Matkap

Matkaplar hepimiz mutlaka hayatımızda bir kerede olsa da yardımına ihtiyaç duyduğumuz aletler. Duvarda açmak istediğimiz delik için ya da bir vidayı yerinden sökmek, takmak için mutlak ihtiyacımız olmuştur; fakat kullanım alanları bununla da sınırlı değildir. İnşaat sektörünün vazgeçilmez araçlarından olan matkaplar, işleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak için oldukça uygundur. Matkaplar, beton gibi sert yüzeylerden metal ve demir gibi yüzeylere, ahşaptan plastik yüzeylere kadar birçok farklı zeminde ve yüzeyde kullanılabilir.

Matkap sesinin mutlaka hafızalarımızda yeri vardır. Biz kullanmasak bile üst ya da yan komşumuzun, hemen yanı başımızdaki inşaatın matkap sesiyle bir anda neye uğradığımızı şaşırmışızdır. Bu gürültücü aletler çıkardıkları sesin hakkını vererek modern hayatı kolaylaştırıyor ve abartılı bir yaklaşımla modern şehirleri inşa ediyor.

Matkap nedir? Matkaplar Ne İşe Yarar?

 

Matkaplar genel olarak delik delmeye yarayan elektrikli aletler sınıfındaki araçlardır. Sadece delik delmek içinde kullanılmayan matkaplar, delinmiş deliklere havşa açma içinde kullanılır. Kesici aletler sınıfında olan matkaplar; delme esnasında üzerinde bulunan kanallar sayesinde dışarıya, delinen yüzeyin materyaline bağlı olarak taşlaş ya da kum çıkışı sağlar. Matkaplar üzerinde yer alan bu kanallara helisel adı verilir.

Matkapları Oluşturan Bölümler 

 • Gövde: Matkabın oluklarının bulunduğu kısımdır.
 • Sap: Matkapta bulunan konik deliğe oturabilen kısımdır. Mil bölümü için uygun dil bölümü içinde dönmesini sağlayan kısımdır. Bağlama aparatları bu bölüme bağlanır.
 • Kanallar: Matkap gövdesinde yer alan helisel adı verilen kanallardır. Kesici ucun dönme sırasında dışarıya tahliye sağlar. Bazı matkaplarda yer alan soğutma sıvısının ucu ulaşımını da sağlar aynı zamanda. Kesme işlemi bu kanallar sayesinde oluşturulur.
 • Matkap ucu: Matkabın kesici ucudur ve belirli acıları vardır. Ucun taşlaması, kesici ağzı oluşturur. Birbirinden çeşitli uçlar değiştirilebilir oluşuyla ihtiyaca göre değiştirilebilir.
 • Matkap uç yüzeyi: Matkapta kesici kısmın hemen sonrasında yer alan kısımdır.
 • Matkap kesici ağız: Matkapta yer alan ve kesme işlemine yarayan ağız kısmıdır. Matkapların asıl işlevini gerçekleştirdiği bölümdür.
 • Matkap zırhı: Matkap kanalları tarafından oluşan dar bir yüzeydir. Matkabın çap ölçümü zırhlar arasındaki mesafeyle ölçülür. Çalışmak istediğiniz yüzey ile matkap arasında sürtünmeyi azaltır.
 • Ölü merkez: Matkapta yer alan iki kesici bölümün birleştiği noktadır.
 • Matkap özü: Matkap ucundan sapa doğru kalınlaşan bölümdür. Kanallar arasında kalır ve dar bir bölümdür. Matkap çeşitleri Nelerdir?

