Pense

Ağaç işçileri, marangozlar, dükkân sahipleri, inşaatçılar, elektrikçiler ve neredeyse herkes tarafından yaygın olarak kullanılan pense, alet kutusunun önemli bir parçasıdır. Çok çeşitli amaçlar için kullanılan bu alet, V şeklindedir. Sap, çene ve ağız olmak üzere genellikle üç ana bölümden oluşur.

Bu fonksiyonel alet, elektronik ve hassas mühendislik uygulamaları gibi kullanımı zor yerlerde çalışmayı kolaylaştırır. Penseler genellikle alaşımlı ve alaşımsız yapısal çelikten yapılır. Pense fiyatları, ürünün yapımında kullanılan malzeme ve işlevine göre değişiklik gösterir.

Pense Nedir?

Pense, nesneleri kolaylıkla kavrayabilen ve düzeltebilen bir alettir. Yaptığı işler arasında kavrama, kesme ve bükme bulunur.

El aleti olan pensenin temel amacı, öğeleri sıkı bir şekilde tutmaktır. Elinize uyum sağlayan iki kanatlı tutacak kısmı ve çalıştığınız öğeyi rahatça kavrayabilen çene kısmı ile pense aynı zamanda döndürme, kesme ve bükme gibi uygulamaları kolayca yapmanıza da olanak tanır. Bu açıdan, her alet kutusunun, çekiç, tornavida çeşitleri ve her biri belirli bir göreve uygun farklı boyutlara sahip bir pense seti içermesi, idealdir.

Pensenin kullanım amaçları aşağıdaki şekilde belirtilebilir:

 • Kavrama: Pense birincil kullanımı kavrama içindir. Cıvataları gevşetmek veya sıkmak, sabitleme için nesneleri tutmak, çivileri veya diğer tutturucuları çıkarmak için pense kullanabilirsiniz.
 • Bükme ve Düzleştirme: Pense, bükme veya düzleştirme için de kullanılabilir.
 • Kesme: Bazı penseler de tel ve çivi kesebilir. Yaygın olarak tel kesiciler olarak adlandırılan çapraz kesme ve yandan kesme penseleri, esas olarak telleri kesmek ve ayırmak için tasarlanır.
 • Birleştirme ve Sıyırma: Kabloları birleştirmek ve soymak için kablo soyucu pense gibi çeşitli özel penseler kullanılır. Aynı işlemi başka bir elektrik kablosuna yaparak iki kabloyu birbirine tutturabilir ve birleştirebilirsiniz.

