Bilgisayar parçalarını dış etkenlerden korumayı sağlayan, aynı zamanda bilgisayarın şıklığını belirleyen bilgisayar kasaları, sıradan bir bilgisayar parçasından ziyade işlevleri ve sundukları kullanım kolaylıkları dolayısıyla dikkatle tercih edilmesi gereken ürünler haline geldiler. Bilgisayar odanızda, salonunuzda ya da ofisinizde kullanıma uygun olabilecek kasalar, dâhili bilgisayar bileşenlerinin oldukça küçülmesiyle, daha düşük boyutlu formlara da ulaştılar. Özellikle bilgisayarını farklı odalara taşıyanlara ya da uzun süreli seyahatlerde bilgisayarını yanında bulundurmak isteyenlere hitap eden mini bilgisayar kasaları, son yıllardaki en popüler ürünler arasında yer alıyorlar.

Bilgisayar Kasası Fiyatları

Her çeşit kullanıcı için farklı modellere sahip bilgisayar kasaları, geliştiriciler tarafından her geçen gün yenileniyor. Havalandırma amacıyla kasa içerisine yerleştirilen fanlı yapıdaki kasaların bazıları yeterli sayıda güç kaynaklarına sahipken bazı modellerde güç kaynakları yer almayabilir. Güç kaynağı olmayan kasa modellerine arzu ettiğiniz ve bilgisayar parçalarınızın gereksinim duyduğu oranda elektrik sağlayabilecek güç kaynaklarını haricen alıp takabilirsiniz.

Farklı formlarda sunulan bilgisayar kasaları; büyük boyutlu kasa isteyenler için Full Tower, orta boyutlu kasalara ihtiyaç duyanlar için Midi Tower, yer sıkıntısı olan kullanıcılar için geliştirilen Mini Tower ve küçük boyutlu bilgisayar toplamayı tercih edenlerin yönelebilecekleri Mini ITX kasalar şeklindedir. Ayrıca, monitörlerini bilgisayar kasalarının üzerine konumlandırmayı tercih edenlere veya bilgisayar kasası genişliğine dikkat edenlere yönelik tasarlanan Slim kasa modelleri de vardır. Buna ek olarak bilgisayarını oturma odası ya da salonunda çoklu ortam içeriklerinin görüntülenmesi için kullanacak olan meraklılara çözüm olabilecek HTPC bilgisayar kasaları da seçilebilecek farklı kasa formlarındandır.

Son yıllarda, bilhassa kendi bilgisayarlarını toplayan oyun meraklılarının dikkat ettikleri bilgisayar kasa çözümleri, sahip olunan dâhili donanım bileşenlerinin sağlıklarını ve ömürlerini doğrudan etkiler. Zira kasa içerisindeki hava sirkülasyonu sayesinde fazla ısınmaktan korunan bilgisayar parçaları, kasayla birlikte gelebilen güç kaynakları üzerinden beslenirler. Oyun tutkunları; kimi kasalarda yer alan led aydınlatmalar ve ışıklı fanlar ile tarzlarını, bilgisayarları aracılığıyla da yansıtabilirler. Ayrıca kasa yan penceresi şeffaf yapıda üretilen kasalar, bilgisayar iç bileşenlerinin görünmelerini sağlayabilir. Bu sayede özel aydınlatmaya sahip anakart, ekran kartı, ses kartı gibi bileşenler kasa içerisinde oldukça güzel bir atmosfer oluşturabilir.

Tercih edeceğiniz bilgisayar kasası fiyatları; marka, model, kasa boyutu, kasanın ekstra özellikleri ve güç kaynaklarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Doğru Bilgisayar Kasası Seçimi

Bilgisayar kasası, bilgisayar için gerçekleştireceğiniz yatırımların belki de en uzun soluklusu olabilir. Zira kimi bilgisayar parçaları zamanla, arızalanması neticesinde veya bilgisayar donanım güncellenmesi gereği değiştirilebilir. Bilgisayar kasalarıysa uzun yıllar sizinle kalabilecek yapıda ürünlerdir. Bu yüzden tercih edeceğiniz bilgisayar kasalarının yalnızca şıklığına değil, kullanışlı ve temizlenebilir yapıda olmasına, bilgisayar parçalarına sunduğu hava akım kolaylıklarına; bunların yanı sıra sahip olabilecekleri güç kaynaklarının sağladıkları akım verimliliklerine de dikkat etmelisiniz. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan, uzun yıllar aynı bilgisayar kasasını kullanabilir, yaşanabilecek olası sorunları bertaraf etmiş olursunuz.

