Düdüklü Tencereler

Besinleri buhar basıncının etkisiyle normalden daha yüksek sıcaklıklarda ve çok daha kısa sürede pişiren düdüklü tencereler, her evin temel ihtiyaçları arasındadır. Sahip olduğu özellikleri ile yiyeceklerin daha sağlıklı ve lezzetli pişirilmesini sağlayan bu gereçler, ayrıca zaman ve enerji tasarrufu da sağlarlar. Bu özellikleri ile son derece kullanışlı eşyalar olan düdüklü tencereler, dikkatli ve bilinçli kullanıldıklarında son derece de güvenlidirler.

Düdüklü Tencere Fiyatları Ve Modelleri

İçlerinde yüksek basınç oluşan düdüklü tencerelerin seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta tencerenin güvenliğidir. Bunun için satın alınacak ürünün öncelikle CE belgesine sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Avrupa standartlarına uygunluğu belirten bu belge, kategoride bulunan tüm ürünlerde standart olup, ihtiyacınıza en uygun ve en güvenli düdüklü tencere modellerine kategoride yer alan ve 50 TL ila 1000 TL aralığında fiyat etiketlerine sahip olan ürünler arasından ulaşabilirsiniz.

Düdüklü tencereler; et, balık, tavuk, baklagiller ve sebzeler gibi birçok besinin pişirilmesinde kullanılabilirken, bu gıdaların pişirilmesinde farklı basınç değerlerine ihtiyaç duyulabilir. Bu besinlerin tümü klasik modeller ile pişirilebilirken, pişirme programları ile basınç ayarı yapılabilen ürünler kullanıldığında, daha ideal şekilde pişirilebilirler.

Tercih edilecek üründe pişirilmesi planlanan yiyeceklerin büyüklüğüne göre, tencere iç hacminin de yeterli olmasına da dikkat edilmelidir. Bunun hepsiburada.com'un bu kategorisinde bulunan ve hacmi 3,5 litre ile 12 litre arasında değişiklik gösteren modelleri inceleyebilirsiniz.

Düdüklü tencerelerin kapaklarının kapatılması ve açılması zaman zaman oldukça zahmetli olabilir. Böyle bir durumun yaşanmaması içinse kapağı tek elle bile pratik şekilde açılabilen modellerden birisi tercih edilmelidir. Bunların dışında asılabilen haşlama haznesi, dijital zaman saati ve alarmlı uyarıcı gibi özelliklere sahip modeller, daha işlevsel bir kullanım için uygun olacaktır.

Düdüklü Tencere Nedir?

Düdüklü tencereler, klasik tencere modellerinden farklı olarak besinleri yüksek basınç yardımıyla pişirirler. Bu tencerelerde yüksek basıncı su buharı sağlar. O yüzden kaynayan suyun buharının dışarıya verilmemesi ve tencere içinde basınç oluşturulması gerekir. Buharın dışarıya sızmaması için, kapakta veya tencere gövdesinde lastik bir conta yer alır. Pişirme esnasında tencere içindeki basıncın çok fazla yükselmemesi içinse su buharının bir kısmı kontrollü şekilde kapak üzerindeki ventiller ile dışarı atılır. Bu ürünler, pişirme esnasında özel bir mekanizma ile kilitlenerek kapatılırlar ve böylece buhar sızdırmazlar.

Düdüklü tencere kullanımında, besinler pişirilirken tencereye ilave edilen su, normal değer olan 100 derece yerine ortalama olarak 120-130 derecelik sıcaklıkta kaynar. Suyun kaynama sıcaklığı yükselmesine rağmen suyun kaynama süresi ise oldukça kısadır. Bu tencerelerin sağladığı pişirme sıcaklığı, besinlerin her tarafının eşit şekilde ve kısa sürede pişirilmesine olanak verir. Pişirme süresinin kısalması da aromatik bileşenlerin ve besin değerlerinin korumalarına neden olarak yemeklerin daha sağlıklı ve lezzetli olmalarını sağlar.

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

Düdüklü tencere kullanacağınız zaman önce pişirmek istediğiniz ürünü ve yeterli miktarda suyu koymalısınız. Bu tencereler içlerine su koyulmadan kesinlikle ısıtılmamalıdırlar. Ayarıca yiyecek ve suyun toplam miktarının, tencere hacminin yarısından fazla olmaması gerekir. Malzemeler koyulduktan sonra, tencere kapağı kilitlenerek kapatılır ve tencere ocağa oturtulur. Düdük olarak adlandırılan pişirme ventili açık konumda iken tencere orta ateşte ısıtılır ve tencereden ıslık sesine benzeyen tıslama sesi duyulduğunda, emniyet ventili kapatılarak ocak kısık konuma alınır. Bu işlemle birlikte yemeğin pişirme süresi de başlar. Bu süre tamamlanıncaya kadar düdüklü tencereye herhangi bir müdahalede bulunulmaz.

Yemeğin pişirilmesinin ardından pişirme ventili açılarak tencere içindeki buhar boşaltılır. Bu işlemden sonra tencerenin soğuması için bir süre beklenir ya da tencere soğuk suya bir süre tutulur. Tencere yeterince soğutulduktan sonra kapağı dikkatli bir şekilde açılır ve pişirilen besinler servis edilerek tüketilebilir.

Diğer ihtiyacınız olan mutfak malzemelerini de sitemizden bulabilirsiniz.

Düdüklü Tencere Fiyatları

408 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Tefal
  2. Korkmaz
  3. Fissler
  4. Schafer
  5. Emsan
  6. Pierre Cardin
  7. Karaca
  8. Hisar
  9. Tantitoni
  10. WMF
  11. Taç
  12. Tupperware
  13. Aryıldız
  14. Esse
  15. Arzum
  16. İNTER ÇELİK
  17. Remetta
  18. Sofram
  19. ÖZKENT
  20. Hascevher
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Taban Çeşidi
 6. Türü
 7. Renk A-Z
 8. Hacim A-Z
 9. Gövde Malzemesi
 10. Saat Göstergesi
 11. Tek Elle Açma/Kapama
 12. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22500/17006471
BAŞA DÖN