Lazer Yazıcılar

Lazer Yazıcı 

Lazer yazıcılar, dosyaların kağıt üzerine aktarılmasına yardımcı olan ve bu amaçla kullanılan cihazlardır. Dosyalar, dijital ortamlarda muhafaza edilse bile kağıda aktarılması gerekli olabilmektedir. Belge, dokuman, resmi evrak ve benzeri çıktıların alınabilmesi ve görsel öğelerin dijital ortamdan kağıda aktarımı için yazıcılardan yardım alınır. Aktarım ve yazdırma işlemi oldukça hızlı ve pratik bir şekilde olmaktadır. Böylece en etkili olduğu düşünülen lazer yazıcılardan destek alınır. Bu yazıcıların, farklı tip üretim yapıları vardır. Buna bağlı olarak da teknik özellikleri birbiri içinde değişkenlik gösterir. Bu yazıcı türleri, normal tip yazıcılardan farklı özelliklere sahiptir. Dolayısıyla normal yazıcının yapamayacağı işlemleri lazer yazıcılar yapabilmektedir. 

Lazer Yazıcı Nedir? 

Lazer teknolojisi kullanılarak, verilerin kağıda aktarımını sağlayan cihazlardır. Farklı frekanslardaki görüntüleri tanımlayabilmek için drum ismi verilen negatif yükteki silindire ileri geri olacak şekilde lazer ışınlar geçirir. Böylece kalitesi yüksek olan metinler ve grafiklerin çıktısı alınabilmektedir. Ayrıca, ev, ofis ya da iş yerlerinde rahatlıkla kullanılabilecek cihazlardır. Kaliteli baskıları, hızlı ve sessiz bir şekilde yaptığı için son zamanlarda bu yazıcı türleri sık sık tercih edilir. 

Lazer Yazıcı Ne İşe Yarar?

Lazer yazıcı renkli ya da renksiz çıktılar almanıza yardımcı olan yeni nesil cihazlardır. Yazdırma işlemini yaparken, sayfaları satır satır işlemek yerine, bütünüyle uygulama yapmaktadır. Lazerli yazıcılar, işlevsel ve hızlı olmasından dolayı sık sık tercih edilir. Fotokopi makinelerine çok benzer bir sistemle çalışmaktadır. Kartuş ve toner kullanımıyla baskı yapan makinelerdir. İsmini ise baskı işleminde tercih edilen lazer tabancadan almaktadır. Ofis çözümleri için kullanılan bu ürünler, profesyonel ya da bireysel ihtiyaçlara yanıt verir. 

Yüksek çözünürlüğü olan lazer fotokopi makinesi olarak da satışa sunulan ürünler vardır. Lazer yazıcılar, kaliteli baskıların seri şekilde yapılmasına da yardımcı olur. Siyah beyaz ve renkli çıktılar alabileceğiniz fonksiyonel lazer yazıcı modelleri vardır. Tek bir cihaz ile çoklu bir şekilde işlem yaptırabileceğiniz emirleri bu cihazlara verebilirsiniz. Yazılı olarak doküman gereksinimi duyan her türlü ihtiyacı karşılayacak ürünlerdir. Yani ihtiyaçlara bağlı olarak farklı baskı çözümleri sunan makinelerdir. Baskı işlemi yapılırken, ek olarak kopyalama, fax ve tarama işlemleri de yapılabilmektedir. Gelişmiş olan lazer yazıcı teknik özelliklerini keşfetmek için seçenekler arasındaki ürünleri kontrol edebilirsiniz. 

Lazer Yazıcı Nasıl Kullanılır?

