Orjinal ve Kampanyalı Anakartlar

Anakart 

Anakartlar, bilgisayarlarda yer alan ve hakkında az bir bilgiye sahip olunan bilgisayar parçalarıdır. Anakartlar, bilgisayarların hemen hemen her parçasıyla doğrudan veya kablo yardımıyla bağlantı halindedir. Aynı zamanda, kullanılan bilgisayarın performans düzeyine de etki etmektedir. Bireylerin gereksinimlerine uygun olan anakart modelleri, bilgisayarların diğer donanımlarının da hızlanmasına yardımcı olur. Yani anakartlar, var olan diğer bilgisayar parçalarının düzgün ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. 

Genel olarak, bilgisayar bileşenleri arasında yer alan anakartların ne anlama geldiği tam olarak bilinmemektedir. Buna bağlı olarak Anakart nedir? Şeklinde yöneltilen birçok soru bulunmaktadır. Bilgisayarların çalışmasını ve kullanıcıların verdiği komutları yorumlamaya ve toplamaya yardımcı olan işlemcilerdir. Bu işlemciler, Ram (bellek), ekran kartı, sabit disk, klavye, mouse ve benzeri aygıtlara takılabilmektedir. Çünkü üzerinde birden fazla giriş, çıkış, yuva ve geniş baskı devre kartı bulunur. Aynı zamanda, bilgisayar kasalarında bulunan PSU güç kaynağı, gelen elektrik enerjisinin bir bölümünü üzerine takılan aygıtlara aktarır. Aktarma işlemini ise anakart gerçekleştirir. Bunun yanı sıra, diğer donanımlar arasında da veri aktarımlarını da kontrol eder. Veri aktarımlarının düzenlenmesinden de anakartlar sorumludur. 

Anakart Özellikleri

Anakart özellikleri, oldukça geniş bir kategoride incelenecek bir konudur. Bu aygıtların üstünde işlemci, bellek, PCI Express yuvaları, PCI, SATA, Bluetooth, IDE, USB gibi girişler yer alır. Üretici firmalar tarafından geliştirilmiş olan bazı modellerde sayı olarak fazla giriş ve bellek yuvasına yer verilmiştir. Aynı zamanda, yeni nesil oyun bilgisayarları için de geliştirilmiş olan bazı modellerde de birden fazla PCI Express yuvası bulunmaktadır. Böylece Crossfire ya da SLI yöntemleriyle birden çok ekran kartının tek bir karta takılması mümkün olur. Bu işlem ile oyunlarda da yüksek performans ve verimlilik elde edilebilir. 

Anakartların bilinmekte olan pek çok özelliği vardır. Bu sistemler, CPU işlemcilerinin sistem yolunu içinde bulundurmaktadır. Bileşenlerin ise frekanslı bir konumda tutulması amacıyla sinyal saat üretimi yapılır. Anakartların, üstünde firmware bellek yongalarına da yer verilmiştir. Aynı zamanda, anakartlar, 6 terabayt ve daha yukarı bellekteki depolama alanlarına sahiptir. Bu sayede, yüksek miktarlı veri akışı anakart üstünden sağlanır. Sistem ile haberleşme işlemi de yapılabilir. Veri akışının sağlanabilmesi için ise yonga setleri ve sistem slotlarından destek alınmalıdır. Anakart üstünde DRAM yongaları yer almaktadır. DRAM yongalar ise sistem belleklerinin slotlara takılmasını ifade eder. 

Anakart Modelleri 

Anakart modelleri, farklı tip teknik özelliklerle üretilen seçeneklere ayrılır. Bilgisayarların belirli iç ve dış donanımlarını birbirine bağlayan ve entegreli bir şekilde çalışmasını sağlayan sistemlerden bir tanesidir. Anakartların, ram, ses kartı, ekran kartı ve benzeri iç donanımları soketlerine yerleştirilir. Ayrıca bilgisayarların dış çevreyle iletişimi için veri, ses ve görüntüleri üstünde yer alan portlarla aktarır. Anakartların kaliteli ve yüksek teknik özelliklere sahip olması, diğer bilgisayar parçalarının performansını artıran durumlar arasındadır. Her anakart modeli, birbirinden farklıdır. Bu nedenle, bilgisayar kullanıcıları genellikle anakart modeli öğrenme yoluna gitmektedir.

