Batarya & Musluk

Su, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biridir. Bu yüzden her zaman gerektiği anda suya ulaşabilmemiz gerekir. Ulaştığımız suyun da temiz olması en önemli kriterlerden biridir. Musluk ise, suya ulaşabilmemiz de kanal görevi gören eşyalardır. En ufak çeşmeden en büyüğüne kadar her yerde bulunurlar. Bu imkan ile en temel ihtiyacımızı gerektiğini her anda karşılayabiliriz. Suyu, daha doğrusu herhangi bir sıvının bize ulaşmasını sağlarlar. Bir tesisat ürünü olan batarya muslukları, suyun depo ile bizim aramızdaki bağlantı sayesinde suyu ya tutar ya da akmasını sağlar. İnsanoğlunun sudan tasarruf edebilmek adına ürettiği en büyük icat olsa gerek. Eviye, lavabo, banyo gibi bir çok alanın olmazsa olmaz elementlerinden birisidir. Genellikle gümüş rengi kullanılan batarya musluklarının bir çok rengi de mevcut. Tasarlamak istediğiniz ortamın rengine uyacak bir batarya musluğu da bulabilmeniz mümkün. Genellikle köşeli yapılara sahip olan bu musluklar bu sayede bulundukları ortama daha estetik bir hava katabiliyor. Genellikle yeni evlenen çiftler ve iç mekan tasarımı yapan kişiler her eşya seçiminde hassas oldukları gibi bunda da hassas davranabiliyorlar.

Musluğun İcadı

Musluğun oluşum süreci Roma’ya kadar dayanıyor. O zaman ki insanların yaşantısını büyük ölçüde değiştirecek bu buluş, sıcak, soğuk ve ılık olmak üzere 3 ayrı su tankından insanların suya erişmesini kolaylaştırıyordu. Sadece silindir şekilde olan bu vana, suyun pompalanma durumunu kontrol etmeye yarayan ilkel ama basit bir icattı. Günümüz musluk kavramına ise 19.yy’da ulaşabildik. İngiliz bir tüccar olan Thomas Grill, suyun akışına izin veren bir dişli musluk ağızlı havalandırıcı icat etti. Bu sayede modern musluk kavramına ulaşmış olduk. Bu icat edilen sistemin olayı ise şuydu; vida hareket ettikçe musluktan akan su miktarı azalıyor, en sıkı halinde ise gelen su tamamen kesiliyordu. 

Bu icat ile birçok hastalığın önüne geçildi. Hijyen, temizlik alanında teknoloji geliştikçe insanın ömrü belirli seviyelerde hep uzamıştır. Bu tarihte hep böyledir. İnsanlar, günümüzdeki tuvaletin ilkel halini bulana kadar pislikten dolayı sürekli hasta oluyor ve ölüyorlardı. Hijyen ve temizlik alanında çağ atlatan, çığır açan icatlar yapmak her zaman insan ömrünü uzatma ihtimalini barındırır.

Kullanım Alanları

Elbette ilk başta herkesin aklına geldiği gibi en çok evde kullanılır. Lokantalar, oteller, yani lavabo ve tuvalet hizmeti sağlayan her yerde, dünyanın her bir noktasında bulunur. Kültüre bağlı olarak da bazı ülkelerin sokaklarında musluk görebilmek mümkün. Başlıklar altında sıralayacak olursak, endüstriyel, banyo, lavabo ve mutfak alanlarında kullanılır. Hangi musluğunu alacağınızı belirlemek için önce nerede ne amaçla kullanılacağını bilmelisiniz. Sizin için görünüşü önemli ise ve bulunduğu ortama hoş bir görüntü katacak bir musluk istiyorsanız ankastre musluk tercih etmelisiniz. Mekanı önemli değil, sadece tasarruf sağlamasını istiyorsanız fotoselli musluk seçebilirsiniz. Dijital olan bu musluk sayesinde tasarruf ederek kazanç elde edebilirsiniz. Sıcak ve soğuk suyun arasında bir türlü denge sağlayamıyor ya da sürekli olarak ılık suyu tercih ediyorsanız Termostatik muslukları kullanmalısınız. Bir mekan işletiyorsanız ve suyun gereksiz yere akmasını, akıntı sorunları yaşamak istemiyorsanız Zaman ayarlı muslukları tercih etmelisiniz.

Batarya Musluk Çeşitleri ve Tasarımları

Tek kollu olarak bilinen musluk türü, son zamanlarda daha çok tercih edilen ve daha kullanışlı bir musluk çeşididir. İsminden de belli olduğu gibi tek bir kol ile kontrol ediliyor ve sıcak soğuk ayarı, basınç ayarı tek bir kol ile yapılıyor. Bu şekilde kullanan kişilere daha rahat ve kolay bir kullanım sunuyor.