Lazer yazıcı özellikleri doğrultusunda, bu cihazların kullanım şekilleri de farklılık gösterir. Dahili bir işlemci ve belleğe sahip olan lazer yazıcıların çalıştırılması için kullanılan modelin hangisi olduğu önemlidir. Birden çok fonksiyonu ve işlevi bulunan bu makineler, uzaktan bağlantılı ya da manuel olarak tasarlanmıştır. Bilgisayar üstünden kablo yardımıyla komut verilerek çalıştırılabilen modelleri vardır. Aynı zamanda, tablet, cep telefonu gibi cihazlar üzerinden de bulut hesaplar açarak bu makinelerin kontrolü sağlanabilir. 

Modellerin sunmuş olduğu donanımsal özelliklere bağlı olarak ürünlerin çalıştırılma şekli değişiklik gösterir. Buna bağlı olarak kullanım şekilleri de lazer yazıcı tarayıcı modellerinde farklılık gösterir. Aynı zamanda, uygulama, kartuş, toner ve benzeri değiştirme işlemleri de bütün cihazlarda pratik adımlarda yapılır. Ancak kullanılan modele bağlı olarak bu işlemlerin de yapılma şekli değişkenlik gösterebilir. Renkli ve çok işlevsel olarak çalışan lazer yazıcıların da çalıştırılma şekli farklıdır. Bu ürünler, yazı veya görselleri dahili belleğe kaydederek kağıt üstüne basar. 

Lazer tabancası ve renk, drum tonerleriyle bu cihazlar oldukça aktif bir şekilde çalışır. Aynı zamanda, doğrudan mürekkep koymak yerine, tonerin iç kısımdaki toz boyaların kullanılabileceği lazer yazıcılar da vardır. Bu modeller ise renklerin gerçek tonlarda ve yüksek kalitede çıkmasına olanak sağlar. Basılı olan materyalleri ise ısıtarak, boyaları kurutan lazer yazıcılar, renkleri birbirinden ayırarak dağılmadan kağıt üstüne aktarır. Siyah beyaz ya da renkli yazıcı modelleri, tek bir seferde sayfaların bütün yüzeyine uygulama yapmaktadır. Böylece birden fazla dokümanı hızlı bir şekilde basılı halde alabilmeniz mümkündür. 

Lazer Yazıcının Normal Yazıcıdan Farkı 

Lazer yazıcı fotokopi çekmek amacıyla da kullanılan cihazlardır. Ancak normal yazıcılardan bazı farkları vardır. Bu farklılıklar ise yazdırma teknolojilerinden kaynaklanmaktadır. Normal yazıcı türleri, yazdırma işlemi esnasında sıvı mürekkepler kullanılır. Lazer yazıcılarda ise bu işlem için toz şeklinde olan tonerlerden yardım alınır. Normal yazıcıların ise kartuş kısımlarındaki mürekkepler, kartuşun ısıtılmasıyla veya elektromanyetik cip ile yaratılan basınçla doğrudan kağıda aktarılır. Alınmak istenen çıktıdaki renk ve tonların elde edilebilmesi için farklı kartuşlardan kağıtlara aktarılan renk oranları, püskürtülen kağıt üstünde birbiriyle karışmaktadır. Ancak lazer yazıcılarda ise yazdırma işlemi için lazer ışınlar gönderilir. Drum ismi verilen parçanın üst kısmında elektrik yüklü alanlar yaratılarak kullanılır. 

Negatif yüklü olan bu alanlar, lazer yazıcı toner tozlarını kendisine çeker. Daha sonra ise bu tozları, pozitif yük ile yüklenen kağıda püskürtür. Elektrikle dolmuş olan kağıtlar tarafından tutulan toner tozlar ise ısıtma özelliği olan silindir ile kağıdın sıkıştırılmasını sağlar. Bu durum sonucunda ise yaklaşık 240 derece sıcaklıkta mürekkepler eriyerek, kağıda tam anlamıyla yapışır. Yapışma işlemiyle birlikte, yazdırma tamamlanmış olur. Lazer yazıcıların renkli çıktılar vermesi durumunda ise mürekkep püskürtmeli modellerden ayrı olarak, çeşitli renkler kağıda belli bir sırayla aktarılır. Bunun yanı sıra, cihazların toner kartuşları, mürekkepli modellerin kartuşlarına göre daha büyük boyuttadır. 

