Tavalar

Ev hanımlarının mutfaktaki en büyük yardımcılarından biri tava setleridir. Mutfaktan lezzetli sofralara köprü olan tavaların fonksiyonları sadece yemeği pişirmekle sınırlı değildir. Titanyum, granit, teflon, döküm, seramik ve porselen gibi farklı malzemelerden üretilen modeller, sunum amaçlı da sofralarda yerini alır. Özenle pişen yemekleriniz için farklı tava alternatifleri vardır. Yemeğinize ve pişirme tekniğine en uygun tavayı seçerek yemeklerinizin lezzetine lezzet katabilirsiniz. Tefal, Schafer, Cem gibi kaliteli tava markalarının olduğu pek çok ürün ile sofralarınızı taçlandırabilirsiniz.

Tava Çeşitleri ve Fiyatları

Tavalar; şekline, boyutuna, fiyatına en önemlisi de üretildiği malzemeye göre farklılık gösterir. Tava üretiminde, ihtiyaca ve pişirilen yemeğe göre birçok farklı malzeme kullanılır. Teflon, seramik ve granit gibi farklı malzemelerden üretilen tava çeşitlerinin yemek lezzetine etkisi oldukça farklıdır. Bu nedenle tava seçimi yaparken pişirilecek malzeme ve nasıl pişirildiği önem taşır. Yiyeceklerin besin değerlerini kaybetmeden pişmesi açısından doğru tava seçimi yapmak gerekir.

Tavalar pişirme tekniğine göre de farklılık gösterir. Farklı pişirme tekniğiyle özelleşmiş modeller; wok tava, ızgara tavası, sac kavurma tavası, çift taraflı pişirme tavası, közleme tavası olmak üzere değişirken, pişirilen yiyeceğin cinsine göre de farklılık gösterir. Bunlar; yumurta tavası, krep tavası, et tavası olarak adlandırılır. 7 TL’den başlayarak 800 TL’ye kadar uzanan geniş fiyat aralığından bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun olan tavayı bulabilirsiniz.

En Sağlıklı Tava Hangisi?

Üretimde kullanılan malzemenin doğallığı ve kimyasal malzemelerden yapılmamış olması, sağlıklı pişirme sürecinde en önemli esastır. Sağlıklı ve besin değerleri yüksek yemekler pişirebilmek için en uygun tavayı seçmek çok önemlidir.

Yemeklerin lezzetli pişmesinin yanında, besin değerlerini koruması için tava seçiminde en sağlıklı alternatifler arasında yer alan paslanmaz çelik ürünler, geçmişten günümüze geleneksel olarak en yaygın kullanılan tava çeşididir. Yapışmazlık ve yanmazlık özellikleri teflon modeller gibi olmasa da, çelik tavalar, birçok malzemeye göre çok daha sağlıklıdır. Doğal minerallerden üretilen ve içeriğinde kanserojen maddeler bulunmayan seramik tavalar, yapışmaz özellikte oldukları ve çizilme olsa dahi sağlığa zararlı madde içermedikleri için sağlıklı tava alternatifleri arasındadır. Bunun yanında son zamanların trend malzemesi granitten yapılan ürünler de sağlık açısından oldukça uygundur. Granit tavalar taban ısısını her yere eşit olarak yayması ve ısıyı içinde muhafaza etmesi gibi özellikleri ile sağlıklı yemekler pişirmeye yardımcı olur.

Tava Nasıl Temizlenir?

Her tavanın malzemesinden dolayı farklı temizlenme şekli vardır. Metal gereçler sayesinde kolayca çizilebilen yanmaz ve yapışmaz özellikteki teflon tavalar, çizilince yemeklerin besin değerlerini, lezzetini ve tavanın yapışmazlık özelliğini olumsuz etkiler. Bu sebeple temizlerken çizmeyecek malzemeler kullanılmalıdır. Tavanın dış yüzeyinde metal ovma teli kullanılabilir fakat tavanın iç yüzeyinde teflona zarar vermeyecek plastik bir ovma teli kullanılmalıdır. Temizlenip bol su İle durulandıktan sonra temiz ve yumuşak bir bez ile kurulanmalıdır.

Son dönemlerde lezzetli yemeklerin mimarı seramik modeller, hassas yapıda olduğu için bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır. Yumuşak bir yıkama süngeri ile elde yıkamak en doğru temizleme yöntemidir. Seramik tavaların çizilmesi sağlık açısından bir olumsuzluk teşkil etmese de, tavanın pişirme kalitesini düşürür.

Lezzetli etleri pişirmek için en doğru seçim olan döküm tavaların bulaşık makinesinde yıkanması doğru değildir. Döküm tava temizliğinde en önemli püf noktalardan birisi de sıcak döküm tavayı direk soğuk suya tutmamaktır. Ilık su ve yumuşak süngerle temizledikten sonra tavanızı kurutmanız çok önemlidir. Kağıt havluyla kuruladığınız döküm tavanızı tekrar ocak üzerine koyarak ya da fırında kurutabilirsiniz. Kurutma işlemi sayesinde tavanız paslanmayacaktır.

Ayrıca sitemizde tencereler de bulabilirsiniz.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Tava Fiyatları

3.036 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Hepsiburada Home
  2. Tefal
  3. Korkmaz
  4. Fissler
  5. Schafer
  6. Kütahya Porselen
  7. Emsan
  8. Bambum
  9. Karaca
  10. Lava
  11. Papilla
  12. Keramika
  13. Hecha
  14. Nehir
  15. Hisar
  16. Tantitoni
  17. WMF
  18. Taç
  19. Tupperware
  20. Aryıldız
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. İç Yüzey Kaplaması A-Z
  1. Granit
  2. Teflon
  3. Emaye
  4. Çelik
  5. Döküm
  6. Titanyum
  7. Bakır
  8. Döküm Demir
  9. Alüminyum
  10. Paslanmaz Çelik
  11. Seramik
  12. Döküm Alüminyum
  13. Porselen
  14. Stone
  15. Toprak
  16. Demir
  17. Lotan
  18. Sac
  19. Kalay
  20. Pirinç
 6. Ürün Rengi A-Z
 7. Türü A-Z
  1. Düz Tava
  2. Yumurta Sahanı
  3. Izgara Tava
  4. Derin Tava
  5. Krep Tavası
  6. Kızartma Tavası
  7. Wok Tava
  8. Kavurma Sacı
  9. Balık Tavası
  10. Pizza Tavası
  11. Sos Tavası
  12. Çift Taraflı Tava
  13. Gözleme Tavası
  14. Közleme Tavası
  15. Waffle Tavası
  16. Yağ Tavası
  17. Fajita Tavası
 8. Tava Ebatı A-Z
  1. 28 cm
  2. 24 cm
  3. 26 cm
  4. 20 cm
  5. 22 cm
  6. 30 cm
  7. 18 cm
  8. 32 cm
  9. 16 cm
  10. 36 cm
  11. 14 cm
  12. 25 cm
  13. 34 cm
  14. 12 cm
  15. 17 cm
  16. 21 cm
  17. 40 cm
  18. 19 cm
  19. 23 cm
  20. 38 cm
 9. Tava Sayısı
 10. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483637/22500/80667013/22203
Başa dön