Elektrikli Motosiklet

Elektrikli bir motora sahip olan ve binek ulaşım aracı olarak tanımlanan elektrikli motosikletler, şehir içi ulaşımdan doğa gezintilerine kadar pek çok aktiviteye olanak tanır. Özellikle kalabalık şehirlerdeki araç trafiğinden bunalan bireysel kullanıcılar tarafından tercih edilen bu motosikletler, ufak çaplı teslimatlarda da sık sık tercih edilir. Yenilenebilir yakıtlı taşıtlara olan yönelim sebebiyle revaçta olan elektrikli motosiklet Türkiye ve dünyada en sık tercih edilen ulaşım araçları arasındadır. Yerli ve yabancı markalar tarafından farklı işlevlere sahip model seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulan elektrikli motosikletler, elektrikli römorklu, kapalı, sepetli, kabinli, kasalı, katlanır motosiklet gibi farklı seçenekler sunar. Hemen herkese hitap eden bu ulaşım araçları, elektrik enerjisi ile çalıştığı için hem bütçe hem de çevre dostu ulaşım olanağı sunar. Genellikle tek kişilik olarak tasarlanan ancak bazı modellerde birden fazla kişinin aynı anda seyahat etmesine imkân tanıyan söz konusu motosikletlerin ayrıca spor modelleri de bulunur. Elektrikli scooter, ATV motosiklet gibi bireysel kullanımın ağırlıkta olduğu ulaşım araçları arasında yer alan elektrikli motosikletler, uzun mesafe yolculuklar için de uygun araçlardır. Bireysel ulaşım için binek otomobile alternatif arayan ancak motosiklet kullanmayı tercih etmeyenlere alternatif sunan bu motosikletlerin birçok modeli ehliyet gerektirmediği için oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eder. Elektrikli motosiklet mavi, pembe gibi farklı renk seçenekler sunmasının yanı sıra 3 tekerlekli sevimli modelleri ile de beğeni toplar. Kullanım talimatları uygun kullanım, fiziksel yapıya uygun model tercihi ve trafik kurallarına uyma gibi hususlara dikkat edildiğinde oldukça güvenli ulaşım araçları olarak öne çıkan elektrikli motorlar, ulaşımı konforlu ve hızlı hale getirmesi ile yoğun ilgi görür. Oldukça az bir elektrik enerjisi ile uzun mesafe yolculuk avantajı sunan başarılı araçlar, dünya genelinde otomobilin ardından en çok tercih edilen ulaşım araçları arasındadır. Elektrikli motosiklet kullanıcı yorumları ve incelemelerde de vurgulandığı gibi konforu ile öne çıkan bu ulaşım araçları farklı motor kapasiteleri ve hız limitleri ile pek çok seçenek sunar.

Elektrikli Motosiklet Modelleri

Elektrikli 50cc motosiklet olarak adlandırılan modeller, sigorta, ruhsat ve ehliyet zorunluluğu olmaksızın kullanılabilen ulaşım araçları olup hemen her yaştan kullanıcıya hitap eden modellerdir. Bu sebeple 50cc motorlar, elektrikli motosiklet kullananlar tarafından en sık tercih edilen motor modelleri arasındadır. 50cc motorlar saatte maksimum 50 km hıza ulaşabildikleri ve pratik bir kullanım sağladıkları için konforlu ve güvenli ulaşım araçları olarak kabul edilir. Evden işe, okula, spora, alışverişe ve benzeri yerlere giderken kullanmak için ideal olan bu motorlar, fazla elektrik tüketmemeleri ile de öne çıkar. Uzmanlar tarafından yapılan elektrikli motosiklet tavsiye ve önerilerinde en çok adı geçen motosiklet modelleri genellikle 50cc motora sahip olanlardır. Özellikle ilk defa bu tarz ulaşım araçları edineceklere güvenli olması açısından düşük motor kapasitesine sahip olan ve maksimum hız limiti saatte 45 kilometreyi geçmeyen modeller önerilir.