Genel olarak anakartlar, AMD ve Intel işlemciler ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Ancak satın alırken, uyumluluk ve entegrasyon gibi etmenlere dikkat edilmesi gerekir. Anakart modelleri birbiri içinde farklılık gösterdiği için bu durum fiyat aralıklarına da yansır. Genel olarak modelleri birbirinden ayıran özellikler arasında; ram portları, onboar çıkış sayıları ve ekran kartı portları yer alır. Bağlantı özellikleri ise anakartların en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Bazı anakart modelleri, dahili olarak bluetooth ve Wİ-Fİ desteği sağlar. Bunun yanı sıra, ek aparatlarla bu özelliklerin kazandırıldığı modeller de vardır. Bu sayede, kabloya gerek kalmadan iletişim kurulmasına ortam hazırlanmış olur. Anakart çeşitleri, ürünlerin teknik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin, masaüstü bilgisayarlardan internete bağlanmak için kabloya gerek kalmadan bağlantı kurulumu yapılabilir. Seçenekler arasında Ledli anakartlar da yer alır. Bu ürünler, anakart kasasının iç kısmını aydınlattığı için hoş bir görünüme de ortam hazırlar. 

Anakart Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anakart seçerken, bir takım faktörlere dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle, anakart satın alırken, yapısının kontrol edilmesi son derece önemlidir. Örneğin, Extended ATX, Micro ATX ya da ATX gibi seçenekler, anakart yapıları arasında yerini alır. Bilgisayarınızın kasasına uygun olan yapıyı tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, tercih edeceğiniz anakart soket tipi de önemli bir konudur. Çünkü kullanacağınız soket tipi ile entegreli çalışması gerekir. Soket çeşitleri arasında; soket 1151, soket 1150 ve soket am3+ ve benzeri seçeneklere ayrılır. 

Anakartın desteklediği ram hızı ise hafıza bus hızı olarak ifade edilir. Anakarta uyumlu bir RAM tercihi yapmak gerekir. Ancak bu tercihi yapmak için Mhz hızlarını kontrol etmeniz de önemlidir. Bilgisayarınızdaki işlemcileri yükseltmek istiyorsanız, anakart özelliklerini çok iyi bilmelisiniz. Günlük işlemler için yüksek bellek gerektirmeyen, ev ya da ofis ortamında kullanabileceğiniz birçok anakart modeli bulunmaktadır. Bu gibi kullanımlar için ise düşük özelliklere sahip anakartları satın alabilirsiniz. Anakart işlemci performansını, kullanım alanına bağlı olarak satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, anakartın ya da RAM’ın kullanım kılavuzunda yer alan bilgileri de okuyabilirsiniz. 

Bilgisayar oyunlarına meraklı olanlar için tüm bilgisayar bileşenleri hız olarak yüksekse anakartların yüksek hızlı olması gerekir. Ayrıca çok sayıda portun da anakartta yer almasına dikkat edilmesi gerekir. Böylece sahip olduğunuz diğer donanımlarda performans düşüklüğü olmaz. Oyun severler için özel olarak geliştirilmiş olan anakart modellerinde, üst düzey soğutma sistemleri yer alır. Bu soğutma sistemleri sayesinde ise uzun süreli bir şekilde oyun oynayabilirsiniz. Uzun saatler, bilgisayar başında kalsanız bile anakartta herhangi bir ısınma meydana gelmez. Kalite düzeyi yüksek elektronik parçalar kullanılarak imal edilen parçalar, anlık elektrik dalgalanmalarından bilgisayarınızı korur. Bu nedenle, kalite düzeyi yüksek olan anakartları satın almalısınız. Çünkü anakart ve anakarta bağlı olan bütün parçalar bu sayede korunur. Oyun tutkunlarına özel olarak tasarlanan bir diğer anakart özelliği ise overlock’tur. Bu sistem aracılığıyla bellek ve işlemci hızlarının yükseltilmesi mümkündür. Standart performansın üstünde bir verimlilik elde edebilirsiniz. 

