Bellekler, hard diskler, ana kartlar, mikro işlemciler ve ekran kartları gibi bileşenler bilgisayarın yapısını oluşturan önemli parçalar arasındadır. Elektriğin kesintisiz olarak bilgisayarınıza gelmesi halinde bu yapı düzenli olarak çalışır. Bilgisayarınız açıkken yaşanan elektrik kesintisi veya ani voltaj değişimlerinde, kesintisiz bir güç kaynağına sahip değilseniz muhtemelen bilgisayarınızın donanımı zarar görebilir. Ayrıca üzerinde çalıştığınız veriler de kaybolma riski ile karşı karşıyadır. Bu tip riskleri minimuma indirmek için size uygun bilgisayar güç kaynakları UPS akü modelleri arasından birini tercih ederek, elektrik kesintisinin bilgisayarınıza vereceği zararlarını en aza indirebilirsiniz.

UPS Fiyatları

Kesintisiz güç kaynakları fiyatlarında belirleyici olan başlıca etkenler, çeşitlerine göre offline, online veya line-interactive olması, VA çıkışı ve içindeki akülerin gücüdür. Burada dikkat etmeniz gereken konu, bilgisayarınızı ne amaçla kullandığınızdır. Çünkü bilgisayar, masaüstü konumunda iken farklı, yoğun yazılım, donanım kullanıyorken farklı, oyun oynuyorken farklı güç tüketir. Güç kaynağının kullanım amacı, elektrik kesildiğinde verilerinizi kaydederek, bilgisayarınızı düzgün şekilde kapatabilmektir. Dolayısıyla ev tipi güç kaynakları için, bilgisayarınızın çekirdek işlemcisine uygun minimum 700 VA çıkışlı bir güç kaynağı almanız yeterli olacaktır. Ancak daha profesyonel kullanımlar için gücü 3000 VA çıkış gücüne kadar yükselen kesintisiz güç kaynakları da mevcuttur.

Line-interactive UPS'ler bilgisayarınızı, elektrik akışı stabil iken şebekeden, voltaj dalgalanmalarında ve elektrik akımı tamamen kesildiğinde ise aküden besler. Online UPS'ler, bilgisayarları şebekeden izole ederek tamamen aküden besler ve kendi içlerinde bir dönüştürücüye sahiptir. Dolayısıyla şebeke elektriği direkt olarak bilgisayara gelmez. Şebeke gerilimi ise bu tip güç kaynaklarında, aküyü sürekli doldurmak için kullanılır. Offline UPS'ler ise şebekede herhangi bir kesinti olmadığı sürece beklemede kalan, kesinti anında devreye girip bilgisayara güç sağlayan sistemlerdir. İçlerindeki akü, şebeke akımı varken şarj olur ve durur. Ancak bu tip UPS'lerde, veri transferinde bazı gecikmeler yaşanabilir.

Online UPS fiyatları, diğerlerine göre daha yüksektir. Ancak sadece elektrik kesildiğinde değil, ani voltaj dalgalanmalarında da veri kaybından ve donanım zararından korunmak için, bu tip güç kaynağı kullanmak, daha faydalı olacaktır.

UPS Nedir?

UPS akü (Uninterruptible Power Supply), genel tanımıyla korunması gereken sisteminiz ve şebeke arasında bulunan donanımlara verilen addır. Bu güç kaynakları, sistemi korumak için, içlerinde bulunan aküleri kullanırlar. Bu sebeple akülerin güçleri ve dayanıklılıkları, kesintisiz güç kaynaklarının da performansını belirleyecektir.

Bilgisayar için kullanılan güç kaynaklarının iki önemli görevi vardır. Bunlardan birincisi bilgisayarın donanımını elektrik kesintilerine, ani voltaj dalgalanmalarına karşı korumaktır. Diğeri ise, içerisinde bulunan aküler yardımıyla depoladığı enerjiyi, sahip olduğu VA gücüne bağlı olarak kısa bir süre için bilgisayara aktararak, kullanıcının verilerini harddiske aktarmasını ve bilgisayarı düzgün şekilde kapatmasını sağlamaktır. Bu kullanım amacına göre işlevi, jeneratörden tamamen farklıdır. UPS aküler hem uzun süre çalışamazlar hem de jeneratörden çok daha kısa sürede devreye girerek verilerin kaybolmasını engellerler.

UPS'nin Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

Beklenmeyen elektrik kesintileri, uzun süreli düşük ve yüksek gerilim, gerilim çökmeleri, harmonik bozulmalar, ani voltaj sıçramaları ve frekans değişimleri, siz farkında olmadan aslında tüm elektrik ve elektronik ürünlerinize zarar verir. Önemli bilgilerinizi depolandığı bilgisayarınızı korumak için ise, bu nedenle kesintisiz güç kaynağı kullanımı kaçınılmaz olmalıdır.

Şebeke sorunları, bilgisayarınızdaki güç birimlerini ve ekran kartlarını yakabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle harddiskinize kayıt sırasında elektrik kesilirse tüm verileriniz kaybolabilir ve path hataları oluşabilir. Bu tip sorunlara çözüm getiren UPS modelleri sayesinde çok sık kilitlenmelerin oluşması, program bozulmaları ve donanım parçalarının zarar görmesi engellenebilir. Kesintisiz güç kaynağı kullanarak bilgisayarınıza yönelik onarım veya yenileme gibi bütçenizi sarsabilecek eylemlerden kaçınabilirsiniz.

Güç Kaynağı UPS ve Akü Fiyatları

540 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Artsan
  2. Delta
  3. Volan Battery
  4. Makelsan
  5. Inform
  6. APC
  7. FCM
  8. S-Link
  9. Tunçmatik
  10. Micron
  11. Fsp
  12. INF
  13. Schneider Electric
  14. Powerful
  15. Vertiv
  16. Eaton
  17. Necron
  18. Leoch
  19. Orbus
  20. Demiriz
  21. Ritar
  22. Ttec
  23. Power Boost
  24. Power up
  25. Powermaster
  26. Unison
  27. Upset
  28. Wattson
  29. AGP
  30. Antenci
  31. Arduino
  32. Lexron
  33. Powerup
  34. Yuasa
  35. 3S
  36. ARTronic
  37. Acl
  38. Baysallar
  39. Desa
  40. Enel
  41. EuroStar
  42. Full Power
  43. Marxlow
  44. Mexxsun
  45. Multipower
  46. Mustang
  47. Pioneer
  48. Savior
  49. Tnl
  50. Ttec Plus
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Güç Seçeneği A-Z
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013120/36
Başa dön