Kolonyalar

Kolonya çeşitleri hoş kokuları ve serinletici etkileri sayesinde her zaman iyi hissettiren ürünlerdir. Birçok insanın kullandığı kolonyalar geleneksel kokular olduğundan kültürel bir mirasın armağanı olarak karşınıza çıkar. Misafir ağırlarken ya da misafirliğe giderken önemli rol oynayan kolonya çeşitleri hem hediyelik hem de ikramlık olarak kullanılır. Bunların en yaygın olanı limon kolonyası olsa da son zamanlarda kiraz çiçeği kolonyası, lavanta kolonyası ve mandalina kolonyası da popülerdir. Ayrıca tütün kolonyası da limon kolonyası gibi çok eski zamanlardan beri kullanılan kült bir kokudur. Bunlar haricinde kolonya markaları çok farklı esansları birbiriyle karıştırarak ikonik kokular elde eder. En çok tercih edilen esansların başında misk, amber, baharat ve çiçek esansları gelir. Bu kokular alışılmışın dışına çıkarak yeni bir kolonya anlayışı var etmiştir. Bu sayede kolonyaların içerisine zamanla normal parfümlerde yer alan notalar da dahil olmuş ve zengin karışımlara sahip kolonyalar ortaya çıkmıştır. İçerisindeki alkol oranı sayesinde mikropları öldürme özelliği bulunduğu için hijyen sağlamak amacıyla da kullanılır. Bu özelliği sayesinde hoş kokulu bir dezenfektan sahibi olabilirsiniz. Böylece her kullanımda yayılan güzel kokular sizi kolonya kullanımına teşvik ederek ellerinizin daha steril kalmasını sağlar.

Kolonya Çeşitleri ve Kokuların Adları

Kolonya çeşitleri kullanım kolaylığı olacak şekilde imal edilir. Bu çeşitlerin başında ise rahat kullanılan fısfıs, sprey, jel kolonya modelleri bulunur. Fısfıs ve sprey kolonyalar kullanıcıya fayda sağlamak için ergonomik bir şekilde tasarlanır. Jel kolonyaları ise dezenfektan gibi ellerinizin üzerine sürerek kullanabilirsiniz. Ellerinizi ovuşturduğunuzda oluşan ısı ile beraber kaybolarak geriye güzel kokular bırakacaktır. Bu şekilde bir kullanım hoş kokular eşliğinde maksimum hijyen sağlamanıza yardımcı olur. Kolonya ihtiyacınız fazla ya da az olabilir. Bunun için kolonyalar farklı boyutlara sahip ambalajlar ve şişelerde paketlenerek tüketicilere sunulur. Sıkça kolonya kullanan biriyseniz ya da aile boyu kullanım için alıyorsanız litrelik bidonlar tam ihtiyaç duyduğunuz boyuttur. Bu sayede evdeki kolonyanın sürekliliğini sağlayarak tüketimi daim kılabilirsiniz. Kişisel bakımınız ya da şahsi kullanımınız için istiyorsanız küçük, mini, minik kolonya şişelerini tercih edebilirsiniz. Bu ufak şişeleri cebinizde, aracınızda ya da çantanızda taşıyarak dilediğiniz yere götürebilirsiniz. Böylece en sevdiğiniz kokular her an yanınızda olur. Ayrıca sadece kokuları değil, ekstra bir hijyen kaynağını da yanınızda taşımış olursunuz. Bunun için çocuklarınıza da mini kolonya şişeleri alarak okul ve dershane gibi halka açık yerlerde el hijyenini başarıyla sağlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

Doğadan ilham alınarak esinlenen kolonya kokuları yine aynı şekilde isimlendirilir. Hırçın denizlerin ferahlatan tuzlu kokusuna okyanus esintisi adı verilirken yemyeşil ormanlarda yetişen ekvator meyvelerine tropikal kokular isminin verildiği görülebilir. Bunlara ek olarak mandalina, çikolatalı, zeytinyağlı, vanilyalı, Bodrum mandalinası kolonya çeşitleri doğal ve içten kokulara sahip olmanızı sağlar. Akdeniz ikliminin vazgeçilmez meyveleri olan narenciye ailesinin üyeleri mandalinalar, kolonyanın serinletici özelliği ile iç açıcı bir özellik kazanır. Yine Akdeniz’in bir hazinesi olan zeytinyağı özü kullanılan kolonya çeşitleri hem besleyici hem de ferah bir etki yaratır. Bununla beraber tatlı ve hoş kokularla sarmalanmak isteyenlerin favori seçeneği haline gelecek olan vanilya ve çikolatalı kolonya çeşitleri özellikle genç yaştaki kullanıcıların ilk tercihlerini oluşturur.

