Evinizde yapabileceğiniz pratik ve lezzetli tatlıların başında kek gelir. Kakaolu, meyve parçalı, tarçınlı, havuçlu, cevizli gibi pek çok tipi olan bu enfes ikram, komşularınızın ve dostlarınızın toplandığı çay saatleri için olmazsa olmazdır. Yaptığınız kekle mutfakta harikalar yaratmak için dikkat edeceğiniz en önemli hususların başında, kek kalıbı kullanımı gelir. Kek kalıbı kullanarak, kekinizin iyi kabarmasını, eşit oranda pişmesini ve dilediğiniz gibi şekillenmesini sağlayabilirsiniz. Kek kalıplarının üretildiği malzemeye göre pek çok çeşidi bulunur. Kek yapmak için teflon iç yüzlü, granit, silikon, paslanmaz metal, seramik, kullan/at kağıt, alüminyum ve cam kek kalıplarını kullanabilirsiniz. Kullanım tipine bağlı olarak kelepçeli, kapsül, dilimli ya da ayarlanabilir olanları tercih edebilirsiniz.

Kek Kalıbı Nasıl Seçilir?

Kek kalıbı seçimi, yapacağınız kekin türüne bağlı olarak değişir. Örneğin muffin yapacaksanız, kağıttan kullan/at kapsülleri ya da ufak porsiyonlu silikon kalıpları tercih edebilirsiniz. Kekinizi dilimleyerek servis etmek istiyorsanız, düz, geniş olanlar işinizi kolaylaştıracaktır. Kullanım rahatlığı bakımından, teflon, silikon ve cam kek kalıpları oldukça tercih edilen modellerdir. Kekinizin yapışmaması için bu malzemelerden yapılmış kalıpları düşünebilirsiniz. Silikon kek kalıpları, yağlamaya ve unlama yapmanıza gerek bırakmadığı için oldukça pratiktir. Kekinizi kalıptan alırken, formunu bozmadan tek harekette kolayca çıkarmanızı sağlar. Kekinizin daha eğlenceli bir görünme sahip olmasını istiyorsanız, dilimli, prizmatik veya kalp biçimli kalıplar kurtarıcınız olabilir.

Kek Kalıbı Nasıl Kullanılır?

Kek kalıbınız, cam, seramik, teflon tabanlı ya da granit tipteyse, önceden yağlama ve unlama işlemi yapmanız gerekir. Silikon kek kalıbı kullanacaksanız, keki kalıba dökmeden önce herhangi bir işlem yapmaya gerek yoktur. Kekiniz ilk sıcaklığını kaybettiğinde, kekinizin şeklini bozmadan, kalıbı rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Kelepçeli kek kalıbı kullanımında, kalıbın içinde her hangi bir şey pişirmeden önce mandalını açıp, kapatarak kontrol ediniz. Alt kısmın sıkıca oluğa oturduğundan emin olunuz. Kek hamurunuz hazır olduğunda, kalıbın tabanını oluklara oturtarak, mandalını kilitleyiniz. Kalıbın iç yüzünü yağlayınız ve ardından unlayınız. Alternatif olarak, taban kısmını oluklara oturtmadan önce zemini, yağlı kağıtla kaplayabilirsiniz. Kekiniz piştikten sonra fırından çıkararak, oda sıcaklığında bekletiniz. Kek kolaylıkla çıkarılabilir formda ise kek kalıbınızın kelepçesini açınız.

Kek Kalıbı Nasıl Yağlanır?

Kek kalıbınızı üç şekilde yağlayabilirsiniz. Bunlardan ilki, kek kalıbının fırça yardımıyla, sıvı yağla yağlanmasıdır. İkinci yöntem, sıvı yağa bandırılan bir peçete ile kek kalıbının iç yüzünün silinmesidir. Üçüncü yöntem ise çay kaşığından biraz daha büyük bir parça tereyağını, elle kek kalıbının içine sürmektir. Yağlama işleminden sonra, kalıbınızın iç yüzeyini unlamanız gerekir. Bu sayede, kekinizin kek kalıbına yapışmasının önüne geçebilirsiniz.

Kek Kalıbı Nasıl Çıkarılır?

Eğer teflon yüzlü, alüminyum, cam ya da granit bir kek kalıbı kullanıyorsanız, kekinizi fırından aldıktan sonra, büyük bir tabağın üzerine ters çeviriniz. Üzerine nemli, temiz bir bez koyunuz. 10-15 dakika sonra kekinizi parçalanmadan kalıbından çıkarabilirsiniz. Bir diğer yöntem, kalıbı içi su dolu bir kabın içerisine oturmaktır. Bu yöntemi uygularken, suyun kekin üzerine çıkmamasına dikkat etmelisiniz.

Kek Kalıbı Nasıl Temizlenir?

Kek kalıbınızda yapışmış kek artığı çok fazlaysa, deterjanlı sıcak suda yarım saat bekletmelisiniz. Bulaşık teli kullanılmamalı; süngerin yumuşak yüzüyle temizlik işlemini yapmalısınız. Kek kalıbınızı, bulaşık makinesinde yıkayacaksanız, deterjanın asitsiz olmasına dikkat ediniz.

Hangi Kek Kalıbı Daha Sağlıklıdır?

Silikon kek kalıpları, camın ana ham maddesi olan silis kumunun yüksek ısıda eritilmesiyle oluştuğundan, gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Silikon kek kalıpları, kekten kolayca, yapışmadan ayrılmasının yanında, kullanım talimatlarına uyulduğunda, özelliğini kaybetmeden uzun yıllar kullanılabilir. Zehirli maddelerin açığa çıkmasını önleyen silikon kek kalıpları, sağlıklı malzemeden üretildiği ve çizilerek bakteri üremesine yol açmadığı için oldukça güvenilir bir kullanım deneyimi sunar.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Kek Kalıbı

4.816 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Emsan Kek Kalıbı
  2. Tefal Kek Kalıbı
  3. Korkmaz Kek Kalıbı
  4. Tahtakale Toptancıları Kek Kalıbı
  5. EW's Kitchenware Kek Kalıbı
  6. Tantitoni Kek Kalıbı
  7. Fackelmann Kek Kalıbı
  8. Doğanay Kek Kalıbı
  9. Kaiser Kek Kalıbı
  10. Acar Kek Kalıbı
  11. Cesil Kek Kalıbı
  12. Coşkun Pastacılık Kek Kalıbı
  13. Patisse Kek Kalıbı
  14. Sweetsorcery Kek Kalıbı
  15. Taç Kek Kalıbı
  16. Silicolife Kek Kalıbı
  17. İpekyolu Mutfak Kek Kalıbı
  18. Globy Kek Kalıbı
  19. LoveQ Kek Kalıbı
  20. Karaca Kek Kalıbı
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
DSACategoryId/2147483637/22500/232420/80349335
Başa dön