Lazer Yazıcı Avantajları

Lazer yazıcı olarak üretilen cihazlar, normal yazıcılara göre büyük avantajlara sahiptir. Bu anlamda en önemli avantajları arasında, yazdırma hızının yüksek olmasıdır. Mürekkep püskürtmeli modellerde ise kartuşun kafa hareketlerinden kaynaklı yazdırma işlemi hızı oldukça yavaştır. Lazer yazıcılarda elektriklenmeye dayalı olan bir sistem kullanılır. Bundan kaynaklı olarak yazdırma hızı diğer yazıcı türlerine göre yüksektir. Lazer yazıcılarda tam dolu tonerler ile normal yazıcılardan daha fazla çıktı alır. Bu durum ise toner hacminin, diğer yazıcılardan daha yüksek olduğunu gösterir. Ayrıca orijinal toner ve kartuş fiyat oranları karşılaştırıldığında sayfa başına düşmekte olan yazdırma ücreti lazer cihazlarda daha uygundur. 

Lazer Yazıcı Nasıl Çalışır? 

Hızlı ve işlevsel bir çalışma prensibi vardır. Bu nedenle, normal yazıcılardan daha avantajlı bir cihazdır. Bunun yanı sıra, yeni teknolojik faaliyetler takip edilerek, imal edilen modeller vardır ve bundan dolayı teknolojik donanımı diğer modellere göre çok daha yüksektir. Bu ürünlerin bir diğer avantajı da alınacak olan çıktıların tamamen kuru bir şekilde elde edilmesidir. Mürekkepli yazıcılarda ise alınacak olan çıktıların kurutulması için bir süre beklenmesi gerekir. Özellikle, ince bir kağıtla çıktı alınacaksa, mürekkep oranının fazla harcanması gerekir. Bunun yanı sıra, grafik ve resim gibi çıktılarda da mürekkebin bolca kullanılması önemlidir. Ancak mürekkebin hızlı emilmesinden dolayı, kağıtta buruşukluklar oluşabilir. Lazer yazıcı modellerini kullanarak, alacağınız çıktıların renkleri ve çıktı özellikleri diğer cihazların çıktılarına göre daha canlıdır. 

Lazer Yazıcı Çalışma Şekli?

Lazer yazıcı modellerinde baskı tekniği, fotokopi makinelerini andırmaktadır. Bu cihazlarda da lazer yazıcı kartuş kullanımı yapılır. Lazer yazıcılar, satır satır çıktı almak yerine sayfa sayfa baskı yapar. Bu nedenle, sayfayı tek bir seferde basmak geniş bir bellek sayesinde mümkün olur. Yazıcıların belleğinde meydana gelen sayısal sayfa görünümleri, lazer tabanca sayesinde drum (tambur) üstüne çıkarılır. Bu cihazların çalışma prensibine göre drum’ın lazer ışınlar ile manyetize edilen kısımlarına toner yapışmaktadır. Aynı zamanda, drum’a dokunan kağıt üstünde ise grafik ya da karakterler ortaya çıkar. 

Çıktı olarak gelecek olan datalar, yazıcının hafızasına kaydedilmektedir. Eğer yer yoksa bilgisayarda bekletilmesi gerekir. Lazer ışını tarafından drum üstünde bulunan bazı noktalar, eksi yükle yüklenir ve ardından kağıda yazılacak bir görüntü haline gelir. Bu esnada ise dönmekte olan drum, lazer ışınlar ile negatif yüklenmiş noktalar toner kutusunun önüne geçmektedir. Bu sırada ise toner pozitif yüklü olduğundan dolayı, drum üstündeki negatif yüklü kısımlar, elektrostatik şekilde yapışır. Yazıcının iç kısmına kağıt girdikten sonra, şarj silindiri tarafından negatif yükle yüklenir. Drumun dönmesiyle birlikte ise toner parçacıkları da kağıt üstüne yapışmış olur. Kağıt ısıtıcı olarak görev üstlenen silindir ise baskı silindiriyle arasında geçen toner parçacıklarını eritir. Ardından kağıt üstüne dokümanları aktarır. Dönüş hareketinde olan drum ise silindir tarafından deşarj edilerek nötr hale getirilir. 