Çift kollu olarak bilinen, eski olan ve genellikle her evde görebileceğiniz bu tür de ise sıcak ve soğuk ayarı için ayrı bölgeler bulunuyor. Tek kollu musluğa nazaran daha zahmetli bir kullanıma sahip olan bu musluk çeşidinin eski bir görüntüsü vardır, bu yüzden de pek estetik durmayabilir.

Tasarım olarak ise genel bilineni modern tasarımdır. Genel olarak gümüş renge, köşeli bir yapıya sahiptir. Daha sade gözükürler ve asıl önemli noktaları kullanışlı olmasıdır. Klasik tasarım ise biraz daha nostaljik bir görüntüye sahip. Renk olarak gümüşün dışında olurlar, altın rengi çok tercih edilir. Yapı olarak da modern tasarıma göre daha farklıdır. Küçük ya da büyük, köşeli ya da köşesizdirler.

Renginden, şekline, büyüklüğünden küçüklüğüne bir çok tasarıma sahip musluklar mevcut. Tabi hangisinin seçileceği ne amaçla, nerede ve kimin kullanacağı soruları ile belirleniyor.

Batarya Musluk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak hangi amaçla kullanılacağını belirlemelisiniz. Sonra seçeceğiniz musluk sıcak ve soğuk ayarına karşı dirençli olmalıdır. Bulunduğunuz bölgedeki kireç miktarına karşı kaliteli bir musluk seçmelisiniz. Kir tutmamalı ve kolaylıkla temizlenebilen bir yapıya sahip olmalıdır. Ayrıca seçeceğiniz muslukta su damlatma veya su sızdırma durumu olmamalıdır. Basınç düşüşlerinde sorun çıkmamasına da dikkat etmelisiniz. Banyonuzun tasarımına hitap edecek bir musluk seçmelisiniz. Özellikle ihtiyacınızı karşılayacak tüm fonksiyonlara sahip bir musluk olmasına dikkat etmelisiniz. Su tasarrufu yapabilmenizi sağlayacak, damlatma gibi sorunlar ile bütçenize zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Uzun süre zarfında kullanmak istiyorsanız kaliteli ve sizin için fonksiyonel olan bir musluk tercih etmelisiniz. Ayrıca ev için alınacak olanların hijyenik bir yapıya sahip olması da çok önem arz ediyor. Evdeki küçük çocukların her zaman musluğu açıp su içme gibi bir huyları olduğu için, hem materyal olarak hem de akan suyun ve armatörün temizliğine kadar dikkat etmeliyiz. Musluğun içerisinde hiçbir şekilde mikro-organizmalar bulunmamalıdır. Ayrıca, kıyı ve deniz bölgesine yakın bölgelerde yaşayan kişilerin batarya seçiminde korozyona karşı dirençli olup olmadıklarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Kullanım Alanlarına Göre Farkları

Endüstriyel bataryalar daha çok ticari amaçlı yerlerde kullanılır. Genellikle restaurant gibi yerlerde kullanılır. Daha esnek ve kullanımı kolay, pratik olduğu için tercih edilir. Kullanıcıya zamandan tasarruf etmesini sağlar. Böyle yerlerde genellikle zaman problemi ve kullanış rahatlığı durumu göz önünde tutulduğu için bu tarz bataryalar tercih edilir. Kuvvetli bir su akış şekline sahiptir bu musluklar. Uzun boğazlı ve kolayca istenilen yere doğru çekilen ve gerektiği gibi bükülen yapısı vardır.

Banyo için kullanılanlar ise az tüketimi ile daha rahat bir kullanış sunuyor.  Sıcak ve soğuk ayarı için hassas olarak tasarlanırlar. Ev, otel gibi yerlerde kullanılır. Fonksiyonel olması önceliklidir, buna göre tasarlanır. Kolay paslanmaz ve basınç, kireç tehlikesine karşı etkili yapılara sahiptirler.

Lavabo için kullanılanlar ise banyo için kullanılanlar ile neredeyse aynıdır. Dengeli sıcak soğuk ayarı, rahat kullanım gibi özellikleri ile ön plandadır. Ev, otel, tuvalet vb. gibi ellerimizi yıkayabileceğimiz her yerde bulunurlar. Antibakteriyel olurlar, ev haklı için sağlıklı bir kullanış sunar. Özellikle çocukların farklı kullanım şekillerine karşı tedirgin olmanızı engelleyecek temizliğe sahip yapıdadırlar.

Mutfak için kullanılanlar aynı şekilde endüstriyel bataryalara benzemektedir. Tabi bunlar genellikle ev mutfaklarında bulunur. Kullanımı rahat, esnek olan, kolayca konumlandıralabilen bu musluklar mutfakta bulunan şefin işini kolaylaştırır. Su tasarrufu özelliği bu alanda kullanılan musluklar içinde geçerlidir. Temizliği önde tutarak üretilen bu musluklar kolay kolay kirlenmez ya da paslanmaz. En başta bu özelliğe sahip olmalıdırlar. Sonuçta bir mutfakta kullanılacak ve bu mutfakta yemek yapıldığına göre, yıkanan tüm sebze, meyve ve diğer gıdaların temiz bir su ile yıkanması ilk şartlardan biridir. Bunca özelliğin üstüne tabi ki su bataryaları fiyatları biraz yüksek olabiliyor.

