İnternet, günümüzün vazgeçilmez iletişim kanallarından birisidir. Ev ve işyerleri gibi mekanlarda DSL ve fiber internet hizmetlerinden faydalanılabilmesi için kullanılan modemlere; bilgisayarlar ile kablosuz şekilde bağlanılabilmesi için bilgisayarın bir wireless adaptörüne sahip olması gerekir. Bu parçası dahili olarak bulunmayan ya da çalışmayan bilgisayarlarla kablosuz ağlara bağlanılabilmesi içinse bilgisayara çeşitli şekillerde takılabilen wireless adaptörlerine ihtiyaç duyulur.

Wireless Adaptör

Kablosuz bağlantı özelliğine sahip olmayan bilgisayarlar USB, PCI ve PCMCIA gibi yuvalarla bilgisayara bağlanabilen adaptör modelleri ile bu özelliğe sahip olabilirler. Bu ürünler bilgisayarlara kablosuz ağlara bağlanma yeteneği kazandırmalarının yanı sıra kablosuz özelliği olan ancak bağlantı açısından istenen performansı vermeyen bilgisayarlarda da kullanılabilir. Özellikle de dahili wireless adaptörünün düşük kalitede olmasından ya da sağlıklı çalışmamasından kaynaklanan bu tip durumlarda bilgisayarın kablosuz çekim gücü oldukça düşük olabilir. Bu tip bir sorunlar, dBi değeri yüksek, yani güçlü anten veya antenlere sahip ürünler kullanılarak çözülebilir. Bilgisayarların kablosuz şekilde internete bağlanabilmesini sağlayan bu cihazların kurulumları ve kullanımları da oldukça pratiktir. Hatta bazı modellerde cihazın daha rahat konumlandırılabilmesi için uzatma kabloları da bulunur.

İnternet bağlantısı sağladıkları için bu cihazların veri aktarım hızları çok önemlidir. Daha önceleri kablolu bağlantı ile kablosuza göre daha yüksek hızlı veri aktarımı sağlanabilirken, günümüzde kablosuz internet ile 1300 Mbps değerine kadar veri aktarımı yapılabilmesi bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Ancak yüksek hızda veri aktarımı için hem kablosuz modemin hem de bilgisayarda kullanılan wireless adaptörün yüksek hızları desteklemesi gerekir.

Wireless Adaptör Fiyatları

Wireless adaptör fiyatları; çekim gücü, veri aktarım hızı ve bağlantı tipine göre farklılık gösterebilir. Cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ürünün bilgisayara ne şekilde bağlandığıdır. USB girişine takılarak kullanılan ürünler oldukça pratiktir. Bu ürünler bilgisayara herhangi bir USB girişi aracılığıyla takılırlar ve enerjilerini de bu girişten alarak çalışırlar. USB girişli ürünlerin yanında bilgisayar ana kartı üzerinde bulunan PCI ve PCMCIA slotlarına bağlanabilen ürünler de mevcuttur. Bu gibi, ana kart slotlarına takılan wireless adaptör çeşitlerinin USB bağlantılı modellere göre avantajı, sürekli takılıp çıkartılmaları gerekmemesidir. Ayrıca bu tip cihazlar bilgisayar gövdesinde bir çıkıntı oluşturmadıklarından dolayı, özellikle notebook bilgisayarların daha rahat kullanılmasını sağlarlar. Bu durum için üretilen oldukça küçük boyutlara sahip olan nano USB adaptör çeşitleri, notebook kullanımında herhangi bir problem yaratmazlar.

Wireless adaptör seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da cihazın sahip olduğu anten sayısı ve bu antenlerin gücüdür. Daha güçlü bir çekim ve daha geniş çekim menzili için daha fazla sayıda ve daha güçlü antenlere sahip ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca tercih edilecek ürünün antenlerinin hareketli olması ve değiştirilebilir olmaları da önemlidir.

Wireless Adaptör Ne İşe Yarar?

