Bilgisayar Kasası

Günlük hayatın vazgeçilmez parçası haline gelen bilgisayar çeşitleri farklı kullanım amaçlarıyla yaşam alanlarında kendine önemli bir yer edinir ve iş yerlerinde ya da evlerde; iş, iletişim ve oyun gibi pek çok farklı kullanım alanı sayesinde hayatı bir hayli kolaylaştırır. Birçok kullanıcının tercihi olan masa üstü bilgisayarların kasası, bilgisayarın en önemli parçalarını içerisinde barındıran ve koruyan en temel unsurlardan biri olarak değerlendirilir. Ekran kartı, işlemci, bellek, sabit disk ve benzeri bileşenlerin doğrudan takılı olduğu ya da kullanıcıların yerleştirdiği bilgisayar kasası, bilgisayar tutkunlarının titizlikle seçtikleri cihazların başında yer alır. Tasarımı, boyutu, hava sirkülasyonu ve üzerinde yer alan bağlantı noktaları gibi birçok değişken kasaların birbirinden farklılık göstermesine zemin teşkil eder.

Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın özellikleri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa ya da ilk defa bu tarz bir bilgisayar kasası kullanarak oyun evrenine adım atmayı planlıyorsanız, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen markaları tarafından üretilen bilgisayar kasalarını inceleyebilir, dilediğiniz modele Hepsiburada’nın avantajlı fiyatlarıyla hemen sahip olabilirsiniz.

Yüksek Performans ve Etkili Koruma Sağlayan Bilgisayar Kasası Çeşitleri

Masa üstü bilgisayar kullanımı içerisinde yer alan kasalar performansı etkileyen en önemli kriterler arasında gelir. Üstün performansa sahip olan kasalar temel bileşenlerin dışarıdan gelebilecek fiziksel etkenlere karşı korumasının dışında sistemleriyle çalışma performansını korur. Kasanın birçok parçası çeşitli büyüklüklerdeki bileşenlerin yerleştirilmesi ve çalışmasına fırsat tanıyan güç kaynağı ve soğutma sisteminden oluşur. Monitörle birlikte klavyenin ve yazıcının da bağlanabildiği portlar, soğutma sistemi sayesinde sıcaklık dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Bilgisayarın çalışmasında büyük etkiye sahip olan anakart parçalarının kullanım esnasında ısınmasıyla oluşabilecek performans düşüklüğünü ise fanlar aracılığıyla sıcak havayı dışarı atarak engeller. Böylece dolu bir şekilde çalıştırılan bilgisayar kasası, soğutma sisteminin yeterli düzeyde olması ile yüksek performansın oluşmasını mümkün kılar. Bu sayede etkili korumanın yanı sıra kullanıcılara yüksek performans eşliğinde bir bilgisayar kullanımı yaşatılır.

Bilgisayar kasaları, içinde yer alan parçaları ve bağlantı yuvaları sayesinde geniş kapsamlı bir kullanım fırsatı sunar. Farklı güç kaynağı ve soğutma sistemi özelliklerinin bulunduğu cihazlar her kullanıcının ihtiyacına karşılık verir. Kesintisiz güç sağlayan modeller, elektrik enerjisinde oluşan dalgalanmalara ve kesintilere karşı cihazı korur. Çeşitli kapasitedeki güç kaynaklarının yer aldığı birçok ürün, kullanım amacına ve alanına göre büyük, küçük, slim gibi farklı tasarım alternatifleri ile üretilir. Bu doğrultuda soğutma kapasitesi ve fan dönüş hızına göre kullanıcılar dilediği modeli kendisi seçebilir. Yeni nesil modeller sayesinde video programlamadan çizim programına kadar çeşitli programlar kullanılırken performans kaybı yaşanmaz. Ayrıca yüksek performans gerektiren oyunlar da kesintisiz bir şekilde oynanabilir.

Bilgisayar kasalarının fiyatları güç kaynağı, soğutma sistemi, üretimde kullanılan materyaller, dış tasarım özellikleri ve sahip olduğu ek özelliklere göre farklı seçeneklerde beğenilere sunulur. Kolay ve pratik olarak tüm bileşenlerin bir arada toplandığı seçenekler metal ve cam panellerle de kullanılabilir. Aynı zamanda alüminyum çerçeveli ve metal panelli çeşitlerin olduğu bilgisayar kasası modelleri de ürün çeşitliliği arasında bulunur.