İşlemciye Uygun Anakart Özellikleri

Anakart ne işe yarar? Ve özellikleri nelerdir? Gibi sorular bilgisayar kullanıcıları tarafından sık sık yönlendirilir. Bilgisayarınızda yer alan işlemciler, veri işleme görevini üstlenir. Bilgisayar birimlerinin ise düzgün ve kesintisiz bir şekilde çalışması, birimler arası akışta olan bilgilerin kontrol edilmesine yardımcı olur. Satın alacağınız ürünlerin ise işlemcinizle uyumlu olması son derece önemlidir. Aynı zamanda, bilgisayar sağlığı için de bu durumun önemi oldukça fazladır. Bunun yanı sıra, desteklenen işlemcinin de hangi soketle entegreli çalıştığını da bilmeniz gerekir. Çünkü anakartlar bilgisayarların verimliliğini artıran parçalardan bir tanesidir. Özel bir sistem olan Form Factor ile bilgisayarınızın anakart ile uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Genel olarak sık tercih edilen modeller de 305*244 mm boyutlar kullanılmaktadır. Standart ya da özel ürünlerde ise ekran kartlarının olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Çünkü anakartların bazı modellerinde ekran kartı varken bazılarında yoktur. Ekran kartı olmayan modellerde, harici olarak uyumlu olan ve ihtiyaçlarınıza yanıt veren ekran kartlarını satın almalısınız. Anakart işlemci ram uyumu son derece önemlidir. Ürünlerin üstünde yer alan ve beyin görevini üstlenen yongaların da doğru tercih edilmesi gerekir. Yongalar, chipset ismiyle de bilinmektedir. Bu uyumlu devreler ise önemli görevleri üstlenen denetçiler görevindedir. 

Veri yolları, önbellek, çevre bilimi ve işlemciler arasındaki veri akışlarını denetleyen ve düzenleyen sistemlerdir. Bu anlamda anakartların fiyat aralıkları da yongaların kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yongalar, bilgisayarların özelliğini, hızını ve kalitesini doğrudan etkiler. Aynı zamanda, iki parçadan meydana gelen chipsetler, PCI Express, bellek, AGP gibi işlemcilerden de sorumludur. Kontrol işleminin yanı sıra, aralarındaki veri akışlarını da düzenlemeye yardımcı olur. Diğer taraftan Ethernet ve ses gibi anakartlara dayalı olan özelliklerden de sorumludur. PCI ve USB veri yolundan güç yönetimi ve giriş çıkış birimlerinden yongalar sorumludur. 

Anakart Çeşitleri

Bu bileşenlerin çeşitlerini anakart karşılaştırma yoluyla görüntüleyebilirsiniz. Anakartları satın alırken, çeşitli kriterleri yerinde ve doğru bir şekilde saptamanız gerekir. Anakart işlemci uyumu ise doğru anakart seçimiyle mümkün olacaktır. Kaliteli işlemcilerin, diğer donanımların performansını etkileyemeyecek özellikte olmalıdır. Bunun yanı sıra, yoğun kullanımlar esnasında ise ısınma gibi problemler yaşanıyorsa, bu durumun çözümü için tasarlanan soğutmalı modeller tercih edilmelidir. Soğutmalı ürünlerin içine yerleştirilen soğutma sistemleri sayesinde, uzun süre devam eden oyunlarda ya da işlemlerde ısınma problemi yaşanmaz. Kalite düzeyi yüksek olan materyallerle üretilen ve ısınma sorunu yaşatmayan ürünler son derece idealdir. 