 • Silindirik Matkaplar
 • Helisel Matkaplar
 • Konik Matkaplar.
 • Havşa Matkaplar
 • Namlu Matkaplar
 • Punta Matkaplar

Helisel Matkaplar 

Birbirinden farklı matkaplar birinden farklı özelliklere sahiptir. Bir matkabı iyi bir matkap yapan özelliklerinin başında kesicilik özelliğinin iyi olması ve talaş ya da çıkan taşların dışarıya sağlıklı ve etkili bir biçimde atılması vardır. Bu özelliklerin yanı sıra matkap çeşitleri oluşumuna neden olan diğer bir unsur açılarıdır. Helisel matkaplar açılarına göre üçe ayrılır:

 1. N Tipi: Çok sert olmayan çelikler için uygun bir matkap çeşididir. 18-30 derece açıya sahip olan bu matkapların, 118 derece uç açısı vardır.
 2. H Tipi: Daha sert ve zorlu çelikler için uygun olan bu matkapların uç açıları 118-130 dereceyken, helis açısı 35-40 derecedir.
 3. W Tipi: Ahşap ve benzeri yumuşa malzeme için uygun olan bu matkaplar, 30-40 derece arasında helis, 118-130 derece uç açısına sahiptir. 

Punta Matkaplar 

İki tarafı da matkap şeklinde olan ama sadece punta delmek için kullanılan bir matkap çeşidi olan punta matkaplar, kısa uçlu ve kalın gövdeli yapılarıyla kayma olmaksızın delme işlemini gerçekleştirebilirler. Bu tarz matkapların kesici kısmına meme denir ve meme çapına göre isimlendirilir. Punta matkapları punta deliği açmanın yanı sıra; merkez açmak, hassas yüzeyler üzerinde çalışmak ve havşa açmak içinde kullanılabilir.

Punta Matkap Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit punta matkap çeşidi vardır:

 1. A Form: Normal punta matkabıdır ve havşa derecesi 60’tır.
 2. B Form: Koruyucu havşa açmak için kullanılır.
 3. Radyuslu: Konik bir şekilde torna işlemine tâbi tutulacak malzemelerde punta deliği açmak için kullanılır. 

Namlu Matkaplar

Namlu matkap çeşidi delik bölümün tek oluklu bir çelikten yapıldığı bir matkap çeşididir. Yağlama deliğinin de bulunduğu namlu matkaplar, bu delik sayesinde soğutma sıvısının akışını sağlar. Delik delme konusunda oldukça iyi iş çıkaran bu matkaplar, gönderdiği soğutma sıvısıyla birlikte talaş ve taş parçalarını hızlıca dışarıya atar. Bu matkaplarda yer alan boru dayanıklı bir çelikten imal edilmelidir ve elle bilenmemelidir. Elle bilemek namlu matkapların bozulmasına neden olur.

Namlu matkapların bir türü olan top namlu matkaplar, uzun ve derin delikler delmek için birebirdir. Matkabın büyüklüğü talaş ya da taş verme oranını azaltır.

Havşa Matkap 

Delik açılan yüzeydeki deliğin giriş kısmını düzeltmek, bağlayıcı elemanların oturmasını sağlamak için kullanılan havşa matkaplar, çok sık kullanılan matkaplardandır. Bu yüzden ölçüleri standart bir hal almıştır.

 • Çapak almak için kullanılan havşa matkabı uç açısı 60 derecedir.
 • Perçinlemek için kullanılan havşa matkabı uç açısı 75 derecedir.
 • Havşa başlı vidalar için kullanılan havşa matkap uç açısı 90 derecedir.
 • Saç perçinlemek için kullanılan havşa matkap uç açısı 120 derecedir.

Matkapların Çap Ölçüleri ve Hassasiyet 

Matkap hassasiyeti çap ölçüsü ile doğrudan ilişkilidir. Bu hassasiyeti ölçebilmek için matkabın iyi bilenmiş olması gerekmektedir. Bir matkabın deldiği deliğin çapı, kendi çapının h8 oranında daha büyüktür. 

Her matkabın çapı uçtan sapa doğru gittikçe incelmelidir. Bu incelme matkabın daha işlevsel kullanımını sağlar. 100 milimetrede 0.02 oranında incelen matkap, ilerleyen delik boyuna rağmen talaş ve taş parçalarını dışarıya kolaylıkla atabilir. 

