Ekran Kartları

Oyun tutkunlarının mesafeli yaklaşabildikleri ancak aynı serinin tam boyutlu ekran kartlarından büyük farkları bulunmayan mini ekran kartlarını, özellikle Mini-ITX yapıdaki bilgisayarlarınızla birlikte değerlendirebilirsiniz. Ekran kartı üreticilerinin, grafik işlemci üreticilerinden aldıkları yongaları kullanarak ve performans noktasında herhangi bir kısıntıya gitmeden ürettikleri mini boyutlu ekran kartları, bellek kapasitesi ve benzeri değerleriyle de tam boyutlu ekran kartlarıyla birebir aynıdır. Mini boyutlu ekran kartlarındaki temel farklılıklar, grafik işlemcinin saat hızlarının, genellikle fabrika çıkış hızlarında kalmasıdır ki bu değerler, zaten grafik yongasını üreten markalar tarafından belirlenir. Bellek saat hızları da ilgili grafik yongası için belirlenen standartları taşır. Bununla birlikte mini ekran kartlarının baskılı devre boyutları küçük olduğu için kullanılan soğutma çözümü de bu boyutlarla uyumluluk gösterir. Örneğin 29-30 cm’lik tam boyutlu bir ekran kartında çift ya da üç fan bulunabilirken mini boyutlu ekran kartlarında tek ya da en fazla çift fan bulunur. Bunun yegâne negatif etkisi, mini boy ekran kartlarının, büyük boyutlu muadillerine göre daha düşük bir hız aşırtma performansı sunmasıdır. Ancak grafik işlemci ve bellek hızları standart hızlarında çalıştığı için oyunlarda ve sentetik test yazılımlarında belirgin farklar gözlemlenmez.

Mini boy ekran kartlarının en büyük avantajıysa, yanınızda taşıyabileceğiniz ya da oturma odası veya salonunuza yerleştirebileceğiniz küçük ebatlardaki bilgisayar kasanızı, tam anlamıyla bir oyun makinesine dönüştürebilmenizdir. 25-30 cm uzunluğa sahip Mini-ITX kasalarda kullandığınız aynı form faktörüne sahip anakartlara kolayca takabileceğiniz ve tercih edeceğiniz ürüne göre 15-20 cm uzunluktaki mini boy ekran kartları, bilgisayarınızın toplam performansını da zirveye taşır. Oyun bilgisayarı olarak değerlendireceğiniz küçük bilgisayar kasanızı, çalışma süreçlerinde de kullanabilir, grafik tasarım, video render ve benzeri, ekran kartıyla daha verimli çalışan yazılımlara da tahsis edebilirsiniz. Büyük boyutlu ekran kartları gibi grafik işlemcisine binen yük ve ilgili birimin sıcaklığına göre hızını dinamik şekilde değiştirebilen fanlar, kartın daima serin ve sessiz çalışmasını sağlar. Ancak yoğun oyun seanslarında, ortam koşullarına bağlı olarak ekran kartı fanları işitilebilir düzeyde ses çıkarabilir.

Yapay Zekâ Destekli Modellerle Daha İyi Görüntüler

 

Grafik işlemci dünyasına yön veren sektörün öncü isimleri, her bir nesilde geliştirdikleri grafik işlemcilerin performansını artırmakla kalmamakta, grafik işlemcilere yeni üniteler ekleyerek çok daha maharetli hâle gelmesini sağlamaktadır. Yapay zekâ destekli görüntü oluşturma teknolojileri de böylesi yeteneklerden biridir. NVIDIA’nın öncülüğünü yaptığı bu mekanizmanın temeli, ilgili teknolojiyi destekleyen ekran kartlarının, ekrana yansıyacak görüntülerdeki piksellerin yalnızca yarısını matematiksel olarak hesaplayarak monitörün doğal çözünürlüğü kalitesinde görüntüler sunabilmesine dayanır. Şirketin kendine özgü yapay zekâ ağında bulunan ve düşük çözünürlükten iyi görüntü oluşturma konusunda eğitilmiş süper bilgisayarlarla yazılımsal olarak iletişime geçen ekran kartları, oyunlardaki bu özellik etkinleştirildiğinde farklı bir şekilde çalışmaya başlar. Normalden daha düşük çözünürlükte işlediği görüntüleri ekrana son derece ayrıntılı ve keskin şekilde aktarabilen ekran kartları, bunun neticesinde aynı çözünürlükte, oyunun çok daha akıcı çalışmasını mümkün kılar. Oynadığınız oyunları, çok yüksek çözünürlüklerde deneyimleme fırsatınız olmuyorsa ancak bu çözünürlüklerin getirdiği görüntü keskinliği ve detay artışından yararlanmak istiyorsanız, yapay zekâ destekli görüntü işleme özelliğini oyunlarda etkinleştirebilirsiniz.