Lazer Yazıcı Yapısı

Lazer yazıcı türleri, yeni teknolojiler ile donatılan ürünlerdir. Sessiz bir çalışma özelliğine sahip olan bu cihazlar, sürekli form kullanmaya uygundur. Aslında, lazer yazıcılar, fotokopi makineleriyle benzer şekilde çalışan ve aynı teknolojilere sahip olan makinelerdir. Örneğin, elektro fotokopi makineleri piyasaya sürüldüğü günden bu yana geliştirilmiş ve geliştirilmeye de devam etmektedir. Gelişimini ise lazer yazıcılar şeklinde devam ettirmiştir. Bu cihazların çalışma yapısının yanı sıra, lazer yazıcı fiyatları oldukça bütçe dostudur. 

Her yazıcı modelinde olduğu gibi lazer yazıcılarda da mikro işlemcilere yer verilmiştir. İşlemcilerin yanı sıra bellekleri de olan makinelerdir. Bellekleri ise 512 KB ile 4 MB arasında farklılık gösterir. Günümüzde sık sık kullanılan lazer yazıcıların renkli ya da siyah beyaz baskılar verdiğini söyleyebiliriz. Fakat renkli baskı yapmakta olan yazıcı türleri, fiyat olarak diğer modellere göre daha pahalıdır. Bu nedenle, siyah-beyaz baskı yapan lazer yazıcılar daha fazla tercih edilmektedir. Dolayısıyla en ucuz lazer yazıcı modelleri arasında siyah beyaz baskılı ürünler olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcılar açısından hızlı, güvenilir ve ekonomik olması, ofislerde sık sık tercih edilmesine sebep olmuştur. Bunun yanı sıra, tonerinin de daha ucuz ve uzun ömürlü olması, lazer yazıcıların kullanılma nedenlerinin başında gelmektedir. Kısacası ekonomik yazıcılar olarak kabul gören cihazlardır. Hem teknolojik donanımı hem de fiyat avantajları sayesinde, ev ya da ofis kullanımlarınız için rahatlıkla satın alabilirsiniz. 

Lazer Yazıcı Fiyatları 

Lazerli yazıcı fiyatları, üretim yapıları, teknik özellikleri, teknolojik donanımı ve benzeri niteliklere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu cihazların fiyatlarının ortaya çıkmasındaki en önemli unsurlardan birisi tonerlerin renkli olarak kullanılmasıdır. Çünkü renkli lazer yazıcılar, siyah beyaz yazıcılara göre daha yüksek fiyatlardadır. Renkli lazer yazıcılarda, bütün modellerde yer alan siyah tonerin yanı sıra 3 farklı renge daha yer verilmiştir. Canlılığı yüksek renklerde çıktılar alınabilmesi için uygun fiyat oranlarıyla satışa sunulan yazıcıları kontrol edebilirsiniz. Genellikle, canlılığı yüksek çıktılar alabileceğiniz cihazlar, fiyat olarak diğer ürünlere göre daha yüksektir. Fakat daha düşük fiyat aralıklarıyla satışa sunulmalarının yanı sıra, siyah tonere sahip modeller, tek renkli olsa da son derece başarılıdır. 