Tüm anakart bağlantıları, soğutmalı sistemli olanlarda güvenilir bir şekilde korunmaktadır. Böylece ürününüze gelen anlık elektrik dalgalanmalarına karşı da bilgisayarınız korunmuş olur. Bilgisayarda uzun süre zaman geçiren ve oyun oynayan bireyler düşünülerek tasarlanan anakartlar overlock özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde ise işlemci ve bellek hızları da yükseltilmektedir. Kullanıcılara sunulan performans hızlarını daha ileri seviyelere taşıyabilirsiniz. Tercih edeceğiniz gaming anakart modelleri, hızı düşürmeden yüksek koruma elde etmenizi sağlar. Kesintisiz performans için Gamer’lar son derece ideal bir alternatiftir. Satın alınacak anakart modelleri arasında kullanım amacınız ve sıklığınıza bağlı olarak tasarlanan özellikteki ürünleri tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda, takılı olan aygıtların hızını dengelemek ve ayarlamak donanımlar arasındaki veri iletişimini koordine eder. 

Bilgisayarlarla Uyumlu Anakartlar

Soket tipi ve numarası satın alınacak anakartların önemi fazladır. Çünkü alınacak anakartların işlemcinizle uyumluluğunun yanı sıra işlemcilerin soketlerle de uyumlu olması gerekir. Her bilgisayara uyumlu olarak tasarlanan anakart modeli bulunmaktadır. Ancak soket tipine bağlı olarak tercih yapmanız gerekir. Soket numarası ve pin sayısı aynı anlamları ifade eden kavramlardır. Ürününüzün üstünde yer alan pin sayısı ve soket numaraları anakart ve işlemci arasındaki bağlantıyı sağlar. Bu bağlantı sayesinde, bilgisayarınızın hızı oldukça yüksek olacaktır. Zaman zaman anakartların arıza vermesi mümkündür. Ancak anakart tamiri ile olası problemler ortadan kaldırılabilir. 

Hafıza bus hızı da bilgisayarların desteklediği ram hızını belirler. Tercih edeceğiniz ürün ile uyumlu olan RAM seçimini yapmanız gereklidir. Eğer görüntünün önemli olduğunu düşünüyorsanız, Led özelliği olan ürünleri satın almalısınız. Çünkü birbirinden farklı ışıklandırmalarla çalışma alanınızı ya da odanızı renklendirebilirsiniz. Anakart bilgisayarlarınızın donanım ve teknik özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca işlemcilerin ve donanımların birbiriyle uyumlu olarak çalıştırılması için hız ve performansına dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin, satın alacağınız anakartların çok hızlı bir potansiyel sağlaması da önemlidir. Fakat bu hızın potansiyeli de bilgisayarların bütün parçalarıyla uyumlu olduğundan emin olunmalıdır. Çünkü bilgisayarların pek çok parçasının yenilenerek hızının yükselmesini sağlayabilirsiniz. 

Anakart Nasıl Öğrenilir?

Anakart nasıl öğrenilir? Sorusu bilgisayar kullanıcıları tarafından sık sık yönlendirilir. Ekran kartlarını yükseltmek adına veya sürücüleri online olarak geliştirmek için anakartlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bazı donanımların yükseltilebilmesi için bu işleme konu olan parçaların anakart tarafından desteklenmesi gerekir. Bunun yanı sıra, donanımlarla uyumlu olması da büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca uyumluluğunu öğrenebilmek için de anakart modelinin numarasını bilmek gerekir. Eğer bilgisayarınızın anakart bilgilerini edinmek istiyorsanız, iki farklı yöntemle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İlk yöntemde sistem bilgileri üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu aşamada önemli olan bilgisayarın komut sistem bilgi sayfasına erişmek gerekir. 

