Bellek Ramler

Bilgisayarınızın tam performans ile çalışmasını sağlayan en önemli sistem bileşenlerinden olan bellek ramler, günlük kullanım için olduğu kadar, bilgisayar oyunu oynayanlar ve iş amaçlı proje üzerinde çalışanlar için de oldukça önemlidir. Çok sayıda bellek çözümü sunan Kingston, Corsair ve Hi-Level gibi firmalar, her kullanıcının ihtiyacına uygun olabilecek ürünleri geliştirmeyi sürdürmekteler.

RAM Fiyatları

Farklı anakart modeli ve anakart çipsetine göre üretilen bellekler, standart bilgisayarlar için normal birer elektronik devre şeklinde piyasada yer alır. Bilgisayar oyunlarıyla ilgilenenler ya da yoğun projelerle uğraşanlar için geliştirilen bellekler, üzerlerinde pasif soğutmalarla gelebilirler. Bu soğutma mekanizmalarının avantajı, uzun süre çalışan bellek ramlerde yaşanabilen ısınmanın önüne geçmektir. Soğutmalı ürünlerin bir diğer avantajı ise overclock olarak adlandırılan, sistem bileşenlerinin ekstra voltaj verilerek ya da verilmeyerek fabrika çıkış hızlarından daha yüksek hızlara yükseltilmesi işlemlerinde, ramlerin daha yüksek hızlara çıkabilmesine olanak tanımasıdır.

Sunucular için geliştirilen bellekler, normal belleklerden farklı olarak ECC olarak adlandırılan hata düzeltme özelliğiyle gelir. Bu sayede olası elektrik dalgalanmalarında ya da sistem hatalarında, sabit diske yazılacak verilerin bozuk olması engellenir. Bu amaçla üretilen ram fiyatları normal belleklere kıyasla daha yüksek olabilmektedir. Yalnızca masaüstü bilgisayarlar için değil, dizüstü bilgisayarlar için de üretilen bellekler, yoğun kullanımlarda yavaşlayan dizüstü bilgisayarlar için ideal çözüm olabilir. Çoğu dizüstü bilgisayarın alt kısmında bulunan koruma kapakları açılarak bellekler kolaylıkla takılabilir. Bu tarz işlemlerin ürününüzü garanti kapsamından çıkarabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bilgisayarınızın garanti süresi dolduysa, bu işlemi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Tercih edeceğiniz ürünlerin fiyatları; SD, DDR, DDR2, DDR3, DDR4 yapılarının yanı sıra, kapasiteleri, hızları ve hangi bilgisayar türü için geliştirilmiş olduklarına göre değişiklik gösterebilir.

RAM Nedir?

Bilgisayarda kullanıcının yaptığı işlemleri geçici olarak depolayan ve gerektiğinde bu işlemlerle ilgili verileri silen veya sabit diske yazan en önemli bilgisayar bileşenlerinden biri RAM'lerdir. Yetersiz bellek uyarısı, internet gezintisinde, müzik ya da video gibi çoklu ortam oynatımlarında, uzun süreli oyun seanslarında, bilgisayarda yavaşlama olarak kendini gösterebilir. Çoğu kez işlemci veya sabit disk merkezli sanılan yavaşlamanın asıl kaynağı, işletim sisteminin, yetersiz boyutlu ve yavaş bellekte biriken verileri, bir süre sonra sabit diske yazmaya başlayarak sabit diski bellek olarak kullanmasıdır. Bu durumun önüne geçebilmek için, sistemde her zaman yüksek boyutta bellek bulundurulması gerekir. Böylelikle gerek yoğun aktivitelerde, gerekse proje çalışmalarında ya da internet gezintilerinde yavaşlama ve tıkanmalar ortadan kaldırılabilir.

Gelişen teknolojiyle kapasiteleri ve hızları artan bellek ramler, yüksek hızlara düşük güç gereksinimleriyle çıkabildikleri için çok verimli ve sorunsuz çalışırlar. Anakart modellerine ve anakartların çipsetlerine bağlı olarak, giriş yapısı farklı olan bellekleri almadan önce, anakartınızın modelini öğrenmeli ve bilgisayarınızla uyumlu olan bellekleri edinmelisiniz. Aksi halde aldığınız bellekleri kapasite ve uyumluluk gibi nedenlerden dolayı bilgisayarınıza takamayabilirsiniz.

RAM'in Görevleri Nelerdir?

İşletim sistemi üzerinde gerçekleştirdiğiniz bütün faaliyetler, belleklerin sizden gelen komutları çok hızlı bir şekilde ilgili donanım bileşenlerine yönlendirmesiyle hayata geçer. Örneğin yazı yazmak ya da tablo oluşturmak için açtığınız ofis uygulamalarında girdiğiniz veriler, siz uygulamadaki "Kaydet" tuşuna basana kadar bellek ramlerde saklanır. İlgili tuşa bastığınız an, bellekteki veriler sabit diske kaydedilir. Bu örnekten yola çıkarak, bilgisayar kullanımınızda belleklerin ne kadar önemli ve hayati fonksiyona sahip olduğunu görebilirsiniz.

Oyun severlerin bilgisayarlarına yüksek bellek alma sebepleri, gelişen bilgisayar oyunlarının; grafik, yapay zekâ, fizik kuralları gibi çok çeşitli değişkenleri gerçek zamanlı olarak oyuncuya yaşatabilmek için yüksek kapasiteli belleklere ihtiyaç duymasından kaynaklıdır. Aksi halde oyun sırasında takılmalar, yavaşlamalar ve hatta donmalar gerçekleşebilir. Güncel bilgisayarlar işletim sisteminizin 32 bit veya 64 bit olmasına bağlı olarak 64 GB’a kadar bellek desteği verebilir.

Bellek Ram Fiyatları

374 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Kingston
  2. Hi-Level
  3. Corsair
  4. G.Skill
  5. Crucial
  6. Team
  7. OEM
  8. Adata
  9. Bigboy
  10. HP
  11. Everest
  12. Geil
  13. Dell
  14. PNY
  15. Volar
  16. Asboard
  17. Assmann
  18. Aten
  19. Fujitsu
  20. Hpe
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Uyumlu Sistemler
 6. Kullanım Tipi
 7. RAM Kapasitesi A-Z
 8. RAM Hızı A-Z
 9. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483646/8/47
BAŞA DÖN