Lazer yazıcı fiyatları en ucuz oranlar ile seçenekler arasında yerini almaktadır. Ancak bu cihazların bilgisayara bağlantısının yapılabileceği modellerdeki üretimleri fiyat olarak farlılık gösterir. Aynı zamanda, standart yazıcı kablosu kullanımının yanı sıra, bazı modellerde kablosuz bir şekilde bağlantı özelliği de bulunur. Bu gibi teknik donanımlar da ürünlerin fiyat aralıklarına yansımaktadır. Bunun yanı sıra, bazı yazıcı modellerinde, cihazın üstünde veri depolama ürünleri de kullanılmıştır. Kullanılan depolama ürünleriyle çıktı alabilmek mümkündür. Ürünlerdeki bağlantı özellikleri, ürünlerin fiyatlarına yansıyacaktır. 

Bağlantı özellikleri, fiyatları etkilese de işlevsel bir şekilde kullanıma da olanak sağlar. Dolayısıyla çok daha işlevsel kullanımlar için rahatlıkla satın alabileceğiniz ürünlerdir. İşlevsel kullanımlı olan fotokopi, fax, fotoğraf baskısı, çift taraflı baskı, internet bağlantısı ve farklı kağıt boyutlarına özel baskılar alabileceğiniz makineler vardır. Bu yazıcı modelleri, farklı fiyat aralıklarıyla satışa sunulan ürünlerdir. Aynı zamanda, cihazlardaki ekstra özellikler içeren durumlar olduğunda ise fiyat aralıkları yükselecektir. 

Lazer Yazıcıların Teknik Özellikleri

Genel olarak, lazer yazıcıların nitelikleri, birbirine benzerdir. Teknolojik seviyeleri farklı olsa da özellikleri hemen hemen her üründe aynıdır. Lazer yazıcıların başlıca bilinen özellikleri arasında, hızlı kopyalama, toner kartuşu ile kullanım, renkli baskı, siyah-beyaz baskı ve benzeri yer alır. Bunun yanı sıra, fotokopi, baskı, tarama, fax gibi işlemler için de lazer yazıcılardan destek alınabilir. Toner tasarruflu olarak çalışan lazer yazıcılar, özellikle ofis kullanımları için ekonomik çözümler sunar. Bu cihazların genellikle, USB bellek ya da Clopud hesaptan yönlendirme yapma özelliği de vardır. 

İlk sayfa baskı süresi lazer yazıcılarda son derece kısadır. Kısa olması ise bu ürünlerin hızlı çalıştığını gösterir. Hızlılıklarının yanı sıra, sessiz çalışmaları da kullanıcıların dikkatini çeken özellikler arasındadır. Bu yazıcıların yeterli oranda ısınması için ise ilk sayfanın baskısı bir nebze uzun sürecektir. Dolayısıyla lazer yazıcı satın alırken ilk baskı hızının hangi sürede gerçekleştiğine bakılması gerekir. Lazer yazıcı en ucuz fiyat aralıklarıyla farklı seçeneklerle site üzerinde sıralanmıştır. 

Lazer yazıcı almayı planlayan bireyler, bu ürünleri satın almadan önce bir takım unsurlara dikkat etmelidir. Günümüzde, teknolojinin gelişimiyle birlikte, ev ya da ofis kullanımı için lazer yazıcılar tercih edilmektedir. Ancak en fazla ofis ve büro için tercih edilen cihazlardır. Hızlı basım ve sarf malzemelerini tasarruflu kullanmasından dolayı bu cihazlar sık sık kullanılır. Satın alırken, kopyalama, baskı ve hız seviyesine dikkat etmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra, ram potansiyeli de dikkat etmeniz gereken bir diğer özelliktir. Bu özellikler, lazer yazıcıları diğer yazıcılardan ayıran en önemli özelliktir. Aynı zamanda, satır değil de sayfa taraması yapması önemli bir çalışma şeklidir. 

Lazer yazıcılarda ram bulunmaktadır. Fakat piyasadaki bazı yazıcıların ram gücü düşükken bu durum lazer yazıcılarda daha farklıdır. Dolayısıyla bu modellerde kullanım rahatlığını tam anlamıyla hissedersiniz. Zamandan kazanmanıza yardımcı olan lazer yazıcıları uygun fiyat aralıklarıyla satın alabilirsiniz. 

