En Ucuz Taşınabilir SSD Fiyatları

Harici veya USB portable SSD olarak da bilinen taşınabilir SSD, yerli ve yabancı markalar tarafından üretilerek, farklı kapasite seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulur. “Taşınabilir SSD nedir?” sorusunun en sade yanıtı ise USB arayüzü ile bilgisayarlara bağlanan harici bir depolama birimi” olur. Tıpkı hafıza kartı gibi taşınabilir boyutlarda olan söz konusu aygıtlar, kullanıcıların kişisel verilerini güvenle depolama, yedekleme veya bir yerden başka bir yere taşıma olanağı tanır. Bununla birlikte özel arşivler oluşturmak için de iyi bir seçenektir. Örneğin, yüksek çözünürlüklü filmlerden veya video oyunlardan oluşan devasa bir arşiv için yüksek kapasiteli bir SSD tercih edilebilir. Kapasite, boyut, okuma hızı ve güvenlik önlemleri açısından birçok modeli bulunan söz konusu aygıtlar, farklı fiyat seçenekleri ile satışa sunulur. Başka bir ifadeyle, SSD taşınabilir harddisk fiyatları geniş bir aralığı kapsadığı için hemen her bütçeye uygun model bulmak mümkündür.

Taşınabilir SSD Özellikleri

Açılımı “Solid State Drive” yani “Katı Hal Sürücüsü” olan SSD’ler, HDD olarak adlandırılan sabit diskler ile aynı amaca hizmet eder. Bu depolama birimlerinin taşınabilir olanları ise sabit diskler gibi bilgisayar kasası içine takılarak değil USB arayüzünü kullanarak sisteme bağlanır. “Taşınabilir SSD ne işe yarar?” sorusunun yanıtı ise söz konusu depolama biriminin taşınabilir olmasında gizlidir. Çünkü, söz konusu aygıtlar sabit disklerin aksine tak-çalıştır özelliğine sahip olan ve kullanıcının tıpkı hafıza kartı gibi kullanabileceği depolama cihazlarıdır.120 GB ile 8 TB arasında değişen kapasite seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulan SSD taşınabilir harddisk modellerinde en sık tercih edilenler 256 GB, 500 GB, 1 TB ve 2 TB olanlardır.

Okuma hızı çok yüksek olduğu için sabit disklere kıyasla bilgisayarın daha hızlı yanıt vermesine ve dolayısıyla daha hızlı çalışmasına katkı sağlayan SSD’ler, 2000 MB/s’ye varan okuma yazma hızları sayesinde hem verilerin çok hızlı transfer edilmesini sağlar hem de depoladığı dosyaları çok hızlı açar. İşletim sisteminin söz konusu depolama birimine kurulması ile bilgisayarın genel olarak daha hızlı çalışması da sağlanabilir. Bu nedenle uzmanların taşınabilir SSD tavsiye ve önerilerinde, cihaz kapasitesinin yanı sıra okuma ve yazma hızlarının da dikkate alınması belirtilir.

Taşınabilir SSD Modelleri

Markadan markaya değişen modelleri ile farklı beklenti ve ihtiyaçlara çözümler sunan SSD taşınabilir disk ürünleri, farklı depolama alanları ile dikkat çeker. Bu noktada en sık tercih edilenler, kullanıcıya 1 TB yani 1.024 GB depolama alanı sunan 1 TB SSD taşınabilir harddisk modelleridir. Bunların okuma hızı 4800 MB/s ile 2000 MB/s arasında değişirken yazma hızı ise 450 MB/s ile 2000 MB/s arasında farklılık gösterir. Ayrıca, USB arayüzünün versiyonuna göre de farklı 1 TB taşınabilir SSD modelleri vardır. Örneğin, bazı markalar USB 3.0, 3.1 ve 3.2 teknolojilerini destekleyen cihazlar üretirken bazı markalar ise USB 2.0 arayüzünü kullanmayı tercih eder.