Yapısal Olarak Farklılık Gösteren Boş Bilgisayar Kasaları

Kasaların boyutlarını ve iç hacimlerini belirleyen en önemli hususların başında anakartların genişlikleri gelir. Teknolojinin zamanla ilerlemesi ve baskılı devrelerin daha verimli değerlendirilmesiyle birlikte boyutları küçülen anakartlar, daha taşınabilir ölçüdeki masaüstü bilgisayar kasalarının üretilmesine zemin hazırlar. Bu sayede; slim, küp ve mini bilgisayar kasaları ortaya çıkar. Son yıllarda popülaritesini arttıran RGB LED aydınlatma ve şeffaf yan kapaklar hemen hemen üretilen her boyuttaki kasada gözlemlenir.

Standart-ATX ya da Extended ATX anakartlar ile uygunluk gösteren Full Tower veya Big Tower şeklinde adlandırılan bilgisayar kasası özellikleri ve ölçüleri bakımından diğer modellerden ayrılır. Piyasada bulunan en uzun ekran kartlarının sığabileceği ve kule tipi soğutucuların sorunsuz bir şekilde takılabileceği kadar büyük hacme sahip olan cihazlar, aynı anda çok sayıda diski bir arada kullanır. Modellerin özel hazneleri güç kaynağının üzerinden çıkan kabloların kasanın kapalı yüzünde saklanmasını sağlar. Ayrıca 240 mm’lik sıvı soğutma için de uygun bölümler bulunur. Hava akışının olması için fan yuvalarıyla desteklenen tasarımların arka kısmında egzoz formundaki fanlar yerleştirilir. Bu sayede bilgisayar kasasının içinde bulunan parçalar nedeniyle ortaya çıkan sıcak hava dalgası saniyeler içerisinde tahliye edilir. Ürünlerin ön tasarımlarında son yıllarda pek tercih edilmese de kimi teknoloji tutkunların ihtiyaç duyabileceği 3,5 inçlik optik disk sürücüsünün takılabileceği bir boşluk olur.

Tercih edilen marka tarafından son teknoloji ile geliştirilen Full Tower kasaların fanlarının bulunduğu kısımlar, kasa içinin toz tutmasını engellemek için manyetik çerçeveyle sabitlenen toz filtresi ile üretilir. Konulan parçanın kolayca çıkması ürünün rahatlıkla temizlenmesini mümkün kılar. Tasarıma göre kasanın ön ya da üst bölümünde bilgisayar açma/kapama tuşu, kulaklık/mikrofon girişi, reset tuşu ve değiştirilebilen USB girişleri yer alır. Böylece kullanıcılar ilgili bağlantı noktaları yardımıyla bilgisayarlarını daha verimli kullanır. Teknoloji meraklılarının dikkatini çeken Full Tower kasaların fiyatları, marka ve model gibi farklılıkların yanı sıra PSU getirip getirmediğine ve getiriliyorsa kaç Watt’lık bir model olduğuna göre değişkenlik arz eder.

Hazır Tip Bilgisayar Kasalarının Kullanım Alanları

Donanım bileşenleri hakkında çok fazla bilgisi olmayan kullanıcıların, yeni bilgisayar edinmek için atacakları en doğru adım, üretici tarafından hazırlanan bilgisayar kasası almak olur. Tabii bu tür ürünler arasında seçim yaparken hazır kasaların sunduğu özelliklerin ve hangi alanlarda kullanıldığının öğrenilmesi gerekir. Markalar tarafından sunulan kasaların büyük bir çoğunluğu genel kullanıma ya da oyunculara yönelik hazırlanır. Kimi markalar, prodüksiyon ya da canlı yayın işlerinde çalışanlara özel çözümler de üretir.

