Buhar gücünden faydalanarak çalışan ve bu özelliği sayesinde gıdaları kısa bir süre içinde pişiren düdüklü tencere mutfakların en büyük yardımcısı olarak öne çıkıyor. Sebze ve et gibi gıdaların tümünü sıcaklığın en sağlıklı haliyle pişiren düdüklü tencere, pişirme işlemini kısa sürede uygulaması sayesinde zamandan ve enerjiden tasarruf sağlıyor. Yüksek emniyet sistemiyle donatılan düdüklü tencere modelleri bu yönüyle güvenli bir kullanım deneyimi sunuyor. Düdüklü tencere modelleri büyük bir çeşitlilik gösteriyor ve düdüklü tencere fiyatları genellikle erişilebilir aralıklarda satışa sunuluyor. Bu da herkesin yemekleri sağlıklı ve lezzetli bir şekilde pişirebilecekleri düdüklü tencereye kolayca ulaşabilmelerine imkan tanıyor.

Düdüklü Tencere ile Lezzetli ve Besleyici Yemekler Pişirin

Kullanıcılarına mümkün olan en pratik kullanım sürecini yaşatmak üzere tasarlanan düdüklü tencere modelleri, her türden gıdayı kısa sürede pişirebilme özelliği taşıyor. Bazı modeller gıda özelinde pişirme program opsiyonu sunuyor. Böylece kullanıcılar, gıdaların pişme sürelerine özel pişirme işlemi uyguluyor ve sevdiklerine lezzetli yemekler sunabiliyor. Farklı markalar tarafından üretilen düdüklü tencereler taban çeşidi, rengi, türü ve hacmi bakımından kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunuyor. Kapsül, indüksiyon, cookstar, alüminyum, termik ve solar-base taban çeşitleri bulunan modeller kullanıcılardan tam not alıyor. Tekli ya da set halinde alınabilen düdüklü tencerelerin renk seçenekleri arasında kırmızı, siyah, gri, pembe, gümüş, lila, yeşil, mor, kahverengi, bordo, altın, füme, beyaz, sarı, lacivert ve mavi bulunuyor. Düdüklü tencerelerin hacimleri de 2,5 litre ile 25 litre arasında değişiklik gösteriyor.

Kalabalık ailelerin ve yoğun tempoda çalışanların en büyük yardımcısı olan düdüklü tencere, büyük iş yerlerinde de kullanılıyor. Farklı basınç ayarları sunan modeller 2,5 litre ile 25 litre arasında değişen hacim kapasitesiyle geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Kaliteli paslanmaz çelikten üretilen düdüklü tencerelerin kapak modellerinde farklı materyaller ve tasarım detayları kullanılıyor. Yemeklere kattığı lezzet ve kazandırdığı zamanın yanında mutfaklara da modern tasarımlar katan modeller büyük beğeni kazanıyor.

Düdüklü Tencere ile Zamandan ve Enerjiden Tasarruf Sağlayın

Düdüklü tencere buhar gücünden yararlanma prensibi ile çalışıyor. Gıdaları yüksek ısıda ve tamamen kapalı bir durumda pişirme tekniği nedeniyle düdüklü tenceredeki gıdalar kısa sürede pişiyor. Tamamen kapalı ve kilitli kapak tasarımıyla buharı dışarı kaçırmadan içerideki basıncı artıran tencere, içerideki sıcaklığı 125 dereceye kadar çıkarıyor. Böylelikle yüksek sıcaklık gıdaya hızlıca nüfuz ederek gıdanın vitamin ve mineral oranlarını etkilemeden kısa sürede pişiriyor. Bu derece etkili bir pişirme stiline sahip olan düdüklü tencerenin bazı özelliklere dikkat edilerek satın alınması gerekiyor. Pişirdiğiniz yemek miktarına uygun bir hacimde düdüklü tencere seçmeniz mutfakta kolaylık yaşamanız açısından büyük önem taşıyor. Yalnız yaşayanlar ya da küçük aileler için 3 ya da 4.5 litrelik hacme sahip tencereler uygun bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Bunun yanında kalabalık aileler ya da büyük işyerleri için 25 litreye kadar olan büyük hacimli modeller tercih ediliyor. Model özelinde basınç ayarına, pişirme opsiyonlarına, kapak ve kulp sağlamlığına da dikkat etmeniz gerekiyor. Düdüklü tencerenin tek elle kolaylıkla açılıp kapanabilen ergonomik kapak tasarımına sahip olması da pratik kullanım açısından büyük önem taşıyor. Tüm bu teknik özelliklerden sonra düdüklü tencerenin tasarım ve renk opsiyonlarına göre seçim yapabilirsiniz.

Soru 1: Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Cevap 1: Kullanımı model özelinde farklılık gösterse de bazı temel uygulamalar her düdüklü tencere için geçerlilik gösteriyor. Düdüklü tencerenin üçte ikisinin doldurulmasına taşma yaşanmaması adına dikkat edilmesi gerekiyor. Kapağın tam kapatıldığından emin olduktan sonra gıda özelinde tencereye uygun sıcaklık ve süre ayarlaması seçilerek pişirme işlemine geçebilirsiniz.