Ekran kartı sürücüleri ve oyun güncellemeleriyle performansı ve görüntü kalitesi sürekli geliştirilen yapay zekâ görüntü işleme sistemi, getirdiği verimlilik kazanımına ek olarak oyun deneyiminizin de iyileşmesine katkıda bulunur. Örneğin, kullandığınız ekran kartı, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi destekliyorsa ve bu özellikten yararlanan oyunları akıcı olarak oynamak istiyorsanız, yapay zekâ destekli görüntü işleme özelliğini etkinleştirerek ışın izleme destekli sahneleri, grafik işlemcisine daha az yük bindirerek hesaplatabilirsiniz. Bunun neticesinde, herhangi bir grafik kısıntısına gitmeden, oyunların vadettiği muhteşem grafikler eşliğinde ve 60 kare/saniye seviyesinde oyun oynayabilir, takılma ve yavaşlamalar olmaksızın sinematik bir oyun tecrübesi elde edebilirsiniz.

Oyunlardaki Çözünürlük Ekran Kartı Belleğinde Belirleyici

Grafik işlem birimlerinde gerçekleşen büyük yenilikler, beraberinde ekran kartı belleklerinin artışını da getirmektedir. Ancak teknoloji ve oyun tutkunları, ekran kartı seçim aşamasında hangi bellek oranına sahip ekran kartlarının kendileri için uygun olduğu noktasında zaman zaman kararsız kalabilmektedir.

 

Oyun geliştiricilerin, oyunlarını hazırlarken başvurdukları oyun motorları, yapımlardaki kaplamaların bellekte kapladığı alan, kaplamalar için bir bellek havuzunun kullanılıp kullanılmayacağı gibi parametreler, ekran kartı bellek kullanım düzeyini doğrudan ya da dolaylı olarak değiştirir. Yeni nesil oyunların birçoğu, Full HD (1920 x 1080 piksel) çözünürlükte ve yüksek grafik detay seviyesinde, 4 ila 6 GB ekran kartı belleği kullanabilir. Bu değer, spesifik bazı değerlerin değiştirilmesiyle artabilir ya da azalabilir. Aynı grafik detay seviyesinde kalıp WQHD (2560 x 1440 piksel) çözünürlüğe geçildiğindeyse ekran kartı bellek kullanım miktarı 6 ila 8 GB arasına çıkabilmektedir. En yüksek grafik detay seviyesinde kalınıp çözünürlük 4K (3840 x 2160 piksel) seviyesine getirildiğinde ise kullanılan ekran kartı bellek oranı 8 GB ve üstü değerleri kolayca görebilir. Bu nedenle çok güçlü ekran kartlarında 10 GB, 12 GB, 16 GB ve üzeri grafik bellekleri bulunur. Daha alt segmentte yer alan ekran kartları, yeni nesil oyunlarda 4K gibi yüksek çözünürlüklerde akıcı bir oyun deneyimi sunamayacağı için ekran kartı üreticileri, hem maliyetleri kısmak hem de tam manasıyla kullanılmayacak bir donanım bileşeni eklememek adına bu tür ürünlere daha az grafik belleği konumlandırır.

Ekran kartlarındaki grafik bellek kullanımını azaltan unsurlar da bulunur ve bunların başında, yapay zekâ temelli görüntü işleme mekanizmaları gelir. İlgili özellik etkinleştirildiğinde ekrana yansıyan görüntüler, nispeten düşük çözünürlükte hesaplanıp yüksek çözünürlükte ekrana aktarıldığı için bellekte işgal edilen alan azalır. Örneğin bir oyunun WQHD çözünürlükte ve en yüksek grafik detay seviyesindeyken kullandığı ekran kartı belleği yaklaşık 5 GB olabilirken yapay zekâ destekli görüntü işleme sistemi devredeyken bu değer 4,5 GB seviyesine inebilmektedir.