Genel kullanıma yönelik olan kasa modelleri fiyat açısından her kullanıcının ulaşabileceği aralıkta seyreder. Bu tarz bilgisayar kasaları ile internet gezintisi, multimedya içeriği takibi, Microsoft Office araçlarının kullanımı ve temel düzeyde fotoğraf düzenleme gibi basit işlemler için değerlendirilir. Tasarlanan bazı modellerin içerisinde ekran kartı bulunmaz. Ekran kartının olmadığı ürünlerde doğrudan doğruya işlemcilerle birlikte entegre olan grafik yongaları kullanılır. Bu nedenle bu tarz kasalarla her oyunu oynamak mümkün olmaz. Temel düzeyde grafikleri bulunan ve Windows 10 gibi işletim sistemiyle çalışan oyunlar genel kullanıma yönelik bilgisayar kasaları ile çalıştırılabilir.

Oyun tutkunlarına hitap eden kasalar ise kullanıcıların bütçesi ile doğru orantıda büyük çeşitlilik gösterir. Kısıtlı bütçe ile kasa almak isteyenlere Full HD çözünürlük, giriş seviyesi ve orta segment ekran kartı bulunan çok çekirdek işlemcili modeller uygun olur. Kasaların RGB LED aydınlatma fan özelliği, PSU gücü ve 80 Plus seviyesinin olması toplam maliyetin biraz daha yüksek olmasına neden olur. Ancak bu tür donanımlara sahip ürünlerde 450-500 Watt’lık güç kaynağı fazlasıyla yeterli gelir.

Oyun oynarken bir yandan da canlı yayınlar gerçekleştirmeyi amaçlayan, video render veya üç boyutlu grafik çalışmaları uygulamak isteyenlere özel olarak geliştirilen yüksek performans değerlerine sahip ve güçlü işlemcili ekran kartı, geniş kapasiteli RAM ve SSD bulunduran modeller üretilir. Aynı anda birçok işlemin çalışmasına fırsat tanıyan kasalar ilerleyen zamanlarda donanım yükseltmesi yapmak için ekstra alan da sunar.

Oyuncuların Gözdesi Mid Tower Bilgisayar Kasası

Yeni nesil sessiz bilgisayar kasalarından olan Mid Tower formundaki cihazlar, mütevazı bir sunucu bilgisayar oluşturmak isteyenlerin ya da bilgisayar kasasını konumlandıracağı alanı az olan bilgisayar meraklılarının ilk tercihi olur. Bu ürünlerin kasa ölçüleri Full Tower’a oranla daha küçük kalır. Ancak Standart ATX ve Micro-ATX yapısına sahip olan anakartlar, Mid Tower bilgisayar kasasının içine rahatlıkla sığar. Oyuncu kasaları arasında yıldızını her geçen dönem biraz daha arttıran ürünlerin hem ön hem de arka kısımlarında çok sayıda fan bulunur. Yüksek hızda çalışmayan ve geniş çaplara sahip fanlarla donatılan kasalar, ses konusunda hassasiyeti olan kullanıcıların ilgisini çeker.

Çok sayıdaki model arasında şeffaf bilgisayar kasası edinmeyi hedefleyenlerin beklentilerine yanıt veren cihazlarda üretilir. Tek yönlü ya da her iki tarafı temperli olan camlarla desteklenen kasalar, özellikle; anakart, ekran kartı ve soğutucu gibi parçaların dışarıdan görünmesini mümkün kılar. Adreslenebilir RGB LED’li fanları bulunan bilgisayar kasaları, diğer bileşenlerin oluşturduğu ışıkla uyumlu çalışır. Böylece tematik aydınlatma işlemi bu kasalar aracılığıyla kolayca çözüme ulaşır.

Teknolojisi ile oyun meraklılarının tarzına hitap eden kasalar, teknik farklılıklarının yanı sıra çok sayıda görsel farklılığı da barındırır. Farklılıkların en başında ise kasanın rengi gelir. Siyah, mavi, kırmızı ve beyaz olmak üzere farklılık yaratan renkler, markaların kendi kimliklerini, modellerini ve dahil olduğunu ürün grubunu temsil eder. Sade tasarımların dışında agresif görünüme sahip olan Mid Tower yapıdaki bilgisayar kasalarına da yer verilir. Modellerdeki güç kaynağı seçilen markanın sunduğu model ile bağlantılı olarak değişir. Bazı markaların kasa iç yapıları direkt olarak kullanıcıya bırakılarak kasalara güç kaynağı konulmaz.

