Kahve çekirdekleri kahve öğütücülerde öğütülür. Öğütücüler kahveyi kırmadan toz haline getirir. Toz haline gelen kahvenin tüm aromaları dışına çıkar. Bu aromalar da kahvenin lezzetini sağlar. Kahve kapsülleri de tam bu işlemde devreye girer. Kahve kapsülleri için öğütülen kahve, öğütme işleminin hemen ardından kapsülün içine konur. Kapsül içerisine sıkıştırılmış ve havayla teması engellenmiş kahve, tek kullanımlık porsiyonlar halinde hazırlandığı için oldukça lezzetlidir. Bu sebeple kapsül içindeki kahve oldukça taze ve kokusunu kaybetmemiş halde kullanıcısıyla buluşmayı bekler. Kapsül kahve çeşitleri, kapsül kahve makinesi ile birlikte kullanılır ve kullanımı oldukça pratiktir. Makinenin içerisine yerleştirildikten sonra kapsül içerisinde kahve su tankındaki sıcak suyla buluşur ve birkaç saniye içerisinde hazır olur. Böylelikle, doğru kahve miktarını ayarlamak gibi dertler olmadan mükemmel espresso yapmaya imkân tanır. Her kahve kapsülü farklı bir aromayla hazırlanır. Bu sebeple farklı aromalarla, farklı kahveleri tatmayı mümkün kılar. Alternatif kahve paketleri, iyi paketlenmediği zaman nemlenebilir. Bu durum kahvenin kaybolmasına neden olur ve kahve lezzetini kaybeder. Kapsül kahveler nemlenme, kuruma ve bozulma gibi durumlar olmadan uzun süre bozulmadan saklanabilir.

Kahve Kapsülünün Özellikleri

Kapsül kahve çeşitlerinin her biri farklı aromaları ve farklı kahve çekirdeklerini içerir. Her kapsül ise belli bir standarta göre hazırlanır. Bu sayede kahve kapsülü ile hazırlanan her kahvede aynı tadı elde etmek mümkün olur.  Ayrıca, farklı markalar tarafından sunulan kahve kapsüllerinin hemen hemen hepsi doğal kaynaklardan elde edilen aromaları kullanır. Kapsüller iyi bir koruyucu olduğu için kahve paketlenmesinde ekstra bir koruyucuya ihtiyaç duyulmaz. Bu sebeple çoğu kahve kapsülü alerjen, GDO, BPA içermez. Buna ek olarak standart kapsül kahve içerisinde süt ürünleri, gluten, fındık, soya ve yumurta gibi yaygın gıda alerjenleri bulunmaz. Malt, süt veya kakao notalarına yapılan atıflar aromatik profilin bileşenleridir. Bu atıflar, kahvede ürünlerin varlığına işaret etmez. Bunların anlamı kahvenin damakta bıraktığı tattır. Buna ek olarak kahvelerin hiç birisi genetiği değiştirilmiş organizma içermez. Tamamen doğal işlemlerden geçilerek üretilir. Kapsül kahvelerin tutarlılığı, köpüğü üretim süreci boyunca gösterilen özenin ve kapsül makineleri ile uyumun bir sonucu olarak gelişir. Ancak alternatif kahve tatları arayanlar için ekstra aroma içeren aromalı kahveler de piyasaya sürülür.

Kahve kapsül yapımında kullanılan alüminyum sağlık için herhangi bir risk oluşturmaz. Çünkü kapsül, alüminyum ile öğütülmüş kahve arasında oluşabilecek herhangi bir teması engellemek için koruyucu bir film ile kaplanmıştır. Ancak, alüminyum esas olarak yüzde yüz geri dönüştürülebilen bir malzemedir, geri dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik uzun bir dizi önlem için son adımdır. Bu sebeple alüminyum kahve kapsüllerini biriktirebilir ve sarı renkte olan geri dönüşüm kutusuna atılabilir. Alüminyumdan yapılan kapsüller, 900 uçucu kahve aromasını, öğütülmüş kahve içerisinde sabit tutar. Optimum fincan tazeliğini garanti eder. Kapsül yapısı oksidasyonu engeller. Hiçbir şekilde kahve dışarı sızmaz. Akıllı kapsül kapağı, kahveyi nemden, rutubetten ve havadan korurken ışıktan da korur. Kahve çekirdeklerinin kavrulması ve öğütülmesi işlemlerinden sonra kapsülleme yapılırken kahve, havayla temas etmemesi için kontrollü bir atmosfer altında tutulur. Bu sayede kapsül, üretim tarihinden itibaren standart olarak 12 ay boyunca bakterilere ve oksijene karşı bariyer sağlar.

