SSD (Solid State Drive)

Veri depolama ürünleri, bilgisayarlardaki verilerinizi sakladığınız önemli bilgisayar parçalarıdır. Dâhili depolama ürünlerinden hard disklerin yeni nesil sürümleri olan ve hard disklere göre mimari ve performans açısından hayli farklı olan SSD diskler, her geçen gün pek çok bilgisayar içerisinde yer almayı sürdürüyor. Her kullanıcı ihtiyacına göre farklı formda ve modelde geliştirilen SSD modelleri, günlük hayatta çoğu noktada zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

SSD Fiyatları

Kurumsal şirketlerden, normal ev kullanıcılarına kadar pek çok alanda kullanılmak üzere dizayn edilen SSD’ler; farklı hız, depolama alanı ve form faktörlerine sahiplerdir. Gereksinim duyduğunuz çözümleri sağlayabilecek SSD ürünlerini dikkatlice inceleyip edinerek bilgisayarınızın hızını ve performansını arttırabilir; bu sayede genel iş ve çalışma akışınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.

Eğer sürekli veri aktarımıyla uğraşabilen bir ev kullanıcısıysanız tercih edebileceğiniz modeller, yüksek hız ve kapasitelere sahip SSD’ler olabilir. Seçeceğiniz ürünlerin anakartınızın sağladığı hız limitlerine uygunluğu, SSD modellerinden alacağınız performansı doğrudan etkiler. Bundan birkaç yıl önce aldığınız bilgisayarınızda bulunan SATA 2 destekli anakartınızdaki veri aktarım hızıyla bugün güncel SSD’lerin veri aktarım hızları arasında büyük bir fark vardır. Sahip olduğunuz SSD diskin hızı ne kadar yüksek olursa olsun, anakartınızın desteklediği hıza tabi olmak durumunda kalacaktır.

Kurumsal şirket senaryolarında tercih edilebilecek SSD’ler, şirket bilgisayarlarının gün içerisindeki faaliyetleri değerlendirilerek alınabilir. Eğer şirketin sunucu tarafında sürekli veri aktarımı gerektiren işlemler gerçekleştiriliyorsa hızlı işlemcili ve mekanik sabit disklerle yarışabilecek büyüklükteki depolama alanlarıyla gelen ürünlere yönelmek doğru olabilir. SSD fiyatları; ürünlerin markaları, modelleri, sahip oldukları kapasite ve bağlantı yapısına göre farklılık gösterebilir.

SSD Nedir?

Tamamı elektronik yapıda üretilmiş, devre kartının üzerinde bulunan küçük depolama alanlarının birleşmesiyle oluşan ve hard disklere göre çok daha hızlı ve dayanıklı yeni nesil sabit diskler SSD Solid State Drive olarak adlandırılabilir.

Son yıllarda artan veri boyutları ve güncel yazılımlar neticesinde standart hard disklerin yavaş kalmaya başlaması, birçok bilgisayar kullanıcısını yeni arayışlara itti. Bu nedenle pek çok bilgisayar sahibi tarafından tercih edilen SSD Solid State Drive modelleri, hızlarının yanı artan kapasitelerinden dolayı da en yeni ve en hızlı depolama ürünü olarak görülmeye başlandı.

Bilgisayarlarda normal hard disk yuvaları olan SATA bağlantı noktalarına takılabilen SSD’lerin yanı sıra, PCI Express slotlarına, mSATA ya da M.2 yuvalarına takılabilen formlarda SSD’ler de bulunur. Kapasite ve hız olarak SATA bağlantı noktalarına takılan modellerden farkı olmayan bu modeller, bazı üreticilerin mini PC konseptlerine ve yeni nesil dizüstü bilgisayarlara takılabilir.

SSD'nin Sunduğu Avantajlar

SSD, takıldığı bilgisayarda kendini farklı bir aygıt yerine normal bir sabit disk gibi tanıttığından dolayı, en eski bilgisayarlardan en yeni bilgisayarlara kadar hemen her üründe kullanılabilir. Takıldığı bilgisayarı performans açısından oldukça ileriye taşıyabilen SSD Solid State Drive’lar, bilgisayarınızın işletim sisteminin kuruluşundan açılışına, yoğun veri akışı gerektiren uygulamaların çalıştırılmasından büyük boyutlu dosyaların kopyalanmasına kadar pek çok işlemde hissedilir bir performans artışı getirir. Ayrıca veri depolama performansından memnun olmadığınız dizüstü bilgisayarlarınız ya da masaüstü bilgisayarlarınız varsa, bu ürünlerden edinmeniz sorununuzu çözebilir.

Normal hard disklerde gerçekleştirilen ve performans artışını sağlayan disk birleştirme işlemlerine hiçbir şekilde gerek duymayan SSD’ler, mekanik yapılara sahip olmadıkları için son derece hızlı veri okuma ve yazma işlemi yapabilirler. Uzun ömürlü olmaları sayesinde yıllarca sorun yaşamaksızın kullanabileceğiniz bu ürünler; düşmeye, aşırı sıcağa ve soğuğa karşı da dayanıklı şekilde üretilmişlerdir. İçinde motorlu bir yapı olmadığından, normal hard disklerde duyulabilen gürültülere de SSD’lerde rastlanmaz.

