İnşaat gibi sektörlerdeki profesyonel kullanımlarının yanı sıra ev içi hobi amaçlı ya da ustalık gerektirecek işlerde ufak çaplı kullanım alanlarına da rastlanan ve bu alanların tamamında yaygın bir biçimde tercih edilen matkaplar, temelde delme işlemlerini gerçekleştirmeye yarar. Pek çok matkap türü olmakla birlikte bu matkap türlerinin her biri ayrı amaçlara hizmet eder. Sert yüzeylerin delinmesi sayısız işlem için zorunlu bir süreçtir ve matkaplar, bu süreçleri olabildiğince hızlı, pratik ve basit hale getirir. Elektronik aksamlar el yordamı gerektirecek işleri büyük oranda kolaylaştırır, matkaplar da elektronik aksamlara sahiptir ve bu sayede her daim başvurulan bir alettir. 

Matkaplar birkaç ayrı kategori altında değerlendirilebilir. Darbeli ve darbesiz olmak üzere iki ana sınıfa ayrılabilecek bu aletlerin tezgah üstüne yerleştirilen profesyonel türleri de bulunur. Bu büyük boyutlu profesyonel aletler genellikle ticari amaçlar doğrultusunda kullanılır. Diğer türler ise açık ya da kapalı fark etmeksizin tüm ortamlarda fayda sağlayacaktır. 

Darbeli Matkaplar

Darbeli matkapların çalışma prensibinde delinecek yüzeye darbe vurmak esastır. Matkap ucunun dönme mekanizması darbeler ile zenginleştirilir ve alınacak verim maksimum seviyelere çıkarılır. Matkap ucu kendi ekseni etrafında dönmekle kalmayıp aynı zamanda ileriye ve geriye doğru hareketlerde de bulunur. Delerken ileriye doğru hareket eden matkap uçları da yüzeyde bırakılacak etkiyi artırır. Genellikle beton gibi dayanıklı ve sert yüzeylerde tercih edilen darbeli matkaplar delme işleminin dışında vidalama ya da kırma gibi işlemlerin de üstesinden gelir. 

Darbesiz Matkaplar

Darbesiz matkaplar, darbeli matkaplara kıyasla daha basit bir çalışma prensibine sahiptir. Darbesiz matkapların ucu kendi ekseni etrafında döner ancak ileriye ya da geriye doğru hareket etmez. Beton gibi yüzeyler için uygun görülmeyen darbesiz matkaplar, yine de pek çok yüzey üzerinde kullanılabilir. Hobi amaçlı kullanımların çoğunda darbesiz matkaplar ilk alternatiftir çünkü gerek basit çalışma aksamları gerekse pratik kullanımı bu matkap türünü avantajlı kılacaktır. Ahşap ve metaller, darbesiz matkaplar ile istenilen forma sokulabilir.

Matkap Seçimi

Matkap seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktör delinecek yüzeyin türü ve yapılacak işlemin niteliğidir. Aletin darbeli ya da darbesiz olması yapılacak ilk seçimdir ama her iki türde de çok sayıda model alternatifleri bulunur. Sektördeki hemen her marka matkap da üretir ve üretilen bu matkap türlerinin tamamı ayrı özellikler barındırır.

Matkap seçimi yapılırken göz önünde bulundurulması ve dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir tanesi güçtür. Motor gücü ne kadar yüksekse performans da o denli üstün olacaktır. Öte yandan devir sayısı da kontrol edilmesi gereken bir parametredir. İlk bakışta darbeli matkapların darbesiz matkaplardan daha güçlü olduğu varsayılabilir ancak devir sayısı yüksek olan bir darbesiz matkap, darbeli matkap türlerine kıyasla daha başarılı sonuçlar verebilir.

Matkap Fiyatları

Matkap fiyatları darbeli ve darbesiz şeklindeki sınıflandırma arasında farklılık gösterir. Bu sınıflandırmanın yanı sıra marka, fiyatı değiştirecek kriterler arasında kabul edilir. Profesyonel kullanıma yönelik tasarlanmış olan matkapların teknik donanımları zengin olduğundan dolayı bu matkaplar, nispeten yüksek fiyat seviyelerindedir. Buna karşın hobi amaçlı kullanımların amaçlandığı matkaplar daha basit bir yapı sunduğundan fiyat konusunda avantaj sağlayabilir.

Matkapların sergilendiği ve sunulduğu çantalar, matkap fiyatlarını da doğrudan etkileyecektir. Paketin içerisinde ana gövdenin yanında çok sayıda matkap ucu da bulunur. Birbirinden farklı olan bu matkap uçları da fiyatı artırabilir ya da azaltabilir. Son olarak tasarımdan da bahsedilmelidir çünkü ergonomik tasarımlar, her daim bir adım öndedir.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Matkap Fiyatları

549 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Bosch
  2. Makita
  3. Einhell
  4. CatPower
  5. Proter
  6. Catfiller
  7. Hitachi
  8. JCB
  9. RTRMAX
  10. Dewalt
  11. Attlas
  12. Yeshills
  13. Sturdy
  14. RBT
  15. AEG
  16. KL
  17. Mager
  18. KLPRO
  19. Alfra
  20. Crown
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Matkap Türü
  1. Darbeli
  2. Darbesiz
  3. Manyetik
  4. Sütunlu
 5. Güç (W) A-Z
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/13003095
Başa dön