Bahçe

Bahçe Mobilyaları, Sulama ve Dekorasyon

Doğa ile bir arada olmak için en yakın alanlar olan bahçeler, insanların dinlenmesi, nefes alması ve yeşil alanların tadını çıkarabilmesi için gerekli olan mekanlardır. Ayrıca en çok aktivite yapılan alanların başında gelir. Arkadaşlarınızla olan keyifli sohbetler ve oyunlar bahçelerde döner. Bununla beraber özel günlerde yapılan kutlamalar da bahçeler sayesinde daha güzel bir hal alır. Bahçeler sadece vakit geçirmek için değil çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılamak için de var. Verimli topraklara sahip bahçelere sebze ve meyveler ekerek gıda ihtiyacınızın bir kısmını organik olarak karşılayabilirsiniz. Bütün bu gereksinimlere cevap verebilen bahçelerin bazı düzenlemelere tabi olması kaçınılmazdır.

 Öncelikli olarak bir bahçenin vazgeçilmezi olan bitkiler özenle ekilerek düzenli bir şekilde sulanmalıdır. Sulama işlemi farklı yöntemler ile yapılabilir. Klasik olarak hortum ile sulayabileceğiniz gibi zamanlayıcı kullanarak ayarlamalı bir şekilde sulayabilirsiniz. Hortumun ucuna sulama başlığı takmanız bitkinin köküne gelen suyun daha homojen bir şekilde isabet etmesine olanak verir. Bu işlemi bitkilerin türü göz önünde bulundurularak düzenli bir şekilde yapmak capcanlı bir bahçenin olmasını sağlar. Bahçeyi güzelleştirmenin bir diğer yolu da bahçe dekorasyon ürünleri kullanmaktır. Bu dekorasyon ürünleri minik taşlardan büyük saksılara, fenerlerden salıncağa kadar her türlü obje olabilir. Dekorasyon adımını geçtikten sonra oluşturduğunuz harika bahçenin içinde zaman geçirmek için bahçe mobilyaları seçebilirsiniz. Seçeceğiniz mobilyaları bahçenizde kullanmak istediğiniz malzemeye göre belirleyebilirsiniz.

Birbirinden Şık Bahçe Mobilyaları

Bahçe mobilyası dışarıda kaliteli vakit geçirmek ve rahatça dinlenebilmek için kullanılan ve son derece şık olan mobilya grupları arsında yer alır. Evin her bölümünde olduğu gibi bahçe dekorasyonu yaparken de kullanılan mobilyaların tarzınıza uygun olması gerekir. Kendi stilinizi yansıtan ve ihtiyaçlarınıza en iyi şekilde cevap verebilen mobilyaları seçmek daha çok rahat etmenizi sağlar. Bu sayede bahçede geçirdiğiniz zamanlar konforlu ve eğlenceli hale gelebilir. Bahçe mobilyaları sayesinde dış mekân algısını değiştirerek keyifli vakit geçirecek bir alan yaratabilirsiniz. Dört mevsim kullanabileceğiniz bu mobilyalar zorlu hava koşullarına karşı dayanıklı olacak şekilde üretilir. Farklı malzemelerden imal edilen bahçe mobilyaları, geniş ürün yelpazesine sahiptir.