Elektrikli motosikletlerde modelden modele fark eden bir diğer özellik ise taşıma kapasiteleridir. Motosiklet, ATV, scooter ve elektrikli bisikletler gibi belirli bir taşıma kapasitesine sahip ulaşım araçları arasında yer alan elektrikli motorlar, genel olarak tek bir kişinin yolculuk etmesi için tasarlanır. Ancak bazı modellerde tıpkı motosikletlerde olduğu gibi arka kısımda bir kişinin daha oturabileceği bir oturum alan bulunur. Bazı modellerde ise ek olarak özel bir koltuk daha vardır. Tüm bunların yanı sıra üç tekerlekli olarak tasarlanan bazı modeller, aynı anda üç kişinin yolculuk yapmasına olanak tanır. Söz konusu üç kişilik elektrikli motosikletlerin bazıları mini bir ATV gibi görünürken bazılarında ise sadece arka kısımda iki/üç kişilik bir koltuk daha bulunur. Öte yandan dört tekerleğe sahip olan özel modelleri de bulunan elektrikli motosikletler, engebeli zeminlerde de kullanıma uygunluğu ile öne çıkar. Offroad kullanıma uygun olarak tasarlanan bu ulaşım araçları, standart elektrikli motosikletlere kıyasla daha hızlı şarj olabilmeleri ile dikkat çeker. Ayrıca dört veya üç tekerlekli modeller arasında hafif yük taşımak, ürün dağıtımı yapmak ve spor etkinliklerinde ulaşım amaçlı kullanmak üzere tasarlanan motosiklet modelleri de yer alır.

Farklı beklenti ve ihtiyaçlara yönelik çok fazla model geliştiren elektrikli motosiklet markaları, hemen her kullanıcıya hitap eden farklı seçenekler sunar. Bu sebeple “en iyi elektrikli motosiklet” olarak tanımlanacak tek bir model bulunmamaktadır. Motor kapasitesi, şarj süresi, şarj olma şekli, batarya ömrü, yedek batarya avantajı, yedek akü bulma kolaylığı, taşıma kapasitesi gibi pek çok faktör, kullanıcıdan kullanıcıya değişen öneme sahiptir. Dolayısıyla en iyi elektrikli motosiklet modelleri, kullanıcının beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip olan, uzun ömürlü, güvenli ve konforlu olanlardır. Çevre dostu enerji kullanımları ile bilinçli tüketicilere hitap eden elektrikli motosikletler, günden güne yenilenen tasarımları ve yeni nesil teknolojiler sayesinde artan fonksiyonları ile zengin model seçenekleri sunmaya devam eder.

Özellikleri ile Elektrikli Motosiklet Çeşitleri

Marka ve modele göre farklı özellikler ile donatılmış olan elektrikli motosikletler, motor kapasiteleri ve buna bağlı olarak değişen hız limitleri ile birbirinden ayrılır. 4 KW, 250, 3000, 5000W elektrikli motosiklet gibi farklı motor gücüne sahip olan modellerin ulaşabilecekleri maksimum hız, motor gücüne bağlı olarak artar. Örneğin 250 W başka bir ifadeyle 0,25 KW motor gücüne sahip olan bir motosiklet maksimum saatte 45 kilometre hıza ulaşabilir. Öte yandan elektrikli spor motosiklet olarak adlandırılan yeni nesil tasarımlar saatte 200 kilometreye kadar hız yapabilecek donanıma sahiptir. Elektrikli motosikletlerde tam dolu şarj ile maksimum gidilebilecek mesafeyi ifade eden menzil mesafesi de motor gücü ile bağlantılıdır. Örneğin, 500 W motora sahip modeller 25 km menzil mesafesine sahipken 2000 W motor gücüne sahip olan modellerde ise bu mesafe 75 km'ye kadar ulaşır. Bu sebeple uzmanlar tarafından verilen elektrikli motosiklet önerisi, mutlaka kullanıcının katetmeyi planladığı menzil mesafesini de içerir.

Elektrikli motosiklet özellikleri, motor gücü ve hız limitlerinin yanı sıra tekerlek sayısına göre de farklılık gösterir. Genel olarak iki tekerlekli bir tasarıma sahip olan ve bir kişinin yolculuk yapması için tasarlanan bu motosikletlerin bazıları üç tekerlekli tasarımları ile fark yaratır. Tıpkı ATV’lerde olduğu gibi İki veya üç kişinin aynı anda binebileceği özel tasarımlar sunmalarının yanı sıra kasalı modelleri de bulunur. Kasalı motosikletler görünüş olarak ufak bir arabaya benzese de maksimum ulaşabileceği hız limitinden çalışma prensibine kadar tüm özellikleri ile birden fazla kişinin kullanmasına olanak tanıyan tasarıma sahip elektrikli motosikletlerdir. Güçlü, hızlı, küçük, mini elektrikli motosiklet gibi farklı çeşitleri bulunan başarılı ulaşım aracının düşük kapasiteli motora sahip olan bazı modelleri elektrikli bisiklet olarak da anılır. Kadın, erkek, genç, yaşlı gibi her kullanıcı için uygun olan bu mini modeller, çok yüksek hızlara ulaşamadığı için oldukça güvenli olmaları ile dikkat çeker. Bisiklet kullanımı gibi efor gerektirmeyen, otomobile kıyasla daha masrafsız olan bu ulaşım araçları, özellikle şehir içi ulaşımda sunduğu konfor ile fark yaratır.

