Yolluk

Yolluk

Ev dekorasyonu deyince akla birçok mobilya, küçük tasarımlar ya da çeşitli ev eşyaları gelir. İyi bir dekorasyon için yalnızca güzel mobilyalar ya da yemek masa takımları değil, tüm parçaların sizin sevk ve tarzınıza uygun olması gerekir. Aynı zamanda bu parçaların birbirleriyle de uyumu oldukça önemlidir. Salonda gri tonlarda bir koltuk takımı ile krem ya da pudra gibi açık tonlarda perde seçimi yapmak gibi ufak tefek uyumluluklar tüm odanın dekorasyonunu destekler. Ev dekorasyonu deyince yine akla gelen ev eşyalarından biri halılardır. Halılardaki renk ve desenlerin odadaki diğer ev eşyalarıyla uyumlu olması tasarım için oldukça önemlidir. Halılar da kendi içlerinde boyutlarından ya da şekillerinden dolayı farklı isimler alabilir. Evde özellikle dar ve uzun alanlar için yolluk adı verilen halı çeşidi kullanılır. Bu halı çeşidini kullanmak için alanın çok da geniş olmasına gerek yoktur.

Yolluk modelleri tıpkı halılarda olduğu gibi farklı farklı renk, boyut ve tasarımda üretilir. Her biri farklı odalarda kullanılabilir. Yolluklar genellikle dar ve uzun alanlarda kullanılan halılar olarak evlerin hollerinde kullanıldığı düşünülse bile yatak odası, mutfak, banyoda ve hatta duruma göre salonda da tercih edilirler. Evlerin dekorasyonunu destekleyen ya da kimi zaman bulunduğu odaya farklı bir estetik katan bu halı modellerini tercih ederken karşınıza birçok seçenek çıkar. Öncelikle ihtiyacınız olan yolluk uzunluğunu bulmanız gerekir. Bunun için de alan ölçülmelidir. Tasarım için ise zevkinize ve kullanacağınız odaya uygun renkler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda yollukların farklı birçok özelliği olabilir. Bu da yine kullanılacak odaya göre seçilebilmektedir. Eğer bir yolluk almaya karar verdiyseniz siz de belirli kriterleri adım adım geçerek alışverişinizi kolayca yapabilirsiniz.

Yolluk Seçimi Nasıl Yapılır?

Yolluklar, genel olarak dar alanların boş kalmaması için kullanılan halı çeşitlerinden biridir. Antre ya da evin farklı bölmelerinde klasik halı boyutları kullanılamayacak kadar dar bir alan varsa genellikle alanı boş bırakmamak adına yolluk kullanılır. Fakat yolluklar da kendi içlerinde farklı modellere ayrılır. Bu sebeple yolluk seçimi yaparken özelliklerine çok dikkat etmek gerekir. Yolluk kullanımında mevsim, alanın genişlik ve uzunluğu, kullanılacak oda ve daha birçok kriter önemli bir etkiye sahiptir. Genellikle evlerin bazı odalarında yaz ve kış ayları gibi mevsim geçişlerinde serili halılar kaldırılıp yerlerine mevsime uygun halılar konur. Özellikle yolluklar ve halı seçimlerinde buna göre bir tercih yapılmalıdır. Eğer yaz ayları için hem alan boş kalmasın, hem de daha ferah bir hava versin diye ince yolluk çeşitleri tercih edilebilir. Özellikle yaz ayları için saçaklı ince modeller tercih edilebilir. Renk olarak ise şıklığı elden bırakmayanlar için siyah ve gri gibi koyu renklerin yanı sıra yazın ferahlığını hissetmek isteyenler için fuşya, krem, beyaz ve açık pembe gibi birçok renk seçeneği vardır. Kış aylarında ise daha kalın modeller tercih edilir. Peluş yolluk, kış aylarında çokça tercih edilen modellerden biridir. Uzun tüylü bu halı modellerinde de birçok renk ve desen seçeneği bulunur.