 Bahçe mobilya malzemeleri rattan, metal, bambu, ahşap, palet, örme ip ve plastik olabilir. Diğer seçeneklerden ayrılan doğal rattan farklı renklere ve farklı örgü seçeneklerine sahip olduğundan kullanıcıların favorileri arasındadır. Modern bir hava yaratmak isteyenler ise metal bahçe mobilyaları kullanabilir. Bu ürünlerin temizliği kolay olsa da paslanmaz bir metalden tercih edilmeleri açık havada kullanacağınız için daha akıllıca olur. Plastik bahçe mobilyaları ise son derece hafif ürünler olduğundan pratik kullanım isteyenlerin beklentilerine uygun olabilir. Bu hafif ürünlerin kolayca yerini değiştirerek yeni dizaynlar yapabilirsiniz. Sizin yapmanız gereken ise bahçe düzenlemenize en uygun malzemeyi seçerek bahçe mobilyası satın almaktır. Rahat bir oturma alanı için bambu ya da rattan malzemeden üretilen koltuk takımlarını tercih edebilirsiniz. Bu koltuk takımlarına eşlik eden bir salıncak ise bahçede bütünlük sağlayacaktır. Yaz aylarında güneşin tadını çıkarabilmek ve sağlıklı bir şekilde güneşlenmek için şezlong modellerini inceleyebilirsiniz. Bunun haricinde güneşten korunmayı tercih edenler son derece şık ve gösterişli duran bahçe şemsiyeleri arasından seçim yapabilir. Klasik bahçe mobilyaları olan masa ve sandalye dışında doğa ile daha yakın olmanıza imkân veren hamak modelleri de mevcuttur. Bahçenizde yer alan ağaçların arasında kuracağınız bir hamak ile dingin hafta sonları geçirebilir, kitaplarınızı sakin bir ortamda okuyabilirsiniz. Bunların haricinde bahçe dekorasyonu yaparken mobilyaları tamamlayan puflardan da yardım alınabilir. Çok amaçlı kullanılabilen puflar hem iç hem de dış mekanlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

Dekorasyon Ürünleri ile Daha Güzel Bahçeler

Bahçenizi güzelleştirmek için bahçe dekorasyon ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Bu ürünler bahçenizin daha güzel olmasını sağlarken sizin de daha konforlu bir alanda zaman geçirmenizi sağlar. Dekorasyon ürünlerinin başında bahçe mobilyaları gelse de öncelikli olarak bahçe düzenlemesi için gerekli olan bazı ürünler vardır. Örneğin ekeceğiniz bitkiler bahçe dekorasyonunun en büyük parçasını oluşturur. Bahçede belirlenen bazı noktalara ağaç dikmek ise doğal olarak bir gölge elde etmenize olanak verir. Bundan dolayı bahçe dekorasyonuna bitki ekimi ile başlanabilir. Bitkileri tercihiniz doğrultusunda çiçekli ya da çiçeksiz olacak şekilde seçebilirsiniz. Bahçe bitkileri çit oluşturmak, sınır belirlemek için de kullanılabilir. Eğer çit oluşturmak için çıtalar kullanmak istemiyorsanız çeşitli çit bitkileri ile bu işlemi yapabilirsiniz. Canlı çit bahçenin daha düzenli ve yeşil görünmesini sağlar.

Bahçe dekorasyonu yaparken ışıklandırma sistemlerinden de faydalanabilirsiniz. Aydınlatmayı LED ışıklar kullanarak yapabileceğiniz gibi dekoratif bahçe lambaları, fenerler ya da duvar üstü aplik lambalar kullanarak yapabilirsiniz. Bahçe aydınlatmaları dekorasyonun bir parçası olmaktan öte geceleri size daha iyi görüş imkânı sağlayan bir uygulamadır. Bahçe dekorasyonunda detaylara da yer vermek gerekir. Örneğin bitkilerin dibinde sıralanan dolomit taşlar peyzaj düzenlemelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ayrıca bitkileri direkt toprağa dikmek yerine belli noktalarda büyük saksılar içine dikebilirsiniz. Bu sayede daha dekoratif bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Bunlara ek olarak bahçelerin daha sevimli görünmesini sağlayan bahçe bibloları ya da bahçe heykelleri kullanılabilir. Farklı ebatlarda ve değişik figürlerde üretilen bu heykeller yeşil çimler üzerinde son derece dekoratif bir şekilde yerini alabilir. Figürlü bibloların dışında geleneksel testiler de sıklıkla kullanılan parçalardandır. Bu tarz ürünler daha samimi ve sıcak bir ortam hazırlamanıza katkı sağlar. Dekorasyonun en çarpıcı adımlarından biri olan bahçe mobilyaları da farklı şekillerde kullanılabilir. Örneğin üzerine örgü şallar bırakarak hem şık bir görünüm elde etmiş hem de serin havalarda ihtiyaç duyabileceğiniz bir nesneyi hazır bulundurmuş olursunuz.