Kolonyalar sadece içerik olarak değil, dış görünüm olarak da farklı çeşitlerde görülebilir. Standart kolonyalar renksiz ve şeffaf iken son zamanlarda mavi, pembe, yeşil, mor kolonya renkleri türemiştir. Bu kolonyaya rengini veren içeriğinde kullanılan ana esansın özelliğidir. Örneğin, gül kolonyasının pembe olmasının nedeni gülün renginden kaynaklanır. Fakat Halfeti gülü olarak bilinen ve endemik bir tür olan kara gülden imal edilen kolonya siyah renkte karşınıza çıkar. Bunun haricinde kolonyalar parfümler gibi şekerli ve baharatlı olarak da formüle edilebilir. Bazı şişelerde akide şekeri ile sıcak notalar elde edilirken, tarçın ile kış esintisi yaratılmıştır. Kolonyalar da bir çeşit parfüm olduğundan çiçeksi, meyveli, baharatlı ve şekerli olarak formüle edilebilir. Bu kadar farklı kokuların olması farklı beğenilere sahip insanları ortak paydada buluşturur.

Kolonyanın Kullanım Alanları

Farklı notalar ile çeşitlilik kazanan kolonya her alanda kendine yer bulur. Özel formülleri sayesinde her beğeniye hitap edecek kadar kaliteli kokular üreten markaların hedef kitleleri bütün insanlar olsa da her yaş grubunun kullanım amacı farklılık gösterir. İleri yaştakiler geleneksel alışkanlıktan dolayı kolonya kullanmaktadır. Genç yaştakiler ile güzel koku ihtiyacını gidererek hoş kokmak için kolonyayı hayatlarına alır. Erkek kullanıcıların bir kısmı ise tıraş sonrası rahatlamak ve olası kesik izlerini dezenfekte etmek için tıraş kolonyası kullanır. Bu bağlamda temizlik hissi arzulayan ev hanımlarının ise kokulu kolonya çeşitlerine yöneldiği söylenebilir. Her ne amaçla olursa olsun, kolonya kullanımı bütün yaş gruplarında yaygın olan bir alışkanlıktır. Kolonyanın diğer kullanım alanları da şu şekildedir:

  • Kolonya yemeklerden önce el hijyenini sağlamak amacıyla kullanılır.
  • Yüksek alkol oranı sayesinde virüs ve mikropları yok ettiğinden dolayı dezenfektan olarak kullanılır.
  • İçerisinde bulunan notaların çarpıcı derecede güzel olmasından dolayı hoş koku ihtiyacını karşılamanın bir yoludur.
  • Tuvalet ihtiyacından sonra maksimum bir temizlik hissi yaşamak için tercih edilir.
  • Kolonya, ufak çaplı yaralanmalarda yaranın mikrop kapmaması için pansuman yaparken kullanılır.
  • Bayılma ve fenalaşma gibi durumlarda hastayı ayıltmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir.
  • Gelen misafirleri karşılarken nezaket göstermek maksadıyla kültürümüzde de olan bir ikram geleneğidir.
  • Bayram, kız isteme merasimi ve benzer davetlerde çikolatanın yanında verilmek üzere tercih edilir.

