Bellekler, hard diskler, ana kartlar, mikro işlemciler ve ekran kartları gibi bileşenler bilgisayarın yapısını oluşturan önemli parçalar arasındadır. Elektriğin kesintisiz olarak bilgisayarınıza gelmesi halinde bu yapı düzenli olarak çalışır. Bilgisayarınız açıkken yaşanan elektrik kesintisi veya ani voltaj değişimlerinde, kesintisiz bir güç kaynağına sahip değilseniz muhtemelen bilgisayarınızın donanımı zarar görebilir. Ayrıca üzerinde çalıştığınız veriler de kaybolma riski ile karşı karşıyadır. Bu tip riskleri minimuma indirmek için size uygun bilgisayar güç kaynakları UPS akü modelleri arasından birini tercih ederek, elektrik kesintisinin bilgisayarınıza vereceği zararlarını en aza indirebilirsiniz.

UPS Fiyatları

Kesintisiz güç kaynakları fiyatlarında belirleyici olan başlıca etkenler, çeşitlerine göre offline, online veya line-interactive olması, VA çıkışı ve içindeki akülerin gücüdür. Burada dikkat etmeniz gereken konu, bilgisayarınızı ne amaçla kullandığınızdır. Çünkü bilgisayar, masaüstü konumunda iken farklı, yoğun yazılım, donanım kullanıyorken farklı, oyun oynuyorken farklı güç tüketir. Güç kaynağının kullanım amacı, elektrik kesildiğinde verilerinizi kaydederek, bilgisayarınızı düzgün şekilde kapatabilmektir. Dolayısıyla ev tipi güç kaynakları için, bilgisayarınızın çekirdek işlemcisine uygun minimum 700 VA çıkışlı bir güç kaynağı almanız yeterli olacaktır. Ancak daha profesyonel kullanımlar için gücü 3000 VA çıkış gücüne kadar yükselen kesintisiz güç kaynakları da mevcuttur.

Line-interactive UPS'ler bilgisayarınızı, elektrik akışı stabil iken şebekeden, voltaj dalgalanmalarında ve elektrik akımı tamamen kesildiğinde ise aküden besler. Online UPS'ler, bilgisayarları şebekeden izole ederek tamamen aküden besler ve kendi içlerinde bir dönüştürücüye sahiptir. Dolayısıyla şebeke elektriği direkt olarak bilgisayara gelmez. Şebeke gerilimi ise bu tip güç kaynaklarında, aküyü sürekli doldurmak için kullanılır. Offline UPS'ler ise şebekede herhangi bir kesinti olmadığı sürece beklemede kalan, kesinti anında devreye girip bilgisayara güç sağlayan sistemlerdir. İçlerindeki akü, şebeke akımı varken şarj olur ve durur. Ancak bu tip UPS'lerde, veri transferinde bazı gecikmeler yaşanabilir.

Online UPS fiyatları, diğerlerine göre daha yüksektir. Ancak sadece elektrik kesildiğinde değil, ani voltaj dalgalanmalarında da veri kaybından ve donanım zararından korunmak için, bu tip güç kaynağı kullanmak, daha faydalı olacaktır.

UPS Nedir?

UPS akü (Uninterruptible Power Supply), genel tanımıyla korunması gereken sisteminiz ve şebeke arasında bulunan donanımlara verilen addır. Bu güç kaynakları, sistemi korumak için, içlerinde bulunan aküleri kullanırlar. Bu sebeple akülerin güçleri ve dayanıklılıkları, kesintisiz güç kaynaklarının da performansını belirleyecektir.

Bilgisayar için kullanılan güç kaynaklarının iki önemli görevi vardır. Bunlardan birincisi bilgisayarın donanımını elektrik kesintilerine, ani voltaj dalgalanmalarına karşı korumaktır. Diğeri ise, içerisinde bulunan aküler yardımıyla depoladığı enerjiyi, sahip olduğu VA gücüne bağlı olarak kısa bir süre için bilgisayara aktararak, kullanıcının verilerini harddiske aktarmasını ve bilgisayarı düzgün şekilde kapatmasını sağlamaktır. Bu kullanım amacına göre işlevi, jeneratörden tamamen farklıdır. UPS aküler hem uzun süre çalışamazlar hem de jeneratörden çok daha kısa sürede devreye girerek verilerin kaybolmasını engellerler.

UPS'nin Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

Beklenmeyen elektrik kesintileri, uzun süreli düşük ve yüksek gerilim, gerilim çökmeleri, harmonik bozulmalar, ani voltaj sıçramaları ve frekans değişimleri, siz farkında olmadan aslında tüm elektrik ve elektronik ürünlerinize zarar verir. Önemli bilgilerinizi depolandığı bilgisayarınızı korumak için ise, bu nedenle kesintisiz güç kaynağı kullanımı kaçınılmaz olmalıdır.

Şebeke sorunları, bilgisayarınızdaki güç birimlerini ve ekran kartlarını yakabilmektedir. Bu sorunlar nedeniyle harddiskinize kayıt sırasında elektrik kesilirse tüm verileriniz kaybolabilir ve path hataları oluşabilir. Bu tip sorunlara çözüm getiren UPS modelleri sayesinde çok sık kilitlenmelerin oluşması, program bozulmaları ve donanım parçalarının zarar görmesi engellenebilir. Kesintisiz güç kaynağı kullanarak bilgisayarınıza yönelik onarım veya yenileme gibi bütçenizi sarsabilecek eylemlerden kaçınabilirsiniz.

Güç Kaynağı UPS ve Akü Fiyatları

614 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Artsan
  2. Delta
  3. Volan Battery
  4. Makelsan
  5. Inform
  6. Tunçmatik
  7. FCM
  8. APC
  9. Siel Enerji
  10. S-Link
  11. Fsp
  12. Powerful
  13. Micron
  14. Schneider Electric
  15. INF
  16. Vertiv
  17. Necron
  18. Eaton
  19. AGP
  20. Leoch
  21. Orbus
  22. Demiriz
  23. Power up
  24. Ritar
  25. TBS
  26. Upset
  27. Yuasa
  28. Enermax
  29. Mexxsun
  30. Power Boost
  31. Powermaster
  32. Ttec
  33. Unison
  34. Wattson
  35. Arduino
  36. Lexron
  37. Powerup
  38. 3S
  39. ARTronic
  40. Acl
  41. Antenci
  42. Baysallar
  43. Desa
  44. Emerson
  45. Enel
  46. EuroStar
  47. Full Power
  48. Marxlow
  49. Multipower
  50. Mustang
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Güç Seçeneği A-Z
 6. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013120/36
Başa dön