Webcam

Webcam

Günümüzde her zaman tercih edilen webcam en çok kullanılan bilgisayar ürünleri arasındadır. Webcam nedir? Web kamera olarak da geçen ürün birçok bilgisayara özel olarak USB ile bağlanan bir aygıt çeşididir. Webcam sözcük anlamı olarak görüntü ve kamera kelimelerinin birleşiminden oluşur. Karşılıklı görüntülü iletişime olanak tanıyan bir teknolojik cihazdır. Görüntülü konuşma ve dosya aktarımı yapma imkanı da tanır. Web kamera çeşitleri kullanım alanı ile iki kısımda incelenir. Bu durumun sebebi de tercih alanının değişim göstermesidir. Ayrılan çeşitleri ise “yerleşik modeller” ve “bağımsız modeller” olarak iki çeşitte bulunur. “Yerleşik modeller” dizüstü bilgisayar çeşitlerinde iç aksam kısmında mevcuttur. “Bağımsız modeller” ise stand, klips ve objektif ünitesinden oluşur. Bağımsız kamera çeşitleri USB kablosu yardımı ile bağlantı kurar. Bu şekilde çevre birimleri üzerinden mikrofon ya da kulaklık seçimi imkanı tanır. Aynı zamanda yüksek kaliteli ürün potansiyeliyle çalışma imkanı sağlar. Webcam ürünlerinde kulanım sırasında dahili kamera da mevcuttur. Web kamera ürünleri her zaman bilgisayar işlemcisi ile işletim sistemine bağlı olarak çalışma sağlar. Bu durum sebebi ile de bilgisayarın işletim sistemine göre çalışma şekli değişim gösterebilir. Web kameraların özellikleri arasında; özel kodlama, görüntü arşivleme, hareket algılama ve otomasyon olarak birbirinden farklı özellikler mevcuttur. Her özelliği ile en fazla tercih edilen seçeneklere sahiptir. Webcam kullanımında lens özelliği ve renk çözünürlüğü oldukça önemlidir. Her zaman webcam ile çekilen görüntüler bilgisayarın sabit sürücüsüne kayıt edilir. Böylelikle başlat ve durdur seçenekleri ile kullanımı normal kameradan farksızdır. Webcam pc kasasında bulunan USB aygıtı giriş kısmından entegresi sağlanarak bağlantı kurulur. İnternet bağlantısı ile çalışan webcam her zaman kablo yardımı ile bağlantısı sağlanan bir üründür. Her zaman bilgisayarın işletim sistemine uyumlu model kullanmak gerekir. Bu sayede de görsel performansa bağlı olan webcam çeşitlerinde yüksek çözünürlüklü modellerin seçilmesi gerekir. 

Webcam Seçenekleri Nelerdir?

Birbirinden farklı modellere sahip olan webcam çeşitleri de kullanım alanına göre değişir. İki seçenekten oluşan webcam, dizüstü ve masaüstü bilgisayar çeşitlerinden oluşur. Dizüstü bilgisayarda yerleşik modeller mevcuttur. Her zaman içeriğinde mevcut olan kamera aksamı, masaüstü modellerinde dışarıdan entegre edilmesi gerekir. Böylelikle de kullanımı USB bağlantısı ile sağlanır. Webcam mikrofonlu içeriğe sahip olması da konuşma esnasında iletişimin tam olarak canlı bağlantıda sağlanabilmesi içindir. Görüntünün donmaması için FPS düzeyi yüksek modeller tercih edilmelidir. Webcam içeriğinde oto-fokus ve otomatik parlaklık ayarlamaları olmalıdır. Profesyonel işler için bağlantı kurulmasına olanak tanır. Webcam, pc üzerinde en fazla tercih edilen kamera sistemi olarak her zaman önemli bir aygıt türüdür. Kullanım sırasında doğrudan bilgisayara bağlanan webcam mikrofonlu bağlantı imkanı sağlar. Bu sayede karşıdaki kişinin bağlantı ile ses düzeyi net bir şekilde duyulabilir. Her çeşidi için de bilgisayara uyum sağlayarak kullanılan webcam, ileri teknoloji ürünleri arasındadır. Webcam ürünlerinde resim sensörü, renk derinliği, çözünürlük ve dahili bellek gibi pek çok içerik özelliği mevcuttur. Webcam kamera çeşitleri içerisinde her zaman çözünürlük ve PSF ayarı önemlidir. Webcam içeriğinde lens tipleri her zaman görüntü kalitesini etkileyen bir unsurdur.

