Bütün bilgisayar yazıcılarının çalışma prensipleri temelde bilgisayarda bulunan verileri mürekkep yardımıyla kağıda aktarmak şeklindedir. Nokta vuruşlu yazıcılar bunu mürekkepli bir şeride vuran iğneler yardımı ile yaparken, mürekkep püskürtmeli yazıcılar kartuşla, lazer yazıcılar ise toner aracılığıyla yaparlar. Mürekkep kartuşların özelliği, içlerinde sıvı olarak mürekkep bulundurması ve bu mürekkebin ani ısı değişimiyle oluşan yüksek basınç sonucu, kağıt üzerine püskürtmeleridir.

Mürekkep Kartuş Fiyatları

Püskürtmeli yazıcılarda kullanılan mürekkep kartuşlar, yazıcının tipine göre ikiye ayrılırlar; bunlardan birincisi klasik, tek kullanımlık kartuşlar; ikincisi ise daha yeni teknoloji olan mürekkep tanklı yazıcılarda kullanılan ve yazıcı üzerinde dolum yapılabilen kartuşlardır.

Tek kullanımlık kartuşlar, siyah veya renkli olmalarına göre farklı fiyatlara sahiptir. Renkli kartuşların fiyatları daha yüksektir. Ayrıca basabilecekleri maksimum sayfa sayısına göre de fiyatları değişir. Bunun dışında tek kullanımlık renkli kartuşlarda, yazılar silikleşmeye başladığından kartuş bitmiştir ve değiştirilmesi gerekir. Oysa dolum yapılabilen kartuşlarda, bütün renklerin değişmesine gerek yoktur. Sadece biten renk değiştirilir, bu da maliyet açısından kullanıcıya fayda sağlar. Bu tip kartuşların fiyatları, tek kullanımlık renkli kartuşlara göre daha pahalı olsa da sayfa baskı sayıları ve kaliteleri çok daha yüksektir.

Mürekkep kartuş fiyatları, kullandığınız yazıcının markasına göre de değişir. Yazıcınız ile aynı marka ve önerdiği tipte kartuş kullanmanız gerektiğinden, bazı yazıcı markalarının kartuş fiyatları diğerlerine göre daha uygun olabilir.

Orijinal Mürekkep Kartuş Seçiminin Önemi

Yazıcı kartuşları, mürekkep haznesi ve bu mürekkebi püskürten mekanizma olmak üzere iki bölümden oluşur. Kartuşların ön kısmında bulunan chip ise, yazıcınızın kendi kartuşunu tanımasını ve onaylamasını sağlar. Dolayısıyla yazıcınız ile aynı marka kartuş kullanmanız bu açıdan gereklidir.

Sonradan tekrar, tekrar doldurulan kartuşlarda ise bu chip bozulur, bundan dolayı yazıcınızda kilitlenmeler yaşanır. Kullanılan kalitesiz mürekkep, kartuşun mürekkep püskürtme mekanizmasını tıkayacağından kartuş bir kaç baskı sonrasında çalışmaz. Ayrıca yazıcınız, bu gibi teknik arızalar sebebiyle garanti kapsamı dışında kalır. Dolayısıyla maliyeti düşürmek amacıyla yaptığınız tasarruf, size daha büyük bir fatura olarak olumsuz yönde geri dönebilir.

Tekrar doldurulan kartuşların yanı sıra, yazıcınızı sahte ürünlerden de korumanız gerekir. Bu tip ürünler, orijinal gibi görünür ancak fiyatları daha ucuzdur. Baskı kaliteleri, orijinal kartuşa göre çok daha kötüdür ve en önemlisi bu ürünleri satın almak ve kullanmak, firmanız açısından yasal olmayabilir. Kısa vadede maliyet açısından orijinal olmayan kartuşlar size avantajlı görünse de, uzun vadede yazıcınızın ömrünü azaltacağından faydadan çok zarar getirebilir.

Orijinal Kartuş Nasıl Anlaşılır?

Bugün, orijinal marka kartuş kullanımı için bütün yazıcı markaları, kendi bünyelerinde sahte ürünlerle mücadele ediyorlar. Öncelikle sizin yapmanız gereken; güvenmediğiniz, bilmediğiniz yerlerden kartuş almamak, sadece yetkili satıcılardan alışveriş etmektir. Fiyatı orijinal üründen daha ucuz olan kartuşun, neden bu kadar ucuz olduğunu sorgulamak yerinde olacaktır.