Grafik İşlemcilerin Performansını Kolayca Ölçebilirsiniz

 Ekran kartlarının kalbinde yer alan ve içerisindeki işlem birimleri sayesinde grafik, yapay zekâ, fizik ve daha pek çok hesaplama işlemini gerçekleştiren grafik işlem birimleri (GPU), ekran kartlarının sınıflandırılmasında büyük rol oynar. Genel itibariyle; giriş, orta, üst, üst uç ve profesyonel olarak sınıflandırılan ekran kartlarının grafik işlemcileri, birbirinden farklı teknik özelliklere sahiptir. Örneğin, giriş segmentine konumlandırılan ekran kartlarında bulunan grafik işlemciler, HD (1280 x 720 piksel) gibi nispeten düşük çözünürlüklerde akıcı bir oyun deneyimi vadederken üst uç segmentteki ekran kartlarına güç veren grafik işlemciler, oyun tutkunlarının 4K ve üstü çözünürlüklerde, ray tracing gibi gelişmiş grafik imkânlarına tanıklık ederek oyun oynamalarını mümkün kılar. Ekran kartlarına hayat veren grafik işlemcilerin performansını ölçmek içinse kullanabileceğiniz birçok yöntem vardır.

Bunlardan ilki, sentetik test yazılımları olarak nitelendirilen, belirli bir betik doğrultusunda çalışan ve önceden tasarlanmış sahneler içeren canlandırmalar sunarak grafik işlem birimini zorlayan uygulamalardır. Test sürecinde oyun grafiklerine benzer sahneler oluşturabilirken grafik işlemcinin kendine özgü ışık ışını izleme ve derin öğrenme destekli süper örnekleme olanaklarının da sınandığı çalışma modları, böylesi yazılımlarda bulunur. Ayrıca grafik işlem birimindeki spesifik görev birimlerinin performansını ölçümleyen farklı testler de sentetik test yazılımlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Grafik yongalarının pixel fillrate, ROP gibi özelliklerinin ne düzeyde verimlilikle çalıştığının tespit edilebilmesini sağlayan araçlar, ekran kartlarına dair ayrıntılı bilgi sahibi olabilmenize yardım eder.

Grafik işlemcilerinin performanslarını ölçmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise birçok oyunda yer alan, yine önceden hazırlanmış betikler çerçevesinde çalışan ve tercihleriniz doğrultusunda birkaç saniye ila birkaç dakika sürebilen testlerdir. Doğrudan doğruya oyundan sahneler içeren, genellikle karmaşık sahneler bulunduran ve ekran kartlarının grafik işlemcileri kadar belleklerinin kapasitesine göre de sonuçlar verebilen testler, kıyaslamalı veriler elde edebilmek için gayet uygundur. Zira çalıştırdığınız özel testler, sahnelerdeki en ufak değişkenleri dahi hiçbir değişikliğe uğratmadan her defasında birebir hazırlar ve karşınıza çıkarır. Bunun sonucunda da testleri tekrarlasanız bile aldığınız sonuçlar aynı olur.

Gerek sentetik test yazılımlarında gerekse oyunlardaki test bölümlerinde yakaladığınız skorlar, ekran kartınızda bulunan grafik işlemcisinin genel performansını gösterir. İnternet üzerinden kendi kartınızla aldığınız skorları diğer kullanıcıların ekran kartlarıyla kıyaslayarak, ekran kartınızın hangi segmentte bulunduğunu kolayca tespit edebilirsiniz.

Overclock ile Ekran Kartınızın Performansını Artırabilirsiniz

Sahip olduğunuz ekran kartının performansını, üreticilerin izin verdikleri ölçülerde yükseltmeyi hedefliyorsanız, overclock olarak isimlendirilen hız aşırtma işlemini uygulamanız gerekir. Ancak hız aşırtma sonrasında ekran kartınızda oluşabilecek hasarlar, kullandığınız ürünün garanti kapsamında değerlendirilemeyebileceğini göz önünde bulundurmanız önerilir. Overclock işlemi, bundan yıllar önce yalnızca bilgisayar ve teknoloji meraklılarının ilgi duydukları, ücretsiz bir performans artış yöntemiydi ancak yeni nesil ekran kartlarının hemen hepsi, gerek otomatik gerekse manuel olarak hız aşırtma işlemine tabi tutulabiliyor. Hatta birçok üretici, ekran kartı kontrol araçlarına; düşük güç modu, normal mod, serin çalışma, oyun modu, hız aşırtma modu gibi farklı farklı çalışma stilleri ekleyerek kullanıcıların, ekran kartlarını diledikleri gibi değerlendirebilmelerine yardımcı oluyor.

