Günümüz teknolojisinin ulaştığı seviye, internet hızı ve paylaşılan verinin büyüklüğü, kullanıcıları veri depolama konusunda da alternatif çözümler aramaya yöneltmiştir. Film, dizi, müzik arşivleri; iş ile ilgili dosyalar, akıllı telefondan aktarılan fotoğraflar derken, çoğu PC ve laptopun hafızası, genellikle kullanıcının arzu ettiğinden yetersiz kalmaktadır. Bu sorunun en pratik ve hesaplı çözümü ise daha yüksek kapasiteli HDD harddiskler satın almaktır.

Harddisk Fiyatları

Harddiskler, cache belleği, bağlantı tipi, dönüş hızı ve kapasite gibi pek çok farklı faktöre göre çeşitlilik göstermektedir. Harddisk fiyatları, kullanım alanınıza ve amacınıza yönelik gereksinim duyduğunuz modellerde göre değişmektedir. Bilgisayarınızın modeli, markası ve işletim sistemi ne olursa olsun, hepsiburada.com’da uygun bir harddisk bulmanız mümkün. Seagate, WD ve Toshiba gibi markaların harddisk modellerini bulabileceğiniz Harddiskler kategorisinde ihtiyacınız olan harddisk kapasitesine, bütçenize göre dilediğiniz fiyat aralığına, bağlantı tipine ve pek çok farklı kritere göre filtreleme yaparak size en uygun ürünü seçebilirsiniz.

Harddisk seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterlerden biri, harddiski hangi ihtiyaçla temin ettiğiniz, dolayısıyla da hangi boyutta bir harddiske ihtiyacınız olduğudur. Eğer günlük rutinleriniz için kullandığınız kişisel bilgisayarınız için bir harddisk arıyorsanız 500 GB kapasiteli bir harddisk sizin için yeterli olacaktır. Eğer kişisel film, dizi, müzik vb. arşivinizin 500 GB’ı aşacağını düşünüyorsanız, bütçenizi biraz daha esnek tutmanız gerekebilir. Profesyonel amaçlı harddisk ihtiyacınız varsa ve özellikle PC’lerin iyi performans göstermesini istiyorsanız 1 TB ve üstü harddisk tercih etmeniz ideal olur. 1 TB ve üstü HDD harddiskleri indirim ve kampanya olduğunda daha uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Mühendislik ve medya gibi alanlarda çalışanların 3 veya 4 TB’lık bir harddisk tercih etmeleri yerinde olacaktır.

Harddisk Nedir?

Kısaca sabit disk veya HDD olarak da geçen harddisk, bilgisayar ortamında veri depolama ihtiyacını karşılayan bir donanımdır. Harddiskler, bilgisayarınızı açtığınız andan itibaren gereken tüm yazılımları, işletim sistemi eşliğinde sistem belleğinize yükler ve kalıcı olarak saklar. Kaydettiğiniz bilgiler, bilgisayarınız kapalı durumda olsa bile korunmaya devam eder. Harddisklerin verileri saklaması, diskin üzerine manyetik çekim gerçekleştirerek yazması ve kaydetmesi ile meydana gelir. Harddiskte birden fazla plaka, üst üste dizilmiştir. Bu plakaların hem altına, hem de üst tarafına veri aktarımı yapılabilir ve bilgiler kayıt edilebilir. Bütün harddisklerin temelde yapısı aynı olup, taşıdığı kapasite ve bellek türüne göre ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Okuma ve yazma hızına göre 5400, 5900, 7200 ve 10000 RPM dönüş hızlarına sahip olabilen HDD disklerin yanı sıra kullanıma göre diskin dönüş hızını ayarlayan Intellipower harddiskler de son dönemde en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

Harddisk Boyutu Önemli Midir?

Harddisk alınırken dikkat edilmesi gereken birden fazla faktör vardır. Bunların arasında depolama kapasitesi, dönüş hızı, erişim süresi, dahili veri transferi ve kullanılan ara birim gibi faktörler vardır. Bu faktörlerin arasında en önemlilerden birisi harddiskin boyutudur. Tercih ettiğiniz harddiskin boyutu, ihtiyacınıza göre değişebilir. Farklı boyutlarda harddisk tipleri mevcuttur. Bunlar Amerikan metrik sistemine göre ölçülür ve 2,5 inç ile 3,5 inç arasında değişim göstermektedir. 3,5 inçlik modeller sıklıkla masaüstü bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilirken, daha ince ve dahili bir kasaya sahip dizüstü bilgisayarlar için genellikle 2,5 inçlik harddisk modelleri tercih edilmektedir. Bu nedenle satın alacağınız harddiskin boyutuna karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken öncelikli unsurlardan birisi bilgisayarınızın türüdür. Yeni nesil PC’lerde, yeni üretim kasaların da 2,5 inçlik HDD ile çalışabildiğini belirtmekte fayda vardır.

