Bilgisayarınızı kullanmak ve ondan en iyi performansı almak için bilgisayar kasasına sahip olmak yeterli değildir. Masaüstü bilgisayarınızın kasasına ya da dizüstü bilgisayarınıza bağlanan çevre birimleri ile bilgisayar deneyiminiz tamamlanacaktır. Çevre birimleri, bilgisayarınızın gerçekleştirdiği işlemlere göre çeşitlilik gösterir.

Çevre Birimleri

Bilgisayarınıza bağlanan her türlü ek donanıma çevre birimi denir. Satın aldığınız bilgisayara ihtiyacınız doğrultusunda çevre birimleri ekleyerek sizin için en kullanışlı bilgisayarı oluşturabilirsiniz. Çevre birimleri herkesin şahsi ihtiyaçlarına göre değişebilir. Her bilgisayar için satın alınması gereken çevre birimleri aynı değildir. Çünkü her bilgisayarın sahibi kişisel kullanım sebepleriyle bir bilgisayara sahiptir. Eğer profesyonel olarak çizim yapmıyorsanız bir grafik tablet almanıza gerek yoktur. Bazı çevre birimleriyse hemen hemen her kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Monitörler her masaüstü bilgisayarın ihtiyaç duyduğu bir çevre birimidir. Masaüstü bilgisayar satın aldıysanız bir monitörü olmak zorundadır. Bunun yanında bazı notebook kullanıcıları da ek bir monitör satın alarak bilgisayar deneyimlerini mükemmelleştirmek isteyebilirler.

Çevre Birimleri Nelerdir?

Bilgisayarınıza eklenerek bazı işlemleri gerçekleştirmeyi mümkün kılan ya da performansı mükemmelleştiren çevre birimleri çok çeşitlidir. En sık kullanılan, herkesin satın aldığı ürünler, klavye, mouse ve monitördür. Monitör belki de bilgisayarların en önemli birimlerinden biridir ve birçok farklı teknolojiyle üretilmiş modelleri mevcuttur. Klavye ve mouse yine her kullanıcının en az bir kez satın aldığı ürünlerdir. Klavye ve mouse basit birimler gibi gözükse de çok sık kullanıldıkları için aslında kaliteleri bilgisayar kullanımınızı çok etkiler. Kaliteli ve uygun mouse ve klavye kullanımı bilgisayar deneyiminizi mükemmelleştirmeniz için çok önemlidir.

Ses ve görüntü üniteleri de sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Bu gruba mikrofon ve webcam gibi gündelik iş hayatının önemli donanımları ve hoparlör, speaker gibi hobi odaklı ürünler de dâhil edilebilir. Özellikle müziğe düşkün olan ve ses kalitesine önem veren kişiler, hoparlörlere ve speakerlara büyük yatırımlar yapmaktadır. Mikrofon ve webcam gibi ürünler ise özellikle iş toplantılarını internet üzerinden gerçekleştiren veya ailesinden uzakta yaşayanlar için hayati önem taşır.

Profesyonel iş hayatı büyük oranda bilgisayara bağlı olan kullanıcılar güç kaynağı satın almayı da gerekli görmektedir. Güç kaynakları bilgisayarınızın elektrikle bağlantısı kesilse dahi bir süreliğine çalışmasını sağlar. Elektrik kesintisi yaşandığında masaüstü bilgisayarlar kapanırlar ve o sırada işlemde olan dosyalarınız kaydedilmeyebilir. Bu tarz bir durumu önlemek isterseniz bir güç kaynağı UPS satın alabilirsiniz. En sık kullanılan diğer çevre birimleri ise DVD ve HDD kasaları, elektronik sözlükler olarak karşınıza çıkmaktadır.

Çevre Birimleri Seçimi

Bilgisayarınız için çevre birimi satın almadan önce araştırma yapmanız önerilir. Satın alacağınız ürün, bilgisayarınızla uyumlu olmalıdır. Uyum sorunları birimin çalışmamasına ya da performansının düşük olmasına sebep olabilir. Diğer bir önemli nokta ise kalitedir. Çevre birimini önemsiz bir ayrıntı olarak görüp orijinal olmayan ya da kalitesiz ürünlere yönelmek maddi tasarruf yerine masraf getirebilir. Özellikle en sık kullandığınız monitör, klavye ve mouse gibi ürünlerde daha seçici olmanız tavsiye edilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünün garanti şartlarını da incelemeniz yerinde olacaktır.

Bilgisayar deneyiminizi mükemmelleştirmek için çevre birimi satın alırken ürünleri iyice araştırmalısınız çünkü bu ürünlerde çok farklı modeller bulunmaktır. Örneğin bir gaming PC’de kullanmak üzere alacağınız mouse, oyun için gereken belli başlı özelliklere sahip olmalıdır. Eğer bir yazar veya öğrenciyseniz çok yazı yazacağınız için özel bir klavye seçmek isteyebilirsiniz. Gereksiniminiz monitörler olduğunda ise LED Monitör, IPS Monitör, PLS Monitörler gibi teknolojiler arasından size uygun tercihi yapabilirsiniz.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çevre Birimleri

+10.000 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Markalar A-Z
  1. Qcell Çevre Birimleri
  2. Buyfun Çevre Birimleri
  3. Rampage Çevre Birimleri
  4. Logitech Çevre Birimleri
  5. Everest Çevre Birimleri
  6. Hadron Çevre Birimleri
  7. HP Çevre Birimleri
  8. Philips Çevre Birimleri
  9. Asus Çevre Birimleri
  10. MF Product Çevre Birimleri
  11. Snopy Çevre Birimleri
  12. Trust Çevre Birimleri
  13. Artsan Çevre Birimleri
  14. Razer Çevre Birimleri
  15. Auvc Çevre Birimleri
  16. Frisby Çevre Birimleri
  17. Lenovo Çevre Birimleri
  18. Huion Çevre Birimleri
  19. Dell Çevre Birimleri
  20. Inca Çevre Birimleri
  21. Microsoft Çevre Birimleri
  22. S-Link Çevre Birimleri
  23. Sennheiser Çevre Birimleri
  24. A4Tech Çevre Birimleri
  25. Hytech Çevre Birimleri
  26. JBL Çevre Birimleri
  27. Concord Çevre Birimleri
  28. Delta Çevre Birimleri
  29. MSI Çevre Birimleri
  30. Mikado Çevre Birimleri
  31. PolyGold Çevre Birimleri
  32. Viewsonic Çevre Birimleri
  33. SteelSeries Çevre Birimleri
  34. Xp-Pen Çevre Birimleri
  35. Acer Çevre Birimleri
  36. Corsair Çevre Birimleri
  37. HXSJ Çevre Birimleri
  38. Siel Enerji Çevre Birimleri
  39. Onikuma Çevre Birimleri
  40. Pioneer Çevre Birimleri
  41. AOC Çevre Birimleri
  42. Makelsan Çevre Birimleri
  43. Redragon Çevre Birimleri
  44. Sony Çevre Birimleri
  45. Volan Battery Çevre Birimleri
  46. LG Çevre Birimleri
  47. Rush Çevre Birimleri
  48. Samsung Çevre Birimleri
  49. APC Çevre Birimleri
  50. BenQ Çevre Birimleri
 4. Fotoğraflı Değerlendirme
 5. Güncel Değerlendirme
 6. Fırsat Ürünleri
 7. Renk A-Z
 8. Satıcı A-Z