Hijyen ve Temizlik İçin Kolonya

Kolonyanın kullanım amaçlarının başında hijyen sağlamak vardır. Çünkü kolonya içeriğinde etil alkol bulunur. Bu madde soğuk, serin bir his verirken aynı zamanda derin bir sterilizasyon sağlar. Kolonyalar arasında 60, 70 derece kolonya çeşitleri görebilirsiniz. Bunların içerisinde alkol olmakla beraber derecesi daha azdır. 60 dereceye sahip olanlar genellikle bebek kolonyası modelleri olarak karşınıza çıkar. Hoş ve hafif kokuları ile bebek kolonyaları bebeğinizin güzel kokarken temiz kalmasına yardımcı olur. Hafif bir formüle sahip bu kolonyalar bebeklerin narin cildini tahriş etmeyecek kadar hassas yapılardadır. Bu sayede ebeveynler bebek parfüm ve kolonya çeşitlerini gönül rahatlığı ile kullanabilir. Bu kolonyalar incelendiğinde dermatolojik ve mikrobiyolojik olarak test edildikleri görülebilir. Alerjen maddeler içermeden üretilen bu ürünler bebekler için özenle imal edilir. Fakat yetişkinler için daha etkili ve yüksek alkol oranına sahip olan 80 lik kolonya çeşitleri daha uygun olacaktır.

80 derece limon kolonyası en çok tercih edilen çeşitler arasındadır. Limonun keskin ve ferahlatıcı kokusu her mevsim insanların daha iyi hissetmesini sağlar. Kolonyanızın daha serin bir etki yaratmasını istiyorsanız buzdolabınızda bekletebilir ve soğuk olarak kullanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında oldukça işe yarayan bu yöntem sayesinde daha fresh yazlar geçirebilirsiniz. Daha temiz ve hijyenik bir kullanım için kolonyalar farklı formlarda üretilir. Sprey kolonya da bu formlardan bir tanesidir. Dökmeli kolonyalar her ne kadar daha yaygın olsa da sprey ve fısfıs olarak üretilen şişeler daha basit bir şekilde kullanılır. Bundan dolayı kişisel kullanımınız için sprey şişeleri tercih edebilirsiniz. Kolonyalar yüzey temizleyicisi olarak da kullanıma uygundur. Temiz ve mikroplardan arınmış eşyalar için kolonyayı bu amaçla kullanabilirsiniz. Bu maksatla telefon, anahtar, bilgisayar, kapı kolları, masa gibi sık temas ettiğiniz yüzeyleri silebilir, temizlik yaparken aynı zamanda etrafa hoş kokular yayabilirsiniz. Alkollü ürünler kullanmak istemeyenler, parfümlü, alkolsüz, anti bakteriyel kolonya çeşitleri ile hijyen sağlayabilir. Mikropları yok eden bu kolonyalar el, yüz ve vücut için kullanıma uygundur.

Geleneksel ve Modern Kokular

Kolonya; limon kolonyası, okyanus, yeşil çaylı, portakallı, tarçınlı, mentollü olarak çeşitlenirken bunlar arasındaki limon kolonyası geleneksel, diğerleri ise modern çeşitler olarak sınıflandırılabilir. Eski zamanlarda eve misafir gelirken kolonya ikram edildiğinden ya da misafirliğe giderken kolonya götürüldüğünden dolayı birçok insanın anılarında bu koku yer etmiştir. Geleneksel olarak sarsılmaz bir yere sahip olan kolonyanın günümüze kadar gelmesinin en büyük sebebi güzel kokmaya yardımcı olurken çeşitli mikrop ve virüsleri öldürüyor olmasıdır. En geleneksel olanınsa limon kolonyası çeşitleri olduğu bilinir. Limon kolonyası dışında Osmanlı zamanında da sıklıkla kullanılan gül kolonyası da geleneksel kokular arasında yer alır. Özel davetlerden hasta ziyaretlerine kadar yanınızda götürebileceğiniz bu ürünün günümüzde modernize edilmiş haline rastlamak mümkün.

