Derin Dondurucular

Derin Dondurucular

Besinlerin bozulmadan saklanmaları ve uzun süre tazeliklerini korumaları için, en sık kullanılan yöntem onların dondurulmasıdır. Bunun için çoğunlukla buzdolaplarındaki özel bölmeler kullanılırken, bu bölümlerin hacimleri genellikle yeterli kullanım alanı sağlamaz. Bu durumda çok daha geniş saklama alanı sunan derin dondurucular tüketicilerin imdadına koşar. Uğur, Electrolux ve Beko gibi markaların derin dondurucu modelleri ile istenen miktarda gıda, uzun süre saklanabilir.

Derin Dondurucu Fiyatları Ve Çeşitleri

Derin dondurucu fiyatları gövde tiplerine, iç hacimlerine, kullanılan malzeme özelliklerine, enerji sınıflarına ve sahip oldukları teknolojik özelliklere göre çeşitlilik gösterir.

Derin dondurucular sandık tipi ve çekmeceli olmak üzere temel olarak iki çeşittir. Çekmeceli modellerin gövdeleri buzdolaplarına benzer ve dikey şekilde kullanılırlar. Bu ürünler, içlerinde yer alan çekmeceler sayesinde, besinlerin daha düzenli yerleştirilmesine olanak sağladığı için, daha kullanışlıdır. Ancak çekmeceler arası boşluklardan dolayı, bu modellerin iç hacimlerinde bir miktar kayıp oluşur. Sandık tipi derin dondurucular ise, yatay bir gövdeye sahiptir ve üst kısımlarında yer alan tek veya iki parçalı kapaklarla açılırlar. Bu tip modellerde çekmeceler olmadığından dolayı iç hacimde kayıp oluşmaz. Ancak bu modellerin verimli kullanılabilmesi için, besinlerin dondurucu içerisinde doğru istiflenmesi gerekir.

Derin dondurucu tercihinde, öncelikli olarak iç hacim dikkate alınmalıdır. Dondurulması planlanan besin miktarına göre, en uygun hacimli olan model tercih edilmelidir. Sürekli çalışan cihazlar olduklarından dolayı, elektrik faturalarında istenmeyen artışların yaşanmaması için, ürün seçiminde enerji verimliliği yüksek olan modellerin tercih edilmesine de önem verilmelidir.

İhtiyaca ve bütçeye göre en uygun modelin belirlenebilmesi için kategoride yer alan sandık tipi ve çekmeceli modellerden, iç hacmi 100 ila 450 litre aralığında olan ve fiyatları 250-500 TL ile 2000- 2500 TL fiyat aralığında değişen ürünleri inceleyebilirsiniz.

Derin Dondurucu Nasıl Olmalı?

Çekirdek aileler için çekmeceli tip derin dondurucu modelleri genellikle daha uygundur. Bu ürünlerin tercih edilmesi ile az sayıda bireyden oluşan bu ailelerin dondurulmuş besin ihtiyaçları genel olarak karşılanabilir. Geniş aileler ise, daha fazla besin dondurabilmek için, sandık tipi yatay dondurucuları tercih edebilirler. Dondurucu seçiminde cihaz büyüklüğünün, yerleştirilmesi planlanan yere uygun olmasına da dikkat edilmelidir.

Dolap iç hacmi, dış hacimle orantılı ve yeterince büyük olmalıdır. İç yüzeyin etkili bir şekilde temizlenebilmesi içinse temizliği zorlaştıran çıkıntılar bulunmamalı ve buz çözdürme ve dolap içinde temizlik gibi durumlarda içeride biriken sıvıların atılmasını sağlayan bir tahliye kanalı yer almalıdır. Elektrik kesintisi yaşandığında dondurulmuş besinlerin bozulmaması içinse duvarlarda kullanılan yalıtım malzemesi kaliteli olmalıdır. Buzlanma meydana gelen modellerde ise oluşan buzlar, cihaz tarafından çözdürülerek kontrollü şekilde cihazdan tahliye edilebilmelidir. Çekmeceli ürünlerin çekmeceleri kolay çıkartılabilir ve temizlenebilir olmalı, sandık tipi ürünlerde ise besinlerin daha verimli şekilde istiflenebilmesi için özel sepet sistemleri yer almalıdır.

Kaliteli Derin Dondurucu Nasıl Olmalı?

Kaliteli bir derin dondurucunun enerji verimliliği yüksek olmalıdır. Ayrıca soğutucu borular ürünün bütün duvarlarından geçerek bu şekilde tüm besinlerin eşit şekilde soğutulmasını sağlamalıdır. Bu cihazlarda soğutucu olarak kullanılan gaz çeşidi ise, çevreye zararlı olmayan bir gaz çeşidi olmalıdır. Ürünün gövdesi paslanmaya karşı dayanıklı malzemeden yapılmalı, kapak menteşeleri ve lastikleri ise uzun yıllar boyunca kullanıma olanak sağlayacak şekilde kaliteli olmalıdır. Bu ürünlerin iç duvarlarında buzlanma oluşmasını önleyen özel bir teknoloji kullanılmalıdır. Ayrıca bu kategorideki kaliteli modellerde hızlı dondurma, yani şoklama özelliği de bulunmalıdır. Modelin işlevleri ve ayarları, dijital bir ekran aracılığı ile takip edilebilmelidir. Dolap kapağının açık kalarak besinlerin bozulmasının engellenmesi için ise, dondurucu sesli bir uyarı sistemine sahip olmalıdır.