Mevsime göre bir tercih yaptıktan sonraki adım ise alanın boyutunu ölçmektir. Yine yolluğun alanın ne kadarını kapatacağı tamamen sizin zevk ve estetik anlayışınıza kalmış bir tercihtir. Öncelikle yolluğun kısa kenarlarının gelmesini istediğimiz noktaları belirlemek ve ardından iki nokta arası uzaklığı doğru bir şekilde ölçmek gerekir. İkinci olarak ise uzun kenarların noktalarını belirlemek ve yine ölçüm yaparak genişlik hakkında net bir fikir edinmek gerekir. Alışveriş esnasında ise yolluğun belirtilen uzunluk ölçülerini dikkatli bir şekilde incelemek ve ona göre bir seçim yapmak çok önemlidir. Daha kısa ya da daha geniş bir tercih yapıldığında istediğiniz görüntüyü elde edemeyebilir ve hatta yolluğu alana sığdıramayabilirsiniz. Özellikle antreler için 3 metre yolluk çeşidi gibi birçok modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. Yolluklarda bazı modeller fiks boyutlarda olduğu gibi bazı modellerde kendi istediğiniz boyutta kesim yaptırabilme imkânınız vardır. Bu tarz tercihler için lazer kesim yolluk çeşitlerinden faydalanabilirsiniz. Lazer kesim modellerde belli ölçü aralıkları vardır ve tek bir ölçüyü seçmek zorunda kalmazsınız. Bu sayede odanıza ya da antrenize uygun yolluğu kolayca satın alabilirsiniz.

Yolluk Nerelerde Kullanılır?

Yolluklar, çoğunlukla evlerde dar ve uzun ya da dar ve kısa alanlarda kullanılır. Genellikle dikdörtgen olarak üretilseler bile yuvarlak modelleri de bulunur ve alana göre tercih edilebilir. Ev içinde yolluklara en çok rastladığımız yer şüphesiz ki antreler veya hollerdir. Evin genellikle dar ve uzun olan bu alanlarında klasik halı modelleri kullanmak imkânsızdır. Alan boş kalmasın diye uzun ve dar yolluk çeşitleri tercih edilir. Antrelerde tercih edilen yolluk tasarımı, genellikle evin diğer halıları ile uyumlu olarak seçilir. Çünkü antrelerde pek mobilya bulunmadığı için yolluğun renk ve desenini belirleyecek bir odak noktası yoktur. Fakat eğer bir ayakkabılık, vestiyer ya da portmantonuz bulunuyor ise yolluğu onun renklerine uyumlu olarak seçebilir aynı tasarımlardaki ürünleri tercih edebilirsiniz. Örneğin; genel olarak modern ve ferah tasarımlı bir eviniz varsa ve hasır bir ayakkabılığınız bulunuyorsa antre için de hasır yolluk çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem evdeki genel modern dekorasyon havası bozulmamış olur, hem de ayakkabılık ve yolluk arasındaki uyumu kolayca yakalayabilirsiniz. Aynı uyumun yakalanması için illa modern tasarıma ihtiyaç yoktur. Klasik tasarımlarda portmantonun hemen yanına klasik desenlerle baskı yapılmış ya da eskitme yolluk çeşitlerini tercih ederek de bu uyum sağlanabilir.

Antre dışında bu halı çeşidi genellikle yatak odası, mutfak ve banyo dâhil evin her alanında kullanılır. Özellikle mutfak ve banyo için daha çok yıkanabilir yolluk olarak bilinen modeller tercih edilebilir. Bunun sebebi diğer odalara nispeten bu iki odanın daha çok kirleniyor olmasıdır. Yatak odası yolluk modelleri, tek olarak ya da takım şeklinde satılır. Takım halinde olanlar çoğunlukla yatağın sağ ve sol kenarlarında birer tane ve ayakucunda bir tane olmak üzere toplam 3 yolluk olarak satılmaktadır. Genellikle ayakucunda olan yolluk sağ ve sol kenardaki yolluklara göre daha uzun olmaktadır. Odanızın durumuna göre set halinde olanları ya da tek tek satılanları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra yolluğun genişliği duvardan mobilyaya kadar olsun istiyorsanız ona göre bir ölçüm yapmanız gerekir. Aynı zamanda yerde belli bir mesafe boşluk kalsın istiyorsanız da farklı modelleri tercih edebilirsiniz. Evin ya da odanın zeminine bağlı olarak boşluk bırakarak yerleştirilen bazı yolluk çeşitleri kayma yapabilir ve bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. Özellikle siz de böyle bir tercih yapacaksanız kaymaz taban yolluk çeşitleri daha iyi bir tercih olacaktır.

