Pil ve Şarj Cihazları

Pil Cihazları-Şarj Cihazı

Piller teknik olarak elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek depolama işlevini yerine getiren cihazlardır. Üzerinde artı ve eksi kutupları olan piller, doğru akım (DC) ile çalışan cihazlar için kullanılırlar. Birden çok pilin uygun tasarımıyla bataryalar üretilir. Tek kullanımlık pil modelleri, ömrünü tamamladığında tekrar şarj edilemezler. Üzerinde rechargeable ifadesi bulunan piller ise şarj cihazlarıyla tekrar tekrar şarj edilerek kullanılabilirler. Bünyesinde çok fonksiyonlu teknolojik ürünler barındıran hepsiburada.com vasıtasıyla tüm pil çeşitlerini ve pil şarj aletlerini inceleyebilir ve uygun olanını satın alabilirsiniz.

Pil Çeşitleri ve Özellikleri

Tek kullanımlık olan ve genelde alkalin ya da çinko-karbon temelli üretilen pil modelleri, gerilim ve akım üretemeyecek seviyeye geldiklerinde bitti sayılır ve atılır. Bu tip kullan at piller tekrar şarj edilemez ve şarj cihazına takılması da önerilmez.

Pillerin tiplerine ve boyutlarına göre AA, AAA, 9 volt, CR2032, LR44, 18650 lityum gibi çeşitleri yaygındır. Kalem pil şeklinde de anılan AA pil modelleri ortalama 1,2 volt civarında gerilim sağlar. Piyasa genelinde ince pil veya kumanda pili olarak anılan AAA tipindeki pil çeşitleri, 1,5 volt civarında voltaj üretir.

9 volt pil olarak bilinen piller ise artı ve eksi kutup çifti tam üstünde yan yana olarak ve dikdörtgen formunda üretilir. Ölçü aletleri veya oyuncaklar gibi çok sayıda cihazda kullanılır. Düğme pil veya saat pili olarak anılan CR2032 ve LR44 tipindeki pil modelleri tartı aletleri veya saatler gibi aletlerde kullanılır.

Daha çok profesyonel alanlar için geliştirilen 18650 piller 3,7 volt değerinde gerilim üretir. Tekli kullanımları ile hayatı kolaylaştıran pil modeli, çoklu birleştirilerek masaj aletleri, dizüstü bilgisayarlar veya büyük ölçü aletleri gibi taşınabilir cihazların bataryalarında da kullanılır.

Pil Şarj Cihazları ve Özellikleri

Kalem pil, ince pil, düğme pil, saat pili veya 18650 gibi tüm pil modellerinin şarj edilebilir olanları şarj cihazına gereksinim duyar. Bazı pil cihazları AA gibi tek bir pil çeşidi için geliştirilirken bazıları kullanıcılara birden fazla pil formuna uygun olarak sunulur. Pil şarj aleti alırken şarj edilecek olan pil tipleri hesaba katılmalıdır.

Özellikle şarj edilebilir pillerin üzerinde farklı seviyelerde mAh değeri yazar. Bu değer pilin kapasitesini belirlerken aynı zamanda ne kadar sürede şarj edilebileceğine ilişkin ipuçları verir. Örneğin 1300 mAh değerli bir pil 1000 mAh değerli olana göre daha uzun sürede şarj olur fakat daha uzun soluklu bir kullanım vadeder.

Pil şarj aleti satın alırken üzerinde yazan tüm özellikler dikkatle incelenmelidir. Örneğin 4 adet 1300 mAh kapasitesinde AA pili aynı anda şarj edebilen bir pil cihazı, 4 adet 1000 mAh pili şarj edebilenlere oranla daha güçlü sayılır. Bu durumda kullanıcılar, ihtiyaçlarına göre seçim yapmalıdır.

Profesyonel anlamda kullanılan şarj aleti modelleri, üzerinde dijital bir ekranla sunulur. Bu ekran, takılı olan pillerin doluluk oranını, voltaj ya da amper değerlerini gösterir. Günlük kullanımlarda ise daha sade ve kullanımı kolay pil cihazları bulunur.

Soru 1: Pil şarj aleti alırken nelere dikkat edilmelidir?

Cevap 1: Cihazın şarj edebileceği AA, AAA, 9V, 18650 gibi pil tipleri kontrol edilmelidir. Pil şarj aletinin maksimum mAh kapasitesi de başka bir detaydır.

Soru 2: Çok sayıda pili aynı anda şarj edebilen cihazlar arasındaki farklar nelerdir?

Cevap 2: Piyasa genelinde 2’li ve 4’lü pil şarj cihazları yaygın olarak bulunur. Çok sayıda pili şarj eden bu cihazların bazılar her bir pili bağımsız olarak şarj edebilirken bazıları çiftler halinde pil takmadıkça şarjı başlatmaz.

Soru 3: Şarj edilebilir pil nasıl anlaşılır?

Cevap 3: Pil üzerinde rechargeable ifadesi geçen pil çeşitleri, cihazlar aracılığıyla tekrar tekrar şarj edilerek kullanılabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Pil Cihazları-Şarj Cihazı

1776 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 38 / 1776 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?