Wireless adaptörler, bilgisayarların kablosuz ağlara bağlanmalarını sağlayan araçlardır. Bu cihaz modelleri, dahili bir wireless adaptörü olmayan bilgisayarların internete bağlanabilmeleri için gereklidir. Bu şekilde kablosuz bir modemden gönderilen radyo sinyalleri adaptörün alıcı anteni tarafından toplanır ve bu sinyaller işlenerek bilgisayara gönderilir. Bu şekilde bilgisayarlarda kablosuz bağlantı ile internet erişimi sağlanabilir. Dahili bir adaptöre sahip olmayan bilgisayar modellerinin yanında, bu parçanın bulunduğu ancak donanımsal ya da yazılımsal nedenlerden dolayı çalışmadığı bilgisayarlarda da kablosuz internet bağlantısı için wireless adaptörler kullanılabilir. Bu cihazlar genellikle kurulum gerektirmezler ya da oldukça pratik şekilde kurularak kısa sürede kullanıma hazır olurlar.

Wireless adaptörler çoğunlukla USB girişinden kullanılırlar. Ancak bu seçeneğin dışında adaptörün ana kart üzerindeki ilgili yuvalara takıldığı modeller de bulunur. Farklı ebatlarda ve sayılarda antenlere sahip olan bu ürünlerin sahip oldukları antenlerin gücü, cihazın çekim kapasitesini belirler. Daha güçlü antenlerle donatılmış ürünlerle daha iyi çekim kuvveti sağlanarak uzak mesafelerden bile kablosuz ağlara sorunsuz şekilde bağlanılabilir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Wireless Adaptör Fiyatları

150 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. TP-LINK Wireless Adaptörler
  2. Everest Wireless Adaptörler
  3. Platoon Wireless Adaptörler
  4. Tenda Wireless Adaptörler
  5. Asus Wireless Adaptörler
  6. Dark Wireless Adaptörler
  7. Havana Wireless Adaptörler
  8. Keenetic Wireless Adaptörler
  9. Concord Wireless Adaptörler
  10. OEM Wireless Adaptörler
  11. PolyGold Wireless Adaptörler
  12. Xiaomi Wireless Adaptörler
  13. Zyxel Wireless Adaptörler
  14. Buffalo Wireless Adaptörler
  15. Cnet Wireless Adaptörler
  16. Compaxe Wireless Adaptörler
  17. Edimax Wireless Adaptörler
  18. GOMAX Wireless Adaptörler
  19. Inca Wireless Adaptörler
  20. Magbox Wireless Adaptörler
  21. Netis Wireless Adaptörler
  22. Techsmart Wireless Adaptörler
  23. TriLine Wireless Adaptörler
  24. Alfa Wireless Adaptörler
  25. Appa Wireless Adaptörler
  26. Ataba Wireless Adaptörler
  27. Atlanta Wireless Adaptörler
  28. Aztech Wireless Adaptörler
  29. BLUECAT Wireless Adaptörler
  30. Blueway Wireless Adaptörler
  31. CBTX Wireless Adaptörler
  32. Cenix Wireless Adaptörler
  33. Dexonic Wireless Adaptörler
  34. Hadron Wireless Adaptörler
  35. Infomax Wireless Adaptörler
  36. Kutsan Wireless Adaptörler
  37. LineOn Wireless Adaptörler
  38. Linksys Wireless Adaptörler
  39. Mestech Wireless Adaptörler
  40. Mobitell Wireless Adaptörler
  41. Narita Wireless Adaptörler
  42. Netmaster Wireless Adaptörler
  43. Next Wireless Adaptörler
  44. Nivagatore Wireless Adaptörler
  45. Powermaster Wireless Adaptörler
  46. Qport Wireless Adaptörler
  47. Realtek Wireless Adaptörler
  48. Redline Wireless Adaptörler
  49. Rose Wireless Adaptörler
  50. Serel Wireless Adaptörler
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Adaptör Bağlantısı
 6. Kablosuz Bağlantı Hızı A-Z
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013122/103939
Başa dön