Webcam Kullanımı Nasıl Olmalı?

Bilgisayar aksamına bağlı olarak çalışan cihazlar arasında bulunan webcam, kullanım açısından kolaylık yaratır. Öncelikle web kameranın bilgisayara USB yardımı ile bağlanması gerekir. Daha sonra da bilgisayar uygulamasında aygıtın tanınması ile doğru seçeneklerin çalıştırılması dahilinde kullanılır. Webcam karşılıklı online görüşmeler için tercih edilen önemli bir cihazdır. Kullanımı ise dünyada en yaygın kamera türü olması ile tercih edilmektedir. Her kullanımında içerik düzeni aynı olmasına rağmen kullanılan bilgisayar türleri değişim gösterebilir. Bu durumun sebebi de her markanın değişik modellerde ve kalitede üretim sağlamasından dolayıdır. Resim yenileme hızı ile FPS aralığı oldukça önemlidir. Bu durum FPS kare hızı olarak da adlandırılır. Her zaman ekranda oluşan görüntü tek tek karenin arka arkaya oluşması esnasında ilerler. FPS her izlediğimiz görüntünün saniyede 25 kare oluşturarak ilerlediğini gösteren bir örnektir. FPS görüntü kalitesini ve akıcılığı etkiler. Görüntü donmaya ve yavaşlamaya başladığı zaman bu durum FPS’nin düştüğünü gösterir. Aynı zamanda 15 FPS sınır olarak kabul edilir. Belirtilen rakamın altına düştüğünde görüntü kalitesini de etkiler. Bilgisayarlarda oynanan ileri düzey oyunlarda da aynı durum söz konusudur. Daha iyi bir ekran kartı alınma sebeplerinden en büyüğü de ekran görüntüsünün yani FPS nin daha net olması içindir. FPS ile çözünürlük her zaman ters orantılıdır. Bu durumun sebebi de FPS yükseldikçe çözünürlük düşer. Yüksek FPS kaydı sağlamak için bilgisayarın çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Bu şekilde görüntü de kaliteli oluşacaktır. Çözünürlük arttıkça video kalitesi de artar. İsteğe göre FPS değeri kadar çözünürlük kalitesini de dengede tutmak mümkündür. Webcam çerçeve yapma işlemi de oldukça kolaydır. Her zaman face time çerçeve olarak da çeşitlendirilir. Görüntü kalitesi kadar çekim gücü ve çözünürlüğü de önemlidir. Bu sebeple de FPS aralığı her çekim için önemlidir. Hem kameranın kalitesini ortaya çıkarır hem de istenilen değerlere gelmesini sağlar. Webcam karşılıklı online görüşmeler için tercih edilen önemli bir cihazdır. Kullanımı ise dünyada en yaygın kamera türü olması ile tercih edilmektedir.

Webcam Modelleri Nelerdir?

