En yoğun kullanılan eklem bölgelerinden birisi diz eklemidir. Birçok nedenden dolayı diz eklemi çeşitli deformasyonlara maruz kalabilir. Zorlanmalar, travmatik olaylar, diz ekleminde menisküs yırtılmaları, tendinit, bağ zorlanmaları gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda eklemi desteklemek amacıyla çeşitli materyaller kullanılabilir.

Ortopedik Dizlikler

Ekleme binen yükü azaltmak, yeni oluşacak ödemi engellemek dolayısıyla problemin ilerlemesini durdurmak için mevcut rahatsızlığa uygun dizlikler bulunmaktadır. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte dizlikler ergonomik tasarımda olup farklı rahatsızlıklara göre kullanıma sunulmaktadır. Farklı kumaş çeşitleriyle, elastik yapıya sahip olan ortopedik dizlikler diz bölgesini mükemmel bir uyumla sararak desteklerken, terlemeyi engellemekte ve bölgenin nefes almasını sağlamaktadır. Böylece kişinin dizliği kullanırken rahat etmesi, kullanım süresini uzatması ve dizlikten aldığı verimi en üst seviyeye çıkartması hedeflenmektedir. Ortopedik dizliklerde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi; dizliğin dikişi bölgeleridir. Dizlikteki dikişler; elastik yapıya uygun ve zorlanmalara karşı sağlam olmalıdır. Ortopedik dizliklerden alınacak verimin yüksek olması için dizlikler bacak ölçüsüne uygun olarak alınmalıdır. Dizlikleri almadan önce mutlaka bacak ölçümlerinizi yapmanız uygun olacaktır. Bedeninize büyük olan ortopedik dizlikler eklemi desteklememekte, küçük olan ortopedik dizlikler ise dolaşım problemi oluşturabilmektedir. Yapılan ölçümler sonucunda XS, S, M, L, XL bedenlerinde üretilen dizliklerden size uygun olanı seçmeniz dizlikten alınacak verimi arttıracaktır.

Ortopedik Dizlik Ne İçin Kullanılır?

Rahatsızlığa uygun olarak kullanılan dizlikler hafif diz ağrılarından tedavi gerektirmeden yenilenmeyi sağlayabilmektedir. Ayrıca tedavi ve terapi gerektiren durumlarda da yapılan uygulamaların verimini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle diz rahatsızlığı sonrasında sportif faaliyet yapan kişiler egzersizlere başladıkları dönemde tekrar aynı bölgede problem yaşayabilmektedirler. Spora dönüş döneminde rahatsızlığa uygun olarak kullanılan ortopedik dizlikler hem mevcut rahatsızlığın tekrarlamasını, hem de farklı bir diz probleminin oluşmasını engelleyebilmektedir. Ortopedik dizlikler; patella açık ve patella destekli, yan bağ destekli, manyetik alan takviyeli, eklem açı ayarlı gibi farklı modellerde sunulmaktadır. Rahatsızlığa uygun olan dizliği tespit etmek ve kullanmak ortopedik dizliğin vereceği verimi arttırmaktadır. Uygun dizlik tespiti için hekim görüşü alınmasında fayda vardır. Patella açık ve bağ destekli dizlikler eklemin maruz kaldığı baskıyı hafifletmekte ve dizin içe veya dışa dönme eğilimini azaltabilmektedir. Açı ayarlı dizlikler genellikle operasyon sonrası veya ciddi bağ yaralanmalarında kullanılmaktadır. Bu dizlikler; eklemin açı kontrolünü sağlamakta ve zorlanmaları engellemeye yardımcı olmakta ve oluşabilecek yeni sakatlıkları engelleyebilmektedir.

Son yıllarda manyetik alan dalgalarının düzensiz oluşu, deforme olan bölgedeki yenilenmesini yavaşlatabilmektedir. Bu nedenle manyetik alan destekli dizlikler diz eklemi problemlerinde tavsiye edilmektedir. Dizlikteki manyetik alan plakları bölgedeki manyetik alan dalgasını düzenlemekte ve yenilenmeyi desteklemektedir. Merdiven inip çıkarken, egzersizler esnasında, eklem zorlanmalarında veya günlük işlerinizi gerçekleştirirken diz ağrısı yaşıyorsanız; ağrılarınızı hafifletmek ve ağrılarınızın ilerlemesini engellemek amacıyla ortopedik dizliklerden faydalanabilirsiniz. Rahatsızlığınıza uygun doğru ortopedik dizliği kullanarak, siz de ağrılarınızdan kurtulabilir ve ağrılarınızın tekrardan oluşmasını engelleyebilirsiniz. Herhangi fiziksel bir hareket esnasında ya da hareket sonrasında dizinizde ağrılarınız varsa veya yaptığınız bu aktiviteler sizi zorluyorsa manyetik dizlikleri deneyebilir, sonuçları kendinizde görebilirsiniz.

Ortopedik dizliklerin kronik ve akut diz ağrıları, menüsküs yaralanmaları, patella ve patellar tendon rahatsızlıkları, bağ yaralanmaları, eklem kireçlenmesi, kıkırdak doku deformasyonu gibi rahatsızlıklarda kullanılabilmektedir. Bu rahatsızlıkların yanı sıra ameliyat sonrası rehabilitasyon, fizik tedavi, sportif rehabilitasyon dönemlerinde terapilere destek amaçlı kullanılabilmektedir. Ayrıca ortopedik dizlikler rahatsızlık sonrası sportif aktiviteye dönüşte eklemi desteklemek amacıyla da kullanılmaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Ortopedik Dizlik Fiyatları

Güncel Değerlendirme
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 1170 ürün
DSACategoryId/60001547/2147483633/339715/26012217/26012230