Üç Tekerlekli Elektrikli Motosiklet Modelleri

Kullanıcıların daha çok iki tekerlekli modelleri tercih ettiği elektrikli motosikletlerde oldukça konforlu ve gelişmiş üç tekerlekli modeller de vardır. İki veya iç kişi taşıma kapasitesine sahip olan bu modeller, üzeri açık, kabinli veya yağmurluklu gibi farklı seçenekler sunar. Golf sahası, havalimanı, büyük parklar gibi alanlarda ulaşım aracı olarak da kullanılan üç tekerlekli elektrikli motosikletler, motor ve hız kapasitesi açısından iki tekerlekli modellere kıyasla daha düşüktür. Kısa mesafede ulaşım aracı olarak kullanıma uygun olan bu modeller, hafif yük taşıma amacı ile de kullanılabilecek kapasiteye sahiptir. Bireysel kullanım için üretilen elektrikli motosiklet modelleri ortalama olarak maksimum 100 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Üç tekerlekli modellerde ise bu kapasite 300 kg'a kadar ulaşır.

Kabinli modelleri daha çok tercih edilen üç tekerlekli elektrikli motosikletler, arka koltukların altında yer alan kasa sayesinde hem yolcu hem de yük taşıma avantajı sunar. Bu fonksiyon, motosikletin toplam taşıma kapasitesinin aşılmamasına dikkat edilmesi halinde oldukça avantajlıdır. Üstü açık olan ve elektrikli fayton olarak da adlandırılan modeller ortalama 5 aküye sahiptir. Maksimum 8 saatte şarj olan bu ulaşım araçları, ilkbahar, sonbahar ve yaz mevsimlerinde tercih edilir. Tıpkı tek ve çift kişilik elektrikli motosikletlerde olduğu gibi 15 derece tırmanma açısına sahip olan üç tekerlekli modellerde modelden modele değişse de kilometre başına ortalama 50 KW enerji kullanılır.

Elektrikli Spor Motosiklet Özellikleri

Elektrikli spor motosikletler, benzin ile çalışan motosikletlerin elektrik enerjisi ile çalışan versiyonlarıdır. Dünya genelinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme kararı alınmasının ardından geliştirilen ve fosil yakıtlı ulaşım araçlarına kıyasla bütçe dostu olan elektrikli spor motosikletler, şık tasarımları ile göz doldurur. Saniyeler içinde yüksek hızlara ulaşabilmelerinin yanı sıra şarj başına ortalama 60 kilometre yol katedebilmeleri ile dikkat çeken bu elektrikli modellerde çok sayıda akü bulunur. Farklı oturuş pozisyonlarını destekleyen gövde tasarımı, aynı anda maksimum iki kişi taşıyabilmesi, fosil yakıt ile çalışan motosikletler ile hemen hemen aynı fonksiyonlara sahip olması gibi avantajları ile öne çıkan elektrikli spor motosikletler, kullanım sürecinde daha az masraflı olmaları ile öne çıkar.

Fosil yakıt tüketen motosikletlere sahip olan kullanıcılar tarafından yapılan incelemelerde de övgü toplayan elektrikli spor motosiklet modelleri, geleceğin motosikletleri olarak kabul edilir. Özellikle yakıt masrafı açısından sağladıkları avantaj, elektrikli motosiklet yorum ve incelemelerinde de sıkça vurgulanır. Spor modeller arasında hem gaz hem de elektrik enerjisi ile çalışan ve elektrikli motosiklet olarak kabul edilen hibrit modeller de kullanıcıların beğenisine sunulur. Öte yandan motorsporlarında profesyonel pilotlar tarafından kullanılan ve saatte 450 km hıza ulaşabilen elektrikli spor motosiklet modelleri de bulunur. Dünyaca ünlü motosiklet markaları tarafından yeni nesil teknolojiler ile donatılan yeni modelleri üretilen elektrikli spor motosikletler, sadece A sınıfı ehliyete sahip olan kullanıcılara hitap eder.