Webcam kullanımı bakımından birçok modelde üretilmiştir. Fakat kullanımı ile iki farklı kısımda incelenir. “Yerleşik modeller” ve “bağımsız modeller” olmak üzere iki ayrı cihaz kullanımı mevcuttur. Yerleşik modeller, dizüstü bilgisayar modellerinde yer almaktadır. Kurulum ihtiyacı gerekmez ve ayrı bir aparat ile yüklenme sağlanmaz. Bilgisayar içeriğinde mevcut olan bir cihazdır. Diğer cihaz ise bağımsız model olan ürün çeşididir. Kullanımı ise kurulum sağlanarak gerçekleştirilir. Böylelikle istenilen şekilde kolay çalıştırma ile kullanım imkanı yaratır. Webcam kullanımında yüz takip sistemi, renk sensörü, resim yenileme hızı, hareket algılama gibi pek çok içerik özelliği mevcuttur. Canlı görüşmede iş veya sohbet amaçlı kullanım imkanı mevcuttur. Geniş yelpazede kullanım imkanı ile birlikte her zaman sensör kalitesi yüksek olmalıdır. Bu durumun sebebi de sensör kalitesi arttıkça ışık kayması ile hiçbir şekilde görüntüde kaybolma veya azalma yaşanmaz. USB kablosu ile bilgisayara bağlanması sağlanır. Böylelikle istenilen süreçte aksama yaşanmadan kamera sistemi çalışma sağlar. Kurulum işlemi ise oldukça kısa sürede gerçekleşir. Model seçenekleri arasında ayaklarında kıskaç seçeneği olan ürünler her zaman daha portatiftir. Her yere kurulumu sağlanarak kolay muhafaza edilir. Hiçbir şekilde yer de kaplamaz. Cam lensler ise görüntünün daha iyi olması için oldukça önemlidir. Sensör ve mercek kalitesi yüksek kalitede ise ışık olmayan bir alanda çekim yapılması dahilinde görünürlük derecesi oldukça kalitelidir.Net bir görünüm ile her zaman çekim imkanı tanır. Her modelinde renk seçeneği de mevcuttur. Dış haznesi ise üretimin değişim göstermesi ile birlikte farklı yapılarda karşımıza çıkabilir. En fazla plastik dış kaplama malzemesi tercih edilmektedir. Her webcam ürünü için tercih edilen lens çeşidi de farklıdır. Görünümündeki kaliteyi ön plana alır. 

Webcam Kurulumu Nasıl Olmalı

Hızlı bir şekilde webcam kurulumu için öncelikle yapılması gereken kamera uygulamasını açmaktır. Daha sonra da mausenin sağ tuşuna basarak ayarlar kısmı seçilir. Bir sonraki aşamada seçenekler kısmından ayar değişikliği uygulanır. Böylelikle belirtilen kamera açılımı gerçekleştirilerek istenilen çalışma sağlanır. Hızlı bir çalışma şekli için öncelikle yapılması gereken her zaman doğru ürün alımı yapmaktır. Kaliteli webcam alımı için her zaman kalite içeriğine dikkat edilir. Çalışma performansı ve kayıt özelliği ile oldukça kullanışlı bir üründür. İçeriği ile her zaman tercih edilen cihazın aynı zamanda kurulum aşamasına da dikkat etmek gerekir. Her zaman kulanım esnasında FPS aralığının yanında HD çözünürlüğün de çok yüksek olması gerekir. Web cam çerçevesi her zaman görünümü istenilen çerçevede tanımlamaktadır. Özellikle de kamera çekimlerinde en çok tercih edilen çerçevelerin uygulanmasını sağlar. Bu sebeple de kurulumu üçüncü parti yazılım aracılığı ile SKYP olarak da kurulan video çekimi sayesinde ilerletmek mümkündür. Öncelikle ürünü satın aldığınızda kutu içerisinde bir de CD bulunur. İçerisinde bulunan CD kurulum için oldukça önemlidir. Bilgisayarın CD yardımı ile cihazı tanıması gerekir. Bu durum sebebi ile de öncelikle aygıtın bilgisayara yüklenmesi sağlanır. Her zaman Vista ve Windows 7 gibi işletim sistemlerine uygun olarak cihazı taktıktan sonra “Donanım aranıyor” uyarısı alınır. Bu şekilde yükleme sağlanabilir. Fakat bilgisayar eğer sürücüyü tanımıyor ise optik sürücü kısmına CD takarak içerisindeki bilgilerin yüklenmesi sağlanır. Bu şekilde kurulum işlemi tamamlanmalıdır. Sürücünün aygıtı tanıması ile webcam uygulaması kullanıma hazır duruma getirilir. CD kurulumu için yükleme işleminde setup dosyası çalıştırılır. Bu sayede aygıt sürücüsü çalıştırılarak yükleme işlemi tamamlanır. Webcam çalıştırılarak istenildiğinde video kayıt alınabilir. Dosya yüklendikten sonra test uygulayabilirsiniz. Böylelikle sürücüyü test ettikten sonra kolay bir şekilde kullanım sağlanmaktadır. Webcam testi yapma sebebi de sürücünün istenilen kalitede çalışıp çalışmadığı ile ilgilidir. 

