Orjinal ve Kampanyalı Anakartlar

Anakartlar

Bilgisayarlarınızda bulunan ve hakkında en az şey bilinen parçalardan biri anakarttır. Bilgisayardaki hemen hemen bütün parçaların doğrudan ya da kablolarıyla bağlantı halinde olduğu anakartlar, kullandığınız bilgisayarın performansını ve verimliliğini etkiler. Gereksiniminize uygun anakartları seçerek var olan diğer donanımlarınızın da hızlarını ve çalışma kalitelerini arttırabilirsiniz.

Anakart Fiyatları

Beğeninize sunulan pek çok markanın anakart modelleri arasından, edineceğiniz ürünün kullanım alanını, sıklığını ve amacını belirleyerek seçeceğiniz model üzerinde karar kılabilirsiniz. Anakartların temel işlevi, bazı parçalara gereksinim duydukları elektrik enerjisini dağıtmak, takılı olan aygıtlar arasındaki veri iletişimini düzenlemek ve bu aygıtların hızlarını ayarlamaktır. Bazı anakartlarda bu özelliklerinin yanı sıra, üst düzey ses yongaları, grafik işlemcileri, özel ağ bileşenleri ve soğutma çözümleri gibi daha çok, oyun severlere hitap eden ekstra fonksiyonlar bulunabilir. Hatta overclock olarak adlandırılan ekran kartı, işlemci ve bellek hızlarının belirli bir miktar voltaj verilerek ya da verilmeyerek hızlarının, fabrika çıkış hızlarından daha yüksek seviyelere çıkarılması işlemine olanak sağlayan anakartlar da kolaylıkla edinilebilir.

Günlük hayatta sıklıkla kullandığınız USB girişler ve bu girişlerin hangi yapıda olduğu da, doğrudan anakartın modeline bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin son model anakartlarda çok sayıda USB 3.0 ve USB 3.1 arabirimine sahip USB girişleri yer alırken, daha eski nesil ve daha az özellikli anakartlarda çok sayıda USB 2.0 ve bir iki adet de USB 3.0 arabirimine sahip USB girişi bulunabilir. Tercih edeceğiniz anakartın fonksiyonlarına, girişlerine, üzerinde bulunan yuvalara ve ekstra özelliklerine göre anakart fiyatları değişiklik arz edebilir.

Anakart Nedir?

Bilgisayarın çalışmasını, kullanıcı bazlı komutları toplamayı ve yorumlamayı sağlayan işlemci, bellek (RAM), sabit disk, ekran kartı, fare, klavye gibi aygıtların takıldığı, üzerinde pek çok giriş, çıkış ve yuvanın olduğu geniş baskı devre karta anakart denir. Bilgisayar kasalarında yer alan PSU olarak adlandırılan güç kaynaklarından gelen elektrik enerjisinin bir kısmını doğrudan üzerine takılan aygıtlara aktaran anakart, diğer donanımlar arasındaki veri aktarımını kontrol etmek ve düzenlemekle görevli önemli bir bileşendir.

Anakartların üzerinde bellek, işlemci, PCI, PCI Express yuvaları, IDE, SATA, USB ve Bluetooth girişleri bulunabilir. Üreticiler tarafından geliştirilen kimi modellerde yüksek sayıda SATA girişi ve bellek yuvası bulunur. Yeni nesil oyun bilgisayarları için geliştirilen modellerde birden fazla PCI Express yuvası yer alır. Bu sayede SLI veya Crossfire yöntemiyle birden fazla ekran kartı tek anakarta takılarak, oyunlarda daha yüksek performans alınması sağlanır.

Anakart Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri değerlendirerek edinmeyi düşündüğünüz anakart özelliklerini belirleyebilirsiniz. Günlük bilgisayar işlemleriniz çok fazla bellek gerektirmeyen internet ve ofis uygulamalarıysa, bilgisayarınızın bir iki USB girişi dışında herhangi bir özelliğini kullanmıyorsanız, almayı düşündüğünüz işlemci ve bellekleri göz önünde bulundurarak uyumlu kapasiteye sahip ürünleri edinebilirsiniz.

Bilgisayar oyunlarına meraklıysanız ve bütün bilgisayar bileşenleriniz yüksek hızlıysa, anakartınızı da yüksek hızlı ve çok sayıda giriş-çıkışı bulunduran modellerden seçmeniz faydalı olur. Bu sayede, sahip olduğunuz diğer donanımlarınızın herhangi bir performans kısıtlamasına uğrama ihtimali ortadan kalkar. Ayrıca, oyuncular için özel olarak geliştirilen bazı anakartlarda bulunan üst düzey soğutma sistemleri sayesinde, uzun süreli oyun seanslarından sonra anakartta herhangi bir ısınma oluşmaz. Kaliteli elektronik parçalar kullanılarak üretilen bu ürünler, anlık elektrik dalgalanmalarından da hem kendini hem de anakarta bağlı tüm parçaları koruyabilir. Yine oyunculara özel tasarlanan ürünlerde görülen gelişmiş overclock özellikleri aracılığıyla, işlemci ve bellek hızlarını yükseltebilir, standart olarak sunulandan daha fazla performans elde edebilirsiniz.

Anakart Fiyatları ve Markaları

381 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Asus
  2. MSI
  3. Gigabyte
  4. Asrock
  5. Biostar
  6. Afox
  7. Esonic
  8. Lenovo
  9. Quadro
  10. Artes
  11. Elektro Market
  12. OEM
  13. İzoly
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Chipset A-Z
 6. PCI-E x1 Slot A-Z
 7. PCI-E x16 Slot
 8. Wi-Fi
 9. İşlemci Soket Tipi A-Z
 10. DVI Çıkışı
 11. Dahili Ekran Kartı
 12. Ram Kapasitesi
 13. PCI Slot
 14. HDMI Çıkışı
 15. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/8/152
BAŞA DÖN