Banyo İçin Yolluk Modelleri

Banyolar, evin diğer odalarına göre daha değişik şekilde dekore edilen yerlerdir. Bu sebeple banyo içinde halı kullanmak genellikle tercih edilen bir hareket değildir. Fakat yine de özellikle banyo gibi sürekli ıslanan bir alanda yolluk kullanmak oldukça avantajlıdır. İlk avantajı kesinlikle kaymayı en aza indirmesidir. İkinci avantajı ise banyonun tasarımını destekleyecek bir detay olmasıdır. Özellikle ilk avantajı daha da kuvvetlendirmek için yolluğun fayanslar üzerinde kaymaması açısından da jel taban yolluk çeşitleri tercih edilmektedir. Bu sayede kayma ve yaralanma gibi istenmeyen durumlar en aza indirilmiş olur. Jel tabanlı modeller diğer modellere göre daha esnek olarak üretilmiş tabanında bulunan jel sayesinde zemini sıkıca tutar ve kaymaları engeller. Banyolar için üretilen yolluk çeşitlerinde de oldukça geniş tasarımlar bulunur. Banyo için bu tasarımlardan birini seçerken fayansların renk ve desenleri dikkate alınır. Özellikle fayanslarla çok güzel bir uyum sağlayan taş desenli yolluk, popüler ürünler arasındadır. Bu modeller banyoya ayrı bir şıklık ve bütünlük katar. Yine bu alanda tercih edilen bir diğer desen ise deniz kabuğu ve deniz yıldızı gibi figürlerle tasarlanmış modellerdir. Bu tasarımlar, özellikle banyoya bir deniz ve sahil atmosferi katar.

Desenler dışında yolluğun renk seçimi de banyo için çok önemlidir. Klasik banyolarda genellikle klozet, lavabo ve duşun yanı sıra fayanslar da beyaz ya da açık tonlarda olmaktadır. Böyle bir banyo için iki ya da üç farklı rengi birlikte sunan çok renkli modeller tercih edilebilir. Bu hem banyodaki fazla beyazlık havasını kırar, hem de daha modern bir dokunuş olur. Aynı şekilde beyazlığı devam ettirmek isteyenler için yine açık tonlarda yolluklar tercih edilebilir. Çok renkli ve beyazın yerine genel tasarımı açık tonlu banyolar için gri yolluk yine tercih edilen ürünler arasındadır. Açık tonu devam ettirmek için açık gri ve fark yaratacak bir dokunuş yapmak için de koyu gri seçilebilir. Yine grinin tonları koyu renkli banyolar için de ideal seçimler arasındadır. Bunun yanında klozet, lavabo ve duş koyu renkli tasarlanmış ve fayanslar açık renkli tasarlanmışsa siyah yolluk modellerinde de oldukça güzel bir uyum yakalanabilir. Siyah, gri ve beyaz gibi belli başları renklerin dışında açık pembe ve açık mavi de oldukça popüler banyo renkleri arasındadır. Siz de banyonuzun genel tasarımına uygun renk ve desendeki yolluğu kolayca bulabilirsiniz.

