Düdüklü Tencereler

Düdüklü Tencere

Mutfakların kraliçesi olarak adlandırılan düdüklü tencere modelleri her geçen gün daha fazla kullanılıyor. Her gün lezzetli ve sağlıklı yemekler yemek oldukça önemlidir. Her yaş grubunda dengeli beslenmek, iyi pişmiş yemekler yapmak fiziksel ve zihinsel gelişim için önem taşır. Burada devreye giren birçok mutfak aleti ve malzemesi arasında en önemli olanları ise sağlıklı bir şekilde yemeklerin pişmesine olanak sunan tencere modelleridir. Düdüklü olarak adlandırılan tencere modelleri normal modellerden biraz daha farklı özelliklere sahiptir. Amacı yine sağlıklı ve leziz yemekler pişirmektir. Ancak özellikleri çok daha fazladır. Mutlaka herkesin evinde bulunması gereken mutfak malzemeleri arasında yer alır. Kullanımı ilk başlarda zor gibi gelse de, son derece pratik olan bir ürün grubudur. Düdüklü olarak adlandırılmasının en temel nedeni ise üst kapağında yer alan bir mekanizmanın yemek piştiği zaman ötmeye başlamasıdır. Genellikle düdüklü modellerin kullanımı ilk kez kullanacak olanları korkutur. Ancak alıştığınız zaman iyi ki almışım diyebileceğiniz tencere modelleridir. Hem kullanımı çok kolay olan hem de yemeklerin çok daha kısa sürede pişmesini sağlayan tencerelerdir. Üstelik yemeğinizin kaynadığını ve artık daha fazla ocakta kalmaması gerektiğini de sizlere düdük kısmı sayesinde haber verir. Daha kısa sürede yemekler pişirmek, sebze, et, tavuk gibi tüm besin kaynaklarının daha iyi pişmesini sağlamak adına mutlaka bu tencere modellerine bir göz atmalısınız. Çeyiz paketleri için de son derece önemli olan bu modellerde birçok renk ve tarza rastlayabilirsiniz. Kullanımına devam ettikçe yemeklerinizin daha lezzetli, çabuk ve sağlıklı bir şekilde piştiğini de görmüş olacaksınız. 

Düdüklü Tencere Nedir? 

Tüm tencere modellerinin amacı elbette yemek pişirmektir. Ancak daha çok pişmiş ve pratik yemekler yapmanızı sağlayan düdüklü tencere kullanımı her geçen gün artış gösteriyor. Hiç kullanmamış olanların akıllarında düdüklü olarak adlandırılan tencere modellerinin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı soruları yer alır. Besleyici ve lezzetli yemekler pişirmenizi sağlayan ve kendine has buhar gücü bulunan modellerdir. Yemeklerin çok daha kısa sürede pişmesini sağlayan ve yemek piştiği zaman düdüğünü çalarak haber veren bir mekanizmaya sahiptir. Her geçen gün daha gelişmiş ve modern modelleri tasarlanan düdüklü tencerelerin kullanımı eski dönemlere dayanır. Daha derin ve daha geniş çaplı bir tasarımı bulunur. Mutfaklarda hem ev hanımlarının hem de aşçıların en büyük yardımcısı olarak bilinir. Tüm yemek çeşitlerinin pişirilmesinde kullanımına yer verilen bir tencere modelidir. Yemek yaparken hem daha fazla efor harcamanızı önler hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Oldukça faydalı özellikleri bulunan düdüklü tencere modelleri çeşitli renk ve tasarımlara sahiptir. Mutfaklarınızın dekor rengiyle uyumlu olan modelleri tercih edebileceğiniz gibi klasik gümüş renkli olan modelleri de tercih edebilirsiniz. Alt kısımları normal tencere görünümüne sahiptir. Ancak kapaklarında bulunan mekanizma ayırt edici özelliği olarak ön plana çıkar. Kapaklarında düdük alanı, havalandırma alanı, buhar verme gücü, lastik ve tutmaç alanları mevcuttur. Kapaklarını kapatırken mutlaka tencere içinde yer alan havanın çıkmasına müsaade etmelisiniz. Kapaklarının tam oturduğundan da emin olmalısınız. Rahat bir kullanıma sahiptir ve lastikli kısımları sayesinde zorluk çekmezsiniz. 