Kullandığınız ekran kartına hız aşırtma uygulamak istiyorsanız, öncelikle ekran kartınızın serin çalışmasını sağlayan en az iki fan bulundurduğundan emin olmanız gerekmektedir. Zira gelişmiş overlock işlemlerinin, tek fanlı ya da pasif soğutma bulunduran ekran kartlarında uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü tek fan ya da pasif soğutma bloğu, hız aşırtma sonrasında devre bileşenleri ve bellek üzerinde oluşabilecek yüksek ısıyla mücadele edemeyebilir. Bunun neticesinde de ekrana gelen görüntüde bozulmalar (artifact), sistem kilitlenmeleri veya daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Buradan hareketle hız aşırtma işleminin en az iki fanlı, tercihen üç fanlı ekran kartlarında uygulanması, daha iyi ve sağlıklı sonuçlar almanızı sağlar. Çalışma hızlarını dinamik olarak değiştirebilen ekran kartı fanları, hız aşırtma neticesinde oluşabilecek fazla ısıyı ekran kartından hızla uzaklaştırarak grafik işlemcisi ve belleklerin belirlediğiniz frekanslarda, stabil şekilde çalışmasını ortam hazırlar. Ayrıca sıcaklık değerlerini dikkate alarak ve gerekli araştırmaları gerçekleştirerek grafik işlemcisinin voltaj değerlerinde de minik artırımlar uygulayabilir, ekran kartınızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Oda sıcaklığı, kasa içi sıcaklık, güç kaynağının yeterli elektriği sunabilmesi (PSU) gibi parametrelerin tamamı hız aşırtma işlemi için uygunsa, ekran kartı üreticinizin sunduğu ya da dünyanın önde gelen ekran kartı üreticilerinin hazırladığı özel gözetim (monitoring) yazılımlarını yükleyebilirsiniz. Bu yazılımlar size, ekran kartınızın özelliklerine dair ayrıntılı bilgiler verirken aynı zamanda; çekirdek (grafik işlemci) voltajı, güç limiti, sıcaklık limiti, çekirdek hızı, bellek hızı ve fan hızı gibi unsurları özelleştirebilmenize olanak verir. Kullandığınız ekran kartının marka ve modeline göre güç ve sıcaklık limitlerini en yüksek seviyeye getirmeniz, hız aşırtma sürecinde kartın bu limitlere takılmadan yüksek çekirdek ve bellek hızlarına çıkabilmesine yardım eder.

İlgili işlemleri yapmanızın sonrasında ekran kartının toplam performansını doğrudan doğruya etkileyecek çekirdek hızını, küçük, tercihen +5 MHz’lik adımlarla yükseltmeniz ve her bir artış sonrasında kartı stabilite test yazılımlarıyla test etmeniz önerilir. Ekran kartları için hazırlanan sentetik test araçlarına benzeyen ancak karta büyük oranda yük bindiren bu tür uygulamalar, en zorlu koşullarda kartınızın, frekans artışına dayanıp dayanmayacağını gösterir. Kartınız testten başarıyla geçerse +5 MHz’lik artışları sürdürebilir, test yazılımının takıldığı ya da tamamen devre dışı kaldığı noktadan -5 MHz geriye dönerek testi yinelemeniz gerekir. Şayet bu değer uygunsa ve sorunsuzsa, overlock için kullandığınız yazılımın profil kısmına son değerleri kaydederek ekran kartınızın oyunlarda da bu hızlarda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Grafik işlemciye oranla hız aşırtma işlemlerine biraz daha dirençli olan ve hız aşırtma sonrasında gözle görülür bir fark yaratması her zaman beklenmeyen ekran kartı belleklerini de benzer şekilde +5-10 MHz’lik artışlarla test edebilir, elde ettiğiniz kazanımın stabilitesini kontrol ederek var olan yazılım profilinizi güncelleyebilirsiniz.

Video Render’ında Ekran Kartlarınızı Kullanın

Video akış platformlarının yaygınlaşması, video içerik üretiminin artış göstermesine zemin hazırlamakla birlikte ortaya, video düzenleme ve render (işleme) süreçlerinin artması gibi bir sorun çıkabilmektedir. Genellikle bilgisayarların merkezî işlemcisine (CPU) yük bindirerek videoları işleyen yazılımlar, ekran kartlarının teknik özelliklerinin gelişim katetmesiyle birlikte işlemci ve ekran kartlarını eş zamanlı olarak kullanmaya başladı. Bu sayede ekran kartları hem video düzenleme süreçlerinde hem de render aşamalarında görev alabilir.