Sizi Yansıtacak Mutfak Yolluk Çeşitleri

Banyolarda olduğu gibi mutfaklar için de yolluk seçimi farklı bir dikkat ve özen gerektirir. Fakat banyo yolluklarına göre mutfak yollukları daha fazla modeli ve deseni sunar. Çünkü bazı özellikleri bulunsa da diğer odalarda kullanılan yolluklar mutfak için tercih edilebilmektedir. Fakat yine de bir takım kriterlere dikkat etmek gerekir. Mutfaklar özellikle hem yemek yendiği, hem de yemek yapıldığı için diğer odalara nispeten daha çabuk kirlenebilen odalardır. Bu sebeple yolluğun da ona göre seçilmesi gerekir. Örneğin; mutfakta peluş bir model kullanmak istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Mutfaklar için üretilen modellere bakıldığında diğerlerine göre daha kısa tüylü oldukları görülür. Bunun sebebi temizliğinin daha kolay bir şekilde yapılmasıdır. Desen olarak ise yine mutfaklara özgü desenler bulunur. Bu modeller arasında üzerinde farklı dillerde “çay zamanı”, “kahve zamanı” ya da “yemek zamanı” yazan modeller bulunur. Aynı zamanda çatal ve kaşık gibi ya da aşçı şapkası gibi mutfağa özgü desenler de mevcuttur. Bu tarz bir model aramayanlar için de mutfaklarda tercih edilen farklı desenler bulunur. Örneğin; mermer desenli yolluk ile mutfak tezgâhının mermeri arasında bir uyum yakalayabilir ve dekorasyonu gerçekleştirebilirsiniz.

Dolabından masasına kadar beyaz ya da açık tonlar ile dekore edilmiş modern mutfaklarda çokça tercih edilen doğal malzemeden üretilen salaş modeller de bulunur. Bambu yolluk, bu modellerden biridir. Bu yolluk çeşidi, bambu adını üretildiği bambu ipliğinden alır. Tüm bambu modelleri, bu doğal iplikten üretilmiştir. Fakat markadan markaya ve tasarımdan tasarıma farklılıklar içerebilir. Yine çokça tercih edilen doğal üretim bir diğer yolluk çeşidi ise jüt yolluk olarak adlandırılan modellerdir. Jüt modeller, tıpkı bambuda olduğu gibi ismini üretildiği iplikten alır. Jüt ipliği ıhlamurgiller ailesinden olan bir bitkiden üretilmektedir. Jüt ipliği, pamuktan sonra en çok üretimi gerçekleştirilen liflerden biridir. Özellikle bu modeller hafifçe bir bezle silerek ya da süpürge ile kolayca temizlenebilmektedir. Bu sebeple mutfaklar için tercih edilebilir. Genel olarak çoğu yolluk uzun ve dar olarak üretilse de yuvarlak yolluk çeşitleri de oldukça popülerdir. Eğer daha kare bir mutfağınız varsa ya da mutfakta yolluğu koymak istediğiniz alan kareye yakınsa yuvarlak bir model tercih edebilirsiniz. Yuvarlak olarak üretilen modellerde de farklı boyutlar ya da renk ve desen olarak farklı tasarımlarda üretilir. Mutfaklar için püsküllü yolluklar da hem yuvarlak, hem de uzun modeller için tercih edilebilmektedir.

Çeşit Çeşit Model İçin Yolluk Fiyatları

Yolluklarda da tıpkı halı ya da diğer ev eşyalarında olduğu gibi bazı özellikler fiyatı etkiler. Bu özellikler içinde genel olarak tasarım, üretim malzemesi, üretimde yapılan ekstra özellikler ve boyut bulunur. Aynı yolluk modelinde bile uzunluk ya da genişlik değiştikçe fiyat da değişiklik gösterir. Fakat yine de farklı markalarda farklı yolluk modellerine bakıldığında fiyat aralığı oldukça geniştir. Yolluğun şekli de hem kendi içinde farklı fiyat aralıkları içerir, hem de yine uzunluğa etki ettiğinden fiyatı da etkilemektedir. Tasarımlarına ve markalarına kadar aynı olsalar bile oval yolluk ve klasik uzun yolluk arasında fiyat farkları bulunabilir. Yine teknik özelliklerden biri olan taban yapısı fiyatı etkiler. Günümüzde popüler olan tabanlardan biri kaydırmaz ya da jel tabana sahip yolluk modelleridir. Bu modeller, ekstra bir özellik katarak yolluğun fayans ya da parke gibi yüzeylerde kaymasını engelleyerek istenmeyen kazaların yaşanmasına engel olur. Yine kaydırmaz özelliğe sahip bir taban olan deri taban yolluk çeşitleri de oldukça fazla tercih edilmektedir. Derinin kendinden kaymayan özelliği bu yolluk tabanlarında kullanılmış ve yine ekstra bir özellik kazandırmıştır. Jel ya da deri taban gibi farklı taban özellikleri arasında da net olmasa bile bir fiyat farkı olabilmektedir.