Düdüklü Tencere Modelleri

Ev hanımlarının, aşçıların ve mutfakta vakit geçirmekten hoşlanan herkesin en büyük yardımcısı olan düdüklü tencere kapağı ile öne çıkan bir tasarıma sahiptir. Alt tarafı daha derin ve daha geniş olmasına rağmen normal bir tencere görüntüsüne sahiptir. Kapak kısmında ise birçok alternatifi bulunur ve burada yer alan özellikleri sayesinde buharı içinde hapsederek pişirme sağlar. Tüm yemek tariflerinde kullanıma uygun olan düdüklü modeller yemeklerin daha yumuşak pişmesine olanak sağlıyor. Et ya da sebzelerin dağılmadan ve sert kalmadan pişmesini sağlıyor. Özellikle de zamandan ve enerjiden tasarruf etmenize yardımcı olan modeller güvenli bir kullanım da sunar. Fiyatları da son derece uygun olan modellerde pembe, kırmızı, siyah, turuncu, sarı gibi aklınıza gelen tüm renk tonlarına yer verilir. Renk kullanımı daha çok kapak kısmında ve tutma yerlerinde görünür. Ancak tencerenin kalan kısımlarında çelik malzemeler kullanılır ve sadelik daha çok ön plana çıkar. Oldukça fazla çeşidi bulunan modellerde lezzetli yemekler pişirmeye hazır olun. 3 lt, 4 lt ve 7 lt gibi litre açısından gittikçe büyüyen modeller mevcuttur. Az miktarda pişecek yemekler için 3 lt düdüklü tencere gayet uygun bir modeldir. Daha geniş çaplı aileler için ya da kalabalık bir sofra hazırlamak için pişireceğiniz yemeklerde ise 4 lt düdüklü tencere ya da 7 lt ve 10 lt gibi büyük modelleri tercih edebilirsiniz. Hangi modelin daha uygun kullanımı olduğunu öğrenmek için de pişireceğiniz yemeğin tarifi ve içerisinde yer alan malzemelerin miktarları önemlidir. 

Çeşitli markalar tarafından sunulan modelleri tekli olarak temin edebileceğiniz gibi takım olarak da alabilirsiniz. Takım olan modellerde küçükten büyüğe farklı boyutları bulunan tencere modelleri yer alır. Tekli modellerden almak istediğinizde ise litre boyutuna, rengine ve malzemesine göre tercih yapabilirsiniz. Genel olarak paslanmaz çelik tercih edilerek tasarlanan düdüklü modellerde ergonomik bakalit kulplar kullanılır. Bu kulplar sayesinde ısıyı hissetmeden ve ellerde yanma olmadan rahatlıkla tencereyi alabilirsiniz. Kapsül tabana sahip olan modellerde tencere ve kapak olmak üzere iki parça bulunur. Hem sulu yemeklerin hem de kuru yemeklerin pişmesinde önemli bir role sahip olan bu modeller tüm ocak tiplerinde de kullanılabilir. İster seramik ocaklarda ister gazlı ocaklarda isterseniz de halojen, elektrikli ve indüksiyon ocaklarda kullanabilirsiniz. Paslanmaz çelikten üretilen modeller hangi ocakta olursa olsun yanma gibi bir durum söz konusu olmaz. Kademeli olarak buhar çıkışı yapan, dokunmatik olarak ayarlanabilen modeller de mevcuttur. Aynı zamanda iç kısmı raflı olan modellerde birden fazla yemek türünü aynı anda pişirebilirsiniz. Her kademenin ayarını da kendi tercihinize göre yapabilirsiniz. Her geçen gün gelişme gösteren özellikleri sayesinde mutfaklarınızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Çeşitli tasarımları olan tüm modellerin ortak amacı ise buhar baskısı altında yemekleri pişirmektir. Bu modeller sayesinde yemeklerinize hiçbir şekilde zararlı etken bulaşmaz. Sebzelerin ve etlerin içinde yer alan mineral ve diğer zengin bileşenler kaybolmaz. Eklediğiniz su miktarına göre buhar oranında da artış meydana gelir. 

Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır?