Derin Dondurucu Nasıl Kullanılır?

Derin dondurucuda saklanan gıdaların en iyi koşullarla ve sağlıklı şekilde muhafaza edilebilmesi için dondurucunun sıcaklığı ya da soğukluğu -18 dereceye ayarlanmalıdır.

Katı maddelerin aksine sıvı maddeler dondukları zaman genleştikleri için derin dondurucuya sıvılar cam şişeler içerisinde yerleştirilmemelidir. Genleşen içecek ya da sıvılar camı çatlatırlar ve kullanılamaz hale gelebilirler. Katı veya sıvı yiyecekler kesinlikle alüminyum folyo, naylon veya pet şişeler ile de muhafaza edilmemelidir. Bunlarda gözle görülür fiziksel bir hasar meydana gelmez ama üretildikleri malzemeler sağlıksız oldukları ve uzun süre donarak saklanacakları için gıda maddeleri üzerinde zararlı etki oluştururlar. En iyi saklama yöntemi de özel olarak derin dondurucular için üretilmiş buzdolabı poşetleridir.

Derin dondurucular ile ilgili en temel ve göz ardı edilemez kural; donmuş gıdaların et veya sebze olması fark etmeksizin çözüldükten sonra tekrar dondurulmaması gerektiğidir. Bu nedenle saklamayı düşündüğünüz gıdaları derin dondurucuya koymadan önce tek kullanımlık olacak şekilde bölmeniz ve bu şekilde yerleştirmeniz büyük önem taşır.

Derin donduruculardan çıkartılan gıdalar, çözülme sürecinde buzdolabının normal bölmesinde saklanmalı ya da bu gıdaların mikrodalga fırın ile daha hızlı çözülmesi sağlanmalıdır. Oda sıcaklığında çözülmesini beklemek yiyecekler üzerinde aşırı derecede bakteri oluşmasına neden olacaktır.

Etin Difrizde Saklama Süresi Ne Kadardır?

Etler derin dondurucuda en fazla 6 ay saklanabilirler. Etler derin dondurucuya yerleştirileceği zaman yağlarından ayırmak gerekir. Yağların dayanıklılık süreleri etlere göre daha kısadır. Balıklar da yıkanmadan ve temizlenmeden saklanmalıdır.

Sebzelerin Saklama Süresi Ne Kadardır?

Her bir sebzenin derin dondurucuda dayanıklılık süreleri ve saklama usulleri farklıdır. Domates, salatalık, biber ve taze fasulye 12 ay saklanabilirken semizotu ve ıspanak 9 ayda, pırasa ve maydanoz 8 ayda tüketilmelidir.

Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Derin dondurucu satın alırken dikkat edilecek en önemli husus derin dondurucunun boyutları ve kapasitesidir. Evinize yerleştiremeyeceğiniz ya da ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak hacme sahip dondurucular işinize yaramayacaktır.

İkinci önemli husus da elektrik tasarruf duyarlılığıdır. Yıl boyunca hiç durmadan çalışacak bir cihazın harcayacağı enerji, dikkat edilmezse size büyük bir masraf olarak dönebilir. Tüm elektronik cihazlarda geçerli olan fiyat-performans karşılaştırmasına derin dondurucularda da dikkat edilmelidir. İhtiyacınızdan büyük kapasiteli bir dondurucu size ekstra masraf oluşturacaktır.

Bir diğer önem verilmesi gereken husus da cihazın ses seviyesidir. 365 gün çalışacağından bu ses hayatınızın bir parçası olacaktır. Bu konuda tavsiye edilen ses düzeyi 43 desibeldir.

Derin Dondurucu Neden Buzlanır?

Derin donduruculardaki en sık karşılaşılan sorunların başında derin dondurucuların buzlanması gelir. Buzlanmanın birçok sebebi olabilir. En sık karşılaşılan neden ise havadaki nemin derin dondurucuda yoğunlaşması ve arkasından donmasıdır. Nem oranı yüksek bölgelerde yaşıyorsanız buzlanma ince bir tabaka halinde olduğu sürece normaldir.

Kapak lastiği deforme olmuşsa ve görevini yerine getiremiyorsa buzlanmaya neden olur. Gözle görülür bir hasar varsa vakit geçirmeden lastik değiştirilmelidir.

Derin Dondurucu Neden Isınır?

Derin dondurucuların kenarlarında gaz boruları bulunur ve bu boruların ısınması normal bir durumdur. Derin dondurucunun fan motoru arızalandıysa ısınmaya neden olacaktır ve bunu cihazınız çalışırken fan sesini dinleyerek tespit edebilirsiniz. Derin dondurucular bir yere yerleştirilirken fan motorunun duvardan uzak olması sağlanmalıdır. Bu konuya dikkat edilmediğinde fan, motorun ihtiyaç duyduğu soğutmayı yapamayacak ve gereğinden fazla çalışacaktır ki bu da ileri zamanlarda arızaya neden olacaktır.

Sizde hemen beyaz eşya kategorisinde yer alan derin donduruculardan seçiminizi yapabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/5
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Derin Dondurucu Fiyatları

296 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 46 / 296 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?