İçecek

İçecek Ürünleri

Katı yiyeceklerin yanında ya da sade bir şekilde en çok tüketilen besinlerden biri de içecek gruplarıdır. “İçecek nedir?” sorusuna cevap olarak; içerek tüketilen sıvı gıdalardır denilebilir. Sindirimi kolaylaştırır ve vücudun sıvı ihtiyacını karşılar. Bundan dolayı neredeyse her öğünde soğuk sıcak içecekler tüketilir. Ayrıca misafir ikramı olarak da tercih edilen içecekler hoş sohbetlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. İçecek marka isimleri ürünün içerisinde yer alan malzemelere göre değişebilir. İçecek türleri ise gazlı, gazsız, sıcak, soğuk olarak çeşitlenir. Bunlar bir çok tatlı ürünü, kuruyemiş ve hamur işi ile beraber servis edilirler. Her biri gündüz ve akşam saatleri fark etmeksizin keyifle tüketilir. Yaygın kullanılan bir ürün olduğu için içecek markaları farklı şişe boylarında ve pratik kullanımlı ürünleri tüketiciyle buluşturur.

İçecek Çeşitleri

İçecek çeşitleri temelde soğuk ve sıcak olarak iki gruba ayrılırlar. Soğuk içecekler genelde ferahlamak amacıyla sıcak havalarda tercih edilirken, sıcak içecekler ise serin havalarda daha kolay ısınmak için tercih edilir. İçecek adlarının bu ayrıma göre yapıldığı da görülebilir. Bunun yanında hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilen ürünlerde vardır. Örneğin çay bunlardan biridir. Soğuk çay nane, limon aromaları ve buzlu olarak içilir. Ayrıca gazsız ve gazlı içecek olarak da ayrım yapılır. Gazlı olanlar soğuk olarak tüketilir ve buzdolabında muhafaza edilir. Özellikle açıldıktan sonra belli bir süre içinde içilmesi şarttır. Aksi bir durumda asidi kaçar ve tatsızlaşabilir. Aynı durum gazsız olanlar için de söz konusudur. Kapağı açıldıktan sonra tüketim süresi kısıtlı olan ürünleri en kısa sürede içmelisiniz. Ayrıca bütün içecekler belli bir son kullanma tarihine sahiptir. İçecek isimlerinin yanında yazan tarihlere dikkat ederek ürünün üretim ve tüketim zamanını kolayca öğrenebilirsiniz.

Soğuk sıcak içecek çeşitleri halk arasında eş anlamlı bir kelime olan “meşrubat içecek” olarak da isimlendirilir. Meşrubatlar, aile sohbetlerinden arkadaş buluşmalarına, maç günlerinden dizi ve film keyfine kadar pek çok anınızda size eşlik ederler. Patlamış mısır, tatlı, börek ve pastaların tamamlayıcılarıdır. Ayrıca soğuk ve sıcak içecekler, ev dışı tüketimde de ilk sıralarda yer alan gıdalar arasına girer. Kafe ve restoran, iş yerleri, okul ve piknik alanlarında insanlar sıklıkla tercih eder. Özellikle hazır kahve bir çok kahve sever için mucize niteliğinde bir üründür. Tek yapmanız gereken sıcak su eklemektir. Bunun yanında cam şişedeki porsiyonluk ürünler de kolayca taşınabilir. Sıvı içecekler akışkan olduğundan dolayı kapağının kapalı olduğundan emin olduktan sonra dilediğiniz her yere götürebilirsiniz.

Yaz Ayları için Ferahlatıcı Soğuk İçecekler

Soğuk içecek çeşitleri özellikle yaz aylarında bolca tüketilir. Sıcak ve bunaltıcı havalarla baş etmenin en yaygın yöntemidir. Özellikle gazlı olan gazoz benzeri meşrubatlar ya da mineral suları herkesin sevebileceği tarzdadır. Bunlar çilek, kavun, karpuz, aromaları ile hazırlanır. “Soğuk içecekler nelerdir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu içecekler markaların bünyesinde farklı adlara sahip olsa da genel isimleri bulunur. Soğuk içecek isimleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Meyve suları
  • Soda ya da maden suları
  • Enerji içecekleri
  • Soğuk çay çeşitleri
  • Aromalı gazlı içecekler
  • Meyveli sütler

Bunların başlıca olanları oluşturur. Genellikle meyve aromaları kullanılarak imal edilirler. Meşrubat yapımında portakal, mandalina, limon, vişne, şeftali, kayısı gibi meyvelerin yanında ananas, muz, manga, kivi gibi tropikal iklim meyvelerinden de faydalanırlar. Son derece lezzetli içecekler arasında yer aldıkları için her yaşta insanın dikkatini çekebilirler. Bunlara ek olarak yemeklerin yanında tercih edilen ayran, şalgam, kefir gibi yöresel meşrubatlar ise yararlı içecekler grubundadır. Kefir bağışıklık sistemine iyi gelir ve bağırsakları düzenler. Ayran ise içeriğindeki kalsiyum sayesinde kemikleri destekler. A, C, E vitamini içeren şalgam, antioksidan ve manganez bakımından zengindir. Faydaları sayesinde çocuklara da tavsiye edilir. Sağlıklı içecekler süt kullanılarak da yapılabilir. Özellikle meyveli, çikolatalı ve ballı sütler büyük küçük herkesin sevdiği bir atıştırmalık grubunu oluşturur. Aile boyu tüketebileceğiniz ürünler için kolayca içecek siparişi verebilirsiniz.

