İnternet, günümüzün vazgeçilmez iletişim kanallarından birisidir. Ev ve işyerleri gibi mekanlarda DSL ve fiber internet hizmetlerinden faydalanılabilmesi için kullanılan modemlere; bilgisayarlar ile kablosuz şekilde bağlanılabilmesi için bilgisayarın bir wireless adaptörüne sahip olması gerekir. Bu parçası dahili olarak bulunmayan ya da çalışmayan bilgisayarlarla kablosuz ağlara bağlanılabilmesi içinse bilgisayara çeşitli şekillerde takılabilen wireless adaptörlerine ihtiyaç duyulur.

Wireless Adaptör

Kablosuz bağlantı özelliğine sahip olmayan bilgisayarlar USB, PCI ve PCMCIA gibi yuvalarla bilgisayara bağlanabilen adaptör modelleri ile bu özelliğe sahip olabilirler. Bu ürünler bilgisayarlara kablosuz ağlara bağlanma yeteneği kazandırmalarının yanı sıra kablosuz özelliği olan ancak bağlantı açısından istenen performansı vermeyen bilgisayarlarda da kullanılabilir. Özellikle de dahili wireless adaptörünün düşük kalitede olmasından ya da sağlıklı çalışmamasından kaynaklanan bu tip durumlarda bilgisayarın kablosuz çekim gücü oldukça düşük olabilir. Bu tip bir sorunlar, dBi değeri yüksek, yani güçlü anten veya antenlere sahip ürünler kullanılarak çözülebilir. Bilgisayarların kablosuz şekilde internete bağlanabilmesini sağlayan bu cihazların kurulumları ve kullanımları da oldukça pratiktir. Hatta bazı modellerde cihazın daha rahat konumlandırılabilmesi için uzatma kabloları da bulunur.

İnternet bağlantısı sağladıkları için bu cihazların veri aktarım hızları çok önemlidir. Daha önceleri kablolu bağlantı ile kablosuza göre daha yüksek hızlı veri aktarımı sağlanabilirken, günümüzde kablosuz internet ile 1300 Mbps değerine kadar veri aktarımı yapılabilmesi bu sorunu ortadan kaldırmıştır. Ancak yüksek hızda veri aktarımı için hem kablosuz modemin hem de bilgisayarda kullanılan wireless adaptörün yüksek hızları desteklemesi gerekir.

Wireless Adaptör Fiyatları

Wireless adaptör fiyatları; çekim gücü, veri aktarım hızı ve bağlantı tipine göre farklılık gösterebilir. Cihaz seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk nokta, ürünün bilgisayara ne şekilde bağlandığıdır. USB girişine takılarak kullanılan ürünler oldukça pratiktir. Bu ürünler bilgisayara herhangi bir USB girişi aracılığıyla takılırlar ve enerjilerini de bu girişten alarak çalışırlar. USB girişli ürünlerin yanında bilgisayar ana kartı üzerinde bulunan PCI ve PCMCIA slotlarına bağlanabilen ürünler de mevcuttur. Bu gibi, ana kart slotlarına takılan wireless adaptör çeşitlerinin USB bağlantılı modellere göre avantajı, sürekli takılıp çıkartılmaları gerekmemesidir. Ayrıca bu tip cihazlar bilgisayar gövdesinde bir çıkıntı oluşturmadıklarından dolayı, özellikle notebook bilgisayarların daha rahat kullanılmasını sağlarlar. Bu durum için üretilen oldukça küçük boyutlara sahip olan nano USB adaptör çeşitleri, notebook kullanımında herhangi bir problem yaratmazlar.

Wireless adaptör seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da cihazın sahip olduğu anten sayısı ve bu antenlerin gücüdür. Daha güçlü bir çekim ve daha geniş çekim menzili için daha fazla sayıda ve daha güçlü antenlere sahip ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca tercih edilecek ürünün antenlerinin hareketli olması ve değiştirilebilir olmaları da önemlidir.

Wireless Adaptör Ne İşe Yarar?

Wireless adaptörler, bilgisayarların kablosuz ağlara bağlanmalarını sağlayan araçlardır. Bu cihaz modelleri, dahili bir wireless adaptörü olmayan bilgisayarların internete bağlanabilmeleri için gereklidir. Bu şekilde kablosuz bir modemden gönderilen radyo sinyalleri adaptörün alıcı anteni tarafından toplanır ve bu sinyaller işlenerek bilgisayara gönderilir. Bu şekilde bilgisayarlarda kablosuz bağlantı ile internet erişimi sağlanabilir. Dahili bir adaptöre sahip olmayan bilgisayar modellerinin yanında, bu parçanın bulunduğu ancak donanımsal ya da yazılımsal nedenlerden dolayı çalışmadığı bilgisayarlarda da kablosuz internet bağlantısı için wireless adaptörler kullanılabilir. Bu cihazlar genellikle kurulum gerektirmezler ya da oldukça pratik şekilde kurularak kısa sürede kullanıma hazır olurlar.

Wireless adaptörler çoğunlukla USB girişinden kullanılırlar. Ancak bu seçeneğin dışında adaptörün ana kart üzerindeki ilgili yuvalara takıldığı modeller de bulunur. Farklı ebatlarda ve sayılarda antenlere sahip olan bu ürünlerin sahip oldukları antenlerin gücü, cihazın çekim kapasitesini belirler. Daha güçlü antenlerle donatılmış ürünlerle daha iyi çekim kuvveti sağlanarak uzak mesafelerden bile kablosuz ağlara sorunsuz şekilde bağlanılabilir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Wireless Adaptör Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 425 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013122/103939