Video düzenleme sürecinde asıl yükü ekran kartlarının sırtlanması, videolara eklenen efekt, yazı, geçiş animasyonu, yakınlaştırma/uzaklaştırma ve daha pek çok durumu, gerçek zamanlı olarak görebilmenizi sağlar. Ekran kartı merkezli render işlemleri ise dünyanın ileri gelen video düzenleme yazılımı geliştiricilerinin uygulamalarına ekledikleri özellikler sayesinde kolayca gerçekleşir. Merkezî işlemcinin saatlere varabilen hesaplamaları neticesinde çıktısını verebildiği video dosyaları, ekran kartlarının yüksek hesaplama gücü ve gelişmiş yazılım entegrasyonu sayesinde yalnızca birkaç dakika içerisinde tamamlanarak kullanıma hazır hâle gelir. Ancak bu tür senaryoların daima uygulanabilir olması için video düzenleme yazılımlarının güncel tutulması ve orta-üst segment ekran kartlarının kullanılması önerilir.

Yeni çıkan oyunları, 4K ve üstü çözünürlüklerde, mümkün olan en akıcı şekilde oynamak istiyorum, hangi tür ekran kartlarını tercih etmeliyim?

Gerek NVIDIA’nın gerekse AMD’nin geliştirdiği, üst uç performans sergileyen, yüksek VRAM kapasiteli, gelişmiş soğutma çözümlerine sahip amiral gemisi ekran kartları, gereksinimlerinize yanıt verecektir.

Yeni nesil oyunları oynamak istiyorum ama ekran kartlarına ayırabileceğim çok kısıtlı bir bütçem var; satın alma sürecinde nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikli olarak satın almayı planladığınız ekran kartının DirectX 12 desteklemesine, en azından 4-6 GB VRAM’e sahip olmasına olmasına ve orta segmente konumlandırılmış durumda bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede yeni nesil oyunları Full HD çözünürlükte ve tatmin edici kare/saniye oranlarında deneyimleyebilirsiniz.

Endüstriyel ve profesyonel iş akışlarında kullanmak üzere çok yüksek performanslı ve geniş kapasiteli belleğe sahip ekran kartları arıyorum, hangi tür ürünlere yönelebilirim?

Grafik işlemci üreticilerinin profesyonellere yönelik hazırladığı, seçtiğiniz ürüne göre gerçek zamanlı ray tracing gibi gelişmiş özelliklerle donatılan, yazılımsal olarak da kullandığınız araçlarla uyumluluk sergileyen çözümlere yönelebilirsiniz. İlgili modellerde 30 GB ve üzeri VRAM bulunabiliyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/2
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Ekran Kartı Fiyatları