Kış Aylarına Özel Sıcak İçecekler

Sıcak içecek çeşitleri kış aylarında içinizi ısıtır ve kolayca ısınmanıza imkân verir. Çay, kahve, salep, sıcak çikolata, bitki çayları gibi uzun bir sıcak içecek listesi görülebilir. Kahvaltılarda en sık tercih edilenler ise çay çeşitleridir. Bergamotlu tomurcuk çaylar kokusuyla sofraları sarar. Tiryakiler ise günün her saati çay demleyerek tüketir. “Sıcak içecekler nelerdir?” sorusunun en kısa yanıtı ise sıcak olarak içilen sıvı gıdalar olabilir. Bu gıdalar şekerli ya da şekersiz olarak tercih edilebilir. Özellikle diyetine dikkat eden insanlar sade Türk kahvesi ve şekersiz çay seçeneklerine yönelir. Salep de soğuk aylarda sıklıkla tüketilir ve iç ısıtır. Üzeri tarçın, fındık, fıstık ve damla çikolata ile süslü salep, hem yöresel hem de sağlıklı bir lezzettir.

Hazır sıcak içecekler pratik yönleri ile dikkat çeker. Ambalajlı porsiyonluk paketler, sadece sıcak su ile karıştırılarak hazırlanan kahveler her alanda tüketilebilir. Hızlı ve pratik olması, ders molalarında, iş yerlerinde, park ve bahçe alanlarında tüketim kolaylığı sunar. Bu tarz granül ürünleri su ya da sütle çözerek tüketebilirsiniz. Faydalı bir gıda olarak süt, hem sıcak hem de soğuk meşrubat grubunda yer alır. Hazır içecekler kolay ulaşılabilir oldukları için de avantaj sağlar. Örneğin hazır kahvelerin içerisinde krema ve şekeri bulunur. Bu durum çabucak hazırlamanıza imkân verir. Kış aylarında içinizi ısıtmak istiyorsanız, kolayca içecek satın alabilirsiniz.

İçecek Fiyatları

İçecek fiyatları miktar ve markanın satış stratejisine göre değişir. Örneğin 1 lt bir gazoz ile 2.5 lt gazoz arasında fiyat farkı olur. Sıvı gıdalar muhafaza edilirken, plastik, cam ve karton ambalajlar kullanılır. Ürünlerin çoğu şişeler içinde tüketiciye sunulur. Bunun yanında cam içinde hazırlanan süt ve meyve suları da vardır. Porsiyonluk ürünler ise alüminyum kutu ve karton kutu içinde satışa sunulur. Bütün bunlar arasında fiyat farkları görmek muhtemeldir. Meyve suyu fiyatları da içerisinde yer alan meşrubatın miktarına göre belirlenir. Sıcak içecek fiyatları da benzer bir şekildedir. Granül şeklinde olan kahve çeşitleri Türk ve dünya kahveleri olarak çeşitlenir. Her bir türün değeri farklı olabilir. Çay çeşitleri ise poşet çay olarak çoklu şekilde satılır. Bu durumda kutunun içindeki poşet sayısı fiyatı doğrudan etkiler. Siz de içecek fiyat listesini kontrol ederek içecek kampanyaları kapsamında favori meşrubatlarınızı satın alabilirsiniz. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz seçenekler arasında gazlı ve gazsız birçok ürüne ulaşabilirsiniz.

İçecekler Nasıl Sınıflandırılır?

İçecekler soğuk, sıcak ya da gazlı ve gazsız olarak sınıflandırılır. Bazı içecekler ise her iki grupta da yer alır. Örneğin çay, kahve ve süt hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir.

İçecekler Nasıl Soğuk Tutulur?

İçecekler buzdolabına konularak sıcak tutulabilir. Özellikle gazlı olanların soğuk tüketilmesi tavsiye edilir. Kapağı açılan meyve suları ise mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir.

İçecekler Nasıl Saklanır?

İçeceklerin birçoğu oda sıcaklığında muhafaza edilebilir ancak litrelik içecekler açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/4
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

İçecek Ürünleri

10.000+ ürün listeleniyor
Süpermarket
Süpermarket
İçecek
İçecek
Çay
Çay
Kahve
Kahve
Gazsız İçecek
Gazsız İçecek
Gazlı İçecek
Gazlı İçecek
Su
Su
İçecek Şurubu
İçecek Şurubu
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Değerlendirme Puanı