Küçük ev işlerinde en önemli yardımcılarınızdan olan pense birçok tadilat işinde sıklıkla kullanılan aletlerden biridir. Sıkma, germe, kesme ve bükme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilmenizi sağlayan pense alet çantanızın olmazsa olmazları arasında yer alır. Ağız kısmı metal ve tırtıklı bir yapıda olan pensenin tutma kısımları ise iletken olmayan, sağlam ve kolay tutuş sağlayan yapıdadır.

Pense Ne İşe Yarar?

Pek çok farklı alanda kullanılan el aletleri son derece kullanışlı ve farklı amaca hizmet eden ürünler arasındadır. Temel olarak el ile tutulamayacak kadar ufak olan objeleri sıkma, germe, kesme, sıyırma, çekme ve şekil verme gibi işlere yarar. Genel yapısı itibarıyla kıskaca ya da maşaya benzediğini söylemek mümkündür. İki ayrı sapı avuç ili kavranır ve objeyi tutmak için bu saplara basınç uygulanması gerekir. Uyguladığınız basınç kadar nesneyi kavramaya başlayabilirsiniz. Çenenin arasında yer alan tırtıklar sayesinde tuttuğunuz objelerin kayması engellenir.

El aletlerinden olan pensenin tutma kısımları tamamen izole edilmiş ve elektrikçiler tarafından da rahat bir şekilde kullanılabilecek hale getirilmiştir. Kullanım alanlarına yönelik birbirinden farklı pense çeşitleri üretilir.

Pense Çeşitleri Nelerdir?

Kullanılacakları alanlara göre farklı şekillerde üretilen penseler vardır. Genellikle ağız kısımlarının değişkenlik göstermesiyle şekillenen ürünler arasında en sık tercih edilenlerden biri karga burundur. Karga burun bir tür pense olmasına rağmen ağız kısmının daha uzun ve ince olmasından dolayı klasik pense çeşitlerinin giremediği alanlara girebilir.

Fort penseler tutma ve sıkma işlemlerinde kullanılır. Ayarlı pense modelleri ise objelerin güçlü şekilde tutulması gerektiği zaman kullanılır. Diğer çeşitlere göre ayarlı penselerin görünüşü biraz daha farklıdır. Ayarlı penseler aynı zamanda kilit sistemine de sahiptir. Sistem sayesinde tutulan objeler kitlendiği zaman aynı basınçla tutmaya devam edilir.

Yan keskiler elektrikçilerin kullandığı kabloları kesme ve sıyırma işlemleri için kullanılan pense çeşididir. Kerpeten, genel olarak inşaat ustaları tarafından kullanılan ağız kısmı kesici yapıya sahip kesme ve bükme gibi işlemlerde ön plana çıkan çeşittir.

Ayarlı Pense Nedir?

Ayarlı olarak üretilen penseler evlerde en fazla tercih edilen işlevsel özelliklere sahip penseler arasındadır. Pratik kullanıma sahip olan ayarlı penseler tamircilerin de vazgeçilmez el aletlerindendir. Vida ve somunlar genel olarak bu el aletinden yararlanılarak sıkılır. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan pek çok farklı üründe bu modelde üretilmiş olan penselerden yararlanabilirsiniz. Örneğin su tesisatı, doğal gaz kombileri veya mobilyalarda ayarlı penselerden destek alabilirsiniz. Ayrıca otomobil veya bisiklet gibi ulaşım araçlarının tamir edilmesi esnasında da sık sık ayarlı pense modellerinden destek alınır.

Ayarlı olan penseler kullanım alanlarına göre farklı boyutlarda üretilir. Boyutlar 10 cm olabileceği gibi 30 cm, hatta daha büyük veya küçük de olabilir. Cıvata ya da vidaların bulunduğu yerler bazen çok dar bazen ise fazla geniştir. Dar yerlerde çalışılacağı zaman küçük boyutlu geniş yerlerde çalışılacağı zaman büyük boyutlu olan penseler tercih edilir. Penselerin bazıları ince ve uzun çenelerden bazıları ise kısa ve kalın çenelerden oluşabilecek şekilde tasarlanır. İnce olan çeneler daha çok bükme ve kesme işlemleri için uygundur. Kalın çeneli modeller ise sıkma işlemlerinde tercih edilir. Ayarlı penselerin tırtıklı olan modelleri içindeki materyallerin kaymasını önleyebilecek etkiye sahiptir. Ürün seçimlerinizi yaparken kullanım alanlarınızı göz önünde bulundurmanız gerekir.

İşlevsel özellikleri ve dayanıklı yapılarıyla dikkat çeken pense fiyatları arasında farklı seçenekler yer alır. Fiyatlandırmalar yapılırken ürünlerin teknik özellikleri, boyutları, markası ve modeli gibi detaylar göz önünde bulundurulur.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pense Fiyatları

.
.
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 3039 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003082/13003158