Matkap Özünü İnceltmek 

Matkabın sağlam olması için; matkap özü, sapa doğru kalınlaşır. Eğer matkabın ucu genişlerse boyu kısalacaktır. Kısa boylu ve geniş uçlu bir matkap delme işlemini gerçekleştiremez ve kullanılması durumunda yanar. Böylesi bir durumda öz inceltilmelidir. Özü inceltmek için dar bir taş, iki tarafı da aynı ölçüde daraltmalıdır. Gereksiz yere yapılacak bu işlem matkabı güçsüzleştireceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

Matkap Ucu Bileme

Karbon ya da seri çelikten üretilen matkap uçlarının yanı sıra bazı sert metalden üretilmiş matkap uçları da bulunmaktadır. Bu çeşitlerden piyasada en çok üretileni seri ya da hava çeliği olarak bilinen çelikten üretilmektedir. Karbon çelikten üretilen matkaplar kolay kırıldıkları, dayanıksızlıkları nedeni ve maliyetli oldukları gerekçesiyle tercih edilmemekte, kullanılmamaktadır; fakat daha ucuz olduğu için eğitim amaçlı kullanılabilir. Eğer karbon uçlu bir matkap kullanıyorsanız bu matkabın yüksek sıcaklıkta şekil değiştirebileceğini unutmamak ve dikkat etmek gereklidir. 

Eğer çalışma esnasında matkabınızın ucu mavimsi bir uca dönüşmeye başlar ise, bu matkabınızın yumuşamaya başladığının bir göstergesidir. Yumuşayan bir matkap ucu sizin işlerinizin yarım kalmasına neden olabileceği gibi, birtakım yaralanmalara da neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda matkabınızın renk değiştiren; yani yumuşayan ucunu kesmeniz gereklidir. Bu matkabın kısalmasına neden olacaktır. Bu törpüleme işlemi sırasında bol soğutma ürünü kullanmak gerekebilir. Törpü işlemi yapıldıktan sonra suyla soğutma tercih edilmemelidir. Su ile matkabınızı soğutmakla ucun çatallaşmasına neden olacaktır.

Matkap Açıları

 • Uç açısı: Eğer matkabınızla bir çeliği delmek isterseniz ucunun 118 derece olarak bilenmiş olması gerekir. 
 • Uç kenar açısı: Matkabın kesici uçlarının birleşerek bir üçgeni oluşturduğu alan 55 derecelik bir eksen sağlamalıdır.
 • Boşluk açısı: Bu boşluk kesici kenarlarla sağlanan bir boşluktur ve temel anlamda matkapların işini yapmasını sağlayan bir açıdır. Bu açı üzerinde çalışılan malzemeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.
 1. Sert çelik: 7-12 derece aralığında.
 2. Yumuşak ya da orta sertlikteki çelikler: 12-15 derece aralığında.
 3. Alüminyum: 12-15 derece aralığında.
 4. Pirinç: 12 derece. 

Matkap Ucu Bileme Makinesi

Ev tipi bir kullanım için elbette gerekli olmayan matkap ucu bileme makineleri, çok sık iş yapan ve matkapların çok sık kullanıldığı atölyeler ve inşaat alanları için oldukça gereklidir. Sürekli kullanmaktan aşınan matkapların uzun vadede kullanımı için ihtiyaç duyulan bu makineler, sürekli kullanımdan dolayı, yenileriyle değiştirmek yerine eski matkapların bileme yöntemiyle yeniden kullanılabilir olması anlamına gelir. Bu büyük oranda tasarruf etmek için iyi bir yöntemdir. 