İlk defa kullanacak olanlar tarafından elbette en çok merak edilen konulardan biri düdüklü tencere nasıl kullanılır?  Konusudur. Öncelikle pişirmek istediğiniz yemeğin tarifine ve malzemelerinin miktarına karar vermelisiniz. Her türlü yemeğin pişmesinde önemli bir role sahip olan düdüklü modellerde farklı kullanımlar olabilir. Ancak en klasik modellerden en gelişmiş modellere kadar kullanım kolaylığı da her zaman ön plandadır. Yemeğinizin içeriğini ayarladıktan sonra malzemelerinizi tencere içine koymalısınız. Ardından eklemek istediğiniz kadar su miktarını eklemelisiniz. Ancak burada en önemli noktalardan biri, eklediğiniz su miktarının kapak kısmına çok yakın olmaması gerektiğidir. Çok fazla su doldurduğunuz takdirde kapak lastikleri tam oturmaz ve pişme esnasında kapaktan ve düdük kısmından dışarıya su fışkırmaya başlayabilir. Bu tür olumsuz durumlar da sizleri korkutabilir. Mutfaklarınızda hem rahat çalışmak hem de en doğru tekniklerle çalışmak adına düdüklü modelleri kullanırken su miktarına dikkat etmelisiniz. Suyunuzu da ekledikten sonra artık kapağını yavaşça kapatmalısınız. Kapağı kapatırken tencerenin iç kısmında çok fazla hava kalmamasına da özen göstermelisiniz. Kapağın tam kapandığından emin olduktan sonra artık ocağın altını yakabilir ve yemeği pişmeye bırakabilirsiniz. Düdüklü tencere lastiği kullanımda en önemli olan kısımdır. Lastikler genellikle beyaz ya da siyah olur. Kapağı kapatmadan önce mutlaka lastiğin herhangi bir yerinde sorun olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Kapağı tam kapattıktan sonra üst kısmında düdüklü hava bölümü bulunur. Düdüğü aşağıya doğru indirmeniz gerekir. Yemek kaynamaya başladığı zaman düdükten ses gelmeye başlar. Buradaki amaç ise hemen düdüğü kaldırmanızdır. Düdüğü havaya doğru kaldırdığınız anda yemek içinde oluşan fazla buhar dışarıya atılır. Atılırken de yine düdükten ses gelir. Böylece yemeğin sorunsuz bir biçimde pişmeye devam ettiğini gönül rahatlığıyla anlayabilirsiniz. 

Düdüklü Tencere Fiyatları

Tekli ya da düdüklü tencere seti olarak sunulan modellerde fiyatlar oldukça uygundur. Günlük kullanım için, çeyiz paketleri için ya da kalabalık günlerde, özel günlerde kullanım için temin edebilirsiniz. Paslanmaz çelikten üretilen modeller yemeğe de hiçbir zarar vermez. Yemeklerinizi kavurmanıza ya da ekstra bir çaba sarf etmenize gerek kalmadan kullanım sunar. Mutlaka her evde bulunması gereken düdüklü tencere fiyatları tek ya da set oluşuna göre farklılık gösterebilir. Kapaklarında yer alan özellikleri, dokunmatik ya da manuel ayarlama kısımları, kullanılan renk aşamaları ve ocak tipine göre farklılıklarından ötürü de fiyatlar değişebilir. Kalitesinden asla ödün vermeyen düdüklü tencerelerin tüm boyutlarını ve markalara ait olan modellerini görebilirsiniz. Detaylı özelliklerini ve görsellerini yakından inceleyebilirsiniz. Sağlıklı, besleyici ve leziz yemekler pişirmenin yanı sıra temizliği de oldukça kolay olan modellerdir. Uzun süre pişmesi gereken yemekleri çok daha kısa sürede pişiren bu modellere ödeyeceğiniz fiyatlar son derece değer olacaktır. Genel olarak paslanmaz çelik kullanıldığı için yanma, yapışma gibi bir sorun söz konusu olmaz. Bazı modellerde yer verilen kapsül tabanlar sayesinde enerjiden de tasarruf edebilirsiniz. Derinliği oldukça fazla olan modellerin pişmesi en zor olan yemekleri dahi buhar basıncı ile pişirdiği bilinir. Bu sayede kısa sürede hem lezzetli hem de tam ayarında pişmiş yemekler yapabilirsiniz. 

Düdüklü Tencerede Hangi Yemekler Pişirilir?