Komut sisteme ulaştıktan sonra, başlat tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan menüden “çalıştır” yazmalısınız. Bu yazıyı yazdıktan sonra, karşınıza çıkan sayfada msinfo32.exe kavramının aranması gerekir. Bu aramanın ardından ise numara ve model bilgileri karşınıza çıkar. Diğer yöntemin farkı ise karşınıza çıkan sayfada dxdiag yazarak arama yapılmalıdır. 

Anakart Fiyat Aralıkları

Anakart fiyatları, belli başlı unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Beğeninize sunulmakta olan pek çok farklı markada anakart modeli bulunmaktadır. Anakart modelleri arasında, ürünlerin kullanım alanları, amacı, sıklığı ve benzeri belirleyerek tercih edeceğiniz ürüne karar verebilirsiniz. Anakartların temel işlevleri ise bazı parçalara gereksinim vardır. Örneğin, elektrik enerjisinin dağıtılması ve takılı olan aygıtlar arasındaki veri iletişimini de düzenler. Her anakartın özelliği birbirinden farklıdır. Buna bağlı olarak da ürünlerin fiyat aralıkları birbirinden farklıdır. 

Bir takım anakartlarda üst düzey ses yongası, grafik işlemci, özel ağ bileşenleri ve benzeri özellikler vardır. Bunun yanı sıra, soğutma çözümleri gibi özellikler sunan oyun severlere hitap eden fonksiyondaki ürünler de mevcuttur. Overlock olarak isimlendirilen ekran kartları, bellek ve işlemci hızlarının belirli bir miktarda voltaj vererek hızları ayarlanabilir. Fabrika çıkış hızlarından daha yüksek seviyelere çıkarılması işlemine de olanak sağlayan anakartlar da vardır. Bu gibi özellikler ise anakartların fiyat aralıklarına yansıyan durumlar arasındadır. 

Günlük hayatta çoğunlukla kullanılan USB girişler ve bu girişlerin yapıları son derece önemlidir. Bu özellikler, doğrudan anakartın modeline de bağlı bir durumdur. Örnek verilecek olursa; yeni nesil anakartlarda birden fazla USB 3.0 ve USB 3.1 arabirime sahip olan girişler yer alır. Ancak eski sistemli olarak tasarlanan anakartlar da düşük özellikli üretim yapıları bulunmaktadır. Eski nesil anakartlarda USB 2.0 ve bir ya da iki adet USB 3.0 arabirime sahip olan girişler vardır. Seçeceğiniz anakartların işlevsellikleri ve fonksiyonlarına bağlı olarak da fiyat aralıkları birbirinden ayrılır. Bu fonksiyonlar, girişler ve üstünde yer alan yuvalar da fiyatlara etki eder. Bunun yanı sıra, ekstra olarak yer alan özellikler ise anakart fiyatlarının farklı olmasına neden olur. 

Anakartlar Ne İşe Yarar?

Anakartların yaptığı işlemler, 6 gruplama işlemiyle çalışır. Bunların başında güç kaynağının olması ve güç dağılımı yapması yer alır. Bileşenlerin güç kaynağına sahip olmasıyla birlikte, güç dağılımı da gerçekleşebilir. 

Anakart Yanması Neden Gerçekleşir?

Anakartlar, yanlış kullanımlara bağlı olarak arıza verebilir. Yanan anakartların korunması için bir takım unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, cihazınızı su ile temas ettirmemeniz gerekir. Çünkü en fazla anakart yanma nedenleri arasında sıvı teması yer alır. 

Anakart Nasıl Seçilir?

Anakartlar, bütün donanımları işlemciye bağlayan parçalardır. Güç kaynağından da elektriğin dağılmasına ve depolama alanını sağlayan önemli parçalar arasında yerini alır. Anakart işlemcilerin birbiriyle uyumlu olduğu ürünler tercih edilmelidir. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Anakart

976 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Satıcı