Matkap ucu bileme makineleri, kesici matkap ağızlarını eşit bir biçimde ve istenilen eksen açısıyla boşluk açısını hatasız bir biçimde bileyebilir. Matkap ucu bileme makineleri her ne kadar işimiz kolaylaştırsa da bazı durumlarda matkapları elle bilmek gerekebilir hatta bazı durumlarda matkap bileme makineleri size yardımcı olamayabilir. Bu yüzden mutlaka elle matkap bilemek zorunda kalabilirsiniz.

Matkap Bilerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Matkabınız elle bilemek isterseniz bileme taşı ile 60 derecelik bir açı yapması gerekir. Eğer bu açı dikkate alınırsa, matkap hemen hemen her işte doğru sonucu verecektir. Bileme işlemini bir açı ölçerle kontrol etmekte fayda vardır; fakat açı ölçerin bulunmadı durumlarda ölçüyü alabilmek için bir açı ölçme aleti yaratılmalıdır. Altı köşeden oluşan iki somun size yardımcı olabilir. 

Bileme işlemi kesici yüzeyler için gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında matkabı aşırı bastırmak ya da az bastırmak birtakım sorunlara neden olacaktır. Matkabı tuttuğunuz elin biraz aşağıda olması boşluk açısının büyümesine neden olurken, yukarıdan tutulması ise boşluk açısını sıfırlamanıza neden olabilir. 

Matkabınızı bilerken olabildiğince sabit tutarak bileyin ve iki ucunda aynı ölçüde bilendiğinden emin olun. Matkap bileme işlemi kesici uçtan başlayarak arka uca doğru yapın. Tam tersi bir bileme işlemi sağlıklı olmayacak, matkabınızı kullanılmaz bir hale getirecektir.

Matkap Bileme Hataları Nelerdir?

 • Sıfır boşluk: Daha önce bahsettiğimiz gibi matkapların delme işlemine gerçekleştirebilmesi için boşluk açısına ihtiyacı vardır. Eğer bu boşluk açısı yok ise matkap sadece yüzeye sürtecek ve aşırı ısınarak kırılacaktır.
 • Aşırı boşluk: Matkaplarda aşırı boşluk açısı hızlı bir yıpranmaya neden olarak matkabın ömrünü kısaltacaktır. Matkap yüzey sürtünmesi nedeniyle ısınacaktır ve bu ısınma bir şekilde boşluk açısıyla tahliye edilir. Aşırı boşluk açısıyla matkap ağı incelecektir.
 • Olması gerekenden daha az boşluk: Matkabın boşluk açısı demek kesme işleminin temiz ve düzgün yapılmadı anlamına gelir. Eğer bu boşluk açısı yeterince verilmemişse matkap yalpalayacak ve açmak istediğiniz deliğin çapı genişleyecektir. Matkabın yeterli boşluk açısı olmamasından kaynaklı yalpalama matkabın kırılmasına neden olur. 
 • Büyük ya da küçük boşluk: Boşluk açısı doğru ayarlanmamış matkap, görevini doğru bir biçimde gerçekleştiremez. Kesici kenarların doğrusal olması, matkabınızın iş kalitesini artıracağı anlamına gelir. 
 1. Eşit ya da simetrik kesici kenar: Kesici kenarların eşit ya da simetrik olması durumunda matkap, salgılı çalışır. Salgılı çalışan bir matkap zorlanacak ve kısa sürede sorun yaratacaktır. 

Matkap Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İster profesyonel olsun ister ister ev içi kullanım için olsun matkaplar birçok işin üstesinden hızlıca gelebilir. Size en uygun olan matkap, çalışacağınız zemine ve çalışma sıklığına göre belirleyebileceğiniz matkap olacaktır. Kablolu ya da şarjlı seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra darbeli ya da darbesiz olan matkaplardan hangisini seçeceğinize karar vermelisiniz. Matkap modelleri gelişen teknolojiyle birlikte oldukça çeşitlilik göstermektedir. Siz bazı temel unsurlar konusunda kararınızı vererek bir sürü seçeneğin arasında kaybolmaktan kurtulabilirsiniz. 