Okuma/yazma hızları ile bağlantı teknolojisi marka ve model bazında farklı seçenekler sunarken çok yönlü SSD modelleri bulmak da mümkündür. Bu çok yönlü modeller arasında yer alan game drive ürünleri, video oyun arşivlemek ve yüklemek için üretilir. Söz konusu game drive modelleri arasında belirli bir oyunun konseptine göre tasarlananlar da bulunur. Bu tarz özel konseptli ve sınırlı sayıda olan cihazlar, fiyat açısından da klasik modellerden ayrılır. Dolayısıyla taşınabilir SSD fiyatları, özel üretim ve klasik modeller arasında da farklılık gösterir.

Taşınabilir SSD Kullanımı

Sisteme dışarıdan bağlanarak kullanılan harici depolama aygıtları arasında yer alan ve ultra hızlı veri transferine imkân tanıdığı için oldukça popüler olan taşınabilir SSD’ler, hemen herkese hitap eden kullanım aşamaları ile benzerlerinden ayrılır. USB bağlantı arayüzü üzerinden sisteme bağlanmalarının yanı sıra formatlanarak tamamen temizlenmeleri de oldukça kolaydır. Tüm kullanıcıların aklında olan “Taşınabilir SSD nasıl kullanılır? sorusunun yanıtı da olan kullanım amaçları şu şekilde sıralanır:

 • Taşınabilir SSD, bilgisayarın uygun olan USB soketine bağlanır. Bu noktada cihaz çok yönlü USB arayüzlerini destekliyor ise bağlantının daha hızlı olması için 3.0, 3.1 ve 3.2 gibi yüksek USB teknolojisine sahip soket tercih edilmelidir.
 • Cihaz ile birlikte gelen yazılım, önergeler takip edilerek bilgisayara kurulur.
 • Kurulum tamamlandıktan sonra söz konusu harici depolama birimi tıpkı bilgisayardaki sabit disk gibi veri depolamak için kullanılır.
 • Tüm bunların ardından SSD’ye kişisel dosyalar yedeklemek, başka cihazlara veri transferi yapmak için kullanmak ve oyun yüklemek mümkündür.
 • Taşınabilir SSD içindeki tüm verilerin silinmesi için diske format atmak yeterlidir.

Taşınabilir SSD Avantajları

USB bellekler gibi çalışan ve harici depolama alanı sunan SSD’ler pek çok avantajı bir arada sunar. Kullanıcılara zaman kazandıran ve veri saklama/transfer süreçleri pratik hale getiren avantajlar şunlardır:

 • Taşınabilir boyutta oldukları için kullanıcı dilediği zaman dilediği yere zahmetsizce götürebilir, gün boyunca yanında taşıyabilir.
 • Kişisel dosyaları yedekleme veya arşivleme ayrıcalığı sunmasının yanı sıra bağlı oldukları sistemin hızlanmasına katkı sağlar.
 • Dayanıklı kasaları sayesinde fiziksel açıdan kolay deforme olmaz. Ayrıca verileri silinmeye karşı korur.
 • Yüksek okuma ve yazma hızları sayesinde çok büyük boyutlu dosyaları dahi kısa sürede taşıma olanağı tanır. Ayrıca, yüklü dosyaları ve programları da anında çalıştırır.
 • Taşınabilir SSD 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB veya 8TB olabilir. Dolayısıyla kullanıcılar ihtiyaçlarına en uygun olanı tercih edebilir.
 • Kurulumdan formatlamaya son derece pratik bir kullanım süreci sunar. Tecrübesiz kullanıcılar dahi rahatlıkla kullanabilir.

Taşınabilir SSD Fiyatları

Oldukça geniş marka ve model alternatifine sahip olan portable SSD’ler, tıpkı USB bellekler gibi kapasiteden boyuta, okuma-yazma hızından güvenlik önlemlerine kadar değişen pek çok etkene göre farklı şekilde fiyatlandırılır. Dolayısıyla taşınabilir SSD harddisk fiyatları da USB bellek fiyatları gibi zengin seçenekler sunar. Söz konusu ürünler arasında her bütçeye hitap eden uygun fiyatlı modeller bulunduğu gibi sınırlı üretim olup çok yüksek depolama alanı sunduğu için farklı şekilde fiyatlandırılan modeller de bulunur. Tüm bunların yanı sıra harici SSD’ler formatlanarak defalarca kullanılabilen aygıtlar olduğu için oldukça uzun bir kullanım ömrü vadeder. Siz de kişisel verilerinizi güvenle transfer edebilmek, mevcut sisteminizdeki dosyaları aktararak bilgisayarınızın hızlanmasını sağlamak, çok büyük boyutlu video/fotoğraf dosyalarınızı çözünürlük kaybı olmaksızın saklamak/yedeklemek ve kişisel arşivlerinizi uzun yıllar boyunca güvenle saklamak istiyorsanız, taşınabilir SSD modellerini tercih edebilirsiniz.