Kapsül Kahve ile Lezzetli Kahveler

Her kahve kapsülü birçok farklı kahvenin doğal aroması ile üretilir. Günün her saatine uygun olan farklı taze kahve çeşitleri sunar. Tam olarak bir porsiyona uygun olarak hazırlanan kapsül hem kahve hem de suyun israf edilmesini önler. Her kapsül ortalama 6 ile 7 gram arasında kahve içerir. Dökme uzunluğuna bağlı olarak kapsül 40 ml espresso veya 110 ml lungo üretebilir. İyi bir köpük kahvenin lezzetini arttırır. Kahve köpüğü oluşturma işleminde kapsül kahvenin rolü kahve makinesi kadar büyüktür. Çünkü, kahve kapsül makinesi sıcak suyu basınçlı metal bir mekanizmada hazırlar. Bu basınç kahve çekirdeklerinin içindeki küçük yağları sıvıyla sıkıştırır. Kahve içinde yağlar ve kahve bitkisinin diğer bileşenleri kabarcıkları, stabilize olarak uzun süreli köpük tutar. Bu sebeple kahve kapsülü özel yapısıyla alternatif sıcak suyla karıştırılarak hazırlanan kahvelere nazaran daha kalıcı bir köpük sunar.

Teknik olarak, kahve kapsüllerinin kalorisi çok düşük olduğu için her diyette rahatlıkla tüketilebilir ve kalori yakımına destek verir. Ayrıca kahvenin sağlığa olumlu etkileri söz konusudur. İçeriğindeki kafein sayesinde, dikkat dağınıklığını toparlar ve enerji verir. Buna ek olarak kas koordinasyonunu güçlendirdiği için özellikle antrenman öncesindeki sınırlı bir zamanda bile kapsül kahvenin pratik özelliğinden faydalanarak, hızlıca hazırlanıp tüketilebilir. Kahve kapsülleri, hiçbir ek koruyucu kullanılmadan doğal kahve çekirdeklerinden üretildiği için kahvenin getirdiği antioksidanlardan maksimum fayda sağlar. Söz konusu antioksidanlar, birçok hastalığa karşı koruyuculuk sunar. Kafeinin ağrı kesici özelliği nedeniyle baş ağrısını önlemeye yardımcı olur. Ancak kafein uyku kaçırdığı ve enerji verdiği için akşam saatlerinde kahve tüketilirken kafeinsiz kahve kapsülü seçenekleri de tercih edilebilir.