Buhar basıncı ile yemeklerin pişmesini sağlayan düdüklü tencerelerde yalnızca sulu yemeklerin piştiği düşünülür. Ancak lezzetli, yumuşacık ve ağızda dağılan bir et fajita yapmak için de düdüklü modelleri kullanabilirsiniz. Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara birebir olan mercimek çorbasını bol soslu bir şekilde ve lokanta kıvamında yapmak için düdüklü modeller vazgeçilmeziniz olacaktır. Tüm çorbaların yapımı için kullanabilirsiniz. Genellikle çorbaların kıvam almasını sağlayan soğan ve patates gibi yoğun sebzelerin doğal ve daha yumuşak bir şekilde pişmesini sağlar. Et, balık ya da tavuk kavurmalarınız sert mi oluyor? Soslarla zenginleştirmenize rağmen kısa sürede kuruyor mu? O halde tüm et ürünlerinizin yumuşak, sulu ve dağılmadan kavrulması için de düdüklü tencereleri kullanma vaktiniz gelmiş demektir. Et ve sebze yemeklerinin yanı sıra kuru fasulye, barbunya ve nohut gibi zor ve uzun süre pişmesi gereken yemekleri de yapabilirsiniz. Katmanlı raflara sahip olan modelleri kullanmak istediğinizde ise aynı anda birden fazla yemek türünü pişirebilirsiniz. Alt katmanda et soteniz olurken üst katmanda sebzeniz hazırlanabilir. Alt katmanda et ve tavuklarınız kavrulurken üst katman pilav ve makarna pişirebilirsiniz. Üstelik tüm ocak tiplerinde pişirmeye uygun olan modellerin kullanım ömrü de bir hayli uzundur. Ocakta kullanmak istemediğiniz modellerin yanı sıra elektrikli olan modeller de mevcuttur. Tüm yemek tariflerini elektrikli modellerde de yapabilirsiniz. Tek farkı ocak üzerinde değil tezgah üzerinde yer almasıdır. Düdüklü tencerelerinizde yapacağınız tüm et ve sebze yemeklerinin lokum gibi olacağından emin olabilirsiniz. Tamamen buhar basıncını kullanarak pişmelerini sağlar. 

Lezzetli ve Sağlıklı Yemekler Düdüklü Tencerede!

Et ve sebzelerin çok daha kısa sürede pişmesini sağlayan düdüklü modellerde yemeklerin daha sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? Et, sebze ve diğer tüm malzemelerin içeriklerinden bir şey kaybetmeden pişmesini sağlar. Sebzelerin dağılmasını önler. İçerdiği magnezyum, potasyum ve vitamin gibi bileşenlerin daha sağlıklı bir şekilde depolanmasını sağlar. Herhangi bir ısıl işlem görmeden yalnızca buhar basıncı ile pişmesini sağladığı için hem leziz hem sağlıklı yemeklerinizi daha kolay yapabilirsiniz. Hijyen açısından da en önemli kullanıma sahip olan modellerdir. Soğandan patatese, havuçtan kerevize, etten tavuğa, balıktan bakliyata varana kadar tüm malzemeleri bu tencereler içerisinde gönül rahatlığıyla yemek haline getirebilirsiniz. Normal tencerelerde 1 saatte pişen yemeklerin düdüklü modellerde 20 dakika ile yarım saat arasında değişen bir sürede piştiği bilinir. Et ve sebze yemeklerine çok fazla su eklemenize de gerek kalmaz. Düdüklü modeller, içinde pişen tüm malzemeleri kendi suyunu çekerek ve lokum kıvamına getirerek pişirir. 

Enerjiden Tasarrufu Sağlayan Düdüklü Tencereler

Sebzeden et yemeklerine, sotelerden kavurmalara, çorbalardan bakliyat yemeklerine varana kadar tüm yemek çeşitlerini lezzetli ve kısa sürede pişirir. Düdüklü modellerin en sevilen özelliklerinden biri de enerji tasarrufu sağlamasıdır. Çeşitli ocak tiplerinde kullanıma uygun olan modellerin kısa sürede yemek pişirdiği bilinir. 1 saatte pişmesi gereken yemekleri yarı yarıya enerji tasarrufu sağlayarak yarım saatte pişirir. Üstelik bu işlemi ekstra elektrik ya da enerji harcamasına gerek kalmadan yapar. Buhar basıncısını ve suyunu kullanarak yemeklerin daha sağlıklı pişmesine de olanak sunar. Çeşitli modelleri sayesinde mutfağınıza ve yemek tariflerinize en uygun olanları tercih edebilirsiniz. 7 lt ve 10 lt gibi büyük modelleri daha geniş çaplı kişilere çorba yapmak, sulu yemek yapmak ya da sote için tercih edebilirsiniz. Daha küçük modelleri ise günlük yemeklerinizi hazırlamak için kullanabilirsiniz. Özellikle de katmanlı olan modellerden çok daha fazla enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Aynı anda birden fazla yemeği kısa süre içerisinde pişirebilir ve aynı sıcaklıkta, istediğiniz kıvamda tüketime hazır hale getirebilirsiniz. 

 • Düdüklü Tencerenin Kullanım Amacı Nedir?