Webcam Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Webcam alırken birçok özelliğe dikkat etmek gerekir. En çok da kullanım esnasında uygulanması gereken bağlantı seçenekleri oldukça önemlidir. Görüntü kalitesini sağlamak için her zaman çekim gücü ve çalışma sürecinde video yayını için tercih edilebilir. Webcam alırken dikkat edilmesi gereken detaylar ise aşağıda verilmiştir,

  • Görüntülü sohbet
  • Bilgisayar görme
  • Videolu konferans gerçekleştirmek
  • Video kaydı
  • Videolu arama
  • Güvenlik
  • Gözetim

Yukarıda verilen özellikler arasında her zaman webcam kullanımı için önemli olan detaylar mevcuttur. Her zaman canlı bağlantı kurulmasına olanak tanıyan ürün aynı zamanda videolu arama imkanı da tanır. Canlı bağlantı sağlamasının yanında aynı zamanda video kayıt özelliği de mevcuttur. Çalıştırmak için öncelikle bilgisayarın başlat kısmı ile aygıt ve yazıcılar kısmına girilmelidir. Daha sonra da harici bağlantı birimleri içerisinde seçimi yaparak kamera kısmına giriş yapmak yeterlidir. Webcam alırken en çok dikkat edilmesi gereken detaylar arasında lens çeşitleri gelir. Görünümdeki kalitesinde oldukça önemli bir etki yaratmaktadır. Yüksek çözünürlüğe sahip ürün alımına dikkat edilmelidir. Net görünüm sağlanabilmesi için öncelikle FPS düzeyindeki kalite de ön plandadır. Bu sebeple de oto-fokus sistemi de dikkate alınması gereken detayları içerir. Videolu arama esnasında kamera içeriği devreye girer. Bu sebeple de günümüzde en fazla tercih edilen görüntülü arama seçeneğidir. Hem profesyonel hem de bireysel çalışmalar içerisinde kullanım alanı geniş potansiyelde bir üründür. Her modeli ile birçok alanda görüntülü konuşma imkanı tanır. Aynı zamanda görüntülü konuşma esnasında video kayıt özelliği de mevcuttur. Birçok özelliğin devreye girdiği kamera sistemi her alanda kullanım kolaylığı ile devreye girer. Dosya aktarımı da sağlayan web kamera sistemi, her zaman birçok sektör için de hitap eden profesyonel çalışmaya imkan tanır. Profesyonel kullanım için en önemli cihazdır. Kullanım sırasında görünürlük kalitesi ile netlik sağlanmalıdır. Flu bir görünüm arz etmemelidir. Bu sebeple de istenilen netlik FPS yardımı ile sağlanır. Beklentiyi en iyi şekilde karşılayan ürün çeşidi içerisinde portatif görünümü ve her yere taşınabilir kolaylık sunması da önemlidir. Kısa sürede bağlantı imkanı sağlar. Bu şekilde karşılıklı görüşme olanağı gerçekleştirir. Görüntü arşivleme ile hareket algılama en önemli detaylar arasındadır. FPS içeriği de saniyede 25 kareye kadar algılama imkanı sağlamasından dolayıdır. 25 kare algılayarak 1 saniyelik görüntü zamanını oluşturur. Daha fazla kayıt imkanı ile zaman ve çekilen kare sayısı artış gösterir. Bu sebeple de görüntü kalitesinde video içeriği istenilen boyutta biçimlendirme imkanına sahiptir. Ev ve iş yerlerinde görüntülü konuşma imkanı tanıyarak çalışma sürecinde uzak mesafeler için kolaylık yaratır. Hem fiyat olarak hem de içerik kalitesi olarak her zaman önemlidir. Maliyeti ile bütçeye en uygun bilgisayar parçaları arasındadır. 