Bitki Yetiştirmenin Önemli Bir Adımı Olan Bahçe Sulama

Bahçe sulaması daha gösterişli ve sağlıklı bir bahçeye sahip olmanız için gerekli olan bir uygulamadır. Bahçenizdeki çiçekleri, bitkileri, ağaçları ve çimleri düzenli sulayarak etkileyici görünüşlerini kolayca muhafaza edebilirsiniz. Pratik ve zahmetsiz sulama yapmak için yeni nesil bahçe sulama sistemleri kullanılabilir. Bu sistemler klasik hortumların ötesinde size zaman tasarrufu sağlarken, bitkilerinizi en verimli şekilde sulamanıza yardımcı olur. Bu pratik ürünler arasında en çok tercih edilenler kırılmaz hortumlar, sulama tabancaları, damlama ayarlı aparatlar bulunur. Ayrıca hortumları daha esnek bir şekilde kullanabilmeniz için hortum adaptörleri üretilir. Bunun yanında yine daha kolay bir kullanım amaçlandığı için su tabancası bağlantı setleri imal edilir. Su tabancası setleri 5 farklı fonksiyonda çalıştığı için sulama yaparken dilediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz. Estetik kaygılar güdüyorsanız farklı figürlerde üretilen damla sulama aparatları kullanabilirsiniz. Örneğin bir nazar boncuğu olabileceği gibi bir çiçek ya da hayvan figürü olarak karşınıza çıkar.

Dar alanları ya da saksıları sulamak için şekilli sulama kaplarını kullanabilirsiniz. Litre cinsinden farklı ebatlarla ölçeklendirilen bu kaplar ihtiyacınız kadar suyu içine alarak sulama gerçekleştirir. Geniş bir bahçeye sahip iseniz ya da çimleri sulamak istiyorsanız fıskiyelerden yardım alabilirsiniz. Bahçeye kuracağınız kazıklı fıskiye ile geniş alanları ideal şekilde sulayabilirsiniz. Bunlar haricinde karışan hortumlar ile uğraşarak zaman kaybetmemeniz için duvara monte edilen hortumla sulama arabası kullanılabilir. Bazı markalar daha ileri bir teknoloji ile sulama yapma imkânı da sunar. Bu imkanlardan bir tanesi ise sulama bilgisayarıdır. Pratik bir şekilde bahçenizin sulama ihtiyacını karşılayan bu bilgisayar, programlanabilen, çocuk kilidi bulunan ve su basıncı olmadan pille çalışabilen bir üründür. Ayrıca günde üç defaya varacak kadar 1 ile 180 dakika arasında sulama ayarı yapılabilir. Burgulu musluklar için kullanılan bu model, kart yolu ile programlanır. Toprağın ihtiyaç duyduğu suyu ölçebilmek için yağmur ve nem sensörü mevcuttur. Siz de bahçenizde son model sulama sistemlerinden yararlanmak istiyorsanız benzer özellikteki diğer modellere bakabilirsiniz.

Yemyeşil Bir Bahçe İçin Etkili Bir Bakım

Bahçe bakımı, bin bir emekle tasarlayıp hazırladığınız bahçenin ihtişamını sürekli kılmak için etkili ve verimli bir şekilde yapılmalıdır. İyi düzenlenmiş ve çeşitli bitkilerle donatılmış bir bahçenin bakımı düzgün yapılmadığı takdirde ilk gün ki görünümünü en fazla bir sene muhafaza edebilir. Bundan dolayı bahçe bakımını özenli bir şekilde yapmalısınız. Tecrübe isteyen bir iş olan bahçe bakımı için gerekli araştırmaları yapmalı gerekirse profesyonel bir ekipten bahçe bakım hizmeti almalısınız. Fakat küçük bir bahçeye sahipseniz ve zamanınız varsa birkaç öneriye uyarak etkili bir bakım yapabilirsiniz. Bahçe bakımı için öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bahçenizde bulunan bitkilerin çeşitlerini ve hangi toprak türünde yetişebildiklerini bilmeniz gerekir. Bunun için ya var olan toprağınıza uygun bitkiler seçmeli ya da bitkileriniz için özel toprak getirtmelisiniz.
 • Doğru bitkileri ektikten sonra doğru sulama yapmalısınız. Bunun için her bitkinin ihtiyaç duyduğu su miktarına ve sulama periyoduna dikkat etmelisiniz. Ayrıca sulama günün serin saatlerinde yapılmalıdır. Böylece buharlaşma az olacak ve toprak suya doyacaktır.
 • Sulama yaparken bitkinin yapraklarına su değdirmeden topraktan sulama yapmalısınız. Böylece bitkileriniz küf gibi hastalıklara yakalanmadan uzun süreler canlı kalacaktır.
 • Sağlıklı bitkiler için toprağın düzenli olarak havalandırılması gerekir. Ayda bir kere yapacağınız çapalama işlemi ile bunu sağlayabilirsiniz. Çapa yaparken bitki köklerine gelmeyecek şekilde ve 8 cm toprağı deşecek kadar yapıldığından emin olmalısınız.
 • Bitkiler çevresel etmenler ve iklim değişikliğinden kolayca etkilenebilir. Bunun önüne geçmek ve bitkilerin hastalanmasını önlemek için uygun ilaçlar, bitki besinleri ve gübreler kullanabilirsiniz. Bu ilaçlar sayesinde böceklenme, çürüme ya da yapraklarda yanma ve lekelenme oluşmaz.
 • Bitkilerin sürekliliği ve bahçenizin yeşil kalması için yetiştirdiğiniz bitkileri çoğaltmalısınız. Bitki çoğaltırken mevsim koşulları ve türü ön planda tutulmalıdır. Ayrıca yavru bitkiler toprağa ekilmeden önce kök salma süresi tanımanız gerekebilir.

