Aydınlatma

Elektrik Aydınlatma Ürünleri Nelerdir?

Doğru aydınlatmayı seçmek, yaşam alanlarının dekorasyonunu zenginleştirir. Aynı zamanda psikoloji üzerinde olumlu etki sağlar. Hem olumlu hem de olumsuz duygular parlak ışık altında daha yoğun hissedilir. Özellikle yatak odasındaki aydınlatmanın doğru seçilmemesi, uyku bozukluklarına neden olabilir. Doğal ışığa benzer teknolojiyle çalışan aydınlatma ürünleri kullanılan yerlerde öğrenciler, projelerine daha iyi odaklanabilir ve üretkenlik seviyesi artar. Dekorasyon için aydınlatma ürünleri, üç ana kategoride incelenebilir. Bunlardan ilki genel ortam aydınlatmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere bunlar, ortamı direkt olarak aydınlatmaya yönelik kullanılan avizelerdir. İkinci grubu da vurgu aydınlatmasına yönelik kullanılan ürünler oluşturur. Bunlar bir nesneye veya bir alana ekstra bir görsellik eklemek için kullanılan şerit LED’ler ve spor lambalar olarak sayılabilir. Bir diğer kategori de görev aydınlatma ekipmanlarıdır. Bunların görevi, ışığı belli bir alana yöneltmektir. Bu ürünler kitap okumak, yemek pişirmek, çizim yapmak gibi yakın mesafelerdeki çalışmaların en ince detayını görebileceğiniz şekilde kuvvetli olmalıdır. LED’ler ve spotlar bu işten de sorumludur. Ayrıca işlevsel abajurlar da bu kategoriye dahil edilebilir. Bunlarla birlikte kullanılacak temel unsur olan ampuller de elektrik aydınlatma kategorisine dahildir. Ürünlerin her birinin farklı işlevi olduğu gibi, dekorasyonunuza uyumlu olması amacıyla farklı tasarımları da mevcuttur.

Elektrik Aydınlatma Ürünlerinde Avize Modelleri

Aydınlatma markaları tarafından odanızın tasarımına uygun olması için renkli ve değişik tasarımlara sahip olan avizeler üretilir. Gölgeli avizeler, parlak olmayan hoş bir ışık sunmasının yanında görsel tasarımıyla son derece hoş bir bir görünüm sunar. Alternatiflerine göre daha sade tasarıma sahiptir. Bununla birlikte birçok renge sahip olan kumaşlı seçenekleri bulunur. Katmanlı avizeler tavanınız yeterince yüksekse görkemli bir görünüm elde etmek için en ideal seçenekler olabilir. Bu ürünler birden fazla ışık seviyesine sahiptir. En yaygın olanı iki katlı modellerdir. Ancak üç, dört ve beş katlı türleri de mevcuttur. Görkemli ürünler denince kristal seçenekler de akla gelir. Kristal formdaki elektrik aydınlatma ürünleri etrafa ışıltı saçar. Kristalin özelliği gereği ışığı en iyi şekilde yansıtır.

Şamdan avize modelleri, dekorasyon tercihini geleneksel mobilyalardan yana kullananlar tarafından tercih edilir. Bu ürünlerin üzerinde mum formunda ışıklandırmalar bulunur. Geleneksel tasarıma katkı sağlayan geniş ürün yelpazesiyle dikkat çeken bir diğer ürün çeşidi de davul avizelerdir. Bu modellerin etrafı yuvarlak şekilde kristallerle, camlarla veya kumaşla kaplanır. Gölgeli görünüm sunan seçenekler arasında yer alır. Bu ürünler genellikle tek ampulle çalışır. Bu açıdan mini avize çeşitlerine benzer. Mini modellerde tek ampulle çalışan seçeneklerin yanı sıra ikili ve üçlü modelleri de bulmak mümkündür. Minimal tasarımda olan bu ürünlerin ampulleri de diğer avizelerinkinden küçük olur. Küçük odalar için veya parçalı aydınlatma için en iyi seçeneklerden birisidir. Bunların bazıları sarkıt şeklindedir. Tavandan bir kordon, kablo veya zincirle yüzeye doğru sarkar. Sarkıt modeller genellikle yemek odalarında, mutfaklarda ve yüksek tabanlı evlerde tercih edilir.