Aerocool, Power Boost, Rampage, Everest, Gametech ve Dark gibi önemli markaların donanım distribütörlüğünü alan bazı markalar, kendi isimleriyle Mid Tower yapıda hazır bilgisayar kasaları da üretir. Intel Core i5 olan kasalar güncel ihtiyaçlara cevap verecek nitelikteki donanımlar taşır. Bu noktada imal edilen hemen hemen her bilgisayar kasası 4 GB RAM ve üstü sistem belleğinde olur.

Oyun Keyfini İkiye Katlayan Bilgisayar Kasası

Kaliteli, yenilikçi tasarım, gelişmiş üst düzey özellikler ve yüksek performansa sahip olan birçok bilgisayar kasası özellikleri markaların kendilerine özgü çizgileri doğrultusunda farklılık gösterir.

Geniş ürün portföyü ile çeşitlendirilen modeller kullanıcılara aradığı modeli bulmakta sorun yaşatmaz. Mühendislik ve gelişme sonuçlarının ardından bilgisayar kasası üreticileri, kullanıcıların ve oyuncuların beğenisini kazanmayı başarır.

Yüksek kare hızı sayesinde performanstan ödün vermeden istenilen oyunların keyifle oynanabilmesi oyuncu bilgisayar kasaları ile mümkün hale gelir. Küçük, orta ve tam boy alternatifinin bulunduğu kasalar bilgisayarın yerleştirileceği alana uygun kullanım sağlar. Kullanım alanının yanı sıra anakart boyutuna göre de çeşitlilik gösteren modeller, kullanıcıların kesintisiz ve verimli oyunlar oynayabilmesi için tasarlanır. Donanım bileşenlerinin yerleştirdiği cihazlar göz alıcı dış tasarımları ve markaların kattığı ek özelliklerle epey dikkat çeker. Keyifli oyunların kapısını aralayan cihazlar renkli kasa seçenekleriyle göze de hitap eder. Renkli dış tasarımları olan ürünlerin metal ya da çelikten yapılmış dayanıklı panelleri bulunur. Özellikle cam panellerle üretilen modeller ile oldukça dikkat çekici bir görünüm elde edilir. LED ışıkların ve estetik çerçevelerin bulunduğu alternatifler ise yaşam alanındaki dekorasyona da katkı sunar. Aynı zamanda bu aydınlatmalar sayesinde ekran kartına direkt olarak soğuk hava akışı sağlanır. Bazı markaların modellerinde bulunan altı adet fan montaj yuvası daha fazla fana ihtiyaç duyulduğunda yenilerinin eklenmesine imkân verir. Kasaların aşırı ısınmasına karşı bol miktarda serin havayı bileşenlerinin üzerine direkt olarak üfleyen cihazlar üretilir. Bu modeller fan uğultusunun neden olduğu türbülansın oluşmasına engel olur. Bu sayede yüksek performans gerektiren işlemler sessizce yapılır.

Genellikle e-spor oyuncularının kullanımı için geliştirilen oyuncu kasa çeşitleri, ofiste veya evde yoğun iş temposunda çalışan kişiler için de uygun özellikler taşır. Sahip olduğu özellikler ve sağladığı yüksek hız sayesinde herhangi bir donma sorunu yaşatmadan en sağlıklı şeklinde bilgisayar kullanımı sunar.

Ergonomik Yapısı ile Taşınabilir Bilgisayar Kasaları

SLI ya da CrossFire yapısında çoklu ekran kartı kurulumuna ihtiyaç duymayanların tercihi olan mini bilgisayar kasaları, küçük boyutları sayesinde istenilen her yere kolaylıkla taşınır. Tasarımsal özelliklerine göre farklılık gösteren modeller arasında büyük bölümü Mini-ITX formundaki anakartlarla uyumlu olan cihazlara da yer verilir. Bu tarz bilgisayar kasalarının görünümü küçük bir küpü andırır.

Minimal olan tasarımların ön ya da üst kısmında yer alan bir adet soğutucu fan bulunur. Bu soğutucularda SFF ile uyumlu olan küçük PSU’lar kullanılırken iç hacmi çok daha fazla olan küp formundaki kasalarda standart olan PSU’lar ve sıvı soğutmalar tercih edilir. Kasanın genişliğine göre bazı tasarımlarda tam boy ekran kartları da kasanın içine sığar. Böylece boyundan büyük bir performans gösteren kasalar elde edilir. Aynı zamanda hem taşınabilir hem de sessiz sistemler oluşturulur.