850 ürün listeleniyor
Asus
MSI
Nvidia
Gigabyte
Sapphire
Zotac
Afox
Inno3d
PNY
XFX
Gainward
Palit
Colorful
Hi-Level
Powercolor
Seclife
Turbox
Axle
Galax
Arktek
16 GB
12 GB
8 GB
24 GB
4 GB
6 GB
20 GB
2 GB
1 GB
10 GB
Yok
11 GB
256 MB
128 MB
512 MB
3 GB
48 GB
768 MB
NVIDIA
AMD
NVIDIA GeForce GTX
ATI
Intel
NVIDIA QUADRO
GDDR6
GDDR6X
GDDR5
DDR5
DDR3
DDR
1HBM2
DDR2
DDR4
GDDR3
GDDR5X
GDDR4
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Çift
Üçlü
Tek
Yok
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Grafik İşlemcisi
Toplam 36 / 850 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
RGBAçılımı "Red-Green-Blue" olan RGB; kırmızı, yeşil ve mavi renklerden farklı renkler ortaya çıkarmaya yarayan bit metottur. Renk uzayı olarak da bilinir. RGB bazen bir ekranın ya da monitörün özelliklerini açıklarken kullanılır. RGB, farklı renkler oluşturmak için karıştırılabilen üç farklı tona sahip ışık anlamına gelir. Kırmızı, yeşil ve mavi ışığı birleştirmek; televizyonlar, bilgisayar monitörleri ve akıllı telefon ekranları gibi ekranlarda renkli görüntüler üretmenin standart yöntemidir. RGB teknolojisi, oyuncu ekipmanlarının popülerleşmesiyle birlikte daha da yaygınlaşmıştır. Ekranda bir renk görüntülediğiniz zaman, her piksel kendine özgü bir RGB değerine sahip olur. RGB tarafından desteklenen renk sayısı, kırmızı, yeşil ve mavi için kaç olası değerin kullanılabileceğine bağlıdır. Bu durum "renk derinliği" olarak bilinir ve bit olarak ölçülür. En yaygın renk derinliği, "gerçek renk" olarak da bilinen 24 bit renktir. 24 bit renkte, bu değer 0 ile 255 arasındadır; bu durumda 0 değeri renk ortaya koymazken, 255 tam doygunluktadır. RGB sistemi kullanılarak elde edilebilecek renk yelpazesi son derece geniştir ve CMYK adı verilen diğer sisteme kıyasla oldukça gelişmiştir. Örneğin; mor bir piksel çok sayıda kırmızı ve mavi piksel içerirken neredeyse hiç yeşil piksel içermez. Mor bir piksel oluşturmak için gereken RGB değerlerini aşağıda görebilirsiniz: Kırmızı: 132 Yeşil: 17 Mavi: 170 Son yıllarda RGB teknolojisinin yaygınlaşmasıyla beraber, donanım üreticileri bu teknolojiyi alışık olmadığımız ürünlerde de kullanmaya başladılar. Ekran kartı, anakart, RAM, soğutma fanı gibi bilgisayar donanımları, RGB teknolojisi kullanılarak kullanıcıların kişiselleştirebileceği bir hal aldılar. Gaming ekipmanlarda sıklıkla rastlanabilecek bu durum, sıradan ve sıkıcı görünümlere sahip donanımların kullanıcılar tarafından çeşitli renklerle modifiye edilebilmesine olanak sağlıyor. RGB destekli bilgisayar donanımlarına sahip olduğunuz takdirde, favori renklerinizi seçerek kasanızı zevkinize göre biçimlendirebilirsiniz.
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
DisplayportYeni nesil görüntü transferi için kullanılan bir port kanalı olan displayport, teknolojik dönüşümlerin getirdiği yeniliklerden biridir. Uzun mesafeler söz konusu olduğunda görüntü aktarımı için HDMI kullanılır. Yakın mesafelerde nitelikli görüntü aktarımı için ise displayport tercih edilir. Displayport, 17,28 GB/saniye aktarım hızını destekler. HDMI'dan daha sonra piyasaya sürülmüş olup, sağladığı maksimum çözünürlük ve ekran tazeleme sıklığı, onu HDMI'dan bir adım öne taşımaktadır. Displayport, Daisy Chain yöntemi sayesinde çoklu monitör desteği sağlar. Birden çok monitör kullanan oyuncular için oldukça avantajlıdır. Teknomarketlerde mini displayport versiyonları da mevcuttur. Displayport, içinde AMD'nin de yer aldığı Video Electronics Standards Association (VESA) isimli bir konsorsiyum tarafından geliştirilmektedir. Tek çıkış üzerinden dört adet 1080p ve iki adet 1440p 60 Hz monitöre birbirinden bağımsız görüntü sunmak mümkündür. Çoklu displayport kullanılması durumunda bu sayı 6'ya kadar çıkarılabilir. Direct Drive özelliği sayesinde görüntü, hiçbir tuşa basmaya gerek kalmaksızın paralel olarak aktarılır. Tek kablo üzerinden çok sayıda monitörü destekleyen displayport, sahip olduğu yüksek hız sayesinde bunu kolaylıkla başarabilmektedir. Displayport, ekran kartı seviyesinde çalışarak direkt görüntü aktarımı sağlar. Ses ve video taşıma özelliğine sahip olan displayport, HDMI'a benzer bir işleve sahip olsa da özellikleri onu daha avantajlı hâle getirmektedir. Çoklu kullanımı ve mevcut hızı sayesinde kullanıcıların yaşamına kolaylık kazandırmaktadır. HDMI kullanımının aksine displayport, daha çok sayıda cihazı monitörlere bağlama hedefi ile tasarlanmıştır. Displayport çıkışı, pek çok ekran kartında ve dizüstü bilgisayarda bulunmaktadır. HDMI girişe sahip plazma, LCD, projeksiyon ve monitör gibi görüntüleme cihazlarında displayport kullanabilmek için bir displayport kablosu edinmek yeterlidir. Displayport, bir başka HDMI özelliği olan Audio Return Channel özelliğini ise desteklememektedir.
