtulmuş olursunuz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/3
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Bilgisayar Parçaları ve Fiyatları

10.000+ ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Bilgisayar Bileşenleri
Bilgisayar Bileşenleri
Anakartlar
Anakartlar
Ekran Kartları
Ekran Kartları
Bellek (Ram)
Bellek (Ram)
İşlemciler
İşlemciler
Hard Diskler
Hard Diskler
Bilgisayar Kasası
Bilgisayar Kasası
Power Supply (Psu)
Power Supply (Psu)
Optik Sürücüler
Optik Sürücüler
Soğutucular / Overclock
Soğutucular / Overclock
Tv Kartları
Tv Kartları
Ses Kartları
Ses Kartları
SSD (Solid State Drive)
SSD (Solid State Drive)
Dijital Video İşleme
Dijital Video İşleme
Server Donanımları
Server Donanımları
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Hepsiburada Limiti