Kapsül Kahvenin Avantajları

Geleneksel espresso yöntemlerinde kavrulma, çekirdek öğütme, dozajlama ve öğütülmüş kahvenin sıkıştırılması gibi doğru yapılması gereken pek çok öğe vardır. Espresso yaparken bu adımların birindeki ufak bir hata bile kahvenin tadını etkiler. Kapsül kahveler bu işlemleri ortadan kaldırır. Kahveyi hızlı ve pratik şekilde hazırlamaya yardımcı olur. Kapsül kahve makinesi özel ayarlar gerektirmez, kullanması kolaydır ve kahvenin hazır olması en fazla 30 ile 35 saniye arasında sürer. Tek porsiyon ile satışa sürülen kahve içerisine krema, şeker ekstra espresso gibi malzeme eklemeye gerek olmaz çünkü her kapsül lezzetli kahve üretecek miktarda doğal bileşeni içerir. Ekstra malzeme eklememek de kahvenin gerçek, buruk tadını ve aromasını hissetmeye yardımcı olur. Mükemmel bileşenleri ve ortalama dozajı sayesinde herhangi bir karışıklık olmadan, profesyonel baristaların hazırladığı kahveleri ev ve ofis ortamına getirir. Kapsüller, standart suyla karıştırılarak içilen kahvelerden çok daha fazla çeşit içerir. Bu sayede kahve ikram ederken herkesin damak tadına uygun olan farklı kahveler yapmaya yardımcı olur. Kapsül kahve kullanırken gürültülü kahve öğütücü kullanımına gerek duyulmadığı için hem zamandan hem de alandan tasarruf sağlar. Ayrıca, kapsüllenerek korunan kahve dozajlama, sıkıştırma veya boşaltma esnasında tezgâhın üzerine kahve dökülmesi sorununun ortadan kaldırır. Ek olarak, kapsül kahveyi sızdırmaz. Bu sebeple kapsül kahve makinesinin de sık sık temizlenmesi gerekmez ve tek kullanımlık kahve kapsülleri bir kerede içilecek miktardan fazla kahve pişirilmesini engeller.

Yumuşak İçimli Kahve Çekirdeği Bazlı Kapsül

Kapsül kahve çeşitleri kahvenin kökenine ve aromasına göre değişiklik gösterir. Bazı kahveler damakta oldukça yumuşak bir tad bırakırken bazıları serttir. Kahve türleri, Arabica ve Robusta isimli iki ana kahve ağacından üretilir. Kahve kapsüllerinde genellikle yumuşak içimli olan Arabica kahvesi kullanılır. Arabica kahvesi, robusta kahvesine göre daha az asidiktir bu sebeple daha yumuşak içimli bir kahve imkânı sunar. Arabica kahve ağacından üretilen kahve çeşitleri Arabistan kaynaklı bir ürün olsa da zamanla tüm dünyaya yayıldığı için yetiştirildikleri yere göre alt dallara ayrılır. Kahve çekirdeğinin aroması, kahvenin yetiştirildiği topraktan ve havadan etkilenir. En popüler Arabica bazlı kapsül kahve çeşitleri Jamaican Blue Mountain, Colombia supremo, Costa Rica, Guatemala Antigua ve Ethiopia olarak ayrılır. Her biri damakta oldukça yumuşak bir tad bıraksalar dahi hafiflikleri farklılık gösterir. Bu kahvelerin her birinden hazırlanan kapsül kahveler bulmak mümkündür. Kapsül kahveleri teker teker satın alınabilir özellikleri ile her kahveyi ayrı ayrı deneyimlemeyi ve damak tadına en uygun olanı bulmayı mümkün kılar. Robusta kahve içeren kapsüllere ise çok daha az rastlanır. Dünya üzerindeki kahvelerin tamamına yakını Arabica kahve çekirdeklerinden üretilir.

Kahve Çeşidine Göre Kahve Kapsülleri

Jamaica Blue Mountain çok hafif ve acı olmayan bir tada sahiptir. Bu özelliği onu değerli bir kahve yapar. Bu kahve ve kahve kapsülleri oldukça nadir bulunur.