Eğer ofisiniz için kapsamlı olmayan bir kasa arıyorsanız, midi veya mini tower kasalar gereksiniminizi karşılayabilir. Bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu elektrik tüketim oranını belirleyerek ilgili kasalardaki güç kaynaklarını kıyaslayabilir, eğer tercih edeceğiniz modellerde güç kaynağı yoksa haricen güç kaynağı edinebilirsiniz. Sıkı bir oyuncuysanız ve bilgisayar bileşenleriniz çok güçlüyse, tercih edeceğiniz kasa mümkün olduğunca geniş hacimli ve hava sirkülasyonuna müsait yapıda olmalıdır. Ayrıca edineceğiniz kasanın güç kaynakları modüler yapıda olursa, gerek duyulmayan bazı güç kaynağı kabloları çıkarılarak kasa içerisinde ekstra yer açılabilir, hava akışı daha yüksek seviyelere çıkarılabilir.

Bilgisayar Kasası Fiyatları

627 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Aerocool
  2. Dark
  3. Thermaltake
  4. Zalman
  5. Everest
  6. Corsair
  7. Rampage
  8. Power Boost
  9. Cooler Master
  10. Frisby
  11. Deep Cool
  12. Xigmatek
  13. Tx
  14. Fractal Design
  15. Vento
  16. MSI
  17. Sharkoon
  18. Asus
  19. GameBooster
  20. Inca
  21. Nzxt
  22. İzoly
  23. Gamepower
  24. Silverstone
  25. Gigabyte
  26. Antec
  27. Boost
  28. GAMEMAX
  29. Gametech
  30. Redrock
  31. Akasa
  32. Compusa
  33. Elba
  34. Quake
  35. Aopen
  36. Be Quiet!
  37. Canar
  38. Cougar
  39. Fsp
  40. Makelsan
  41. Maxwera
  42. OZO
  43. Sılverston
  44. Trust
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Power Supply A-Z
 6. Renk A-Z
 7. Anakart Desteği
 8. Güç Kaynağı Konumu
 9. Kasa Aydınlatması
 10. USB 3.0
 11. USB 3.1
 12. Dahili Kart Okuyucu
 13. Toplam Fan Sayısı A-Z
 14. Dahili Fan Sayısı
 15. Sıvı Soğutma Desteği
 16. Fan Aydınlatması
 17. CPU Soğutucu Boşluğu A-Z
 18. Max. VGA uzunluğu A-Z
 19. Genişleme Yuvası A-Z
 20. 5.25 inç Yuvası
 21. 3.5 inç Yuvası A-Z
 22. 2.5 inç Yuva A-Z
 23. Şeffaf Yan Panel
 24. Boyutlar A-Z
 25. Satıcı A-Z
Bilgisayar Kasaları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Sıvı Soğutma Sıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Form Factör Form factör, genellikle tüketici elektroniği ve elektronik alanlarında ürün bileşenlerinin boyut, şekil ve diğer fiziksel özelliklerini tanımlayan bir ölçüt olup, donanım tasarımının bir yönünü ifade eder. Bu doğrultuda, benzer boyuta sahip bileşenlere dair genel bir grubu temsil edebilir veya bu gruplara dair belirli bir standart sunabilir. Bilgisayarlar için form factör, donanım veya donanım bileşenlerinin boyut, şekil ve fiziksel özelliklerine karşılık gelir. Bu doğrultuda, bilgisayar form factörünün belirgin örneği, bir masaüstü ile bir dizüstü bilgisayar arasındaki farktır. Her birinde aynı parçaların olmasına rağmen, bu parçalar farklı şekillerde eklenmiş ve tutturulmuşlardır. Örneğin, bir masaüstü bilgisayardan gelen klavye, bir dizüstü bilgisayarın klavye alanına sığamaz. Bu açıdan form factörü, bağlantı uyumluluğu için çok önemlidir. Donanımın form factörü tasarımı, daha büyük donanım birimine giren bileşenlerin form factörü tasarımına bağlıdır ve bunlardan etkilenir. Bileşenin boyutu ve şekli, bağlantılar ve güç özellikleri gibi etkilenir. Çoğu bileşen üreticisinin standardizasyon kuralları vardır, böylece bileşenler elektriksel ve elektronik olarak birlikte çalışır ve fiziksel olarak mevcut alana sığarlar. Bileşen form factörlerinin standardizasyonu, uyumsuz bileşenlerin fiziksel olarak bir alana sığamayacaklarını içerir. Örneğin, mini-USB alıcıları, mikro-USB konektörlerinin takılmasını önleyen bir form factörüne sahiptir (ve tersi). İki konektörün elektriksel ve elektronik özellikleri farklıdır ve yanlış yerleştirilmişse diğer bileşenlere veya verilere zarar verebilir. Teknolojik bir cihazı daha üst bir modele yükseltmek ya da yenisini satın almak için, değerlendirilen cihazların bileşen form factörünün ne olduğunu bilmek önemlidir. Bu, doğru oturan ve çalışan yeni bileşenler alma olanağı tanır. Piyasada yer alan çeşitli form factörleri bulunmakta olup, bu çeşitlilik teknoloji kullanıcılarına teknoloji ve uygulama gereksinimlerindeki gelişmelere uyum sağlama esnekliği sağlar.
Toplama Bilgisayar Toplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
DSACategoryId/2147483646/8/1013
Başa dön