En İyi Döküm Tava

Döküm Tavalar 

Et severlerin olmazsa olmazı döküm tava, ev mutfağına ızgara lezzetini taşımak, kusursuz bir şekilde etleri mühürlemek ve içi sulu lezzetli etler pişirmek için tercih edilen sağlıklı alternatiflerin başında geliyor. Kare, dikdörtgen ve dairesel formlarda fonksiyonel tasarımları ile karşılaşabileceğiniz döküm tavalar arasından, ihtiyacınızı karşılayacak ürünleri bulmak ve mutfağınıza sağlık, lezzet ve şıklığı taşımak sandığınızdan çok daha kolay.

Döküm Tavalar ve Fiyatları

Eriyik demirin tek parça halinde dökülmesi ile üretilen döküm tavalar, diğer tavalara kıyasla daha kalın yapılı oldukları için oldukça ağırdır. Yapısı gereği ısıyı uzun süre muhafaza eden ve ısıyı kusursuz bir şekilde dağıtan pişirme araçları olması, lezzetli et pişirme konusunda onu rakipsiz yapıyor. Ham döküm ve emaye kaplama çeşitlerini bulabileceğiniz döküm tavaların fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesi, tavanın boyutları ve tasarım özellikleri doğrultusunda, genel olarak 25-50 TL ile 250-500 TL fiyat aralıklarında değişiklik gösterir.

Pek çok farklı tasarımının bulunması, kesenize uygun kaliteli bir tane edinmenize olanak tanır. Izgara desenli çıkıntıları bulunan tavalarla ızgaraya yakın lezzetli sağlıklı etler pişirirken, düz yüzeyli olanlarla kusursuz sotelere imza atabilirsiniz. Kalabalık misafir ağırlamayı seviyorsanız çift ocak gözünü kapatan büyüklüklerdeki tavalar size pratiklik sağlayabilir. Döküm tava alırken fiyatının yanı sıra, kalitesini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Döküm Tava İlk Kullanım

Döküm tavanın kullanım öncesi uygulanan işleme genel olarak seasoning adı verilir. Ham döküm tavanın pişirmeye uygun hale getirilmesi olarak tanımlanabilecek bu işlemi, emaye kaplı döküm tavalarda pişirme etkisini arttırmak ve tavanın ömrünü uzatmak için de kullanabilirsiniz.

Piyasada bu işlemin yapıldığını belirten ham demir tavalar mevcut olsa da, genelde kullanıcılar bu işlemi kendileri yapmayı tercih ederler. Ham demir tavaların gözenekli yüzeyini doğal bir yapışmaz yüzeyle kaplamak, paslanmaların önüne geçmek, çevresel etmenlerden tava yüzeyini korumak, etkili bir pişirme yüzeyi sağlamak ve gözenekli yüzeyin kaplanarak sağlığa olumsuz reaksiyonlardan uzak durmak için yapılır.

Öncelikle tavanızı kullanmadan önce yumuşak bir sünger, bol sıcak su mümkünse sabunla iyice temizlenmesi ve durulanması gerekir. Bir bez yardımı ile kurulanan tavayı bir miktar kurumaya bıraktıktan sonra ocağın üzerine alarak ısıtmanız ve iyice ısındıktan sonra tütme noktası yüksek bir yağ ile tüm iç yüzeyini iyice yağlamalısınız. Tütme noktası yüksek yağlardan tavsiye edilen birkaç tanesi kanola yağı, riviera zeytinyağı ve susam yağıdır. Sonrasında fazla yağı bir peçete ile aldığınız tavanız kullanıma hazırdır. İlk kullanımdan önce yapmanız yeterli görülen bu işlemi, dilerseniz üç ayda bir tekrarlayarak, tavanızın pişirme kalitesini koruyabilir ve ömrünü uzatabilirsiniz.

Dökme tavada yüzeye zarar verecek metal ve sert mutfak araçları, sert temizleyiciler ve tel ovucular kullanmamalısınız. Ocakta kullanım esnasında, alevin zeminden kenarlara çıkacak denli açık olmaması da sağlıklı pişirmenin anahtarını sunacaktır.

Döküm Tava Nasıl Olmalı?

Demir döküm tekniği ile üretilen pişirme kapları, 19. yüzyıldan önceki dönemde, pişirme teknikleri ateşe dayanıklılık gerektirdiği için genelde tercih edilirdi. 1950’lere kadar hükmünü sürdüren ürünler, teflonların üretilmesi ile tahtını kısa süreliğine kaptırdı.

Lezzet ve sağlık açısından son dönemde yeniden gündeme gelen demir döküm tava ve tencereler, kullanılan malzeme dolayısıyla oldukça ağır yapıdadır. Geleneksel ham döküm olanları seçebileceğiniz gibi, emaye kaplı çeşitlerini tercih ederek, daha pratik bir kullanım elde edebilirsiniz. Döküm bir tava, sapı da dahil olmak üzere bütün olarak üretilir. Sapının ısınması bu sebeple normaldir. Dilerseniz silikondan üretilmiş özel tutacakları kullanarak bu olumsuzluğu aşabilirsiniz.

Döküm tava yağ ilavesi gerekmeden etkili bir pişirme sunar. Eğer et tavaya yapışık halde ise, bu onun pişmediğini gösterir. Pişen et, tava yüzeyinden yavaşça kurtulur. Eğer ekstra bir yağlamaya ihtiyaç duyuyorsanız, tavayı değil eti yağlamayı tercih etmeniz son derece önemlidir.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Döküm Tava Fiyatları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 1313 ürün
DSACategoryId/2147483637/22500/80667013/22203/60000268