Sarf malzemesi, sürekli tüketilen ve tüketildikçe yeniden tedarik edilmesi gereken malzemelere verilen genel bir isimdir. Çalışma ortamlarında bir makine için veya genel olarak çalışanların kullanımına sunulan malzemeler topluluğu olan sarf malzemeleri, sirkülasyonu fazla olan ürünlerdir.

Sarf Malzemesi Nedir?

Sarf malzemesi, bir makine ya da donanım ile çalışmak veya makineyi çalıştırmak için kullanılan malzemelerin bütünüdür. Farklı sektörlerde farklı amaçlarla sarf malzemeleri kullanılarak tüketilir. Bilgisayar sarf malzemesi olarak sayabileceğimiz kartuş, toner birer sarf malzemesidir. Sarf malzemelerini kullanım alanına ve yerine göre sınıflandırmak mümkündür. Kurum ve kuruluşlar sarf malzemelerini asgari oranda kullanmaya gayret göstererek tasarruf etmeye, çalışma maliyetlerini düşürmeyi amaçlar.

Sarf malzemesi kullanımını düşürmek için belli başlı yöntem ve tutumlar vardır. Çalışırken ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklerdeki cihazlarda sürekli olarak kullanılması gereken sarf malzemelerde örneğin toner, kartuş gibi malzemelerin sahip olunan markanın onayladığı ürünlerden tedarik etmek en iyi tasarruf yöntemidir.

Orijinal olmayan sarf malzemesi kullanımında daha çabuk tükenmekte ve bu da sarf malzemesine harcanan miktarın artmasına yol açmaktadır. Lisanslı sarf malzemesi kullanımı işlevselliği ve etkinliği konusunda kullanılan cihazın daha sağlıklı ve verimli çalışmasına yardımcı olur. Sarf malzemeleri daha birçok cihaz ve donanımda kullanılmaktadır. Scanner, yazıcı, fotokopi makinesi gibi cihazlarda kullanılan toner, kartuş, mürekkep, A4 kağıdı, fotoğraf baskı kağıdı gibi malzemeler bunlardan bazılarıdır. Bazı durumlarda değiştirilmesi gereken drum, yazıcı şeritleri ve filament gibi ürünler de kullanıcıların gereksinim duyabileceği malzemeler arasındadır.

Sarf Malzemeleri

Çalışma ortamlarında ve ofislerde sık sık kullanılan bu sarf malzemelerini tedarik ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar tüketimiz azaltmak ile birlikte daha fazla kullanıma imkan tanır. Orijinal ve lisanslı ürünler kullanmak daha uzun süre kullanılacağı ve daha çok işlem yapılacağı anlamına gelir. Orijinal olmayan bir kartuş alınıp kullanılmaya başlandığında basılan veya yazdırılan kağıt sayısı ile orijinal kartuş alınıp kullanıldığında yazdırılan veya basılan kağıt sayısı arasında ciddi farklar vardır. Üretici firmanın lisanslı kartuşu ile daha fazla basım işlemi gerçekleştirilirken, sahip olunan markanın onaylamadığı, üretmediği kartuş yada toner ile daha az yazdırma işlemi gerçekleştirilir.

Bu konuda birçok üretici firma da müşterilerine ve kullanıcılarına lisanslı sarf malzemesi kullanımı hususunda tavsiyelerde bulunurken, üretici firma tarafından onaylanmış sarf malzemesi tedariki için kolaylıklar sağlamaya çalışmaktadır. Markasız ve kalitesiz sarf malzemesi kullanmak cihaza, kullanıcıya ve çevreye ciddi zararlar verebilir. Doğru ürün kullanarak bu ciddi riskleri en aza indirmek ve aslında olması gerekenden daha az maliyetle sarf malzemesi tedariki yapmak mümkündür. Üretici firmalar tarafından tavsiye edilen sarf malzemesi kullanmakla cihazınızdan alacağınız kalite ve verim de üst seviyede olacaktır.

Üretici firmanın onaylamadığı sarf malzemeleri kullanmak cihazınızın ömrünü kısaltacağı gibi, çok sık arızalanmasına ve tamir edilmek için sık sık servise gönderilmesine neden olacaktır. Orijinal ve lisanslı olmayan sarf malzemeler kullanmak kullanılan kurum, kuruluş veya işletmeye uzun vadede ekonomik açıdan da ayrı bir külfet getirecektir. Sarf malzemelerinin tüketimi ve orijinal sarf malzemesi kullanımının önemini çalışanlarına anlatabilmek adına birçok büyük kurumsal şirket çalışanlarına bu konuda eğitim seminerleri düzenleyerek bilinçlendirmeyi ve bu sayede sarf malzemesi kullanımında tasarruf edebilmeyi amaçlamaktadır.

Orijinal sarf malzemesi, cihaz ile ne kadar uyumlu çalışıyorsa lisanslı olmayan sarf malzemesi de bir o kadar uyumsuz çalışır. Bu durum, ürünün düzgün çalışmasını engelleyebileceğinden cihazdan gerekli işlevselliğin ve verimin alınamamasına neden olur. Sarf malzemesi ne olursa olsun üretici firmanın onayladığı ve tavsiye ettiği malzemeler kullanılmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sarf Malzemeleri

Bilgisayar
Bilgisayar
Yazıcı
Yazıcı
Sarf Malzemeleri
Sarf Malzemeleri
Mürekkep Kartuşları
Mürekkep Kartuşları
Toner
Toner
Yazıcı Şeritleri
Yazıcı Şeritleri
Drum
Drum
Filament
Filament
Chip
Chip
Dolum Seti
Dolum Seti
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 24 / 10000+ ürün
DSACategoryId/2147483646/3013118/3013119