 • Akülü/Pilli Matkaplar

Taşınabilir, mobil bir matkap tercih etmek isterseniz akülü matkaplar tam size göre. İstediğiniz her an ve her yerde işiniz kolaylaştıracak akülü matkaplar, gelişen teknolojiyle birlikte inşaat sektörünün de tercihleri arasında. 

Düşük voltajlı olan akülü matkaplar daha çok günlük ve ev içi kullanım için ideal. 18 volt bir akülü matkap sayesinde evinizde yapmak istediğiniz birçok tamir ve tadilatı yapabilirsiniz. Daha ağır işler içinde üretilen akülü matkaplar, daha fazla güce gereksinim duyduğu için akü boyları büyümekte bu da onları daha ağır ve büyük bir matkap haline getirmektedir. Bu büyük matkapları daha çok inşaat sektörü tercih ettiğinden zaten günlük kullanım için pek uygun değillerdir. 

Akülü matkaplar size bir hareket özgürlüğü sağlıyor; fakat bu matkaplar düzenli olarak şarj edilmeli. Eğer bir yedek akü/pil bulundurursanız şarj sırasında beklemek zorunda kalmadan işlerinize devam edebilirsiniz.

Matkap akünüzün/pilinizin dayanıklı ve kaliteli olması hem matkapla yapacağınız iş süresini uzatacak hem de genel olarak matkabınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bunun için akünün/pilin amper-saat değerlerine bakabilirsiniz. 

Matkap akü/pil kullanım süresinin üzerinde çalıştığınız zemine göre değişebileceğini unutmayın. Sert zeminler yüksek güç isterken daha yumuşak bir zemin hızlı ve basit bir işlemle daha az enerji harcayacaktır.

 • Kablolu Matkaplar

Herhangi bir akü/pil taşımadıklarından daha hafif olan kablolu matkaplar, güçlerini sabit bir kaynaktan aldıkları için akülü matkaplara göre daha güçlüdürler. Sabit bir kaynaktan enerjilerini alan kablolu matkaplar, uzun çalışma süreleri ve şarj gibi vakit kaybettiren işlemler olmadan çalışma imkânı sunar; fakat bir kablo ve sabit bir güç kaynağına ihtiyaç duyduklarından sizi hareket olarak kısıtlayacaklardır. 

Kablolu bir matkap tercih etmeniz durumunda bir uzatma kablosunu da yanınızda bulundurmanızda fayda olacaktır. Ev içi kullanımlarda basit işlemler ve dar alanlarda kullanmak için pek uygun olmayan kablolu matkaplar, daha çok inşaat sektörü gibi daha güçlü ve daha kaba işler için oldukça uygundur. 

 • Darbeli mi Darbesiz mi?

Bu soru matkap almak istiyorsanız sizin için en temel sorulardan biri. Darbeli matkap delme işlemi sırasında ileri geri hareket ederek daha güçlü bir kuvvetle çalışacaktır. Eğer sert bir beton duvarı delmek gibi bir amacınız varsa darbeli bir matkap sizin için uygun olacaktır. Darbeli matkabın darbeleri çok hızlı olduğundan ileri ve geri hareketi hissetmemeniz normaldir. Darbeli matkaplar çok güçlü makineler olduklarından ağır ve büyüklerdir bu yüzden fiyat bakımından da daha yüksektirler. Eğer ağır bir iş yapmayacaksanız ve bütçeniz daha küçükse darbeli bir matkap sizin için uygun olmayabilir.

Ufak tefek ev işlerini halletmek, mobilya montajı yapmak, duvarda küçük ve basit delikler açmak ve bazı durumlarda sert metal yüzeyler üzerinde çalışmak için darbesiz bir matkap tercih etmeniz daha yerinde olur. Daha küçük boyutlara sahip olan darbesiz matkaplar fiyat bakımından da daha düşük bütçelere mâl olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Matkap Fiyatları

5051 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 47 / 5051 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?