Çiçek kokuları ile bezenen kolonyanın modern zamanlarda daha çok parfüm formatına yaklaştığı görülebilir. Bunun nedeni değişen dünyada talebin farklılaşması ve insanların değişik kokular arayışında olması olabilir. Bundan dolayı kolonya markaları çoklu şekilde alabileceğiniz kolonya seti de üretir. Bu kolonya setlerinin içinde odunsu ve baharatlı kokulardan hafif çiçek kokularına kadar birçok notayı barındıran şişeler bulabilirsiniz. Kolonyanın tarih içindeki yolculuğuna bakacak olursanız kokusu kadar şişelerinin de değişime uğradığı görebilirsiniz. Eskiden cam ve şaşalı şişelerde satılan kolonyaların günümüzde daha minimal ve sade çizgilere sahip olan şişelerde satıldığı görülür. Ayrıca kolay taşınabilirlik açısından cam yerine plastik şişelerin kullanımının da daha yaygın olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca kolonyalar zaman içerisinde yöresel değerlere entegre olarak bölgesel adlar altında çeşitlenmiştir. Bu sayede ülkemizde de neredeyse her yörenin kendine has kolonyası üretilir. Hangi yörede ne meşhur ise onun kolonyası revaçta olur. Siz de en kaliteli kolonya çeşidini farklı bölgelerdeki türleri deneyerek bulabilirsiniz. Örneğin, Amasya’da elma aromalı kolonyalar revaçta iken Trabzon’un fındık kolonyası meşhurdur. Isparta’da artık klasikleşen gül kolonyası da ülkenin her yerinde tanınır. Bununla beraber İstanbul Beyoğlu lavanta özlü kolonya, Balıkesir’in beyaz zambak ve Ayvalık’ın zeytin çiçeği kolonyası yine yöresel bazda popüler olan çiçeklerden üretilir. Bunun dışında Rize’nin çay kolonyası ile Gaziantep’in fıstık ve biber kolonyaları alışılmışın dışında olan notalarla karşınıza çıkar. Ege Bölgesi’nin gözbebeği olan İzmir’in ise gizli çiçek ve altın damla kolonyaları ülke çapında adını duyurmuştur. Bu kadar geniş çeşitlilikte kolonya olması ülkemizi adete bir kolonya cenneti kılar. Bu durum yerli ve yabancı turistlerinde ilgisini çeker. Hediye kolonya almak turistler tarafından da tercih edilir. Kolonya sayesinde oluşan kültür alışverişi ile bazı büyük markaların dünya çapında ihracat yapmasının önünü açar.

Kolonya Fiyatları

Kolonyaların çeşitleri kadar fiyatları da farklılık gösterir. Kolonya markaları farklı fiyatlar belirlediğinden bu konuda çeşitlilik görülebilir. Genel olarak kolonya fiyatları miktar ve çeşidine göre değişir. Bidonlarla yüklü halde satılan kolonyalar ile ufak şişelerde satılan kolonyalar arasında fiyat farklılığı oluşur. Bunun yanında insanların ihtiyaçları göz önüne alınarak litrelik, bidon, kalem kolonya çeşitlerinin üretildiğini görebilirsiniz. Litrelik bidonlar fazla miktarda olan kolonyanın daha kolay muhafaza edilmesini sağlar.

Geniş bir aile için ya da yüzey temizliğinde kullanmak için bidonları tercih edebilirsiniz. Bu sayede farklı alanlarda değerlendirilmek üzere fazladan kolonyanız olacaktır. Kalem kolonyalar ise ufak boyutlara sahip olduğundan cebinizde bile rahatça taşıyabilirsiniz. Her zaman yanınızda olan bu kalemler kolonyaya anında ulaşmanızı sağlar. Kalem kolonyaları tıpkı büyük kolonyalar gibi dilediğiniz aromalarda seçebilirsiniz. Eğer bittikçe doldurulan mini şişeler ya da kalemler tercih ederseniz evde bulunan bidonlardan ekleme yaparak ihtiyacınız olduğu zaman tekrar tekrar kullanabilirsiniz. Bunun için evden halledebileceğiniz tek kullanımlık olmayan şişelerden edinebilirsiniz. Bu sayede hem ekonomik hem de pratik olarak kolonya kullanımını avantajlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kolonya sadece evlerinizde değil, iş yeri, okul, hastane ofis gibi alanlarda da kullanılır. Bu alanlardan gelip geçen insanların çok olduğunu göz önünde bulundursanız 1, 2, 5, 10 lt kolonya şişelerinin ancak yeterli olabileceğini görebilirsiniz. Kalabalık ortamlar için litrelik kolonya almak her zaman daha hesaplıdır.