Elektrikli Motosiklet Avantajları

Hem fiyat hem de yakıt masrafı açısından bütçe dostu bir ulaşım aracı olarak öne çıkan elektrikli motosikletler, sundukları avantajlar sayesinde dünya genelinde yoğun bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Motor kapasitesine göre farklılık gösterse de pek çok modeli vergisiz olan elektrikli motosikletler, kilometre bazında oldukça düşük enerji maliyeti ile ulaşım masraflarını azaltmak isteyenlere hitap eder. Bazı modelleri kabinli olarak tasarlanan bu sayede hem soğuk ve yağışlı havalarda hem de şehirler arası yolculuklarda kullanım olanağı tanıyan bu ulaşım araçları, genel inanışın aksine dört mevsim kullanıma uygun seçenekler sunar. bataryası tam olarak boşaldıktan sonra şarj edilmesi, taşıma kapasitesinin üzerinde yük bindirilmemesi gibi basit birkaç püf noktasına dikkat edildiğinde uzun ve masrafsız bir kullanım ömrü vadeden elektrikli motosikletler, ayrıca yedek parçaların kolay temin edilmesi ile de beğeni toplar. Özellikle bataryası çıkarılabilen modellerde yedek bataryaya erişim kolaylığı, her zaman dolu yedek batarya bulunması ve kullanım ömrü dolan bataryanın kolay değişimi gibi durumlarda büyük bir kolaylık sunar.

Sürekli ürün teslimatı yapılan işlerde bütçe dostu çözümler sunan elektrikli motosikletler, tam dolu batarya ile 75 kilometreye kadar kesintisiz kullanım avantajı sağlar. Akaryakıt istasyonlarında bulunan elektrikli otomobil şarj üniteleri sayesinde şarj edilebilen bu ulaşım araçları, minimum yakıt masrafı ile yolculuk imkânı tanır. Oldukça uygun fiyat seçenekleri ile kullanıcıların beğenisine sunulan elektrikli motosiklet satış sürecinde de masrafsız olması ile bilinir. Belirli bir motor gücüne kadar olan modellerde MTV sorunu bulunmadığı gibi kullanım sırasında ruhsat alma zorunluluğu da yoktur. Ancak motor gücü ve hız limiti yüksek olan modellerde ruhsat zorunluluğu bulunur.

Elektrikli Motosiklet Fiyatları

Tek kişilik modellerden dört kişi taşıma kapasitesine sahip olan büyük modellere kadar pek çok model seçeneği ile dikkat çeken elektrikli motosiklet modelleri, Markadan markaya değişen özelliklere sahiptir. Hemen her yaştan yetişkin kadın ve erkek kullanıcıya hitap eden bu ulaşım araçları, çok az miktardaki elektrik enerjisi ile onlarca kilometre yolculuk yapılmasına olanak tanıyarak hem bütçe dostu bir ulaşım alternatifi sunar hem de yenilenebilir enerji kaynağı kullanarak çevre dostu bir süreç oluşturur. Siz de şehir içi yolculuklarınızda güvenle kullanabileceğiniz ve bütçenize yük oluşturmayacak kadar düşük yakıt masrafına sahip olan bir ulaşım aracına sahip olmak istiyorsanız, yerli ve yabancı onlarca markanın yer aldığı Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesini inceleyebilir, elektrikli motosikletler hakkında daha detaylı bilgiler edinebilir ve kendiniz için ideal olan bir elektrikli motosiklet satın alabilirsiniz.

Elektrikli motosikleti kimler kullanabilir?

Elektrikli motosikletler hemen herkese hitap eden ulaşım araçları olmakla birlikte motor gücü 250 W altında olan ve saatte maksimum 45 kilometre hıza ulaşabilen elektrikli motosiklet modelleri için ehliyet gerekmemektedir. Ancak motor gücü 250 W ile 4 KW arasında değişen çok sayıda elektrikli motosiklet modeli bulunmakta olup birçoğu ile trafiğe çıkabilmek için B veya A1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekir. Bununla birlikte olası yeni düzenlemelerden haberdar olmak için sürücü belgesi sınıflamasına ilişkin yönetmeliğin takip edilmesinde fayda vardır.

Elektrikli motosiklet ne kadar elektrik harcar?

Elektrikli motosikletlerin harcadığı enerji motor gücü, hız limiti, yol durumu ve günde kaç km yol katedildiği gibi faktörlere göre farklılık gösterir. Motor gücü baz alındığında tam dolu şarj ile 40 km ile 100 km arasında yol katetmenin mümkün olduğu elektrikli motosikletler, yine ortalama modeller baz alındığında saatte 1.1 KW elektrik enerjisi harcar.

Elektrikli motosiklet nasıl şarj edilir?

Kendi özel şarj aparatları bulunan ve 220 Volt topraklı priz ile şarj edilen elektrikli motosikletler, evden ofise kadar her yerde şarj edilebilir. Bazı modeller kullanım sırasında kendi kendine şarj olmayı sürdürürken bazı modellerde ise değiştirilebilir batarya bulunur. Bu modeller yedek batarya ile kullanıcıların beğenisine sunulduğu için her zaman dolu bir yedek bataryaya sahip olma avantajı sunar. Bu da yolda kalma veya acil durumlara hazırlıksız yakalanma ihtimallerini ortadan kaldırır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Elektrikli Motosiklet Modelleri

27 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 27 / 27 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?