Güvenli ve Konforlu Motosiklet Sürüşü İçin Neler Gereklidir?

Hızlı, ucuz ve keyifli bir ulaşım aracı olan motosiklette, güvenli bir sürüş için, vücudu koruyan ve aynı zamanda rahat hareket etmenizi sağlayan; kask, diz-kol koruyucu aparatları, eldivenler, darbeye ve yırtılmaya dayanıklı ceketler, pantolonlar gibi ekipmanlar kullanmanız gerekmektedir. Bunların yanı sıra özel bel ve sırt çantaları da konforlu bir sürüş için tercih edebileceğiniz aksesuarlardır. 

Motosiklet Kaskı Seçimi Nasıl Yapılır?

Kask, motosiklet kullanımı için temel bir koruyucu ekipmandır ve sürüş için yasal bir zorunluluktur. 

Kask çeşitleri:

  • Kafanın sadece üst kısmını koruyan kase kasklar,
  • Kulakları ve kafa yanlarını da koruyan yarım kasklar,
  • Önünde vizor adı verilen korumanın olduğu Open-Face kasklar,
  • Kafa bölgesine ek olarak çene bölgesini de açılır-kapanır bir çene mekanizması ile koruyan Flip-Up kasklar,
  • Tüm kafa ve boyun gölgesini koruyan; rüzgara, toza ve sese karşı da koruma sağlayan Full Face kasklar

Kısa mesafelerde, trafiğin yoğun olmadığı güzergahlarda ve düşük bir sürat ile motosiklet kullanacaksanız daha basit ve az koruma sağlayan kaskları tercih edebilirsiniz. Performansı yüksek, sürat yapabilen bir motosiklet kullanıyorsanız daha fazla güvenlik sağlayan kaskları tercih etmelisiniz. 

Yan görüşü engellemeyen, içinde terlememenizi sağlayan, ses yalıtımlı kasklar üretmek, üreticilerin özen gösterdiği temel konulardan birkaçıdır.

Dış yüzeylerinin dayanımlı olması gerekliliği kadar, kaskların iç yüzeylerinin de, darbelere karşı koruma sağlayan malzemeler ile kaplı olması güvenlik seviyesini arttıracaktır. Ayrıca herhangi bir acil durumda kolay çıkarılabilir özellikte olması da kask üreticilerinin dikkat ettiği önemli bir konudur.

Gözlük kullanıyor iseniz, bu duruma uygun kasklar tercih etmelisiniz.

Yağmurlu havalarda vizörlü veya siperlikli kask kullanmanız tavsiye edilir. Böyle durumlarda, vizörünüzün ya da siperliğinizin üzerindeki yağmur sularının kaymasını sağlayan özel sprey ürünler mevcuttur.

Mont-Ceket-Pantolon Motosiklet Sürüşünde Sizi Nasıl Korur?

Sadece rüzgara ve soğuğa karşı değil, aynı zamanda darbelere ve sürtünmelere karşı etkili olan koruyucu ekipmanlardır. Üretici firmalar, darbe ve sürtünmeye dayanımın yanı sıra, yanmaya karşı dirençli, çeşitli iklim koşullarında sizi rahatsız etmeyecek malzemelerden ürün üretmeye özen gösterirler. Yine bu ürünler için önemli başka bir özellik, hareket kabiliyetinizin kısıtlanmamasıdır. Ayrıca, gece sürüşü yapıyor iseniz, kolay görünmenizi sağlayacak yansıtıcı bantlar (reflektörler) içeren ürünler de mevcuttur.

Motosiklet Eldiveninin Önemi Nedir?

Eldivenler de motosiklet sürüşünde temel bir koruyucu ekipmandır.  Herhangi bir düşüşte genellikle, ellerin ilk olarak avuç içi kısmı sürtünmeye veya darbeye maruz kalır. Bu sebeple koruyucu eldivenler avuç içi darbelerini yumuşatacak şekilde tasarlanırlar. Gidon tutuşunu engellememesi ve parmak-bilek hareketlerini kısıtlamaması da koruyucu eldivenlerin diğer tasarım kriterlerdir.

Motosiklet Sürüşünde Ayak-Diz-Kol Koruma Nasıl Yapılır?

Koruyucu ürünler kaymaz özellikte, ayak ve ayak bileğini koruyacak şekilde ve tabii ki yürümenizi engellemeyecek bir biçimde tasarlanırlar. Bot burunları, ayaklık ile vites kolu arasına rahat girecek şekilde dizayn edilir. 

Eklem hareketlerinizi engellemeyen, mafsallı diz ve kol aparatları da önemli koruyucu ekipmanlardır. Darbelere ve sürtünmelere karşı dayanımlı, hafif malzemelerden imal edilirler. Her kullanımdan önce, bağlantı bölümünün düzgün çalıştığını kontrol etmelisiniz.

Motosiklet Sürüşünde Bel Bölgesi Koruması Nasıl Yapılmalıdır?

Böbreklerinizin soğuğa karşı her mevsim korunmaları gerekmektedir. Ayrıca uzun süreli titreşim de böbrekler için zararlı olabilir. Bu soruna karşı, böbrek bölgesini kapatacak şekilde tasarlanmış, bele bağlanabilen ve hareket kabiliyetinizi kısıtlamayan ürünler mevcuttur.

Omuriliğinizi korumak için, ceket altına giyilebilen, hafif, sırt uzunluğunuza uygun ürünler tercih edebilirsiniz. Daha yüksek güvenlik sağlayan ve ayrı parçaların birleşmesi ile oluşan sırt koruma aparatları da mevcut olmak ile birlikte diğer aparatlara göre daha pahalıdır.

Motosiklet Sürerken Hava Şartlarına Karşı Nasıl Korunursunuz?

Termal ürünler, balaklavalar, boyun ve baş bandanaları temel olarak sizi, hava şartlarına ve rüzgara karşı koruyacak olan ürünlerdir. Sadece kış aylarında değil yaz aylarında da hava akımına maruz kalacağınızı unutmamalısınız. Her iklim şartında kullanılabilecek özellikte ve değişik tasarımlarda ürünleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Konforlu Bir Motosiklet Sürüşü İçin Gerekli Ekstra Aksesuarlar Nelerdir?

Eşyalarınızı taşıyabileceğiniz, sürüş sırasındaki hareket kabiliyetinizi etkilemeyecek, su geçirmez özellikteki çantaları; belinize, sırtınıza veya bacağınıza bağlayabileceğiniz modeller şeklinde temin etmeniz mümkündür. Sürüş konforunuzu engellememek için mümkün olduğunca hafif ve fonksiyonel imal edilirler.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Motosiklet Sürücü Ekipmanları

Bandanalar
Giyim Ürünleri
Mont&Ceket
Pantolon
Eldiven
Bot&Ayakkabı
Yağmurluklar
Termal Giyim
Yelekler
Tulum
Sırt Çantaları
Bacak & Bel Çantaları
Gözlük
Maske&Balaklava
T-Shirt
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 7396 ürün
DSACategoryId/60002705/60008737/80273080