Kolonya fiyatlarını etkileyen bir başka durumda kolonyanın hangi şişe türü içinde sunulduğudur. Cam şişelerde sunulan kolonya çeşitleri plastik şişelerde sunulanlara oranla bir miktar daha fiyatlı olabilir. Bunun yanında set şekilde üretilen ve oldukça şık olan duran kolonyalar da mevcuttur. Bunlar hediyelik olabilecek kadar şık ve zarif çizgilerle tasarlanır. Hediyelik kolonya setleri 16, 30, 35, 50, 200, 500 ml kolonya şekilde görülebilir. Bu şişelerden dilediğiniz büyüklükte olanı seçebilirsiniz. Estetik kutuların içerisinde yer alan setler çikolata ile beraber ya da tek başına hediye edilebilir. Özellikle bayram, kız isteme merasimleri ve davetlerde, hasta ziyaretleri ve herhangi bir tebrik için ideal alternatiflerdir. Hediyelik kolonya ile diğer çeşitler arasında da doğal olarak fiyat farklı bulunur. Her ne kadar olursa olsun kolonya bütçenizi zorlamayacak kadar uygun fiyatlarda üretilir.

1.Kolonya Nedir?

“Kolonya nedir ve nasıl yapılır?” diye merak edenler için şu şekilde bir açıklama yapılabilir. Kolonya; başta etil alkol olmak üzere su ve farklı esansların karışımından elde edilen güzel kokulu bir tür parfümdür. Kolonyanın yapımında gül, yasemin, lavanta, hanımeli gibi çiçek kokuları kullanılabilir. Bunun haricinde tarçın, biber gibi baharatlar ve sedir, ladin, ardıç gibi odunsu kokularında rol aldığını görebilirsiniz. Limon ve tütün ise en klasik kolonya kokularıdır. Geçmişten günümüze kadar en sık tercih edilenlerin başında gelirler. Zamanın değişmesi ile modernize olan kolonyaya artık parfümlerde kullanılan notalar da eklenmiştir.

2.Kolonya Ne İşe Yarar?

Kolonya temel olarak hoş koku elde etme ve hijyen sağlama amacıyla kullanılsa da pek çok işe yarar. Bunlardan ilki temizlik vesilesi ile kullanılmasıdır. El, yüz ve vücut dezenfektanı olarak kullanılabilir. Bunun haricinde sıklıkla temas edilen yüzeylerin dezenfekte edilmesi için idealdir. Şık tasarımlara sahip şişeleri hediyelik olarak eş dosta verilebilir. Özel gün ve kutlamalarda misafir ağırlarken de kullanılır. Birçok farklı alanda işinize yarayan kolonyanın rahat taşınması için kolonyalı ıslak mendil çeşitleri de üretilmiştir. Bu mendilleri çantanızda ya da cebinizde taşıyabilirsiniz.

3.Kolonya Nerede Bulundu?

İlk kolonya 1709 senesinde Almanya’nın Köln şehrinde yapıldı. Kolonyayı bulan kişi ise Giovanni Paolo Feminis adında bir İtalyan’dır. İlk kolonya şişelerinin üzerinde onun imzası bulunur. İçerisinde yer alan alkol sayesinde tene sürüldükten sonra buharlaşır. Bu buharlaşma kolonya kullanan kişiye serinlik verir. Ayrıca keskin kokusu sayesinde bayılan insanları ayıltmak için de kullanılır. Birçok faydası bulunan ve birbirinden hoş kokulara sahip olan ürünlere hayatınızda yer verebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kolonya Çeşitleri

9327 ürün listeleniyor
Eyüp Sabri Tuncer
Rebul
Kazdağ
Tariş
Selin
Hedisam
ALVİNA
Mona Roza
Pereja
Duru
Esved
Eti
Elito
Kanzuk
Nusnus
Çanakkale Kolonyaları
Magnesia
Kilyos
Akçay
Clean Rose
Hepsiburada Limiti
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Miktar
Toplam 48 / 9327 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?