Küçük yapıdaki ürünlerin kablo düzenlemesi diğer modellerine oranla daha büyük bir öneme sahiptir. Donanım bileşenlerinin takılmadan çalışması ve cihazın normal sıcaklık değerini koruması için kasanın iç kısmı ızgara şeklinde tasarlanır. Böylece fanlar kablolara çarpmaz ve istenmeyen durumlarla karşılaşılması engellenir. Bu nedenle boyutu küçük olan ve küp şeklindeki kasa tasarımlarına özel olarak hazırlanan kısa donanımlı kablolar kullanılır. Bir metreden uzun standart kablolardan farklı olarak modeline ve işlevine göre farklılık gösteren kablolar birkaç santim uzunluğundaki boyu ile kasa içerisinde fazla yer kaplamaz. Ayrıca ızgara bölümünde diğer modellerde de karşılaşılabilen toz filtreleri bulunur. Kolayca çıkan filtreler düzenli aralıklarla temizlendiğinde hava sirkülasyonu devamlılığını sağlar.

Kullanıcıların beğenisine sunulan çok ince ve güçlü dizili bilgisayar kasası modelleri birden fazla USB, mikrofon ve kulaklık giriş yerleri ile donatılır. Markaların belirledikleri kriterler çerçevesinde arzu edilen şekilde özelleştirilebilen kasalarda en yeni ekran kartları, işlemciler, yüksek kapasiteye sahip bellekler ve depolama birimleri bulunur. Tüm bu bileşenler spesifik soğutma çözümleriyle birleşerek serin ve sessiz çalışır. Alındıktan sonra en az iki yıl boyunca garanti sunan ürünler, önerilen kullanım koşullarında çalıştırıldığında uzun yıllar boyunca sorunsuz şekilde çalışır.

Masa üstü bilgisayarların kasası nasıl ve nereye yerleştirilmelidir?

Satın alınan kasa, kullanım alanının özelliklerine göre hava akışını engellemeyecek şekilde konumlandırılmalıdır. Fanların ve hava alacak yerin de önünün kapatılmaması verimli çalışma için önemli detaylardan biridir.

Bilgisayar kasaları kaç watt elektrik harcar?

Kasanın içinde bulunan donanım bileşenleri özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle işlem sırasında elektrik harcama değeri yükselir. Donanım bileşenlerinin ve güç kaynağının değişen özelliklerine göre kasalar 100 ila 250 watt arasında bir değerde elektrik harcar.

Bir kasada bulunması gereken özellikler nelerdir?

Kasalar arasında seçim yaparken kasanın genişletilebilir, sessiz, kaliteli, montaj ve bakım kolaylığı sunan ve el kesme tehlikesi olmayan yuvarlatılmış kenarlara sahip olması gerekir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Bilgisayar Kasası Fiyatları