Pense Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle çok amaçlı penseler kullanılsa da, belirli bir görevi üstlenen başka pense çeşitleri de bulunur. Penseler, küçük, büyük, mini pense olmak üzere farklı boyutlara sahip olabilir. Örneğin, mini pense seti, daha basit işlerinizi pratik bir şekilde yapmanıza imkân tanır. Ayrıca taşınması kolay olduğu için her yere rahatlıkla götürülebilir. Tel kesme dâhil çeşitli görevlerin kombinasyonu için kullanılmak üzere tasarlanan pense çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kargaburun Pense: Bu pense türü, ulaşılması zor yerlerde bulunan zımba telleri, kırık vidalar gibi küçük şeyleri kırmadan kavramaya yarar. Ayrıca bu penseler, kesmek, tutmak, çekmek ve yeniden konumlandırmak için kullanılır.
 • Katlanır Pense: Bu pense çeşidi, güvenli kullanım ve taşıma imkânı verir. Küçük boyutuna rağmen kapsamlı bir kullanım sunar.
 • Ayarlı Pense: Ayarlı pense nedir sorusunun yanıtı, çeneleri farklı konumlara getirilebilen alet şeklinde verilebilir. Çeşitli büyüklükteki nesneleri kavramak için ayarlama özelliği bulunan ayarlı pense, son derece kullanışlı ve fonksiyoneldir. Kilitleme ve mafsallı pense türleri akıllı pensenin alt çeşitleridir. Ayarlı pense fiyatları, diğer pense çeşitlerinde olduğu gibi kalitesine göre belirlenir.
 • Mafsallı Pense: Bu penselerin çoğu kesici kenarlarla donatılır. İğne burunlu, uzun burunlu, uzun erişimli, düz burunlu ve yalıtımlı penselerde tipik olarak çenelerin hemen altında yankesiciler bulunur.
 • Kilitli Pense: Bu pense, kilitlemeyi sorunsuz hale getirmek için tasarlanır. Kilitli pense, somunlardan cıvatalara ve ağır hizmet ekipmanlarına kadar her şeyi tutabilir.
 • Akıllı Pense: Her türlü işlerinizde kullanılabilir. Son derece kullanışlı bu alet, etkili ve verimli çalışma sağlar. Akıllı anahtar pense modelleri, farklı somun ve vidalara uyumlu bir yapıdadır. Tüm işleri tek bir pense ile halletmeyi sağlayan bu ürün, sıkma ve gevşetme gibi birçok işlemi pratik bir şekilde yapar. Akıllı pense fiyatları, fonksiyonel ve çok yönlü yapısına oranla son derece avantajlı seçeneklere sahiptir. Akıllı pense yorum ve değerlendirmelerini inceleyerek ürün hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Düz Pense: Bu ince pense, tel ve levhada bulunan açıları bükme, küçük boncukları tutma, halkaları açma ve kapama gibi birçok işleve sahiptir. Ayrıca düz pense, takı tasarımlarında keskin kıvrımlar oluşturmak için de kullanılabilir.
 • Elektronik Pense: Elektrik pense çeşitleri, devre kartları gibi hassas elektronik bileşenleri kesmek için kullanılmak üzere tasarlanır. Son derece ince, küçük ve dar çenelere sahiptir. Hassas düzeltme ve uç kesme için yakınlaşmaya olanak tanır. Elektronik penseler, diğer penselere oranla biraz daha küçüktür. Bu nedenle avucunuza tam olarak sığabilir ve size maksimum kesme kontrolü sağlar. Elektronik pense seti, kontrollü kesimler yapmanız gerektiğinde oldukça kullanışlıdır. Ayrıca bu penseler, mücevher yapımında kullanılan hassas telleri kesmek için de idealdir.
 • Geniş Ağızlı Pense: Bu pense, dokuma, deri, vinil ve kanvas gibi malzemeleri germek için ideal bir yardımcıdır. Kaymaz tutuş sağlayan yapısı, yumuşak ve ince yüzeyli parçaları kolayca sıkıştırmayı sağlar.
 • Çapraz Pense: En iyi bilinen kenar kesme aletleri arasında bulunan bu pense, çene konumu nedeniyle kenar kesici veya yan kesici olarak adlandırılır. Hasara karşı dirençli dik, açılı çeneler ile çapraz pense, telleri, zımba tellerini, çivileri ve diğer malzemeleri nispeten kolaylıkla keser.
 • Linesman Pense: Bu pensenin çene kısmı düz, uç kısmı buruşuktur. Kesici kenarlar çapraz pense gibidir ancak daha küçüktür. Kollar, çapraz penselerin sağladığından daha fazla kuvvet uygulamanıza izin verir. Profesyonel kullanım için gelişmiş bir pensedir.
 • Uç Kesici Pense: Uç kesiciler, çit inşa etmek ve çapraz kesicilerin işleyemeyeceği daha ağır tel tellerini kesmek için kullanışlıdır.
 • Çok Amaçlı Pense: Bu penselerin birden fazla özelliği vardır. Çok amaçlı pense seti, mekanikten sıhhi tesisata, çitlere ve daha fazlasına kadar her işi güvenle gerçekleştirmenize imkân tanır.

Pense çeşitleri ve fiyatları, ürün özelliklerine, tasarımda kullanılan malzeme türü ve kalitesine göre belirlenir.

Pense Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kesmeden tutmaya kadar birçok işe yarayan pense, çok yönlü bir araçtır. Pense satın almadan önce doğru iş için doğru penseyi seçmenin verimliliği ve güvenliği arttırdığını bilmek gerekir. Peki, doğru iş için doğru pense tipini nasıl seçersiniz? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Üretimde kullanılan malzeme ve bu malzemenin kalitesi, pense alırken bakılması gereken önemli bir belirleyicidir.
 • Çelik ve krom, kombinasyonu, pensenin korozyon direncini ve mukavemetini artırır.
 • İndüksiyon işlemi kullanılarak üretilen penselerin sertlik miktarı fazla olur. Bu da, pensenin dayanıklılığını artırır.
 • Ergonomi ve tasarımda dikkat edilmesi gereken başka bir noktadır. Pense satın alırken ürünün standart olması, kulplarının boyutunun ele rahat oturacak şekilde yapılmış olması çok önemlidir. Kuplarda kaliteli, kaymayan malzemeler kullanılması gerekir.
 • En iyi pense modelleri, en az kuvvetle en yüksek verimi sunar.

Aynı zamanda pense alırken 3'lü pense seti gibi takımları tercih ederek daha geniş bir kullanım alanına sahip olabilirsiniz.

Pense nerelerde kullanılır?

Pense, elektrik, iletişim ve inşaat işleri dâhil birçok uygulama yapılan alanda kullanılır. Bir pense takımı, kabloları kavramak, birleştirmek, kesmek, izolasyonu soymak ve çok daha fazlasını yapabilir.

Pense nasıl yapılır?

Pense genellikle karbon yapısal çelikten yapılır. Önce dövülür ve pense şeklinde haddelenir. Ardından frezeleme, cilalama gibi metal kesme işlemlerine tabi tutulur. Son olarak ısıl işlem uygulanır.

Pense nerede satılır?

Pense, online alışveriş sitelerinde, yapı marketlerde ve nalburlarda satılır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pense Fiyatları

5730 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Satıcı
Toplam 27 / 5730 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?