SSD Harddisk Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Dönen diskler üzerine veri depolama çözümü sunan eski nesil harddisklere kıyasla büyük performans üstünlüğüne sahip SSD harddiskler, iyi bir PC konfigürasyonunun en vazgeçilmez bileşenleri arasında yer alır.

Donanımcılar arasında sıkça kullanılan “Bir bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır.” sözü, gerçek anlamını SSD disklerin kullanılmaya başlamasıyla bulmuştur. Dolayısıyla uzun yıllar çok fazla değişikliğe uğramayan mekanik harddiskler nedeniyle, bilgisayarların, hız açısından gerçek atılımı, SSD diskler sayesinde yaptığını söylemek yanlış olmaz.

SSD Disklerin, eski nesil harddisklere kıyasla daha yüksek hız performansına sahip olmalarının ana nedeni, mekanik disklerden okunan verilere yaklaşık 15 ms gecikme ile erişim sağlanabiliyor olmasıdır. Zaman içerisinde diskin dönüş hızını artırarak yapılan hız çalışmalarında gelinebilen son nokta, dakikada 15.000 devir sağlayan 15.000 RPM değerine sahip SCSI HDD disklerin ulaştığı hız seviyesidir. Bu durumda da verilere rastgele erişim 4 ms gecikmeli sağlanır. Bu değerlere karşılık, SSD disklerde rastgele erişim gecikmesi 0,1 – 0,2 ms civarındadır.

SSD harddisklerin eski nesil harddisklere göre bir diğer üstünlüğü de hareketli parça barındırmamasının sonucu olarak, daha az güç tüketmesidir. Daha az güç tüketimi daha az ısı, daha az ısınma da daha yüksek performans sağlar. Mekanik harddisklerde sıkça rastlanan, fragmantation ve buna bağlı yaşanan veri kaybı problemleri, üzerinde bozulabilecek hareketli parça bulunmayan SSD harddisklerde ortaya çıkmaz.

Kablolar olmaksızın doğrudan anakarta bağlanabilen SSD diskler, gürültüsüz çalışma, darbe ve titreşimlere karşı dayanıklılık, hafiflik gibi daha birçok avantaja sahiptir.

 

SSD Harddisk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

SSD harddisk almaya karar verdiğinizde öncelikle SSD takacağınız cihazın anakartının ve kasa boyutunun hangi tip SSD harddiski desteklediğini bilmeniz gerekir. Bağlantı tipi olarak, SATA 3, M.2 PCIe, M.2 SATA, mSATA, Thunderbolt gibi SSD harddisklerden hangisinin cihazınıza uyumlu olduğunu belirledikten sonra hangi kalınlıkta bir SSD disk takabileceğinizi araştırmalısınız.

Bu aşamaları geçip ihtiyacınız olan SSD harddisk tipini belirledikten sonraki temel belirleyici, diskin veri depolama kapasitesidir. 60 GB ile 4 TB arasında değişen depolama kapasiteleri arasından ihtiyacınıza ve bütçenize en uygun olanı seçerken, cihazı kullanma amacınız, kişisel ilgi alanlarınız, kullandığınız uygulamalar, yaptığınız iş gibi depolanacak veri türünü ve veri boyutunu belirleyen detaylar gözden geçirilmeli. Pek fazla veri depolama gerekliliği taşımayan, internete bağlanma amaçlı kullanılan cihazlarda sadece sistem yazılımı ve temel uygulamalara yetecek kapasitede bir SSD harddisk yeterli olacaktır. Bilgisayarında sadece metin üreten ve kaydeden bir kullanıcı için orta büyüklükte bir SSD disk ihtiyacı karşılar. Ancak film, müzik, video, fotoğraf gibi ilgi alanlarına sahip üstelik bir de bu verilerden arşivler oluşturmayı seven kullanıcılar alabilecekleri en büyük kapasiteye sahip SSD hardiski almalıdır.

SSD harddisk kapasitesine de karar verdikten sonra diskin okuma ve yazma hızı seçilmelidir. Okuma hızı, SSD diske saniyede kaç MB veri aktarımı yapılabildiğini, yazma hızı ise SSD diskten saniyede kaç MB veri çekilebildiğini gösterir. Okuma ve yazma hızının, mümkün olan en yüksek değerlerinin seçilmesi, bilgisayarın performansını doğrudan etkileyeceğinden dolayı çok önemlidir.

 

SSD Harddisk ile Eski Nesil Harddiskler Bir Arada Kullanılabilir mi?

Piyasaya ilk sürüldüğünde kısıtlı bir depolama kapasitesine sahip olan SSD Harddiskler, bilgisayarlardaki veri dosyalarını bütünüyle SSD diske aktarıp HDD diskten vazgeçebilmeyi sağlayacak depolama olanağı sağlamıyordu. Bu nedenle o dönemlerde sistem yazılımı ve uygulamaları SSD diske yükleyip, veri dosyalarını büyük kapasiteli HDD diskte barındırmak yaygın bir çözümdü. Şimdilerde de zaman zaman bu tip konfigürasyonlara rastlamak mümkün.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

SSD Harddisk Fiyatları

1459 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Satıcı
Toplam 29 / 1459 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?