Harddisklerin Çalışma Prensibi Nedir?

Harddiskler, dönen bir mil üzerine yerleştirilmiş ve üzeri manyetik tabaka ile kaplanmış plakalar ile bu plakaların üzerinde bulunan okuma/yazma kafalarından oluşurlar. Çeşitli özelliklerde harddisk türleri olmasına rağmen bu temel çalışma prensibi aynı kalmaktadır.


Harddisk Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler Nelerdir?

İhtiyacınızı karşılayacak ve bilgisayarınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacak harddiskleri seçebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır:

Depolama Kapasitesi: Depolama kapasitesi GB (GigaByte) ya da TB (TeraByte) birimleriyle gösterilir. Eğer bilgisayarınızda yüksek yer kaplayan film, video, müzik, ses, yazılım vb. dosyalar fazlaca bulunuyorsa daha yüksek kapasiteli harddiskleri seçmeniz doğru bir seçim olacaktır. 

Harddisk Boyutu: Boyut standartlarını bilmek, harddisk seçiminde oldukça önemli bir faktördür. Harddisk boyutları bir uzunluk ölçüsü olan inç birimi ile gösterilir. 2,5 inçlik harddiskler sıklıkla notebook bilgisayarlarda, 3,5 inçlik harddiskler ise sıklıkla masaüstü bilgisayarlarda kullanılır. Mevcut bir bilgisayarınız için harddisk alırken mutlaka uygun inç boyutunda harddiskleri seçmeniz gerekmektedir.

Devir Hızı: RPM (dakikadaki dönüş sayısı) denilen değer ile ifade edilen devir hızı ne kadar yüksek olursa, harddisk'te yapılan veri okuma/yazma hızı da aynı oranda yükselmektedir. Harddiskler genelde 5400 RPM, 5900 RPM, 5700 RPM, 7200 RPM, 10000 RPM vb standartlaşmış RPM değerlerinde üretilirler. Bu standart değerlerin dışında, kullanıma göre RPM hızının otomatik olarak ayarlandığı "intellipower" türünde harddiskler de son dönemlerde üretilmeye başlanmıştır.

Erişim Süresi: Okuma/yazma kafasının disk üzerindeki bir noktaya ulaşırken geçen süredir ve ms (milisaniye) ile ifade edilir. Daha düşük erişim süresine sahip harddisklerin okuma/yazma hızları daha yüksek olmaktadır.

Önbellek: "Cache Bellek" olarak da adlandırılır ve harddisk'in üzerine yerleştirilen bir elektronik bellek birimidir. MB (MegaByte) birimi ile ifade edilir. Harddiskler 8 MB, 16 MB, 32 MB, 64 MB, 128 MB, 256 MB vb standartlaşmış önbellek değerlerinde üretilirler. Önbellek değerinin yüksek olması; bilgisayarda o anda yapılmakta olan işlem yoğunluğuna da bağlı olarak harddisk'teki okuma/yazma hızını ve dolayısıyla performansı artırabilmektedir.

Bağlantı Tipi: Bağlantı tipi özelliği bazen "Bağlantı Arabirimleri" olarak da adlandırılmaktadır. Harddisk ile bilgisayarın anakartı arasında kurulan fiziksel bağlantı şeklini ifade eder. SATA 1, SATA 2, SATA 3, SAS gibi bağlantı arabirimleri bulunur ve bu arabirimlerin veri aktarım hızları da değişmektedir. Harddisk alırken anakartınızın desteklediği arabirim tipi ve arabirimler arasındaki veri aktarım hızı farklılıklarını göz önünde bulundurmanız daha doğru olacaktır.

Hangi Harddisk'i Almalıyım?

Harddisk almadan önce göz önünde bulundurulması gereken en temel nokta öncelikle nasıl bir harddisk'e ihtiyacınız olduğunu tespit etmektir. Eğer sürekli bilgisayarınızda film, video, resim, ses vb yüksek yer kaplayan dosyalar oluyorsa bu durumda depolama kapasitesi yüksek bir harddisk seçmeniz doğru olacaktır. Eğer sıklıkla, gelişmiş bilgisayar oyunları, profesyonel yazılımlar vb türde bir bilgisayar kullanımınız varsa bu durumda yüksek RPM ve yüksek önbellek değerlerinde bir harddisk daha uygun bir tercih olacaktır. Bunlara ek olarak mevcut bilgisayarınız için harddisk almadan önce o bilgisayarda halihazırda takılı olan harddisk'inizin hangi inç boyutunda olduğunu bilmeniz oldukça önemlidir. Eğer buna dikkat etmezseniz aldığınız harddisk'in bilgisayarınıza uymama durumu olabilir. Yine mevcut bir bilgisayar için harddisk almadan önce bu bilgisayarın hangi bağlantı ara birimini kullandığını tespit etmeniz, hem sorun yaşamamanız hem de harddisk verimliliği açısınıdan daha faydalı olacaktır.

