Çevre Birimleri

Bilgisayarınızı kullanmak ve ondan en iyi performansı almak için bilgisayar kasasına sahip olmak yeterli değildir. Masaüstü bilgisayarınızın kasasına ya da dizüstü bilgisayarınıza bağlanan çevre birimleri ile bilgisayar deneyiminiz tamamlanacaktır. Çevre birimleri, bilgisayarınızın gerçekleştirdiği işlemlere göre çeşitlilik gösterir.

Çevre Birimleri

Bilgisayarınıza bağlanan her türlü ek donanıma çevre birimi denir. Satın aldığınız bilgisayara ihtiyacınız doğrultusunda çevre birimleri ekleyerek sizin için en kullanışlı bilgisayarı oluşturabilirsiniz. Çevre birimleri herkesin şahsi ihtiyaçlarına göre değişebilir. Her bilgisayar için satın alınması gereken çevre birimleri aynı değildir. Çünkü her bilgisayarın sahibi kişisel kullanım sebepleriyle bir bilgisayara sahiptir. Eğer profesyonel olarak çizim yapmıyorsanız bir grafik tablet almanıza gerek yoktur. Bazı çevre birimleriyse hemen hemen her kullanıcı tarafından tercih edilmektedir. Monitörler her masaüstü bilgisayarın ihtiyaç duyduğu bir çevre birimidir. Masaüstü bilgisayar satın aldıysanız bir monitörü olmak zorundadır. Bunun yanında bazı notebook kullanıcıları da ek bir monitör satın alarak bilgisayar deneyimlerini mükemmelleştirmek isteyebilirler.

Çevre Birimleri Nelerdir?

Bilgisayarınıza eklenerek bazı işlemleri gerçekleştirmeyi mümkün kılan ya da performansı mükemmelleştiren çevre birimleri çok çeşitlidir. En sık kullanılan, herkesin satın aldığı ürünler, klavye, mouse ve monitördür. Monitör belki de bilgisayarların en önemli birimlerinden biridir ve birçok farklı teknolojiyle üretilmiş modelleri mevcuttur. Klavye ve mouse yine her kullanıcının en az bir kez satın aldığı ürünlerdir. Klavye ve mouse basit birimler gibi gözükse de çok sık kullanıldıkları için aslında kaliteleri bilgisayar kullanımınızı çok etkiler. Kaliteli ve uygun mouse ve klavye kullanımı bilgisayar deneyiminizi mükemmelleştirmeniz için çok önemlidir.

Ses ve görüntü üniteleri de sıklıkla tercih edilen ürünlerdir. Bu gruba mikrofon ve webcam gibi gündelik iş hayatının önemli donanımları ve hoparlör, speaker gibi hobi odaklı ürünler de dâhil edilebilir. Özellikle müziğe düşkün olan ve ses kalitesine önem veren kişiler, hoparlörlere ve speakerlara büyük yatırımlar yapmaktadır. Mikrofon ve webcam gibi ürünler ise özellikle iş toplantılarını internet üzerinden gerçekleştiren veya ailesinden uzakta yaşayanlar için hayati önem taşır.

Profesyonel iş hayatı büyük oranda bilgisayara bağlı olan kullanıcılar güç kaynağı satın almayı da gerekli görmektedir. Güç kaynakları bilgisayarınızın elektrikle bağlantısı kesilse dahi bir süreliğine çalışmasını sağlar. Elektrik kesintisi yaşandığında masaüstü bilgisayarlar kapanırlar ve o sırada işlemde olan dosyalarınız kaydedilmeyebilir. Bu tarz bir durumu önlemek isterseniz bir güç kaynağı UPS satın alabilirsiniz. En sık kullanılan diğer çevre birimleri ise DVD ve HDD kasaları, elektronik sözlükler olarak karşınıza çıkmaktadır.

Çevre Birimleri Seçimi

Bilgisayarınız için çevre birimi satın almadan önce araştırma yapmanız önerilir. Satın alacağınız ürün, bilgisayarınızla uyumlu olmalıdır. Uyum sorunları birimin çalışmamasına ya da performansının düşük olmasına sebep olabilir. Diğer bir önemli nokta ise kalitedir. Çevre birimini önemsiz bir ayrıntı olarak görüp orijinal olmayan ya da kalitesiz ürünlere yönelmek maddi tasarruf yerine masraf getirebilir. Özellikle en sık kullandığınız monitör, klavye ve mouse gibi ürünlerde daha seçici olmanız tavsiye edilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünün garanti şartlarını da incelemeniz yerinde olacaktır.

Bilgisayar deneyiminizi mükemmelleştirmek için çevre birimi satın alırken ürünleri iyice araştırmalısınız çünkü bu ürünlerde çok farklı modeller bulunmaktır. Örneğin bir gaming PC’de kullanmak üzere alacağınız mouse, oyun için gereken belli başlı özelliklere sahip olmalıdır. Eğer bir yazar veya öğrenciyseniz çok yazı yazacağınız için özel bir klavye seçmek isteyebilirsiniz. Gereksiniminiz monitörler olduğunda ise LED Monitör, IPS Monitör, PLS Monitörler gibi teknolojiler arasından size uygun tercihi yapabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/2
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Çevre Birimleri

10.000+ ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Monitörler
Monitörler
Mouse
Mouse
Klavye
Klavye
Güç Kaynakları Ups / Akü
Güç Kaynakları Ups / Akü
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Ses Ve Görüntü Ürünleri
Grafik Tabletler
Grafik Tabletler
Dvd/Hdd Kasaları
Dvd/Hdd Kasaları
Elektronik Sözlükler
Elektronik Sözlükler
Usb / Firewire Ürünleri
Usb / Firewire Ürünleri
Tarayıcılar
Tarayıcılar
Simülasyon Aksesuarları
Simülasyon Aksesuarları
Kuponlu Ürünler
Hepsiburada Limiti
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Fiyat Aralığı
Toplam 32 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?