Düzenli Bir Bahçe İçin Yapılması Gerekenler

Bitki bakımı her ne kadar önemli ve gerekli olsa da bahçeyi bütün olarak gösterebilmek için her zaman düzenli tutmalısınız. Düzenli bir bahçe için başarılı bir peyzaj planı yapabilirsiniz. Bunun haricinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bahçenizin daha canlı görünmesi için çim ekmeli ve bu çimleri düzenli aralıklarla çim biçme makinesi ile biçmelisiniz. Bu sayede bahçe zemini saf toprak yerine yemyeşil cimlerle örtülü kalır.
 • Bahçe çimlerinin arasında patika yollar oluşturabilirsiniz. Bu sayede hem cimlere basmak zorunda kalmaz hem de görsel açıdan zengin bir görünüm yakalamış olursunuz. Patika yollar için dolomit taşlar, çakıllar ve tuğlalar kullanabilirsiniz.
 • Bahçenizin etrafını çevrelerken daha dekoratif ve düzenli görünmesi açısından çitler kullanılabilir. Bu çitler ahşap, örme ya da canlı çalılarla yapılabilir. Bu sayede düzenli ve gösterişli bir bahçe elde edebilirsiniz.
 • Bitkiler bazen kontrolsüz bir şekilde büyür ve budanması gerekir. Budamaya uygun olan bitki ve ağaçları özellikle mevsim geçişlerinde budayarak düzenli bir görüntü elde edebilirsiniz. Çiçekli bitkileriniz varsa çiçek verme döneminin geçmesini beklemelisiniz.
 • Bahçe duvarının sade ve düz bir görüntü yerine daha hareketli olması için sarmaşıklardan yararlanabilirsiniz. Sarmaşıklar bahçenize hem daha canlı bir görüntü hem de daha estetik bir yapı kazandıracaktır.
 • Düzenli bir bahçe için mobilyaların yerini doğru belirlemek gerekir. Özellikle küçük bahçelerde minimal bir çizgiye sahip olan modeller kullanmak daha dengeli olacaktır. Bu mobilyalar bahçenin uygun bir köşesine konumlandırılabilir.
 • Bahçe temizliği de düzenli bir bahçenin olmazsa olmaz bir adımıdır. Bundan dolayı özellikle yaprak döküm mevsiminden ve budama işlemlerinden sonra detaylı bir temizlik yapmak gerekir.
 • Düzenli bir bahçe için bahçede kullanılacak mobilyaların alan büyüklüğüne uygun olması gerekir. Bu orantıyı sağlayabilmek için mekân ve mobilya ölçülerini alarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bahçe Malzemeleri Nelerdir?