Detaylar
Çekirdek Sayısıİşlemci çekirdeği, bilgisayarın çalışabilmesi için çeşitli işlemleri gerçekleştiren ve hesaplamalar yapan merkezi işlem birimidir. Çekirdek sayısı ise bir işlemci içerisinde yer alan toplam merkezi işlem birimi sayısını ifade eder. İşlemcide bulunan çekirdek sayısı ne kadar fazlaysa bilgisayarın işlem yapma kapasitesi ve performansı aynı oranda artar. İlerleyen teknolojiyle birlikte işlemci mimarileri oldukça gelişmiş ve işlemcilerde bulunan çekirdek sayısı artmaya başlamıştır. Günümüzde 2, 4, 6, 8 ve 10 gibi farklı çekirdek sayılarına sahip çeşitli işlemci modelleri vardır. İşlemci çekirdeği İngilizcede "core" sözcüğüyle ifade edilir. İşlemcilerin tanımlanması ise işlemcide bulunan çekirdek sayısına göre Dual Core, Quad Core, Hexa Core, Octa Core ve Deca Core gibi sözcüklerle yapılır. Dual Core işlemcilerde 2, Quad Core işlemcilerde 4, Hexa Core işlemcilerde 6, Octa Core işlemcilerde 8 ve Deca Core işlemcilerde 10 adet çekirdek vardır. Çekirdek sayısının fazla olması sadece masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda değil akıllı telefon ve tablet gibi çok çekirdekli işlemci kullanan tüm cihazlarda çalışma performansını artıran bir faktördür. İşletim sistemlerinin modern ve çok çekirdekli işlemcilerle daha uyumlu hale gelmesi, bilgisayarda aynı anda çok sayıda programın sorunsuz şekilde çalışabilmesine ve bilgisayar veriminin artmasına imkân tanımaktadır. Yeni bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon alırken işlemcinin sahip olduğu çekirdek sayısı önem taşır. Çalıştırılacak programların sayısına, niteliğine ve yapılan işlemlerin yoğunluğuna göre yeterli sayıda çekirdeği olan işlemciye sahip cihazları tercih etmek gerekir. İşlemcide bulunan çekirdek sayısını artırmak bilgisayarın performansını ve işlem kapasitesini yükseltmenin yanı sıra daha fazla enerji tüketimini de beraberinde getirmektedir. Bir işlemcinin performansında çekirdek sayısı oldukça önem taşısa da işlemci mimarisi ve işlemci saat hızı gibi faktörler de toplam performansa etki eder.
Detaylar
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar
PCIe 4.0Açılımı "The Peripheral Component Interconnect Express" olan ve "Hızlı Çevresel Bileşen Ara Bağlantısı" olarak Türkçeye çevrilen PCIe, PCI'ın yaratıcısı Intel ile birlikte Dell, HP ve IBM şirketleri tarafından yaratılmış bir veri yolu ara birimidir. PCI Express (PCIe), entegre devreler veya harici kartlar halinde, bilgisayarlara seri bağlantıyla çeşitli donanımlar eklenmesine olanak sağlayan bir veri yolu ara birimidir. Artık teknolojik olarak eskimiş olan PCI, PCI-X ve AGP gibi veri yolu standartlarının daha güncel ve daha hızlı bir versiyonudur. PCI Express veri yolu standardı 2004 yılında yaratılmış ve piyasaya çıkışının ardından PCI-X ve AGP standartlarının en güncel alternatifi konumuna gelmiştir. 1-32 bit arasında bir veri yolu genişliği sunan PCIe standardının biçimsel özellikleri PCI-SIG (PCI Special Interest Group) tarafından geliştirilmiştir ve korunmaktadır. PCIe cihazları tak çalıştır (plug and play) teknolojisini destekler. Bu sayede ekran kartları, ses kartları, network (ağ) kartları, WiFi kartları, RAID denetleyiciler ve SSD özelliğine sahip çeşitli diskler bilgisayarlara kolayıkla takılıp kullanılabilir. Ayrıca PCIe, geriye dönük uyumludur. Eski veri yolu standartlarıyla karşılaştırıldığında PCIe 4.0 daha düşük I/O pin sayısı ve dolayısıyla daha yüksek bir veri yolu verimliliği, daha iyi performans ölçekleme, daha ayrıntılı bir hata algılama ve raporlama mekanizması sunar. Bunlara ek olarak her yeni PCIe sürümünün en önemli özelliği, kendisinden önceki nesilde var olan bant genişliğinin iki katını sunmasıdır. Yani teorik açıdan PCIe 3.0 her yöne saniyede yaklaşık 16 GB veri akışı sağlarken PCIe 4.0'da bu sayı, saniyede 32 GB'dir. PCI-Express ara biriminin dördüncü sürümü, özellikle yüksek bant genişliği isteyen grafik kartlarını kullanan sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarını ileri boyuta taşıyacak bir teknoloji olarak görülmektedir.