Webcam Fiyatları Nelerdir?

Webcam ürünleri her zaman lens farkı ve çözünürlük kalitesi ile farklı modellere göre üretilmiştir. Her web kamerası stabil çözünürlüğe sahip değildir. Bu durum sebebi ile de FPS ayarları değişim gösterebilir. Kurulum yapılabilmesi için işletim sisteminin bilgisayarınıza uyum sağlamasına dikkat etmeniz gerekir. Bu sebeple de her zaman webcam alımında önemli olan diğer özellik ise fiyat farkıdır. FPS aralığı ile çözünürlük farkından dolayı fiyatta fark oluşabilir. Her webcam cihazı alırken uygun fiyatlarda satışı mevcuttur. Kurulum aşamasında en önemli özelliklerden biri de webcam kurulumu için istenilen sisteme uygun ürün alımı sağlamaktır. İşletim sistemleri her bilgisayarda değişir. Bu gibi durumlarda kullanılan aygıtların bilgisayar tarafından okunma imkanı yoktur. Webcam kamera fiyatları ise her modelde farklılık göstermektedir. Bu durumun sebebi ise FPS aralığı ve çözünürlük kalitesi ile alakalıdır. Her ürün içerisinde yer alan renk sensörü ile birlikte lens çeşitleri de oldukça geniş potansiyelde birbirinden farklı özelliğe sahiptir. Bu durum sebebi ile de kullanım esnasında yer alan kurulum süreci en önemli aşamadır. Her zaman kurulum sağlanamayabilir. Bu durumun sebebi de kullanılan bilgisayarın işletim sistemi ile ilgilidir. Her işletim sistemi kamera aygıtını optik okuyucuda tanımayabilir. İstenilen içerik özelliğine sahip olan webcamler her zaman özellikleri dikkate alınarak tercih edilmelidir. Bağlantı sağlanması ile birlikte webcam fiyatları oldukça uygundur. Ürün çeşitliliğine sahip olsa da her modeli uygun maliyette üretilmektedir. Alım esnasında da satış fiyatları oldukça uygun olması sebebi ile her zaman tercih edilen ürünlerdir. Fark edilir görüntü kalitesi ile birlikte kullanım alanı oldukça geniştir. Mikrofon veya kulaklık bağlantısı da sunar. Bu da konuşma esnasında en önemli detaylar arasındadır. Bağımsız web kameraları her zaman birçok masaüstü bilgisayarlar için uyumlu ürünlerdir. Fakat alım esnasında işletim sistemine uyum sağlayıp sağlamadığına dikkat etmek gerekir.

Webcam Alırken Lens Seçimi Nasıl Yapılır?

Webcam alımı sırasında lens seçimi için önce kameraya uygunluk sonra da ortama uygunluk belirlenmelidir. Seçim de ise çözünürlük yüksek olmalıdır.

Webcam Alırken Fiyatlar Stabil mi?

Webcam alırken içerik özelliği değiştiği için fiyatlarda her zaman değişim gösterir.

Webcam Seçiminde FPS mi Çözünürlük mü Ön Planda Olmalıdır?

Webcam satın alırken en önemli kısım FPS’dir. Fakat çözünürlük de önemli olduğu için iki kısımda dengede olmalıdır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Webcam

970 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Fiyat Aralığı
Toplam 40 / 970 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?