Colombia Supremo kahvesi hafif, dengeli ve oldukça lezzetli kahveler arasında yer alır. Bu sebeple kahve kapsüllerinin içerisinde kahvelerde Kolombiya Kahvesi sıklıkla kullanılır. Kolombiya kahvesi üç ayrı iklim bölgesinde yetiştirilir. Kuzey Kolombiya kahvesinden üretilen kahve kapsülleri damakta çikolata ve fındık aromasına benzer bir tat bırakır. Merkez Kolombiya’ya içeren kahve kapsülleri orta asidik yapısıyla meyveli notalar içerir. Güney ağaçlarındaki kahve çekirdeklerinden üretilen kapsüller ise güçlü asidik yapısıyla damakta narenciye tadı bırakır. Costa Rica kahveleri ise hafif, orta içime sahiptir ancak asidik özelliği düşük olduğu için oldukça lezzetlidir. Çiçeksi, baharatlı ve fındığı andıran hafif bir aromaya sahiptir. Kapsül kahvelerin kahvelerinde en sık kullanılan kahve çeşitlerinden birisidir. Ayrıca Costa Rica’nın Tarrazu bölgesine has olan Tarrazu kahveleri de kapsül kahvelerde kullanılır. Bunlar da orta asidik oranla derin aroma ve ekşimsi bir tad içerir. Guatemala kahvesi de özel kahve markaları tarafından piyasaya sürülen kahve kapsül modelleri içerisinde en çok kullanılan kahvelerden bir tanesidir. Guatemala kahvesi floral asitliliğe sahiptir. Bu sebeple orta yumuşak içimli kahveler arasında adlandırılır. Damakta baharat tadı bırakarak diğer kahve çeşitlerinden farklılık gösterir. Ayrıca Guatemala kahvesinden hazırlanan kapsüllerde çikolata ve ceviz alt notaları oldukça baskındır. Ethiopia kahve kapsülleri tatlı bir aromaya sahiptir. Hafif içimlidir ve damakta meyvemsi çiçek tadı bırakır. Alt notalarında hafif baharat tadı barındırır. En lezzetli kapsül kahveler arasında yer alır.

Sütlü Kahve Kapsülü Çeşitleri

Alternatif tatları sevenler için kahve markaları tarafından piyasaya en lezzetli kahve çeşitleri ile hazırlanmış doğal aromaları içeren kahveler piyasaya sürülür. Kapsül kahvelerle çok sevilen macchiato çeşitlerini hazırlamak mümkün olur. Alternatif tat arayanların en sevdiği kahve çeşitlerinin ilk halini sütlü kahveler oluşturur. Sütlü kahveler içerisinde macchiato ön plana çıkar. Macchiato üzerinde süt köpüğü bulunan bir espresso çeşididir. Bu nedenle macchiato kapsül kahve çeşitleri içerisinde hem süt kapsülü hem de kahve kapsülü bir arada kullanılır. Kapsül kahve makinesine önce süt kapsülü daha sonrasında kahve kapsülü yerleştirilir. Macchiato kapsül çeşitlerinin caramel macchiato ve latte macchiato seçenekleri bulunur. Caramel macchiato kahvesi, süt kapsülü içerisinde doğal karamel aromalarını içerir. Kahve kapsüllerinin bir diğer serisini Cappuccino serisi oluşturur. Cappuccino kahvesinin yapımı macchiato ile benzer özelliklerdedir. Ancak cappuccino daha fazla süt köpüğü içerir ve espresso kapasitesi daha fazladır. Süt kapsülleri ile bir arada sunulan sütlü kahve çeşidini cafe au lait oluşturur. Cafe au laitin espresso oranı diğer sütlü kahvelerin hepsinden daha fazladır. Kapsül içerisindeki kahvenin oranı ile süt kapsülündeki sütün oranı eşittir. Yumuşak kahvelerden yapılır ancak espresso içeriğiyle sert bir kahve deneyimi sunar.

Sade Kahve Kapsülleri

Sert kahve severlere özel olarak sadece kahveden oluşan ve içerisinde herhangi bir ekstra barındırmayan kapsül kahveler piyasaya sürülür. Bu kahve çeşitleri sadece kahve miktarının fazla olmasından dolayı serttir çünkü genellikle yumuşak içimli olan Arabica kahvelerinden elde edilir. En sevilen kahve kapsülü çeşitlerinin bir diğerini Americano kahve kapsülleri oluşturur. Americano kahve, espresso ve su karışımıyla yapılır. Americano kahvesinin en lezzetli hali Arabica kahvesinden yapılanıdır. Kahve kapsülleri içerisindeki ince çekilmiş americano kahvesi sayesinde lezzeti yakalamak mümkün olur. Kahve oranı yüksek olan diğer bir kahve çeşidi ristrettodur. Kapsül kahvelerle lezzetli bir ristretto yapmak mümkün olur. Ristretto kapsül kahvesindeki kahve su oranı eşittir. Bu sebeple risetto standart espressodan daha serttir. Lungo en popüler kapsül kahvesi çeşitleri arasında yer alır. Lungo kahvenin en büyük özelliği dört katı kadar suyla elde edilmesidir. Bu sebeple espresso, americano ve ristrettodan daha hafiftir. Kahve severler için hazırlanabilecek en sert ve kafein içeriği en yüksek kahve ristretto kapsül kahvelerinden yapılır. Kapsül kahve fiyatları markasına ve özelliklerine göre farklılık gösterir.