Gömme ve Ray Elektrik Aydınlatma Ürünleri

Gömme elektrik aydınlatma ürünleri, genellikle tavanın bir köşesine gizlenen spot ışıklardan oluşur. Tavan boşluklarına ışık kaynağını görmeniz engellenecek şekilde yerleştirilir. Yaşam alanlarının duvarlarını aydınlatmak için en ideal seçeneklerdendir. Tavanların olması gerekenden daha alçak gözükmesini engellemek için duvardan yaklaşık 90 cm uzağa konumlandırılır. Her spor lambanın arasında olması gereken doğru mesafeyi hesaplamak için tavan yüksekliği ikiye bölünür. Örneğin tavanla zemin arasında 240 cm’lik mesafe varsa, spotlar 120 cm aralıklarla konumlandırılması faydalı olur. Gömme olarak duvara entegre şekilde kullanılan spotlarda daha çok 10 cm, 12 cm ve 15 cm boyutlarda olan modeller tercih edilir. 10 ve 12 cm’lik ürünler, tezgâh üstü aydınlatma sağlamak için mutfaklarda, 15 cm’lik ürünler ise genel aydınlatma amaçları ile kullanılır. Spot elektrik aydınlatma ürünleri arasında 22 cm boyutuna sahip olan seçenekleri de mevcuttur.

Ray aydınlatması ise bir yol boyunca dizili olan ampullerden oluşur. Bunlar sarkıt lambalar gibi tavanda ve spotlar gibi köşelerde kullanılabilir. Ray yüzeyine dizilmiş, istenilen yöne çevrilebilen veya sabit duran olmak üzere yüzlerce değişik tasarımları bulunur. Bunlar dekorasyona sıra dışı bir görünüm kazandırır. Bu modeller dekorasyonu zenginleştirmenin yanında birçok avantajı bir arada sunar. Birden fazla ampul, aynı hat üzerine bağlantığı için elektrik faturasından tasarruf etmenizi sağlar. Tek ray üzerine monte edilmiş iki ışık setinin bağımsız kontrolüne sahip olmanızı sağlayan iki devreli seçenekleri de mevcuttur.

Elektrik Aydınlatma Ürünlerinin Taşınabilir Seçenekleri

Taşınabilir elektrik aydınlatma ürünlerinin başında masa ve gece lambaları gelir. Kitap okumanıza veya projelerinizi tamamlamanıza yardımcı olan masa lambalarında seramik, cam, metal ve akrilik seçenekler dikkatleri çeker. Bunların yanı sıra son yıllarda ahşap, selenit ve suni tüylü modeller de popüler olmuştur. Bunlarla birlikte gölgelik masa lambaları da ön plana çıkan modeller arasındadır. Bu seçenekler genellikle çalışma masalarından ziyade yatak odasında kullanılır ve abajur olarak adlandırılır. Davul ve dikdörtgen abajurlar en popüler seçenekler arasındadır. En yaygın gölge malzemeleri ise kağıt, ipek ve ketendir. Yayılan ışığın parlaklığını ideal hale getirmek için iç kısımları renkli ve metalik olur.

Gece lambaları karanlıkta daha güvende hissetmenize yardımcı olur. Özellikle karanlık odada uyumakta zorlanan kişiler için ideal seçeneklerdir. Portatif ve ampul şeklinde olan birçok farklı tasarımı ve boyutu mevcuttur. Tüm bu seriler arasında en yaygın olanı duvar prizleridir. Elektrik aydınlatma ürünlerinin en popüler seçenekleri olan bu modeller, geceleri sizi uyandıracak kadar parlak değildir. Ancak gece gezmeniz için yeterli ışığı size sağlar. Tüm ürünlerde genellikle sıcak beyaz ve gün ışığı beyaz olmak üzere iki renk hâkimdir. Ancak pembe, mor ve mavi gibi ışık saçan türleri de bulunur. Bazı modellerin üzerinde ışık yoğunluğunu ayarlamak için bir anahtar yer alır. Bu ürünlerde hareket algılayan sensörlü modeller de popüler seçeneklerdendir.

