En Ucuz ve Kaliteli Multimetreler

Teknolojisinin ilerlemesi sayesinde yeni özellikler kazandırılan "avometre" yeni ismi ile "multimetre" olarak adlandırılır. Alternatif akımı, gerilimi ve direnci ölçmeye yarayan bu cihazlar, analog ve dijital olmak üzere iki farklı çeşitte bulunur. Gelişen teknolojinin son harikalarından olan multimetreler sayesinde direncin dışında; sıcaklık, hfe, duty, transistör, diyot, transformatör, kondansatör kapasitesi, sigorta, cycle ölçümü, bobin ve kısa devre testleri de yapılır. Henüz yeni başlayanlar için çok uygun fiyata, fonksiyonlu ürünler de bulunmaktadır.

Bu cihazlarda ölçüm, "Prob" adı verilen siyah ve kırmızı renkte olan iki farklı kablo ile yapılır. Multimetreye bağlı olan bu prob kablolar, alüminyum ve bakır gibi iletken olan materyallerden yapılması sayesinde yüksek direnç ve dayanıklılık gücüne de sahiptir. Kabloların sağlamlığından ne kadar emin olunursa olunsun, ölçüm yapılmadan önce kesinlikle kablolar yeniden kontrol edilmeli ve işlem garanti altına alınmalıdır. Kabloların sağlam olduğunu anlamanızın yolu ise çok basittir. İlk olarak multimetreyi, "buzzer" moduna alıp daha sonra kabloları yavaş ve dikkatli bir şekilde birbirine temas ettirmelisiniz. Kablolardan ses gelmesi halinde, sağlam olduğundan artık emin olabilirsiniz. Ölçüm yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise ölçülecek olan işleve göre kabloları uygun girişlere takmanızdır. COM, V?Hz (volt, ohm, frekans), mA (miliamper) ve A(Amper) olmak üzere toplam 4 farklı girişi bulunan multimetreler, çok amaçlı olarak çalışır.

Yeni alınan multimetrelerde en çok merak edilen soruların başında; bu cihazların nasıl kullanıldığı gelir. Bu ürünler farklı modellere ve özelliklere sahip olsalar da aşağı yukarı aynı kullanım şekillerine sahiptirler. Günümüzde kullanımı çok fazla olmayan analog modeller, üzerinde bulunan skala sayesinde ölçümün daha kolay görülmesini sağlar. Digital modellerde ise kullanım daha zordur. İlk olarak bu ürünün üzerinde yer alan kademe düğmesi aracılığı ile ölçülecek olan büyüklük ve doğru ölçüm değeri seçilir. Örnek vermek gerekirse; 40 Volt DC kademesini seçtiğinizde ölçebileceğiniz maksimum gerilim 40 Volt DC olur. Bazı multimetre modellerinde ise kademe ayarı, cihaz tarafından manuel giriş gerekmeden otomatik olarak yapılır.

Multimetre Fiyatları

Bu cihazlar ile pek çok farklı kategoride ölçüm yapacağınız için kategorilere göre farklı kullanım şekillerinin de olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; multimetre ile direnç ölçümü yapacaksanız, direnç modunu kullanmalısınız. Direnç ölçümünde yön bulunmadığından probları yani kabloları istediğiniz gibi bağlayabilirsiniz. Multimetre modeline göre doğru ohm değerini otomatik olarak yerleştirecektir. Bunun yanı sıra devre akımının ölçülmesi sırasında ise; devreden geçen akım ölçülürken, multimetre devreye daha seri şekilde bağlanır. Bu sayede doğru ve alternatif akım otomatik şekilde seçilir.

Günümüzdeki multimetrelerin pek çoğunda, kondansatör değerini ölçecek özellik bulunmaz. Bu yüzden yeni alınan bir cihazda ilk olarak kondansatör testi yapılır ve bu sayede kondansatörün işlevlerini yerine getirip getirmediği kontrol edilir. Kondansatöre gerilim uygulandığında, bu bölüme giden elektrik yükleri sayesinde kondansatörün şarj olması sağlanır. Şarj işleminin tamamen dolmasından 1-2 saniye sonra bu bölüme giden akım aniden kesilir. Bu işlemi de sonlandırdıktan sonra multimetreyi ohmmetre moduna alıp, ölçü aletinin uçlarını kondansatöre bağlayıp göstergede çıkan değerlere odaklanmalısınız. Değerler yüksek rakamlardan başlayarak hızla azalıp daha sonra tekrar yükseliyorsa multimetrenin kondansatör ölçümü yaptığını anlayabilirsiniz. Fakat durum bunun tam tersi ise ölçüm yapmadığını anlayabilirsiniz.

Multimetre fiyatları ürünün özelliklere ve işlevlerine göre farklılık gösterir. Multimetre almadan önce ihtiyacınız olan özellikleri göz önünde bulundurmalı ve buna göre kendinize uygun bir ürün seçiminde bulunmalısınız.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Multimetreler

690 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Unit Multimetre
  2. Unı-T Multimetre
  3. Fluke Multimetre
  4. TT T-ECHNI-C Multimetre
  5. Proskit Multimetre
  6. ANENG Multimetre
  7. Uni-Trend Multimetre
  8. Mastech Multimetre
  9. Toolfix Multimetre
  10. Entes Multimetre
  11. Richmeters Multimetre
  12. Testo Multimetre
  13. Wellhise Multimetre
  14. Bside Multimetre
  15. Class Multimetre
  16. GWEST Multimetre
  17. Proskitt Multimetre
  18. Rigol Multimetre
  19. Alfa Multimetre
  20. Marxlow Multimetre
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003083/60006758
Başa dön