Soru 2: Düdüklü tencere ne zaman açılır?

Cevap 2: Tencere ve gıda özelinde seçtiğiniz pişirme süresinin sonunda ocağı kapatarak yaklaşık 10 dakika beklemeli ve bu süreçte düdüklü tencerenin buhar çıkış bölümünden içerideki havayı almalısınız. Havanın tamamını çıkardıktan sonra kapağı açabilirsiniz. Ancak tercih ettiğiniz model özelinde farklı bir uygulama gerekebilir. Bunun için kullanım kılavuzunu incelemenizi öneririz.

Soru 3: Düdüklü tencereye her pişirme işleminde sıcak su eklenmeli mi?

Cevap 3: Pişirilen gıda özelinde bir miktar su eklenmesi gıdanın yanmadan pişmesi adına öneriliyor. Ancak bu pişirecek gıda ve tencerenin program ayarına göre değişiklik gösteriyor.

  • Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılıyor?

  • Düdüklü tencereler, yemek pişirmede kullanılan en işlevsel ürünlerden bir tanesidir ama düdüklü tencerelerin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu tencereyi kullanırken su miktarının doğru ayarlanması gerekir. Ayrıca ocağın altını yaktıktan sonra düdük kısmının dik konuma yerleştirilmesi de önemlidir. Düdüklü tencerelerin kapağını tam kapatmadığınız takdirde tencere hava alacaktır, bu da istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Tencereyi ocaktan almadan önce de ocağı kapatıp beklemeniz tavsiye edilir.
  • Düdüklü Tencerede Et Ne Kadar Sürede Pişer?

  • Düdüklü tencerede yapılacak et yemekleri için bekleme süresi, etin çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Dananın biftek bölümünden yapılacak yemeklerde bekleme süresi yalnızca 10 dakika olacakken bütün tavukların pişirilmesi için 15 dakika gibi bir süre gerekir. Dana etinin diğer bölümlerinde ya da kuzu etinde pişirme süreleri 25-30 dakikalara kadar çıkabilir. Bu süre, eti hangi yumuşaklıkta sevdiğinize de bağlıdır.
  • Düdüklü Tencere Neden Kullanılır?

  • Düdüklü tencerelerin mutfaktaki kullanım amacı zamandan tasarruf sağlamaktır. Standart tencereler ile kıyaslandığında düdüklü tencerelerin yemekleri daha kısa bir sürede pişirebildiği ifade edilir. Kapağı ve düdüğü sayesinde tencerenin içerisine hiçbir hava zerresi girmez ve hava çıkışı yaşanmaz, hızlı pişirmenin altında yatan sebep de budur. Buna karşın pişirme esnasında düdüklü tencerelerin kapağı açılamaz, bu özelliği de düdüklü tencerelerin en büyük dezavantajlarından bir tanesi olarak kabul edilir.
  • Düdüklü Tencere Nedir?

  • Düdüklü tencereler, klasik tencere modellerinden farklı olarak besinleri yüksek basınç yardımıyla pişirirler. Bu tencerelerde yüksek basıncı su buharı sağlar. O yüzden kaynayan suyun buharının dışarıya verilmemesi ve tencere içinde basınç oluşturulması gerekir. Buharın dışarıya sızmaması için, kapakta veya tencere gövdesinde lastik bir conta yer alır. Pişirme esnasında tencere içindeki basıncın çok fazla yükselmemesi içinse su buharının bir kısmı kontrollü şekilde kapak üzerindeki ventiller ile dışarı atılır. Bu ürünler, pişirme esnasında özel bir mekanizma ile kilitlenerek kapatılırlar ve böylece buhar sızdırmazlar. Düdüklü tencere kullanımında, besinler pişirilirken tencereye ilave edilen su, normal değer olan 100 derece yerine ortalama olarak 120-130 derecelik sıcaklıkta kaynar. Suyun kaynama sıcaklığı yükselmesine rağmen suyun kaynama süresi ise oldukça kısadır. Bu tencerelerin sağladığı pişirme sıcaklığı, besinlerin her tarafının eşit şekilde ve kısa sürede pişirilmesine olanak verir. Pişirme süresinin kısalması da aromatik bileşenlerin ve besin değerlerinin korumalarına neden olarak yemeklerin daha sağlıklı ve lezzetli olmalarını sağlar.
ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Düdüklü Tencere Fiyatları

6 L
4,5 L
4 L
3 L
8 L
8 lt
10 L
3,5 L
7 L
9 L
5 L
6 lt
4 - 6 L Set
7 lt
5 lt
12 L
2,5 L
9 lt
4 - 7 L Set
6,5 L
Kapsül
İndüksiyon
Alüminyum
Cookstar
Çelik
Termik
Solar-Base
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 642 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80667013/17006471