Motosiklet aksesuarları, motosiklet severler tarafından uzun süredir kullanılıyor olsalar da bu aksesuarların araç kullanımında güvenlik açısından önem taşıdığının bilincinde olmak da gerekiyor. Motosiklet ayakkabıları, oldukça karizmatik görünümleri ile motosiklet sürücülerinin ve yolcularının dikkatini çeken ürünler arasında yer alıyor olsa da bu ayakkabıların kaza anında ciddi koruyuculuk oranlarına sahip olduğu kabul ediliyor.

Motosiklet kazalarında ortaya çıkan yaralanmalar ile ilgili yapılan araştırmalarda en çok kol ve bacak bölgesinde yaralanma olduğu, bilinen gerçekler arasında bulunuyor. Bacak bölgesinde meydana gelen yaralanmaların diz, kaval kemiği, ayak bileği ve ayak bölgesinde yoğunlaştığı da araştırmalar tarafından elde edilen bilgiler arasında yer alıyor. Motosiklet ayakkabıları da tasarımları gereğince en çok yaralanma meydana gelen bölgeyi korumayı hedefliyor. Yaralanmanın türüne göre farklı standartlara sahip olan motosiklet ayakkabıları ile kırık, sürtme, yanma gibi farklı tip yaralanmalardan korunmak mümkün oluyor. Motosiklet kazalarının büyük bir çoğunluğu, motosikletten düşme ve sürüklenme ile sonuçlanıyor. Asfaltla sürtünmeden dolayı ortaya çıkan yaralanmalarda da motosiklet ayakkabılarının koruma oranı oldukça yüksek oluyor.

Motosiklet ayakkabılarının tasarımları, aslında diğer ayakkabıların tasarımları ile olmasına rağmen kullanılan koruyucu detaylar, kaza ve anında kendini gösteriyor. Ayakkabıların tasarımı, genellikle diz kapağına kadar koruma sağlayacak şekilde yapılıyor. Bu da motosiklet ayakkabılarının daha çok bot modellerine benzemesini sağlıyor.

Motosiklet Ayakkabısı Fiyatları

Koruyucu ayakkabıların tasarımında meydana gelen darbeleri dağıtmak ve emmek amacıyla dolgu malzemeleri kullanılıyor. Motosiklet ayakkabıları, yüksek güvenlik sağlaması için kalın deriden ya da deri ve kumaş karışımı özel materyallerden üretiliyor. Off-road sürüşlere katılan ya da yağışlı havalarda yola çıkan sürücülerin dış faktörlerden etkilenmemesi için su geçirmeyen teknolojiler ayakkabı üretiminde kullanılıyor. Ayakların nefes almasını sağlayan ama dış etmenlerden de koruyan Gore-Tex, Sympatex benzeri teknolojiler ile desteklenen motosiklet ayakkabısı modelleri, her tür sürücüye uygun çeşitleri ile konfor ve güven sunuyor.

Kullanım alanına ve teknolojisine göre motosiklet ayakkabısı fiyatları da değişiklik gösteriyor. Motosikletlerin ve sürücülerin tercih ettiği belirli sürüş platformları ve tipleri olduğundan dolayı tercihler ve modellerde farklılıklar ortaya çıkıyor. Arazi, şehirler arası, şehir içi kullanım tercihleri, farklı ekipman ihtiyaçlarını gündeme getiriyor. Yazlık ve kışlık modellerin de bu kullanım tiplerine uyum sağlaması gerekiyor. Çeşitlilikle birlikte motosiklet ayakkabısı fiyatları da geniş bir yelpaze oluşturuyor. Motocross, enduro, touring ve yarış için kullanılan ayakkabıların hepsi farklı teknolojilere sahip tasarımlarla üretiliyor. Özellikle kaza ihtimalinin yüksek olduğu bu dört sürüş tipinde metal veya plastikten destekleyici materyallerin bulunduğu motosiklet ayakkabısı modelleri tercih ediliyor.

Motosiklet Ayakkabısı Modelleri

Motosiklet aksesuarlarının kaza koruyuculuğunu kanıtlayan belirli kalite standartları bulunuyor. Ekipmanın kullanıldığı alandan yapıldığı malzemeye kadar farklı standartlar geçerliği olduğundan bu konuda oldukça hassas davranmak gerekiyor. Standartlara bağlı değişimler, motosiklet ayakkabısı fiyatları arasında farklılık oluşmasını sağlıyor.

Bu noktada ürünün nasıl kullanıldığı ve hangi standartlara sahip olduğu önem taşıyor. Motosiklet ayakkabılarından sadece ayakkabı için geçerli olan kalite standartı EN13634:2010 olarak belirlenmiştir. Bunun dışında ayakkabının üstünde kullanılan dizlik, kaval kemiği koruyucu gibi özel ekipmanlarda bu standart bulunmamaktadır. Aynı bölgeyi korusa da farklı teknolojiler ile tasarlanan ürünler olmalarından dolayı ayakkabı üzerinden kullanılan ekipmanlarda EN1621-1 ve CE kalite standartlarına bakılması gerekiyor. Kalite standartları ile birlikte motosiklet ayakkabısı modelleri incelenirken ayakkabı numarasına da dikkat edilmesi gerekiyor. Normal ayakkabı numarasından büyük alınması önerilen motosiklet ayakkabılarında ek koruyucu kullanımı, sürüş tipi ve ekipman tercihi de ayak numarasına etki eden unsurlar arasında yer alıyor.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Ayakkabıları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 394 ürün
DSACategoryId/60002705/60008737/80273080/60005665