Bütün bilgisayar yazıcılarının çalışma prensipleri temelde bilgisayarda bulunan verileri mürekkep yardımıyla kağıda aktarmak şeklindedir. Nokta vuruşlu yazıcılar bunu mürekkepli bir şeride vuran iğneler yardımı ile yaparken, mürekkep püskürtmeli yazıcılar kartuşla, lazer yazıcılar ise toner aracılığıyla yaparlar. Mürekkep kartuşların özelliği, içlerinde sıvı olarak mürekkep bulundurması ve bu mürekkebin ani ısı değişimiyle oluşan yüksek basınç sonucu, kağıt üzerine püskürtmeleridir.

Mürekkep Kartuş Fiyatları

Püskürtmeli yazıcılarda kullanılan mürekkep kartuşlar, yazıcının tipine göre ikiye ayrılırlar; bunlardan birincisi klasik, tek kullanımlık kartuşlar; ikincisi ise daha yeni teknoloji olan mürekkep tanklı yazıcılarda kullanılan ve yazıcı üzerinde dolum yapılabilen kartuşlardır.

Tek kullanımlık kartuşlar, siyah veya renkli olmalarına göre farklı fiyatlara sahiptir. Renkli kartuşların fiyatları daha yüksektir. Ayrıca basabilecekleri maksimum sayfa sayısına göre de fiyatları değişir. Bunun dışında tek kullanımlık renkli kartuşlarda, yazılar silikleşmeye başladığından kartuş bitmiştir ve değiştirilmesi gerekir. Oysa dolum yapılabilen kartuşlarda, bütün renklerin değişmesine gerek yoktur. Sadece biten renk değiştirilir, bu da maliyet açısından kullanıcıya fayda sağlar. Bu tip kartuşların fiyatları, tek kullanımlık renkli kartuşlara göre daha pahalı olsa da sayfa baskı sayıları ve kaliteleri çok daha yüksektir.

Mürekkep kartuş fiyatları, kullandığınız yazıcının markasına göre de değişir. Yazıcınız ile aynı marka ve önerdiği tipte kartuş kullanmanız gerektiğinden, bazı yazıcı markalarının kartuş fiyatları diğerlerine göre daha uygun olabilir.

Orijinal Mürekkep Kartuş Seçiminin Önemi

Yazıcı kartuşları, mürekkep haznesi ve bu mürekkebi püskürten mekanizma olmak üzere iki bölümden oluşur. Kartuşların ön kısmında bulunan chip ise, yazıcınızın kendi kartuşunu tanımasını ve onaylamasını sağlar. Dolayısıyla yazıcınız ile aynı marka kartuş kullanmanız bu açıdan gereklidir.

Sonradan tekrar, tekrar doldurulan kartuşlarda ise bu chip bozulur, bundan dolayı yazıcınızda kilitlenmeler yaşanır. Kullanılan kalitesiz mürekkep, kartuşun mürekkep püskürtme mekanizmasını tıkayacağından kartuş bir kaç baskı sonrasında çalışmaz. Ayrıca yazıcınız, bu gibi teknik arızalar sebebiyle garanti kapsamı dışında kalır. Dolayısıyla maliyeti düşürmek amacıyla yaptığınız tasarruf, size daha büyük bir fatura olarak olumsuz yönde geri dönebilir.

Tekrar doldurulan kartuşların yanı sıra, yazıcınızı sahte ürünlerden de korumanız gerekir. Bu tip ürünler, orijinal gibi görünür ancak fiyatları daha ucuzdur. Baskı kaliteleri, orijinal kartuşa göre çok daha kötüdür ve en önemlisi bu ürünleri satın almak ve kullanmak, firmanız açısından yasal olmayabilir. Kısa vadede maliyet açısından orijinal olmayan kartuşlar size avantajlı görünse de, uzun vadede yazıcınızın ömrünü azaltacağından faydadan çok zarar getirebilir.

Orijinal Kartuş Nasıl Anlaşılır?

Bugün, orijinal marka kartuş kullanımı için bütün yazıcı markaları, kendi bünyelerinde sahte ürünlerle mücadele ediyorlar. Öncelikle sizin yapmanız gereken; güvenmediğiniz, bilmediğiniz yerlerden kartuş almamak, sadece yetkili satıcılardan alışveriş etmektir. Fiyatı orijinal üründen daha ucuz olan kartuşun, neden bu kadar ucuz olduğunu sorgulamak yerinde olacaktır.

Özellikle HP, Epson, Oki gibi markalar hem kutularının hem de kartuşlarının üzerine, özel ve ışığa tuttukça rengi değişen hologramlar basıyorlar. Ayrıca orijinal kutuların üzerinde ilk kez sizin açacağınız bir de güvenlik etiketi bulunuyor. Kutusu yıpranmış veya yırtılmış ürünler, muhtemelen içine orijinal olmayan ürün yerleştirilmiş sahte kartuşlardır. Bunun yanı sıra, kartuşun üzerinde de hiçbir çizik veya hasar olmaması gerekir.

Pek çok marka, orijinal ürün doğrulama yazılımı kullanmaktadır. Bilgisayarınıza ücretsiz indirebileceğiniz bu yazılım sayesinde kartuş yazıcınıza takıldığı anda kontrol edilir. Ayrıca yine ilgili markanın internet sitesine, satın aldığınız kartuşun seri numarasını girdiğinizde, ürünün orijinal olup olmadığı otomatik olarak denetlenir.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Mürekkep Kartuşlar

21.622 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. HP Mürekkep Kartuşlar
  2. Samsung Mürekkep Kartuşlar
  3. Canon Mürekkep Kartuşlar
  4. Epson Mürekkep Kartuşlar
  5. Brother Mürekkep Kartuşlar
  6. Photo Ink Mürekkep Kartuşlar
  7. For Lexmark Mürekkep Kartuşlar
  8. Asyaink Mürekkep Kartuşlar
  9. Duruink Mürekkep Kartuşlar
  10. Premium Mürekkep Kartuşlar
  11. Ppt Mürekkep Kartuşlar
  12. Ekoset Mürekkep Kartuşlar
  13. Nozzle Man Mürekkep Kartuşlar
  14. PRINTPEN Mürekkep Kartuşlar
  15. Pluscopy Mürekkep Kartuşlar
  16. Adler Mürekkep Kartuşlar
  17. BK Mürekkep Kartuşlar
  18. Baskistan Mürekkep Kartuşlar
  19. Tnr Mürekkep Kartuşlar
  20. Lexmark Mürekkep Kartuşlar
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Renk A-Z
  1. Renkli
  2. Siyah
  3. 4 Renk
  4. Kırmızı
  5. Mavi
  6. Sarı
  7. Şeffaf
  8. 3 Renk
  9. Gri
  10. Açık Mavi
  11. Açık Kırmızı
  12. Mat Siyah
  13. 6 Renk
  14. Yeşil
  15. Açık Siyah
  16. Turuncu
  17. Açık Gri
  18. Lacivert
  19. Mor
  20. Pembe
 6. Üretim Türü
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013118/3013119/243
Başa dön