Batarya Muslukları Fiyatları

Son kısımda genel olarak batarya musluk fiyatları hakkında bilgiler paylaşacağız. Fiyatlar çok değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle kullanım alanı ve markasına göre. Bir mutfak bataryası fiyatı ile duş bataryaları fiyatları aynı değil elbette. Markası, kullanım alanına göre değiştiğinden bahsettik. Tabi yine ekstra detaylara göre de fiyatlarda dalgalanmalar oluyor. Fiyatı 50 lira bir musluk alırsınız, uzun süre kullanamazsınız. Hem kullandığınız süre zarfı boyunca istediğiniz veya beklediğiniz performansı göremezsiniz. Çünkü bu ucuza alınan musluklar ne temizlik kuralına göre üretilmiştir ne fonksiyonel yapıya sahiptirler. Bu tarz musluklar hem kendiniz hem de diğer kullanıcılar içinde çok sağlıksızdır. Basınç durumu, kireçlenme karşısında etkisizdirler ve sıcak soğuk ayarı mevcut olmayabilir de. Sağlığınızı ve konforunuzu gerçekten göz önünde bulunduruyorsanız bu tarz ürünlerden uzak durmalısınız. Bu ucuz ürünleri genellikle dışarıda bulunan çeşmeler ve aynı şekilde dışarıda bulunan, halka açık olan tuvaletlerde görürsünüz. Bir ihtimalle de mahalle içinde bulunan eski kıraathanelerde bulursunuz bu ucuz ürünleri. Masraftan kaçınıp işin kolayına kaçma durumu her zaman her yerde mantıklı veya iyi sonuçlar doğurmuyor. İnsan kullanımı adı altında alınan ürünler her zaman kaliteli ve işlevsel olmalıdır. Sonuçta ucu bir insana dokunduğu için bu ürünlerin sağlık açısından da kaliteli ve güçlü olması ilk başta göz önünde bulundurulması gereken durumlardan birisidir.

Sağlığınızı ve konforunuzu ön planda tutarak 500-1000 arası veya daha fazla bir meblağda bir batarya musluk satın alırsanız hem beklediğiniz performansı alırsınız hem de sağlık açısından sahip olduğunuz endişeleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Bu tarz seçtiğiniz ürünlerin hem markası hem de materyal kalitesi iyi olur. Aynı şekilde beklediğiniz ölçüde fonksiyonel bir yapıya da sahip olurlar. Evinizin konforunun yanında, aynı şekilde evinizin, kullanacağınız alanın tasarımına da hoş bir görüntü katar, daha estetik bir sonuç almış olursunuz ve bu durum sizi ruhsal olarak da tatmin edebilir. Kullanım süreleri daha fazla olan bu ürünler sizin başınızı neredeyse hiç ağrıtmazlar. Herhangi bir paslanma, kireçlenme, basınç sorunu ya da sıcak soğuk dengesi durumunda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Yüksek meblağ vererek alacağınız ürünlerin renk konusunda da seçici olabilirsiniz. Evinizin rengine ve tasarımına uygun, aynı zamanda da kullanılan yerin rengine uygun bir ürün alabilirsiniz. Binbir çeşidi bulunan batarya musluklarından hangisini ne şekilde nerede kullanmak istiyorsanız dilediğiniz gibi seçmeniz hem kullanış açısından hem de manevi olarak sizi tatmin edecektir. Bu tarz pahalı ve daha estetik duran ürünler aynı şekilde evlerde görülebileceği gibi lüks restoranlar, lüks oteller, büyük devlet kurumlarının çoğunda görülebilir. Yine de kişinin ne alacağı ne seçeceği biraz da gücüne bağlı. Gücü yettiği müddetçe her zaman kaliteli ürünleri seçmelidir çünkü kalitesiz bir ürün ile gelecek olan sağlık sorunlarının faturası daha pahalıya patlayabilir. İnsanın en temel ihtiyacı olarak nitelendirdiğimiz suyu bize ulaşmasında ve onu tasarruflu kullanmamızda büyük rolü olan batarya musluklarında seçim yaparken, kullanımı, kalitesi ve fonksiyonelliğini her zaman sağlığımız adına düşünmeliyiz. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Batarya Musluk Fiyatları

6709 ürün listeleniyor
Arçe
Grohe
E.C.A
Artema
Truva
GPD
Newarc
Vilas
GMS
Creavit
İtimat
Aquamix
Adell
Hms
Güney
Xolo
Kale
Hansgrohe
Versu Armature
Punto
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 6709 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?