Bilgisayarların en önemli çevre birimleri arasında yer alan webcamler ile görüntülü konuşmalar yapabilir, anlık olarak görüntü ve ses kaydı alabilirsiniz. Özellikle oyun severlerin kendi video kayıtlarını hazırlamak için tercih ettikleri donanımlar arasında başı çeken webcamler, bir bilgisayarın adeta olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Ayrıca günümüzde dijital kamera özelliklerine sahip olan web kameraları yardımıyla fotoğraf da çekebilirsiniz.

Webcam Fiyatları

Webcam fiyatları; çözünürlük, resim sensörü, resim yenileme hızı, renk derinliği, dahili bellek ve esneklik gibi değişkenlere göre farklılık gösterebilir. Bağlantı noktası, loş ışık perfomansı, donanımla birlikte gelen yazılımlar, hareket algılama ve kablolu/kablosuz olması gibi farklı birçok özellikler nedeniyle de webcamler farklı fiyat etiketlerine sahiplerdir. Bu nedenle, bir webcam satın almadan önce satın alacağınız web kamerasını hangi amaç doğrultusunda kullanacağınızı belirlemeniz oldukça önemlidir.

Örneğin sadece internet üzerinden Skype ve benzeri yazılımlar yardımıyla arkadaşlarınızla görüntülü konuşmalar yapmak istiyorsanız, HD çözünürlüğe sahip olan kablolu standart bir webcam işinizi fazlasıyla görecektir. Eğer web kamerasını profesyonel amaçlar için kullanmak istiyorsanız; Full HD kayıt, yüz takip sistemi, kaliteli mikrofon, düşük ışıkta net kayıt gibi özelliklere sahip bir webcam seçmenizde fayda var.

Doğru Webcam Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Temel amacı hareketli görüntüleri ve sabit görüntüleri bilgisayarın sabit diski üzerine kaydetmek olan webcamler; günümüzde farklı birçok marka tarafından çeşitli özelliklerle üretilmektedir. Piyasada yer alan en uygun fiyatlı webcamlerin standart çözünükleri 640x480’dir. Bu çözünürlük, yüksek bir kalite olmasa da daha az bant genişliği kullanacağı için internet yayınları için idealdir. Eğer internet üzerinden görüntülü konuşma yapmayı düşünüyorsanız, internet hızınızı göz önünde bulundurarak daha yüksek çözünürlüklü web kameralarını da tercih edebilirsiniz.

25-30 FPS aralığında bir resim yenileme hızı, webcamler için oldukça idealdir. Sahip olduğunuz web kamerası çok yüksek bir FPS değerine sahip olsa da görüntülü konuşmalar sırasında internet bağlantınızın sunduğu hız önemlidir. Doğrudan bilgisayarınıza kayıt yapabileceğiniz bir webcam’de FPS değerlerinin daha yüksek olmasına özen gösterebilirsiniz.

Satın aldığınız kameranın video dışında resim çekmesini de istiyorsanız eğer ne kadar yüksek çözünürlükte resim çektiğine dikkat etmelisiniz. Web kameranızdan beklentiniz yüksek kalitede fotoğraflar çekmesi yönündeyse 640x480 çözünürlükte fotoğraf çeken bir kamera yerine daha yüksek çözünürlükte fotoğraf çeken bir kameraya yönelmenizde fayda var.

Eğer karanlıkta bile düzgün kayıt yapan bir webcam satın almak istiyorsanız, satın alacağınız kameranın mercek ve sensör kalitesinin yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayarınıza bağlayacağınız webcami rahat rahat kullanmak ve kablo karışıklığından kurtulmak istiyorsanız, kablosuz bir webcam tercih etmenizde fayda vardır. Alacağınız webcami bir kereliğine mahsus bilgisayara bağlayacak ve bir daha yerinden oynatmayacaksanız, kablosuz bir webcam için ekstra bütçe ayırmanıza gerek olmayabilir.

Webcam’de Fiyat Performans Kavramı

Webcam için fiyat performans kavramı tamamen sizin webcam için ayırdığınız bütçe ve bu bütçe karşılığında satın alacağınız webcamden neler beklediğinizle doğru orantılıdır. Eğer webcaminizi sadece standart görüşme doğrultusunda kullanacaksınız, çok yüksek çözünürlükte görüntü kaydı yapan bir kameraya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Bu nedenle uygun bütçeli kameralar arasından en gelişmiş özelliklere sahip olanını tercih edebilirsiniz.

Son teknoloji webcamlerin birçoğu üzerinde yer alan hareket algılama özelliği sayesinde, kameranız bir hareket algıladığı anda isterseniz kayda başlayabilir. Bu sayede bilgisayarınızı adeta gelişmiş bir güvenlik sistemi gibi kullanma şansına sahip olabilirsiniz. Aynı şekilde benzer bir özellik olan yüz takip sistemi sayesinde de siz bilgisayar başındayken kameranızın sizin yüzünüzü her an takip ederek, etkili bir görüntü sunmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip web kameraları ile yüksek çözünürlüklü kayıt da yapabilirsiniz.

Bir donanımın fiyat performans ürünü olabilmesi için en önemli etken şüphesiz ki en gelişmiş özellikleri en iyi fiyat etiketiyle kullanıcıların beğenisine sunmuş olmasıdır. Satın almak istediğiniz webcamden beklentileriniz, bir başka kullanıcının beklentileriyle benzerlik göstermeyebilir. Bu nedenle standart üstü donanım özellikleri en uygun fiyata sunan markaların ürünlerine yönelebilirsiniz.

Webcam ve Bilgisayar Kameraları

54 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Logitech
  2. Microsoft
  3. Everest
  4. Goldmaster
  5. A4Tech
  6. Trust
  7. ATOMAX
  8. Asus
  9. Flash
  10. G-Cube
  11. HP
  12. Hiper
  13. Meeting
  14. PolyGold
  15. Rexpo
  16. Tech Universe
  17. Visionic
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Ürün Puanı
 4. Fırsat Ürünleri
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/3013120/18/1065
Başa dön