Dekorasyona Katkı Sağlayan Elektrik Aydınlatma Ürünleri

Lambaderler aydınlatma işleviyle birlikte bir odada odak noktası oluşturmanıza ve kişisel bir oturma alanı yaratmanıza yardımcı olur. Farklı uzunluktaki modelleri sayesinde alçak tavana sahip evlere uygun modelleri bulmak kolaylaşır. Floresan, LED ve halojen lambayla çalışan farklı stilleri mevcuttur. Uzun lambaderlerin boyutları 160 cm’ye kadar ulaşır. Eğer tavan yüksekliğiniz idealse okuma köşeniz için uzun modellerden birisini seçmeniz, yukarıdan aydınlatma sağlayacağı için konforlu kullanım sunar. Modellerin çoğunun ışık yönü 360 derece dönecek şekilde tasarlanır. Bu da ışığı kendinize göre rahatlıkla ayarlamanıza ve evinizin farklı köşelerine ilginç efektler verebilmenize yardımcı olur. Sabit ışık veren ürünler ise genellikle ışığı aşağı doğru verecek şekilde tasarlanmış olsa da yukarı ışıklandırma sunan seçenekleri de bulunur. Bu ürünler ortam ışığı olarak kullanılabilir. Genellikle avizeler gibi yüksek aydınlatma fonksiyonu üstlenir. Eğer avizeleriniz yeterli ışığı sağlamıyorsa yukarı yöne ışık sunan meşale biçimindeki lambaderleri tercih edebilirsiniz. Bu modeller kullanılan ampul türüne göre değişmekle birlikte genelde doğal bir ışık verecek ve gözlerinizi yormayacak şekilde tasarlanmıştır.

Elektrik Aydınlatma Ürünlerinde Kullanılan Ampul Çeşitleri

Tüm elektrikli aydınlatma ürünleri, ampul gücüne göre ışığı farklı şekillerde yayar. Akkor ampuller ışığı, içindeki elektrik akımının geçtiği filamentlere göre oluşturur. Bu akım, filamanın direnç nedeniyle ısınmasına ve akkor olarak bilinen bir parıltı yaymasına yardımcı olur. Bunlar, konutlardan otomotiv aydınlatmasına kadar birçok yerde kullanılır. En yaygın olan modeli ‘A’ lambasıdır. A lambalar, daha parlak ve daha uzun ömürlü bir ışık üretmek için tungsten filamentlerini kullanır. Watt gücüne göre değişmekle birlikte genellikle LED ışıklardan daha fazla enerji tüketir. LED’ler ise renkli ışık yayan yarı iletken ampullerdir ve diğer adı ışık saçan diyottur. Beyaz ışık üreten LED’lerde fosfor kaplama kullanılır. Üretimleri gereği tüm modeller, akkor ve floresanlara göre daha az enerji miktarıyla daha yüksek ışık yayabilir. Bu nedenle evlerde enerji verimliliğini destekler. Standart ampul girişlerine uyumlu olan seçenekleri sayesinde birçok elektrik aydınlatma ürünleri ile entegre edilerek kullanılabilir. Hem geleneksel hem de kompakt floresan ampuller gaz deşarjlı çalışır. Ampul duvarlarında kaplanmış fosforun parlamasına neden olan UV ışığı üretmek için elektronlar tarafından uyarılan civa buharını kullanır. Kompakt floresan lambalar akkor ampullere göre daha verimli çalışır. Tüm ampuller sıcak, nötr ve soğuk olmak üzere üç farklı kategoride aydınlatma sunar. Sıcak ışık, yatak odaları ve oturma odalarında rahatlık ve konfor sağlar. Nötr ise beyaz bir ışık yayar. Mutfaklar ve banyolar gibi alanlar için optimum parlaklıkla çalışır. Soğuk ışık da beyaz ve mavimsi bir ışık yayar. Bu tür aydınlatma, okuma ve hobi köşeleri için idealdir.