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Harddisk Fiyatları

163 ürün var
 1. Fiyat Aralığı
  -
 2. Değerlendirme Puanı
 3. Kapasite A-Z
 4. Dönüş Hızı
 5. Disk Tipi
 6. Bağlantı Tipi A-Z
 7. Markalar A-Z
  1. WD Hdd Harddiskler
  2. Seagate Hdd Harddiskler
  3. Toshiba Hdd Harddiskler
  4. Hitachi Hdd Harddiskler
  5. Samsung Hdd Harddiskler
  6. DNR Hdd Harddiskler
  7. Dragos Hdd Harddiskler
  8. HP Hdd Harddiskler
  9. Fujitsu Hdd Harddiskler
  10. Hi-Level Hdd Harddiskler
  11. Kingston Hdd Harddiskler
  12. Lantic Hdd Harddiskler
  13. PNY Hdd Harddiskler
  14. Vivetronic Hdd Harddiskler
 8. Cache Bellek
 9. Fotoğraflı Değerlendirme
 10. Güncel Değerlendirme
 11. Fırsat Ürünleri
 12. Satıcı A-Z
Hdd Harddiskler Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Toplama Bilgisayar Toplama bilgisayarlar, bir bilgisayarın sorunsuz çalışması için gerekli olan işlemci, anakart, ekran kartı ve RAM (bellek) gibi parçaların her birinin ayrı ayrı satın alınıp monte edilmesiyle oluşan markasız bilgisayarlardır. Çoğunlukla marka bilgisayarların standart kullanıcılar için ürettiği bilgisayarları kendi ihtiyaçları için yetersiz bulan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü bu yöntemle hazır bilgisayarlardan çok daha güçlü performans sergileyen kasalar oluşturmak mümkündür. Kişisel bilgisayarınızı oluştururken seçtiğiniz parçaların birbiriyle hem performans hem de montaj yönünden uyumu çok önemlidir. Seçtiğiniz parçaların her biri çok güçlü olabilir ancak eğer birlikte çalışamıyorlarsa bu durumda bilgisayarınız ya çalışmaz ya da çok düşük bir performans gösterir. Bilgisayarınızı oluştururken ilk olarak işlemci seçimi yapmanız gerekir. Çünkü diğer tüm parçaları işlemci belirler. Daha sonra anakart seçimi yapılır. Anakartınız kesinlikle işlemcinizle uyumlu olmalı ve ethernet kartıyla ses kartına sahip olmalıdır. Üçüncü aşama ekran kartı seçimidir. Ekran kartı seçilirken GPU (Grafik İşlemci) verileri yani bit, bellek miktarı, çekirdek hızı gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Bir sonraki aşama anakartınızın destekleyeceği frekansa sahip bir RAM bellek seçimidir. Eğer anakartınızdan yüksek frekansta bir bellek seçerseniz, anakartınız, kapasitesinin üstündeki bellekleri çalıştırmayacağı gibi altındakilerde de düşük performans gösterir. RAM seçiminden sonra anakartınızın çıkışlarına uyumlu bir SSD (Solid State Drive) seçmelisiniz. SSD diski, okuma ve yazma hızına dikkat ederek seçmek gerekir. Son olarak da hazırladığınız donanımın kullanacağı gücü hesaplayıp bunun %20 fazlasını kaldırabilecek bir güç kaynağı satın aldığınızda bilgisayar toplama işlemini tamamlamış olursunuz. Bu aşamadan sonra anakartınızla uyumlu bir kasa seçimi yaparak montajlama işlemine başlayabilirsiniz. Parçaları satın almadan önce birbirleriyle uyumunu bilgisayar toplama sihirbazı kullanarak test edebilirsiniz. Bu program yanlış parçaları seçmenize izin vermeyerek en doğru şekilde bilgisayarınıza kurmanıza yardım eder. Tüm bunların dışında optik sürücü, mikrofon, kulaklık, hopeüarlör, klavye veya fare gibi donanımları dilediğiniz gibi seçmekte özgürsünüz.
DSACategoryId/2147483646/8/100221
Başa dön