Et, sebze ve sulu yemeklerin yapımında enerjiden tasarruf sağlamaktır. Yemeklerin daha doğal, sağlıklı pişmesini sağlamaktır. Yemeklerin içeriğinde yer verilen malzemelerin tazeliğini korumaktır. Her açıdan kullanımı oldukça önemli olan düdüklü modeller mutfaklarda en büyük yardımcıdır. 

 • Düdüklü Tencerede Ne Kadar Sürede Yemek Pişer?

Pişirilecek olan yemeğin türüne göre süresi değişebilir. Ancak genel olarak et, balık, tavuk ve daha sert içerikleri yarım saatte pişirir. Sebze ve daha yumuşak içeriklere sahip olan malzemeleri ise 20 dakika gibi bir sürede pişirir. 

 • Düdüklü Tencere Ne Zaman Açılmalıdır? 

Düdüklü tencerelerin düdük bölümü yemek kaynamaya başladığı zaman ötmeye başlar. Ötme sesini duyduğunuz zaman düdüğü yukarı doğru çekmelisiniz. Ardından içindeki havanın tam olarak çıktığından emin olduktan sonra kapağını açabilirsiniz. Buram buram leziz yemeğinizin kokusunu da alabilirsiniz. 

 • Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılıyor?

 • Düdüklü tencereler, yemek pişirmede kullanılan en işlevsel ürünlerden bir tanesidir ama düdüklü tencerelerin kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bu tencereyi kullanırken su miktarının doğru ayarlanması gerekir. Ayrıca ocağın altını yaktıktan sonra düdük kısmının dik konuma yerleştirilmesi de önemlidir. Düdüklü tencerelerin kapağını tam kapatmadığınız takdirde tencere hava alacaktır, bu da istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Tencereyi ocaktan almadan önce de ocağı kapatıp beklemeniz tavsiye edilir.
 • Düdüklü Tencerede Et Ne Kadar Sürede Pişer?

 • Düdüklü tencerede yapılacak et yemekleri için bekleme süresi, etin çeşidine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Dananın biftek bölümünden yapılacak yemeklerde bekleme süresi yalnızca 10 dakika olacakken bütün tavukların pişirilmesi için 15 dakika gibi bir süre gerekir. Dana etinin diğer bölümlerinde ya da kuzu etinde pişirme süreleri 25-30 dakikalara kadar çıkabilir. Bu süre, eti hangi yumuşaklıkta sevdiğinize de bağlıdır.
 • Düdüklü Tencere Neden Kullanılır?

 • Düdüklü tencerelerin mutfaktaki kullanım amacı zamandan tasarruf sağlamaktır. Standart tencereler ile kıyaslandığında düdüklü tencerelerin yemekleri daha kısa bir sürede pişirebildiği ifade edilir. Kapağı ve düdüğü sayesinde tencerenin içerisine hiçbir hava zerresi girmez ve hava çıkışı yaşanmaz, hızlı pişirmenin altında yatan sebep de budur. Buna karşın pişirme esnasında düdüklü tencerelerin kapağı açılamaz, bu özelliği de düdüklü tencerelerin en büyük dezavantajlarından bir tanesi olarak kabul edilir.
 • Düdüklü Tencere Nedir?

 • Düdüklü tencereler, klasik tencere modellerinden farklı olarak besinleri yüksek basınç yardımıyla pişirirler. Bu tencerelerde yüksek basıncı su buharı sağlar. O yüzden kaynayan suyun buharının dışarıya verilmemesi ve tencere içinde basınç oluşturulması gerekir. Buharın dışarıya sızmaması için, kapakta veya tencere gövdesinde lastik bir conta yer alır. Pişirme esnasında tencere içindeki basıncın çok fazla yükselmemesi içinse su buharının bir kısmı kontrollü şekilde kapak üzerindeki ventiller ile dışarı atılır. Bu ürünler, pişirme esnasında özel bir mekanizma ile kilitlenerek kapatılırlar ve böylece buhar sızdırmazlar. Düdüklü tencere kullanımında, besinler pişirilirken tencereye ilave edilen su, normal değer olan 100 derece yerine ortalama olarak 120-130 derecelik sıcaklıkta kaynar. Suyun kaynama sıcaklığı yükselmesine rağmen suyun kaynama süresi ise oldukça kısadır. Bu tencerelerin sağladığı pişirme sıcaklığı, besinlerin her tarafının eşit şekilde ve kısa sürede pişirilmesine olanak verir. Pişirme süresinin kısalması da aromatik bileşenlerin ve besin değerlerinin korumalarına neden olarak yemeklerin daha sağlıklı ve lezzetli olmalarını sağlar.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Düdüklü Tencere

1030 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Hacim
Toplam 36 / 1030 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?