Yaşam Alanlarında Elektrik Aydınlatma Ürünleri

Aile üyeleri ve misafirler için koridor ve antrelerin iyi aydınlatılmış olması gerekir. Aydınlatmanın, girişten evin diğer alanlarına yumuşak geçiş sağlaması daha dekoratif bir görünüm sağlar. Koridor ve antreler için gömme ve ray elektrik aydınlatma ürünleri mükemmel seçeneklerdir. Ayrıca bu alanlarda LED kullanarak tasarruf edebilirsiniz. Banyolarda da spot ve LED kullanımı oldukça yaygındır. Bu alanlarda güvenlik ve işlevsellik öncelikli hedeftir. Banyonuzda aynaların ve lavaboların üzerinde tavandan gömme ışıklar kullanabilirsiniz. Güçlü, doğal ve soğuk ışığın yüzünüze yönlendirilmesi için banyo aynanıza LED aydınlatma ekleyebilirsiniz.

Mutfaklar sadece yemek pişirilen yerler değil, evin merkez noktalarından birisidir. Yemek yeme, pişirme, temizlik ve sohbet için de kullanılır. Bu sebeple mutfağınızdaki bazı bölgeleri görev aydınlatma ürünleri ile destekleyebilirsiniz. Gölgelenmeyi ve parlamayı azaltmak için tavanlarınızdaki gömme aydınlatma ile birlikte alt kabin lambalarını da kullanabilirsiniz. Eğer bir mutfak adanız veya kahvaltı köşeniz varsa sarkıt lambalarla bu alanları odak noktası haline getirebilirsiniz. Bunlar hem dekoratif görünümü zenginleştirir hem de işlevseldir. Çünkü bu ürünler, mutfak işleriniz için ekstra ışık kaynağı oluşturur. Ayrıca, tezgâhlarınızda görev aydınlatması sağlamak için alt dolap aydınlatması kullanabilirsiniz. Mutfağın evde en çok kullanılan alanlardan biri olduğu düşünüldüğünde tüm bu lambalarda LED kullanırsanız, enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Oturma odası tüm aile ürünlerinin en çok vakit geçirdiği yerdir. Bu sebeple doğru aydınlatma seçerek hem konfor sağlayabilir hem de enerji verimliliğinden faydalanabilirsiniz. Oturma odasında gerçekleştirilen etkinlikleri göz önünde bulundurarak elektrik aydınlatma ürünleri ile belirli alanları bağımsız olarak ışıklandırabilirsiniz. Örneğin; televizyon ünitesinin, kitaplığın ve vitrinin üst kısmını ray ve ayarlanabilir gömme ışıklarla donatabilirsiniz. Ayrıca daha fazla esneklik ve kontrol için taşınabilir ışıklandırma seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Tüm bu elektrik aydınlatma ürünlerini kolayca bulabilir ve hemen satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
1/1
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...
Loading...

Elektrik ve Aydınlatma Ürünleri

10.000+ ürün listeleniyor
Ev Dekorasyon
Ev Dekorasyon
Aydınlatma
Aydınlatma
Avize
Avize
Lambader
Lambader
Abajur
Abajur
Masa Lambası
Masa Lambası
Aplik
Aplik
Ampuller
Ampuller
Çocuk Odası Aydınlatma
Çocuk Odası Aydınlatma
Dekoratif Aydınlatma
Dekoratif Aydınlatma
Gece Lambası
Gece Lambası
Sarkıt
Sarkıt
Led Şeritler
Led Şeritler
Spotlar
Spotlar
Armatürler
Armatürler
Fener
Fener
Işıldak
Işıldak
Plafonyer
Plafonyer
Tavan Vantilatörü ve Fanlar
Tavan Vantilatörü ve Fanlar
Pil ve Şarj Cihazları
Pil ve Şarj Cihazları
Projektör
Projektör
Dış Mekan Aydınlatma Ürünleri
Dış Mekan Aydınlatma Ürünleri
Bahçe Masa Üstü Aydınlatma
Bahçe Masa Üstü Aydınlatma
Bahçe Set Üstü Aydınlatma
Bahçe Set Üstü Aydınlatma
Bahçe Aydınlatma Direkleri
Bahçe Aydınlatma Direkleri
Bahçe Yol Aydınlatması
Bahçe Yol Aydınlatması
Led Modül
Led Modül
Aydınlatma Aksesuarları
Aydınlatma Aksesuarları
Yılbaşı Aydınlatma
Yılbaşı Aydınlatma
Hepsiburada Limiti
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Marka
Toplam 46 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?