Aromalı Kahve Kapsülleri

Aromalı kapsül kahve çeşitleri standart kahvenin kendi aromalarına eklenen tatları içerir. Genellikle aromalı kahve kapsüllerinde çikolata ve vanilya aroması ön plana çıkar. Çikolatalı kahve kapsüllerindeki çikolata aroması kahvenin tadı bastırmayacak nitelikte hazırlanır. Kahvenin çikolata kokmasını sağlarken damakta bıraktığı kahvenin doğal tadı korunur. Böylelikle bir sıcak çikolata içiyormuş hissi uyandırmaz. Vanilyalı kapsül kahve çeşitleri ise genellikle çikolataya nazaran daha baskın bir vanilya aroması içerir. Kahveyi tatlandıran vanilya oldukça hoş bir aroma sunar ve kahveye ekstra tatlılık kazandırır. Ayrıca aromalı kapsül tanelerinde en popüler seçeneklerden birisini fındık aromalı kapsül kahve çeşitleri oluşturur. Fındık aromalı kapsül kahvelerin hazırlığı esnasında tüm mekânı hoş bir fındık kokusu kaplar. Fındık aromalı kapsül kahvelerde fındık aroması yoğun değildir. Genellikle fındık tadı kahve tadından daha baskın olmaz. Bu sayede kahvenin tadını çıkarmaya olanak tanır. Ayrıca kahve markaları tarafından dönem dönem, sınırlı sayıda aromalı kahve kapsülü de piyasaya sürülür. Kışa özel olarak kahve kapsüllerinde bal kabaklı ve baharatlı kahveler ön plana çıkar. Bunlara alternatif olarak antep fıstıklı, kayısı aromalı kapsül kahve çeşitleri de belirli aralıklarla piyasaya sürülen kapsül kahveler arasında yer alır. Her biri kahveye ekstra tat kazandırarak alternatif kahve lezzetlerini deneyimleme fırsatı sunar.

Kahve kapsülü her makineye uyar mı?

Genellikle üretilen kahve kapsüllerinin her biri birçok makineyle uyumlu olarak çalışır ancak farklılık gösteren kahve kapsülleri de mevcuttur. Kahve kapsüllerini satın almadan önce hangi marka makine ile uyumlu çalıştığını kontrol edip ona göre satın alabilirsiniz.

Hangi kahve kapsülünü seçmeliyim?

Kahve çeşitleri aromasına, aroma yoğunluğuna ve kahve türüne göre farklılık gösterir. Her biri farklı özelliklere ve tatlara sahiptir. Kahve kapsülleri farklı kahveleri içeren tek porsiyonlar halinde piyasaya sürüldüğü için her birini rahatlıkla deneyebilir ve bu kahveler arasından damak tadına en uygun olanı bulabilirsiniz.

Kahve kapsüllerini makine olmadan kullanabilir miyim?

Kahve kapsülleri için en ideal tadı sadece kahve makinesinde yakalayabilirsiniz. Çünkü kapsül kahve makineleri en doğru lezzeti yakalayacak basıncı sunar ve kahve çeşidine göre ayarlar. Ancak, kahve kapsülleri makine olmadan belirli yöntemler ile hazırlanabilir fakat bu yöntemlerin hiç birisiyle doğru kahve tadını elde etmek mümkün değildir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kapsül Kahve Çeşitleri

Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
HepsiLojistik Ürünleri
Toplam 24 / 1090 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001517/28001486/60005218