Arıcılık, bal arısı kolonileriyle yapılır ve bal elde etmenin dışında bölgedeki ergin arı popülasyonunu artırarak, o bölgedeki bitkilerin nesillerini devam ettirebilmeleri amacıyla da yapılır. Ciddi bir beceri isteyen arıcılık işi aynı zamanda sabır işidir. Ülkemizde arıcılık yaygın olarak yapılmasa da özellikle belirli bölgelerde aktif olarak yapan bir kesim vardır. Randımanlı bir üretim yapabilmek için o bölgeyi tanımak ve ana nektar akım zamanını doğru belirleyebilmek gerekir.

Arıcılık alanında çalışmak ya da arıcılığı hobi olarak yapmak istiyorsanız arıcılık malzemelerini tanımak, hangi amaçlar için kullanıldığını bilmek işinizi hayli kolaylaştıracaktır. Tabi bu işe başlamadan ve malzemeleri edinmeden önce arınızın olması gerekmektedir. Arı satan yerlerden arıyı temin edebileceğiniz gibi günümüzde internet üzerinden de arı satın almanız mümkündür. Kovanıyla birlikte de satın alabileceğiniz arılardan sonra yaklaşık 200 adete yakın farklı arı malzemesinin olduğu malzemeleri tanımanın zamanı geldi.

Kovan

Ülkemizde genellikle 10 çerçeveli langstrot tipi arı kovanları bulunmaktadır. 2 katlı olan bu kovanların alt katı kuluçkalık üst katı ise ballık olarak isimlendirilir. Arı kolonilerini çevre ve mevsim koşullarından korumak amacıyla sıklıkla tercih edilir. Etkin bir üretim aracıdır. Arılarınıza uygun olan kovanı satın alabileceğiniz gibi arıların kendileri için yapmasını da bekleyebilirsiniz ama bu, işe yeni başlamış bir arıcı için zaman kaybına sebep olacaktır.

Maske

Arıcılık yaparken yanınızdan ayırmamanız gereken malzemelerden bir tanesidir. Arı sokmasına karşı ve sizi arılardan korumak üzere tasarlanmış beyaz renkli tüm vücudu kaplayan, başlık kısmında ince tel örgülerden yapılmış bir maske bulunduran kıyafettir. Arılarla muhatap olduğunuz tüm süreç boyunca bu kıyafeti çıkarmamanız gerekmektedir.

Körük

Arılar ve arıcı arasındaki güç dengesinin kurulmasını sağlayan önemli malzemelerden biridir. Arıları sakinleştirmek amacıyla kullanılır. İçerisinde kağıt, talaş gibi malzemeler bulunur. Bu malzemeler yakılır ve arılara dumanı püskürtülür. Böylece arılar normalden daha sakin hale gelirler.

Eldiven

Arıcılık yaparken ellerinizi sürekli kullanmanız gerekir. Eldiven de bu sebeple gereklidir. Arıcılar için özel olarak tasarlanmış bu eldiven, arı sokmalarına karşı ellerinizi korumanıza yardımcı olur.

El Demiri

Kovanları açmak için kullanılan bir malzemedir. Ayrıca çerçevelerin arasını açmak için de kullanabilirsiniz.

Ana Arı Izgarası

Kraliçe arı arıcılık için en gerekli olan arıdır. Bu sebeple süreç boyunca korunması gerekir. Ana arı ızgarası da bunun için kullanılır. Kuluçkalık ile ballık arasına konur ve bu şekilde kraliçe arının alt kata hapsedilmesini sağlar.

Şurupluk

Arıları beslemek için kullanılır. Kovan içine ve üstüne şurup koymak için kullanılır. Arılar bu sayede beslenirler.

Mahmuz

Bal elde etmeniz için kullanacağınız çerçevedeki teli peteğe iyice gömmek için kullanılır. Gömme dışında bu telin çerçeveye de bağlanması mümkündür. Bunun için de mahmuz kullanılabilir.

Temel Petek

Arıların bal yapabilmesi için gerekli olan yuvadır. Balmumundan kalıba dökülerek hazırlanır. Daha sonra da çerçevelerin içerisine yerleştirilir. Bal yapıldıktan sonra keserek çerçeveden ayırabilirsiniz.

Arı Kaçıran

Peteklerdeki bal aynı zamanda arılar için de bir besin kaynağıdır. Bu sebeple arıların peteklerden uzaklaştırılması gereken bir zaman vardır. Arı kaçıran malzemesi de bunun için kullanılır. Katlar arasına takılan özel bir düzenektir.

Bal Sağım Çadırı

Bal süzme işlemi sırasında arıların girmemesi için tasarlanmış özel bir çadırdır. Bu şekilde süzme işlemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Eğer amatör bir arıcısıysanız ya da yeni başlamak istiyorsanız bu malzemelere arıcılık yapmanız mümkündür. Eğer profesyonel bir şekilde arıcılık yapmak istiyorsanız ya da yapıyorsanız bu malzemelerin sayısını artırarak ve daha gelişmiş malzemelerle arıcılık yapabilirsiniz.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Arıcılık Malzemeleri

.
.
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1474 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/80433030