Taşınabilir SSD alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Harici veya portable olarak da adlandırılan söz konusu depolama aygıtları, kapasitesi ve okuma/yazma hızına dikkat edilerek tercih edilmelidir. Bununla birlikte, USB arayüzünü kullanarak sistemlere bağlanabildikleri için uyumlu USB teknolojisi de dikkate alınmalıdır.

Taşınabilir SSD güvenli midir?

8K çözünürlüğe varan video ve fotoğrafları çok kısa bir sürede transfer edecek kadar hızlı ve söz konusu içeriklerde çözünürlük ve kalite kaybına neden olmayacak kadar başarılı olan SSD’ler, formatlanana kadar içindeki verileri korur. Ayrıca, özel programlar ile kişisel verileri şifre ile koruma avantajı da sunar.

Taşınabilir SSD kutusu nedir?

SSD’yi bilgisayara bağlamaya olanak tanımasının yanı sıra dış etkenlere karşı da koruyan söz konusu kutular, hem kullanım hem de taşıma kolaylığı sağlayan aksesuarlardır. 2.3 inç ve 3.5 inç olarak üretilen bu kutular, harddiskleri de harici disk gibi kullanma avantajı sunar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Taşınabilir SSD

296 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Kapasite
Toplam 37 / 296 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Type-CType-C bir tür bağlantı çeşididir. USB bağlantı noktasının teknolojisini ifade eden terim, USB bağlant çeşidini tanımlar. Telefon, dizüstü bilgisayar, flash bellek, fotoğraf makinesi bağlantılarında kullanılır.  Aygıtların şarj edilmesini, güç çıkışını, araçlar arasında veri aktarımını, video çıkışlarını sağlar. USB-B port yerine USB-C port ile cihazlarda yer alır. Type-C bağlantı kabloları, USB-C portlara takılarak kullanılır. Konnektör üzerinde 24 adet pin bulunur, bu sayede aktarımda üstün performans vadedilir.  USB Type-C, harici bir cihazdan ana bilgisayara veri aktarırken yüksek hız sağlar. Dosyaların yavaş aktarımı sorunu böylelikle ortadan kalkar. Diğer USB portlarına göre ortalama 2 kat daha hızlı iletişime imkân verir. USB Type-C ile hızlı şarj yapılabilir. USB-C porta sıradan bir mikro şarj kablosu taktığınızda bile şarj hızının arttığını fark edebilirsiniz. Type-C bağlantı kabloları, ekstra hızlı güç alımını mümkün kılar. USB Power Delivery teknolojisini destekleyen bir cihaz 100 W'a kadar enerji aktarımı yapabilir. Şarj etme, veri aktarımı, video özellikleri için tek bir konnektör yeterlidir. Tek port üzerinden çoklu bağlantı yapılabilir. HDMI ve Display port bağlantıları yapabilmek, C portun avantajları arasındadır. Tüm avantajların yanında Type-C'yi ters takmanın mümkün olmaması da kullanıcılar için pratiklik sağlar.  USP Type-C portları çok daha ince ve hafiftir. Bu nedenle cihazların hem ağırlık açısından hafiflediği hem de inceldiği gözlemlenir.  Type C 2016 yılında üst segment ürünlerle piyasaya giriş yapmıştır. Özellikle Asus, Lenovo, Huawei, Samsung ve Apple gibi büyük teknoloji firmaları başta olmak üzere birçok tanınmış elektronik markası, kısa sürede cihazlarının bağlantısını Type C'ye geçirmiştir. Hızla cihazlar arasında yaygınlaşan bağlantı, günümüzde bilgisayarlardan telefonlara, powerbank'lerden iPod"lara, tabletlerden fotoğraf makinelerine kadar birçok cihazda yer almaktadır.
Detaylar