Farklı desenler ve renkler genel olarak aynı markadaki yolluk çeşitleri arasında bir fiyat farkı yaratmasa da farklı markaların benzer tasarımları ve renkleri arasında başka özelliklerden dolayı fiyat farkı bulunabilir. Özellikle renklerde ise farklı iplik kullanımı gerektirdiğinden dolayı çok az da olsa bir fiyat değişikliği görülebilir. Düz beyaz yolluk ile farklı desenler kullanılmış beyaz bir yolluk arasında fiyat farkı olma ihtimali vardır. Aynı şekilde siyah beyaz yolluk ile çok renkli bir yolluk arasında da bu fark görülebilir. Yine de tasarım ve renk fiyatı tek başına etkilemez. Yolluğun üretildiği malzeme de fiyatı etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Jül iplik, bambu ipliği ya da pamuk ipliği gibi farklı iplik çeşitlerinden üretilen modeller mevcuttur. Buradaki fiyat farkı ipliğin ulaşılabilirliği ve popülerliği ile ilgili olmaktadır. Tüm bu etkiler birleştiğinde bir fiyat farkı oluşma ihtimali olsa da genel olarak birçok marka farklı farklı çeşitte yolluklar ürettiği için beğendiğiniz tasarımda ihtiyacınız olan bir yolluğu bütçenize uygun olarak bulabilirsiniz. Mutfak, banyo, yatak odası, salon ya da antreniz için bir yolluğa ihtiyacınız varsa birçok tasarım ve modele Hepsiburada ile tek bir adresten ulaşabilir, hem bütçenize hem zevkinize, hem de ihtiyacınıza uygun yolluk modeline güvenle sahip olabilirsiniz.

Yolluklar Hangi Programda Yıkanır?

Yollukların büyük çoğunluğu makinede yıkanabilme özelliğine sahiptir. Genellikle bu modeller, 30 derecede rahatlıkla yıkanabilir. Fakat yine de yıkama talimatlarına bakılması gerekir.

Yolluklar Nasıl Yıkanır?

Yolluklar klasik olarak elde yıkanabilir ya da yıkama için profesyonellerden yardım alınabilir. Makinede yıkanabilme özelliğine sahip olanlar ise belirli talimatlar doğrultusunda kolayca yıkanabilir.

Nasıl Yolluk Almalıyım?

Yolluk seçerken ilk olarak alanın ölçülerini bilmek gerekir. Uzunluk ve genişlik olarak alana uygun bir model tercih etmek daha iyi olacaktır. Daha sonra ise tasarıma kendi zevkinize göre karar verebilirsiniz.

  • Yolluk Hangi Amaçla Kullanılır?

  • Evlerde genellikle halı veya büyük kilimler tercih edilirken, koridor gibi yerlerde yolluk denilen küçük halılar kullanılır. Yolluk, dar alanların boş kalmamasını sağlar ve görselliği de artırır. Bu yönüyle yolluklar, evi daha da çekici hâle getiren birer dekorasyon eşyalarıdır. Evin giriş kapısının önüne serilen şık bir yolluk, misafirlerin de ilgisini çeker. Evin uygun yerlerine düzenli yerleştirilen yolluk halı, konforu artırdığı gibi çocukların çıplak zemine basmasını da önlemiş olur. Yolluklar, büyük halılara göre daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca büyük halılara göre temizliği daha kolay olduğu için mutfak gibi hızlı kirlenen yerlerde de kullanılır. Boydan boya zemini kapatan yolluk halı, hoş bir görüntü oluşturmayacağı için belirli bir aralık bırakılarak serilirse dekorasyonu tamamlar. Güzel bir dekorasyon için yolluk halının diğer eşyalarla uyumlu bir renkte olması önemlidir.
  • Yolluk Halı Modelleri Nelerdir?