1006 ürün listeleniyor
MSI
Asus
Corsair
Cooler Master
Nzxt
Thermaltake
Lian Li
Zalman
Aerocool
Deep Cool
Rampage
Be Quiet!
Frisby
Vento
PowerBoost
Revenge
Dark
Everest
GameBooster
Silverstone
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 46 / 1006 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
Sıvı SoğutmaSıvı soğutma, elektronik cihazların ısınmasını engellemek amacıyla kullanılan bir sistemdir. Elektrik enerjisiyle çalışan her ürün ısınır. Elektronik cihazların beyni olarak da bilinen işlemci ve grafik işlemci ise en çok ısınan kısımdır. Sürekli yüksek sıcaklıklara maruz kalan parçalar zarar görmeye başlayıp zamanla geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabileceği için elektronik cihazlarda soğutucu kullanımı oldukça önemlidir. Aksi halde işlemcinin üzerinde fazla genleşmeden dolayı oluşan çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle çok güçlü işlemciler, hava soğutma sistemi yerine sıvı soğutma sistemlerini kullanarak korunabilir. Neredeyse her elektronik cihazda hava soğutma sistemi bulunur. İşlemcinin gücüne göre değişen ısınma hızı ve şiddetinden dolayı bazı cihazları soğutmak için hava soğutma sistemleri (fanlar) yeterli gelmez. Bu yüzden, daha iyi bir seçenek olarak sıvı soğutma sistemleri üretilmiştir. Her iki sistemin de çeşitli avantajları vardır. Bununla birlikte sıvı soğutma sistemleri havaya kıyasla çok daha hızlı ve etkili soğutur. Çünkü suyun ısı iletkenliği havadan 25 kat daha fazladır. Ayrıca suyun sıcaklık kapasitesi de oldukça fazladır. Hava kolayca ısınabilirken suyu ısıtmak için daha fazla enerji gerekir. Sahip oldukları güçlü işlemciler sebebiyle sıvı soğutma sistemleri sadece bilgisayarlarda değil, akıllı telefonlarda da kullanılır. Sıvı soğutma sistemleri genel hatlarıyla su bloğu, pompa ve ısı değiştirici olmak üzere üç farklı bölümden oluşur. Bu sistemde ısıyı taşıma işlemini su üstlenir. Sıcak işlemciyle temas eden su ısınır ve rezervuar bölümüne gider. Buradan pompa yardımıyla radyatörün içinden geçer. Soğutma fanı gibi çalışan bu kısım sayesinde su soğur. Soğuyan su tekrar aynı döngüye katılır. Böylece su, ısıyı dışarı taşımaya ve döngüde ilerlemeye devam eder. Sıvı soğutma sistemleri sanılanın aksine sessizdirler ve düşük güç tüketimi sunarlar.
Detaylar
Toplama BilgisayarToplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
Detaylar
Form FactörForm factör, genellikle tüketici elektroniği ve elektronik alanlarında ürün bileşenlerinin boyut, şekil ve diğer fiziksel özelliklerini tanımlayan bir ölçüt olup, donanım tasarımının bir yönünü ifade eder. Bu doğrultuda, benzer boyuta sahip bileşenlere dair genel bir grubu temsil edebilir veya bu gruplara dair belirli bir standart sunabilir. Bilgisayarlar için form factör, donanım veya donanım bileşenlerinin boyut, şekil ve fiziksel özelliklerine karşılık gelir. Bu doğrultuda, bilgisayar form factörünün belirgin örneği, bir masaüstü ile bir dizüstü bilgisayar arasındaki farktır. Her birinde aynı parçaların olmasına rağmen, bu parçalar farklı şekillerde eklenmiş ve tutturulmuşlardır. Örneğin, bir masaüstü bilgisayardan gelen klavye, bir dizüstü bilgisayarın klavye alanına sığamaz. Bu açıdan form factörü, bağlantı uyumluluğu için çok önemlidir. Donanımın form factörü tasarımı, daha büyük donanım birimine giren bileşenlerin form factörü tasarımına bağlıdır ve bunlardan etkilenir. Bileşenin boyutu ve şekli, bağlantılar ve güç özellikleri gibi etkilenir. Çoğu bileşen üreticisinin standardizasyon kuralları vardır, böylece bileşenler elektriksel ve elektronik olarak birlikte çalışır ve fiziksel olarak mevcut alana sığarlar. Bileşen form factörlerinin standardizasyonu, uyumsuz bileşenlerin fiziksel olarak bir alana sığamayacaklarını içerir. Örneğin, mini-USB alıcıları, mikro-USB konektörlerinin takılmasını önleyen bir form factörüne sahiptir (ve tersi). İki konektörün elektriksel ve elektronik özellikleri farklıdır ve yanlış yerleştirilmişse diğer bileşenlere veya verilere zarar verebilir. Teknolojik bir cihazı daha üst bir modele yükseltmek ya da yenisini satın almak için, değerlendirilen cihazların bileşen form factörünün ne olduğunu bilmek önemlidir. Bu, doğru oturan ve çalışan yeni bileşenler alma olanağı tanır. Piyasada yer alan çeşitli form factörleri bulunmakta olup, bu çeşitlilik teknoloji kullanıcılarına teknoloji ve uygulama gereksinimlerindeki gelişmelere uyum sağlama esnekliği sağlar.
Detaylar