Bahçe malzemeleri kullanım amaçları doğrultusunda çeşitlilik gösterir. Farklı ebatlarda olan bu malzemeler bahçe işlerinizi yaparken sizlere kolaylık sağlamak maksadıyla üretilir. Ufak işler için kullanılan küçük el aletleri çeşitlerinin yanında büyük ve yorucu işler için kullanılan makineler de vardır. Bahçe işlerinde kullanılan el aletleri başlıca; tırmık, kürek, çapa, kazma, budama makası olarak sıralanabilir. Bu aletler özellikle dar alanlarda bitki ekip biçmek için ve düzenleme yapmak için kullanılır. Ayrıca geniş bahçeler için çapalama makineleri, çim biçme makineleri ve elektrikli testereler yer alır. Bitkilerin bakımı için kullanılan ilaç pompaları da bahçe malzemeleri arasında sıkça kullanılan gerçeklerdendir. Görüldüğü gibi bahçe malzemeleri en ufağından en büyüğüne kadar değişiklik gösterdiği için bahçe malzemeleri fiyatları da aynı doğrultuda değişir.

Bahçe Mobilyaları Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Bahçe mobilyaları açık havada kullanılmak üzere tasarlanan ürünlerdir. Bundan dolayı sadece bahçelerde değil, teras, balkon ve kır bahçelerinde kullanılır. Açık alanda olduğu için mevsimsel hava koşullarına karşı dayanıklı olan malzemeler tercih edilmelidir. Bununla beraber alan hesaplaması yaparak mobilyanın kullanılacağı alan ile orantılı bir model seçilmelidir. Ölçü alındıktan sonra mobilya seçmek, tam olarak ihtiyaç duyduğunuz ürünü bulmanızı kolaylaştırır. Bahçe mobilyası alırken dikkat etmeniz gereken bir başka unsur ise şıklık ve dayanıklılıktır. Alacağınız ürünün hem tarzınızı yansıtacak kadar şık hem de uzun yıllar kullanılacak kadar dayanıklı olması gerekir. Son olarak ürünlerin hangi malzemeden üretildiğini inceleyerek karar verebilirsiniz. Seçeceğiniz malzeme kullanım amacınız doğrultusunda değişebilir.

Bahçe Mobilyalarında Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Bulunduğunuz yerin hava koşulları, ihtiyaç duyduğunuz kullanım şekli ve kullanacağınız alanın ölçüleri haricinde mobilyaların malzemeleri de dikkate alınmalıdır. Farklı malzemelerden üretilen bahçe mobilyaları farklı tarzlar ve bahçe dekorasyonları için geniş ürün yelpazesi ile karşınıza çıkar. Bu ürünlerin malzemeleri ise genel olarak ahşap mobilyalar, metal mobilyalar ve plastik mobilyalar olarak ayrılır. Ahşap mobilyalar; tik, okaliptüs, akasya ve doğal rattan olarak karşınıza çıkar. Uzun yıllar süren bir kullanım arzuluyorsanız tik bahçe mobilyaları tam aradığınız mobilya grubu olabilir. Bununla beraber okaliptüs bahçe mobilyaları da suya ve neme karşı dayanıklı olan bir gruptur. Biraz daha uygun fiyatlı ürünler tercih edenler ise akasya bahçe mobilyalarında karar kılabilirsiniz. Siz de bahçenizi cennetten bir köşe kadar güzel yapmak istiyorsanız bahçe dekorasyonunuzu kaliteli mobilyalarla tamamlayıp bahçenizde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/5
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Bahçe Malzemeleri

10.000+ ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Yapı Market / Bahçe / Oto
Bahçe
Bahçe
Tarım Makineleri
Bahçe Makineleri
Bahçe Makineleri
Bahçe Kovucuları
Bahçe Kovucuları
Mangal / Barbekü
Mangal / Barbekü
Bahçe Mobilyası
Bahçe Mobilyası
Çiçek Bakımı & Bitki Yetiştirme
Çiçek Bakımı & Bitki Yetiştirme
Küçük El Aletleri
Küçük El Aletleri
Bahçe Dekorasyonu
Bahçe Dekorasyonu
Bahçe Sulama
Bahçe Sulama
Havuz Ürünleri
Havuz Ürünleri
Bungalov Ev
Bungalov Ev
Arıcılık Malzemeleri
Arıcılık Malzemeleri
Hazır Yapılar
Hazır Yapılar
Katı Yakıt Sobası
Katı Yakıt Sobası
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Güvenle Kapında
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Satıcı
Toplam 48 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?