Detaylar
PCI-ExpressBilgisayarda bulunan dahili aygıtlar için standart bir bağlantı türü olan PCI Express, harici ekran kartının takılması için genişleme yuvası görevi görür ve anakart üzerinde yer alır. Günümüzde piyasaya yeni çıkan ve son teknoloji ile üretilen tüm bilgisayarların ana kartlarında PCI Express yuvaları bulunur. PCI Express Slot Sayesinde Kullanılabilen Ek Donanımlar ve Avantajları Bilgisayarlarda harici ekran kartının takılmasına yardımcı olan PCI Express Slot, aynı zamanda farklı donanımların takılması için de kullanılır. Bunların arasında harici Wi-Fi kartları, Hard Disk ve SSD’ler, Ethernet Kartları ve daha birçok donanım yer alır. Bant genişliği fazla olan ve güncel işletim sistemleri ile %100 uyumluluk sağlayan PCI Express, bilgisayarın hızını gözle görülür bir şekilde artırır ve işlem sırasında yaşanabilecek olası gecikmeleri ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra bilgisayarda güç tüketimini daha düşük tutmak ve sistem belleğini verimli kullanabilmek için ek harcama yapmak gerekir. PSI Express sayesinde bunları gerçekleştirmek çok daha az maliyet anlamına gelir. Daha Hızlı Veri İşleme ve Etkin Kullanım Yıllar içerisinde geliştirilen ve son olarak PCI Express olarak piyasaya sunulan slotlar ile daha önceki PCI slotlardaki mevcut eksiklikleri giderilmiştir. Grafik kalitesi konusunda gözle görülür bir değişim yaratan, bunun yanı sıra veri işleme hızı konusunda daha olumlu sonuçlar veren PCI Express ile grafik kalitesinde de gözle görülür bir artış meydana gelmiştir. Hemen hemen tüm yapılandırmaları destekleyen PCI Express’de bant genişliğinin artması sonucunda cihaz yüksek performans ortaya koyar. Bu sebeple ana kartın desteklediği en son sürümdeki bilgisayarı seçmek oldukça önemlidir. Bilgisayardaki bağlantı ve tanımlama protokolleri ise PCI sayesinde değişmeden kalır. Bunun sonucunda PCI Express kullanılan bilgisayarlarda işlem sistemine veya yazılım değişikliğine ihtiyaç duyulmaz.
Detaylar
Bellek HızıBellek hızı, en yalın tabirle bilginin belleğe yazılma ve okunma sürelerini ifade eder. Hız değeri, belleğin belirli bir süre zarfında kaç bayt veri aktarımı yapabildiğini ortaya koyar. Bilgisayar ve akıllı cihaz teknolojilerinin sürekli olarak değişmesi ve gelişmesiyle doğru orantılı olarak temel veri depolama kaynağı olan belleklerin bilgisayar ve akıllı cihaz türlerinin verimliliğindeki rolleri de artmıştır. Kapasiteleri kadar hızları da önemli olan bellekler, minimum sürede veri aktarımı gerçekleştirilmesinde kilit bir rol oynar. Somut biçimde performans ölçümü hesaplaması yapabilmek için bellek hızının net olarak bilinmesi gerekir. Büyük boyutlu oyunlardan profesyonel programlara kadar birçok uygulamanın kullanım performansı üzerinde doğrudan etkili olan bellek hızı, frekans ölçüm birimi Hertz (Hz) ile ölçülür. Bellek hızları uzun bir süre Megahertz (Mhz) değerlerinde seyretse de Gigahertz (Ghz) seviyesine ulaşmış bellekler de bulunmaktadır. Kesintisiz ve hızlı bir akıllı cihaz veya bilgisayar kullanımı için yeterli bellek hızına sahip olmak gerekir. Bellek hızı, ekran kartı ve ana kart gibi bilgisayarın performansını etkileyen diğer kritik sistem parçaları için de önemlidir. Kullanıcılar, bilgisayar sistemleriyle uyumlu olmak şartıyla bellek, ekran kartı ve ana kart değişikliğine giderek bellek hızını belirgin biçimde artırma olanağı elde eder. Farklı nesil belleklerin hızları aynı olsa bile modül yapıları değişkenlik gösterir. Tekli, ikili ve dörtlü olmak üzere modül yapıları farklı olan belleklerin birbirlerinin yerine kullanılması mümkün değildir. Modül yapısı uyumsuzluğu, belleklerin dahil edilmek istendikleri bilgisayar sistemlerine eşleştirilememesi sonucunu doğurur. Bilgisayar sistemleri üzerinde kurulu olan ve zamanın büyük önem taşıdığı bankacılık, finans ve borsa gibi sektörlerde de maksimum bellek hızına gereksinim duyulur. Bellek hızının sürekli kılınması ve performans bakımından dalgalanma yaşanmaması bir başka gerekliliktir
Detaylar