Güç Kaynakları Ups / Akü

Bellekler, hard diskler, ana kartlar, mikro işlemciler ve ekran kartları gibi bileşenler bilgisayarın yapısını oluşturan önemli parçalar arasındadır. Elektriğin kesintisiz olarak bilgisayarınıza gelmesi halinde bu yapı düzenli olarak çalışır. Bilgisayarınız açıkken yaşanan elektrik kesintisi veya ani voltaj değişimlerinde, kesintisiz bir güç kaynağına sahip değilseniz muhtemelen bilgisayarınızın donanımı zarar görebilir. Ayrıca üzerinde çalıştığınız veriler de kaybolma riski ile karşı karşıyadır. Bu tip riskleri minimuma indirmek için size uygun bilgisayar güç kaynakları UPS akü modelleri arasından birini tercih ederek, elektrik kesintisinin bilgisayarınıza vereceği zararlarını en aza indirebilirsiniz.

UPS Fiyatları

Kesintisiz güç kaynakları fiyatlarında belirleyici olan başlıca etkenler, çeşitlerine göre offline, online veya line-interactive olması, VA çıkışı ve içindeki akülerin gücüdür. Burada dikkat etmeniz gereken konu, bilgisayarınızı ne amaçla kullandığınızdır. Çünkü bilgisayar, masaüstü konumunda iken farklı, yoğun yazılım, donanım kullanıyorken farklı, oyun oynuyorken farklı güç tüketir. Güç kaynağının kullanım amacı, elektrik kesildiğinde verilerinizi kaydederek, bilgisayarınızı düzgün şekilde kapatabilmektir. Dolayısıyla ev tipi güç kaynakları için, bilgisayarınızın çekirdek işlemcisine uygun minimum 700 VA çıkışlı bir güç kaynağı almanız yeterli olacaktır. Ancak daha profesyonel kullanımlar için gücü 3000 VA çıkış gücüne kadar yükselen kesintisiz güç kaynakları da mevcuttur.

Line-interactive UPS'ler bilgisayarınızı, elektrik akışı stabil iken şebekeden, voltaj dalgalanmalarında ve elektrik akımı tamamen kesildiğinde ise aküden besler. Online UPS'ler, bilgisayarları şebekeden izole ederek tamamen aküden besler ve kendi içlerinde bir dönüştürücüye sahiptir. Dolayısıyla şebeke elektriği direkt olarak bilgisayara gelmez. Şebeke gerilimi ise bu tip güç kaynaklarında, aküyü sürekli doldurmak için kullanılır. Offline UPS'ler ise şebekede herhangi bir kesinti olmadığı sürece beklemede kalan, kesinti anında devreye girip bilgisayara güç sağlayan sistemlerdir. İçlerindeki akü, şebeke akımı varken şarj olur ve durur. Ancak bu tip UPS'lerde, veri transferinde bazı gecikmeler yaşanabilir.

Online UPS fiyatları, diğerlerine göre daha yüksektir. Ancak sadece elektrik kesildiğinde değil, ani voltaj dalgalanmalarında da veri kaybından ve donanım zararından korunmak için, bu tip güç kaynağı kullanmak, daha faydalı olacaktır.

UPS Nedir?

UPS akü (Uninterruptible Power Supply), genel tanımıyla korunması gereken sisteminiz ve şebeke arasında bulunan donanımlara verilen addır. Bu güç kaynakları, sistemi korumak için, içlerinde bulunan aküleri kullanırlar. Bu sebeple akülerin güçleri ve dayanıklılıkları, kesintisiz güç kaynaklarının da performansını belirleyecektir.

Bilgisayar için kullanılan güç kaynaklarının iki önemli görevi vardır. Bunlardan birincisi bilgisayarın donanımını elektrik kesintilerine, ani voltaj dalgalanmalarına karşı korumaktır. Diğeri ise, içerisinde bulunan aküler yardımıyla depoladığı enerjiyi, sahip olduğu VA gücüne bağlı olarak kısa bir süre için bilgisayara aktararak, kullanıcının verilerini harddiske aktarmasını ve bilgisayarı düzgün şekilde kapatmasını sağlamaktır. Bu kullanım amacına göre işlevi, jeneratörden tamamen farklıdır. UPS aküler hem uzun süre çalışamazlar hem de jeneratörden çok daha kısa sürede devreye girerek verilerin kaybolmasını engellerler.

UPS'nin Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

Beklenmeyen elektrik kesintileri, uzun süreli düşük ve yüksek gerilim, gerilim çökmeleri, harmonik bozulmalar, ani voltaj sıçramaları ve frekans değişimleri, siz farkında olmadan aslında tüm elektrik ve elektronik ürünlerinize zarar verir. Önemli bilgilerinizi depolandığı bilgisayarınızı korumak için ise, bu nedenle kesintisiz güç kaynağı kullanımı kaçınılmaz olmalıdır.

Şebeke sorunları, bilgisayarınızdaki güç birimlerini ve ekran kartlarını yakabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle harddiskinize kayıt sırasında elektrik kesilirse tüm verileriniz kaybolabilir ve path hataları oluşabilir. Bu tip sorunlara çözüm getiren UPS modelleri sayesinde çok sık kilitlenmelerin oluşması, program bozulmaları ve donanım parçalarının zarar görmesi engellenebilir. Kesintisiz güç kaynağı kullanarak bilgisayarınıza yönelik onarım veya yenileme gibi bütçenizi sarsabilecek eylemlerden kaçınabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Güç Kaynağı UPS ve Akü Fiyatları

3302 ürün listeleniyor
Bilgisayar
Bilgisayar
Çevre Birimleri
Çevre Birimleri
Güç Kaynakları Ups / Akü
Güç Kaynakları Ups / Akü
Güç Kaynakları UPS
Güç Kaynakları UPS
Akü
Akü
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Güç Seçeneği
Toplam 48 / 3302 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?