  • Yollukların keçe tabanlı, 3 boyutlu, kesme, sanat oval, püsküllü, kaşmir gibi birçok türü vardır. Keçe tabanlı olanlar, yüksek sürtünme katsayısı ile zeminde sağlam durur ve üzerinde koşan çocuk olduğunda bile halı yerinden kolayca oynamaz. Güvenli kullanım için tercih edilen bu yolluk modeli, evine sürekli misafir gelenler ve çocuklu aileler için uygundur. Tuğla model, baklava dilim gibi çeşitleri olan 3 boyutlu yolluklar, tamamen dekorasyon amacıyla kullanılır. Mobilya ile harika bir görünüm sağlayan bu halıların temizliği zor olduğundan dolayı evin az kullanılan bir odasında tercih edilmeleri uygundur. Bir ev için en özel yolluk modeli, ihtiyaca göre kesim yapılabilen kesme yolluklardır. Kesim noktalarında saçakların akma yapmamasını sağlamak için kesilen uçlara overlok yapıldıktan sonra ev eşyalarına uygun biçimde ayarlanır ve yerleştirilir. Temizliğinin 3 boyutlu halılara göre daha kolay olması, mutfak ve kapı önü gibi yerlerde kullanılmasına olanak sağlar. Zigon sehpa gibi eşyalarla uyumu dikkat çeken sanat oval yolluklar, genellikle salon için kullanılır. Sanat oval yolluğun yakınına büyük bir halı serilirse dekorasyon bozulduğu için aralarda mesafe bırakma kuralına uyularak güzel bir görünüm elde etmek mümkündür. Zemin üzerinde boşluklar varsa, püsküllü halı oldukça ilgi çekici durur ve güzel bir görünüm sağlar. Keçe tabanlı yolluk kadar olmasa da zeminde sağlam bir duruşu vardır. Temizliği oldukça zor olduğu için az kirlenen odalarda tercih edilir. Titiz bir şekilde seçilmesi gereken kaşmir yolluk halılar, en kaliteli modellerden birisidir. Normal halı kullanılan yerlere kaşmir yolluklarının da serilmesi mümkündür. Pahalı ve temizliği zahmetli olduğu için çocuk odalarında kullanırken dikkatli olmak gerekir. Yolluk halının mümkün olduğu kadar temiz kalması, dekorasyondan daha önemli bir detaydır. Bu doğrultuda zeminde kaymama özelliği ve minimum düzeyde toz tutması ile ünlü olan keçe tabanlı yolluklar tercih edilebilir.
  • Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Yolluk halıların temizliği haftalık, aylık veya yıllık olarak periyodik aralıklarla planlanır. Yolluğun elektrik süpürgesi yardımıyla günlük biriken tozlardan kurtarılması günlük ve haftalık temizliğe örnektir. Halı yıkama özelliği olan elektrikli süpürgeler veya halı temizleme ürünleri kullanılarak aylık temizlik yapılır. Yolluklar yıllık temizlik için halı yıkama fabrikasına gönderilir, elde yıkanmaz. Elle temizlik yaparken halıya zarar verme ihtimali olduğu için dikkatli olmak gerekir. Bir bez yardımıyla fazla baskı yapmadan, yumuşak darbelerle temizlenebilir. Eğer halı dokusuna zarar verilirse, eskisinden daha fazla toz ve kir tutmaya başlar.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Yolluk Fiyatları ve Modelleri

10.000+ ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Ebatlar
Toplam 47 / 10000+ ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?