Lazer Yazıcı Ne İçin Kullanılır?

Fotokopi makineleriyle benzer özelliklerde çalışan lazer yazıcılar, kartuş ve tonerle kullanılan baskı ürünleridir. Lazer tabancasından yardım alarak, baskılama işlemlerini yapar. Yazdırma işlemlerinde kuru çıktılar alarak, hızlı baskılar yapar. 

Lazer Yazıcı Nasıl Yazar?

Bu yazıcılar, sayfa sayfa yazma işlemini tamamlar yani bütün sayfayı bir kerede basma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda, bir kerede basım işlemi için geniş bir bellek özelliğiyle imal edilmiştir. Bu sayede, kısa sürede baskılar alabilmek mümkün olmaktadır. 

Lazer Yazıcı Kartuşu Var mı?

Lazer yazıcılarda basım işlemi için tonerli kartuşlardan yardım alınır. Tonerlerin yanı sıra basım işlemi için bir drum ünitesine de ihtiyaç olacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Lazer Yazıcı

540 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 40 / 540 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?
hepsiburada sözlük
Bu Kategoride En Çok Merak Edilenler
KablosuzKablosuz ifadesi temelde kablo olmadan veri alıp gönderebilme özelliğine işaret eder. Akıllı ev sistemleri, otomobiller, otomatik sulama veya endüstriyel otomasyon sistemleri gibi birçok uygulamada kullanılan kablosuz özelliği, internet erişimi için de yaygınca tercih edilir. Teknolojik cihazların birbirleriyle irtibatını sağlamak adına tesis edilen internet alt yapısı, karmaşık ve büyük bir ağdır. Ev ve iş yerlerinde kullanılan yerel bilgisayar ağları kablolu LAN ve kablosuz WLAN olarak ikiye ayrılır. Özellikle mobilitenin önemli olduğu dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı cep telefonlarında kablosuz bağlantı özelliği yer alır. Bu haberleşme yöntemi modem üzerindeki antenlerle cihaz bünyesinde bulunan kart arasında gerçekleşir. Kablosuz haberleşmenin başarılı bir şekilde gerçekleşebilmesi için cihazla modemin uyumlu olması ve erişim şifresinin doğru bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Wi-Fi şeklinde de anılan kablosuz özelliği dünya çapında bazı standartlar kapsamında geliştirilmiştir. Bu standartlar The Institute of Electrical and Electronic Engineers (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) tarafından belirlenir. IEEE 802.11b standardı 2.4 GHz frekansında 11 Mbps hızla veri aktarımını mümkün kılar. Daha sonra geliştirilen IEEE 802.11g standardında ise kablosuz iletişim yine 2.4 GHz frekansında fakat ortalama 22 Mbps hızla yapılır. 2.4 GHz frekansını kullanan kablosuz cihazların çok sayıda olmasından dolayı tek bir yerde aynı anda birçok kablosuz bağlantı olabilir. Bundan dolayı Wi-Fi internet bağlantısı elektromanyetik girişimden etkilenerek bozulabilir. Kapsama alanını genişletmek ve veri aktarım performasını artırmak amacıyla kullanılmaya başlanan 5 GHz frekansı 2.4 GHz yayın kalabalığından da kurtuluş sağlamıştır. IEEE 802.11n standardı da MIMO (Multiple Input, Multiple Output) teknolojisi sayesinde 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarını aynı anda kullanmayı mümkün kılmıştır. Dual band yayın da denilen bu yöntemle yaklaşık 130 Mbps veri aktarım hızına ulaşılabilmektedir. IEEE 802.11ac standardı ise sadece 5 GHz frekansında yayın yapmasına rağmen 1.3 GHz gibi çok yüksek değerde bir bant genişliği kullanabilir.
Detaylar