Özellikle HP, Epson, Oki gibi markalar hem kutularının hem de kartuşlarının üzerine, özel ve ışığa tuttukça rengi değişen hologramlar basıyorlar. Ayrıca orijinal kutuların üzerinde ilk kez sizin açacağınız bir de güvenlik etiketi bulunuyor. Kutusu yıpranmış veya yırtılmış ürünler, muhtemelen içine orijinal olmayan ürün yerleştirilmiş sahte kartuşlardır. Bunun yanı sıra, kartuşun üzerinde de hiçbir çizik veya hasar olmaması gerekir.

Pek çok marka, orijinal ürün doğrulama yazılımı kullanmaktadır. Bilgisayarınıza ücretsiz indirebileceğiniz bu yazılım sayesinde kartuş yazıcınıza takıldığı anda kontrol edilir. Ayrıca yine ilgili markanın internet sitesine, satın aldığınız kartuşun seri numarasını girdiğinizde, ürünün orijinal olup olmadığı otomatik olarak denetlenir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Mürekkep Kartuşlar

+10.000 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. HP Mürekkep Kartuşlar
  2. Canon Mürekkep Kartuşlar
  3. Epson Mürekkep Kartuşlar
  4. Photo Ink Mürekkep Kartuşlar
  5. Ppt Mürekkep Kartuşlar
  6. Asyaink Mürekkep Kartuşlar
  7. Duruink Mürekkep Kartuşlar
  8. Photo Print Mürekkep Kartuşlar
  9. Nozzle Man Mürekkep Kartuşlar
  10. Ekoset Mürekkep Kartuşlar
  11. Xplus Mürekkep Kartuşlar
  12. For Lexmark Mürekkep Kartuşlar
  13. Daves Mürekkep Kartuşlar
  14. Fast Mürekkep Kartuşlar
  15. Pluscopy Mürekkep Kartuşlar
  16. PRINTPEN Mürekkep Kartuşlar
  17. Baskistan Mürekkep Kartuşlar
  18. Tnr Mürekkep Kartuşlar
  19. Toner Max® Mürekkep Kartuşlar
  20. BK Mürekkep Kartuşlar
  21. hementoner Mürekkep Kartuşlar
  22. Calligraph Mürekkep Kartuşlar
  23. QC Mürekkep Kartuşlar
  24. Lexmark Mürekkep Kartuşlar
  25. Cmk Mürekkep Kartuşlar
  26. ReTech Mürekkep Kartuşlar
  27. Print Pen Mürekkep Kartuşlar
  28. EndlessPrint Mürekkep Kartuşlar
  29. Proprint Mürekkep Kartuşlar
  30. Ricoh Mürekkep Kartuşlar
  31. Brother Mürekkep Kartuşlar
  32. İnkwell Mürekkep Kartuşlar
  33. Forprint Mürekkep Kartuşlar
  34. Smartink Mürekkep Kartuşlar
  35. Opas Mürekkep Kartuşlar
  36. Kartuşcum Mürekkep Kartuşlar
  37. Xerox Mürekkep Kartuşlar
  38. Mastek Mürekkep Kartuşlar
  39. Adler Mürekkep Kartuşlar
  40. Rengarenk Mürekkep Kartuşlar
  41. Cescesor Mürekkep Kartuşlar
  42. 504 Mürekkep Kartuşlar
  43. Fujifilm Mürekkep Kartuşlar
  44. Perfıx Mürekkep Kartuşlar
  45. ERC Mürekkep Kartuşlar
  46. Nanoprint Mürekkep Kartuşlar
  47. EkoPrint Mürekkep Kartuşlar
  48. History Mürekkep Kartuşlar
  49. Dell Mürekkep Kartuşlar
  50. Renksan Mürekkep Kartuşlar
 4. Renk A-Z
  1. Siyah
  2. 4 Renk
  3. Renkli
  4. Kırmızı
  5. Mavi
  6. Sarı
  7. Şeffaf
  8. 3 Renk
  9. Gri
  10. Açık Mavi
  11. Açık Kırmızı
  12. Açık Siyah
  13. 6 Renk
  14. Mat Siyah
  15. Altın
  16. Yeşil
  17. Turuncu
  18. Pembe
  19. Siyah - Sarı
  20. Açık Gri
 5. Fotoğraflı Değerlendirme
 6. Güncel Değerlendirme
 7. Fırsat Ürünleri
 8. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483646/3013118/3013119/243
Başa dön